Ένα Λεπτό θέμα

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Ένα Λεπτό θέμα

Δημοσίευση από lovethink »

Ρωμαίους 13/ιγ΄ 1-6: ΄΄Κάθε ψυχή, να υποτάσσεται στις υπερέχουσες εξουσίες, επειδή δεν υπάρχει εξουσία, παρά μόνο από Θεού. Οι υπερέχουσες εξουσίες, είναι τεταγμένες από το Θεό. Ώστε, αυτός που αντιτάσσεται στην εξουσία, αντιστέκεται στη διαταγή τού Θεού, και αυτοί που αντιστέκονται θα κριθούν. Επειδή, οι άρχοντες δεν είναι φόβητρα για (αυτούς που κάνουν) το καλό έργο, αλλά το κακό. Θέλεις να μη φοβάσαι την εξουσία; Κάνε το αγαθό, και θα έχεις έπαινο απ’ αυτήν. Επειδή είναι διάκονος τού Θεού (η εξουσία), για το δικό σου καλό. Εάν κάνεις το κακό, να φοβάσαι. Επειδή δεν φορεί άδικα τη μάχαιρα. Επειδή είναι διάκονος τού Θεού, να εκδικεί την οργή σ’ αυτόν που κάνει το κακό. Γι’ αυτό, είναι ανάγκη να υποτάσσεστε όχι μόνο για την οργή, αλλά και για τη συνείδηση. Γι’ αυτό άλλωστε πληρώνετε και φόρους. Επειδή είναι λειτουργοί Θεού...΄΄

Μέχρι που φτάνει η "ελευθερία" της πολιτείας να αποφασίζει για τον λαό ?
Χωρίς κρίση εμπιστευόμαστε τις αποφάσεις του κράτους ? ή έχουμε το δικαίωμα του να αρνούμαστε ?
Αυτοί που αντιστέκονται σε όποιαδήποτε εντολή του κράτους ? ή σε εκείνη που είναι για το καλό του συνόλου ?
Διότι μη ξεχνάμε ........ κάποια στιγμή θα μας καλέσουν να παραλάβουμε κάρτες με τσιπάκι RDIF

Υπάρχει ένα άλλο σημείο που δεν το θυμάμαι "καλύτερα να απειθείς στους ανθρώπους παρά στο Θεό" νομίζω
Αν το θυμάται κανείς ας το τοποθετήσει στο θέμα
Καλή Σαρακοστή
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

πανω απο ολα ο ΘΕΟΣ μας.μετα ολοι οι αλλοι.ο ΘΕΟΣ θα μεριμνισει για εμας!!!!
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: Ενα Λεπτό θέμα

Δημοσίευση από strumfi »

lovethink έγραψε:
Υπάρχει ένα άλλο σημείο που δεν το θυμάμαι "καλύτερα να απειθείς στους ανθρώπους παρά στο Θεό" νομίζω
Αν το θυμάται κανείς ας το τοποθετήσει στο θέμα
Πειθαρχείν Θεῷ δεῖ μᾶλλον ἢ ἀνθρώποις
(Απόστολος Παύλος) -Δεν θυμάμαι την παραπομπή-
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Σε μετάφραση:

"Είναι προτιμότερο να πειθαρχείς στον Θεό παρά στους ανθρώπους"
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ποιά άραγε να είναι η σημασία του "καλύτερα να απειθείς στους ανθρώπους παρά στο Θεό"

Το μεταφράζουμε και το χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε !!! Οταν λέει ανθρώπους δεν εννοεί την συντεταγμένη Πολιτεία και τους Νόμους του κράτους.

Η ερώτησή σου lovethink απαντάται μόνο με έναν τρόπο : εάν οι αποφάσεις της Κυβέρνησης θίγουν τα συνταγματικά σου δικαιώματα τότε δεν έχεις παρά να στραφείς στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων της Ευρωπαικής Κοινότητας.

Για όλους αποτελεί την τελική λύση αφού σχεδόν καθε τι μπορεί να βαφτιστεί παραβίαση ανθρώπινου δικαιώματος.

Κατα τα λοιπά η απειθεια στους ανθρώπους αν παραβιάζει κάποιον Νόμο του κράτους θα βρεθείς αντιμέτωπος με την Δικαιοσύνη.

Αν συνεχίζεις να πιστεύεις οτι κάποιος νόμος θίγει την Ορθοδοξία τότε έχεις μια ευκαιρία να γίνεις νεομάρτυρας υπερασπιζόμενος μέχρι θανάτου τα δίκαιά σου.

Ολα τα άλλα είναι μπλα μπλά έτσι για την βαβούρα...

Απ την άλλη, αν μπούχτισες παράτα όλα και βούρ για το Ορος. Να έχουμε και έναν "δικό μας" εκεί !!!

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

και κάτι ακόμα περισσότερο άμεσο και ευθύ.

Οργανώνεις μια ομάδα πίεσης όπως στο Αμερικα τα pressure groups αποκτάς επιροή στους ψηφοφόρους δηλ. κουβαλάς καμιά 5 χιλιάδες ψήφους, και κάνεις την όποια κυβέρνηση να σε ακούει.

Με πίεση αυτού του τύπου έχεις και τα μηντια μαζί σου αλλά και τους πολίτες.

Ολα τα άλλα είναι ατομικές προσπάθειες που καταλήγουν να χαρακτηρίζεσαι blogger και να φωνάζεις και όποιος σε ακούσει.

Η ομάδα αυτή που σου είπα, αποκτά σιγά σιγά και τα χαρακτηριστικά κόματος οπότε στις επόμενες εκλογές κατεβαίνεις πάνοπλος ώστε μέσα απο την Βουλή να επηρρεάζεις τις νομοθετήσεις.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Και ένα τελευταίο...

Θυμάσαι την 17Ν ? Είναι όλοι μέσα !!!

Και αυτό αποτελλεί μια δίοδο. Το αν θα ταυτίζεται με το πνεύμα της Ορθοδοξίας εκτιμώ ότι είναι αυταπόδεικτο οτι δεν ταιριάζει.

Αλλά και οι Σταυροφόροι τα ίδια λέγανε...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”