Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Domna »

Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Την απόφασή του να οργανώσει στις 17 Σεπτεμβρίου 2010 Θεία Λειτουργία στο ναό της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη, ανακοίνωσε ο ελληνοαμερικανός Κρίς Σπύρου,
πρόεδρος της "Παγκόσμιας Ενορίας της Αγίας Σοφίας", σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σήμερα στο κτίριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα.

Στο προσκύνημα, εκτός από μέλη της "Παγκόσμιας Ενορίας της Αγίας Σοφίας", θα συμμετάσχουν εκπρόσωποι του Αμερικανικού και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για την Αποκατάσταση του ιστορικού ναού.

Ο Κρις Σπύρου, δημοσιοποίησε την επιστολή που έχει στείλει προς τον Τούρκο πρωθυπουργό, Ταγίπ Ερντογάν, με την οποία τον ενημερώνει για την κίνηση αυτή και τον καλεί να συμμετάσχει σε αυτό το "ιστορικό", όπως το χαρακτηρίζει, "παγκόσμιο προσκύνημα και προσευχή στην Αγία Σοφία μετά από 556 χρόνια".

"Πεποίθησή μας είναι, κύριε πρωθυπουργέ, ότι το παγκόσμιο προσκύνημα και η λειτουργία στον ιερό ναό της Αγίας Σοφίας θα αποτελέσει το έναυσμα για μία παγκόσμια συνάντηση κορυφής για την ειρήνη και τη συνύπαρξη", τονίζει, μεταξύ άλλων, στην επιστολή του ο κ. Σπύρου.

Την επιστολή του αυτή προς τον πρωθυπουργό της Τουρκίας, ο κ. Σπύρου την έχει κοινοποιήσει στο γενικό γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών, Μπαν Κι Μουν, την υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, Χίλαρι Κλίντον, τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, τον πρόεδρο της Επιτροπής Υπουργών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Σάμουελ Μπόγκαρ και τους πρέσβεις της Τουρκίας στην Ουάσιγκτον και στην Αθήνα.

http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... ew&id=3101
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εχω την εντύπωση πως στην Αγία Σοφία, δεν επιτρέπεται (για Κανονικούς λόγους) να τελεστεί Θεία Λειτουργία, λόγω τέλεσης εγκλήματος εντός του ναού.
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Teri »

panagiotisspy έγραψε:Εχω την εντύπωση πως στην Αγία Σοφία, δεν επιτρέπεται (για Κανονικούς λόγους) να τελεστεί Θεία Λειτουργία, λόγω τέλεσης εγκλήματος εντός του ναού.
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Ρίξε ,αν θέλεις, μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=76&t=10109
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Teri έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Εχω την εντύπωση πως στην Αγία Σοφία, δεν επιτρέπεται (για Κανονικούς λόγους) να τελεστεί Θεία Λειτουργία, λόγω τέλεσης εγκλήματος εντός του ναού.
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Ρίξε ,αν θέλεις, μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=76&t=10109
Και να σκεφτείς ότι συμμετείχα σε αυτό το topic. Αλλά όμως δεν είχα μπει σε αυτό το link που είχες βάλει.
Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Έκκληση σε κάθε άνθρωπο, που θεωρεί τη θρησκευτική ελευθερία, αναφαίρετο δικαίωμα, να δώσει το παρόν στις 17 Σεπτεμβρίου στην Αγιά Σοφιά στην Κωνσταντινούπολη, όπου για πρώτη φορά μετά από 557 χρόνια, θα τελεστεί θεία λειτουργία, απηύθυνε- σε συνέντευξη τύπου – ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Ενορίας της Αγίας Σοφίας, Κρις Σπυρου.

“Καμία κυβέρνηση δεν έχει το δικαίωμα να προσδιορίζει τη χρήση ιερών χώρων- είπε – και να διορίζει θρησκευτικούς ηγέτες”. Υπογράμμισε, την πρόθεση της παγκόσμιας ενορίας της Αγίας Σοφίας να προσφύγει στο διεθνές δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων για την επαναλειτουργία της Αγίας Σοφίας, αλλά και για την αποκατάσταση του Οικουμενικού Πατριαρχείου, ως ελεύθερης παγκόσμιας θρησκευτικής οντότητας.

Πηγη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Εμπρός λοιπόν ας κανονίσουμε να πάμε εκεί.
Είναι μία ευκαιρία να εγγραφούμε στο Μαρτυρολόγιο της εκκλησίας μας ,
διότι οι Γκρίζοι Λύκοι δεν θα το αφήσουν έτσι. Τι λέτε?????????????? :105
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από heart »

δοξα το θεο.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από Teri »

viewtopic.php?f=31&t=9463&p=120898&hilit :wink:

viewtopic.php?f=46&t=10757 :wink:
Κι έπειτα είναι κι εκείνο το ερώτημα που είχε τεθεί πριν καιρό εδώ και έμεινε αναπάντητο: Γίνεται η Αγία Σοφία στην Πόλη να ξαναλειτουργηθεί;
:?:
Θεοτόκε, ἡ ἐλπὶς πάντων τῶν Χριστιανῶν, σκέπε, φρούρει, φύλαττε τοὺς ἐλπίζοντας εἰς Σέ.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από vivika »

Αν μου επιτρέπετε...
Όσο κι αν θα ήθελα να ζω και να βιώσω μια τέτοια εμπειρία, Θεία Λειτουργία στην Αγία Σοφία :105 :105 :8
Με προβληματίζει πάρα πολύ η συγκεκριμένη αποστροφή των επιχειρημάτων του κ. Κρις Σπύρου ..."“Καμία κυβέρνηση δεν έχει το δικαίωμα να προσδιορίζει τη χρήση ιερών χώρων και να διορίζει θρησκευτικούς ηγέτες”. Υπογράμμισε, την πρόθεση της παγκόσμιας ενορίας της Αγίας Σοφίας να προσφύγει στο διεθνές δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων για την επαναλειτουργία της Αγίας Σοφίας, αλλά και για την αποκατάσταση του Οικουμενικού Πατριαρχείου, ως ελεύθερης παγκόσμιας θρησκευτικής οντότητας."
Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θα'ναι λέει το πασίγνωστο δημοτικό τραγούδι...
Θα πρόσθετα ότι ο Θεός έχει το σχέδιό Του και δε χρειάζεται να το εκβιάζουμε και να ανοίγουμε ασκούς...
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
nikolaos-9

Re: Θεία λειτουργία μετά από 557 χρόνια (Αγια Σοφια)

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Captain Yiannis έγραψε:Εμπρός λοιπόν ας κανονίσουμε να πάμε εκεί.
Είναι μία ευκαιρία να εγγραφούμε στο Μαρτυρολόγιο της εκκλησίας μας ,
διότι οι Γκρίζοι Λύκοι δεν θα το αφήσουν έτσι. Τι λέτε?????????????? :105
Κι εγώ μέσα είμαι! Τι θα λέγατε να οργανώναμε ένα εκδρομικό 16-17-18 Σεπτεμβρίου -πρώτα ο Θεός-;

Το θεωρώ απίθανο βέβαια να δώσει η Τουρκία τη συγκατάθεσή της για κάτι τέτοιο, αλλά θα ήταν συγλονιστική μία Θ. Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά!

Να δούμε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”