Η Ελλάδα μας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Η Ελλάδα μας

Δημοσίευση από theophania »

ΕΞΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΑΣΤΟΥΡΑ.Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΡΩΜΑ Κ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΧΡΕΗ.ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΖΙΠ.Η ΒΟΥΛΗ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΜΕ ΦΙΛΟΔΟΞΟΥΣ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ.ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ.ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ''ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ''. :oops:
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

Όντως έξω γίνεται χαμός.
Έξω γίνεται πόλεμος. Αόρατος πόλεμος.
Χωρίς ορατούς εχθρούς.

Ζούμε σε ωραίες εποχές για αγώνα και καθημερινές καθημερινότατες μάχες, με καθημερινά ερεθίσματα και ευκαιρίες για εφαρμογή στην πράξη την ορθόδοξη διδασκαλία μας. Από τους συναδέλφους στη δουλειά με τις καθημερινές "προδοσίες" και συμπεριφορές και κουτσομπολιό τύπου big brother, στο σπίτι στην πολυκατοικία με τη συμπεριφορά του διαχειριστή του ένοικου στο πάνω ή στο κάτω όροφο της καθαρίστριας, με τη συμπεριφορά της θειάς, της ξαδέρφης της γιαγιάς, όπως επίσης με τη καθημερινή ενασχόλιση των ΜΜε με θέματα που μας εκπαιδεύουν στην κκατάκριση και το σχολιασμό.
Βέβαια θέλει μεγάλη δύναμη και καθημερινό αγώνα σε σημείο που να λες μήπως ζω σε άλλη εποχή? μήπως είμαι λάθος και οι άλλοι σωστοί?
Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι πως χάθηκε η αγάπη παντελώς και η έννοια της φιλίας.Κλείνεσαι στο εαυτό σου γιατί φοβάσαι να ανοίξεις την ψυχή σου κια να ακουμπήσεις σε άλλη γιατί θα σε προδόσει και θα χαρεί με την στεναχώρια σου. Ασε εάν είσαι καλά.Την πάτησες Η ζήλεια και η κακία θα εμφανιστεί σε όλο της το μεγαλείο.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Ετσι ειναι !

Δυστυχως η κατασταση εχει ξεφυγει !

Μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας ειναι ικανη
να σε κανει να αισθανθεις ασχημα !

Χιλιαδες οι αστεγοι στα χαρτοκουτια !

Και παραδιπλα τα εκατομμυρια ευρω χορευουν
μεσα στις μαυρες σακουλες !

Πως να πονεσουν οταν τα ακινητα
και οι τραπεζικοι λογαριασμοι ειναι γεματοι ;

Ο Κυριος ας μας ελεησει !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
yianvla
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yianvla »

Έτσι ακριβώς....και ίσως και ακόμα χειρότερα!

Η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε άποψη: κοινωνική, οικονομική, πολιτική, περιβαλλοντική, οργανωτική (αναφέρομαι στη μεγάλη μου αγάπη...τις δημόσιες υπηρεσίες. Κι εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι παρεπιπτόντως....), αλλά δυστυχώς και θρησκευτική και ηθική νομίζω! Και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι κι εμείς οι 'χριστιανοί' κάνουμε οτι μπορούμε για να βελτιώσουμε την κατάσταση (?). Κανείς δεν δινει δεκάρα για κανέναν...! Δεν ξέρω αν ήταν πάντα έτσι η Ελλάδα (ή ο κόσμος, για να μη φανώ εθνικιστής ή οτιδήποτε άλλο) ή έτσι κατήντησε τα τελευταία χρόνια.

Το κακό είναι οτι και η 'τηλεκόλαση' προβάλλει όλα τα στραβά και ανάποδα, όλες τις κακίες του κόσμου και όλες τις ανοησίες...και δυστυχώς επηρεάζει αρνητικά.

Παρ'ολα αυτά, μπορούμε να ελπίζουμε ΠΑΝΤΑ οτι ο Χριστός θα μας οδηγήσει στο σωστό δρόμο....
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

NIKOSZ έγραψε:Ετσι ειναι !

Δυστυχως η κατασταση εχει ξεφυγει !

Μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας ειναι ικανη
να σε κανει να αισθανθεις ασχημα !

Χιλιαδες οι αστεγοι στα χαρτοκουτια !

Και παραδιπλα τα εκατομμυρια ευρω χορευουν
μεσα στις μαυρες σακουλες !

Πως να πονεσουν οταν τα ακινητα
και οι τραπεζικοι λογαριασμοι ειναι γεματοι ;

Ο Κυριος ας μας ελεησει !

Η Χριστος, η χαος !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
alexios71
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Re: Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από alexios71 »

theophania έγραψε:ΕΞΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΑΣΤΟΥΡΑ.Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΡΩΜΑ Κ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΧΡΕΗ.ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΖΙΠ.Η ΒΟΥΛΗ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΜΕ ΦΙΛΟΔΟΞΟΥΣ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ.ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ.ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ''ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ''. :oops:
Πόλεμος από παντού
pNektarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Καρπενήσι

Δημοσίευση από pNektarios »

" Κάτεισιν εις άδην ψυχή τεθεωμένη, ίνα ώσπερ τοις εν γή ο της δικαιοσύνης ανέτειλεν ήλιος, ούτω και τοις υπό γήν εν σκότει και σκιά θανάτου καθημένοις επιλάμψη το φώς"
Αγ. Ιωάννου του Δαμασκηνού
Έκθεσις Ορθοδόξου πίστεως κεφ. ογ'
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

katerina71 έγραψε:Όντως έξω γίνεται χαμός.
Έξω γίνεται πόλεμος. Αόρατος πόλεμος.
Χωρίς ορατούς εχθρούς.

Ζούμε σε ωραίες εποχές για αγώνα και καθημερινές καθημερινότατες μάχες, με καθημερινά ερεθίσματα και ευκαιρίες για εφαρμογή στην πράξη την ορθόδοξη διδασκαλία μας. Από τους συναδέλφους στη δουλειά με τις καθημερινές "προδοσίες" και συμπεριφορές και κουτσομπολιό τύπου big brother, στο σπίτι στην πολυκατοικία με τη συμπεριφορά του διαχειριστή του ένοικου στο πάνω ή στο κάτω όροφο της καθαρίστριας, με τη συμπεριφορά της θειάς, της ξαδέρφης της γιαγιάς, όπως επίσης με τη καθημερινή ενασχόλιση των ΜΜε με θέματα που μας εκπαιδεύουν στην κκατάκριση και το σχολιασμό.
Βέβαια θέλει μεγάλη δύναμη και καθημερινό αγώνα σε σημείο που να λες μήπως ζω σε άλλη εποχή? μήπως είμαι λάθος και οι άλλοι σωστοί?
Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι πως χάθηκε η αγάπη παντελώς και η έννοια της φιλίας.Κλείνεσαι στο εαυτό σου γιατί φοβάσαι να ανοίξεις την ψυχή σου κια να ακουμπήσεις σε άλλη γιατί θα σε προδόσει και θα χαρεί με την στεναχώρια σου. Ασε εάν είσαι καλά.Την πάτησες Η ζήλεια και η κακία θα εμφανιστεί σε όλο της το μεγαλείο.

Ο μεγαλύτερος μας εχθρος τελικά είναι η ανθρώπινη αδυναμία μας. Τώρα δεν υπαρχουν μαρτύρια και διωγμοί αλλα υπάρχουν αυτά που αναφέρουμε. Γι αυτό όταν νιώθουμε αδύναμοι και το βάρος των πειρασμων μας λυγιζει ας στραφούμε σε εκείνον και ας ζητήσουμε επιμόνα το έλεος και τη χάρη του Είπε "Δευτε παντες προς με οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι καγω αναπαύσω υμας".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”