Πιστεύουμε ότι θα σωθούμε;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Δεν είχα ποτέ αμφιβολία γι αυτό, αφού είμαστε κι οι δυο Ορθόδοξοι Χριστιανοί κι αγαπούμε με πάθος τον ίδιο Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

stratos έγραψε:Και αν το xbox360 elite :?
Να το πουλήσεις να πάρεις μια monopoly :p
:P
Καλή Σαρακοστή
UM64
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από UM64 »

nkope έγραψε:Δεν είχα ποτέ αμφιβολία γι αυτό, αφού είμαστε κι οι δυο Ορθόδοξοι Χριστιανοί κι αγαπούμε με πάθος τον ίδιο Θεό.
Ναι αλλά με τα πμ μου τι θα γινει βρε Νίκο ....θα με αφήσετε να τα διαβασω...?
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Anna20
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Anna20 »

osoi omos exoun ulika agatha de simainei oti den einai kai kaloi anthropoi!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Όχι Άννα μου ο Κύριος είπε ότι είναι δύσκολο όχι αδύνατο, εξ άλλου κανένας μας δεν μπορεί να σωθεί χωρίς το Έλεος του Θεού.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
Ο nkope έγραψε :
Ναι Ζωή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αδελφέ δεν καταλαβαίνω, τι γίνεται.
Άραγε εννοείς εδώ, την αγαπητή σε όλους μας ROMFAIA ;

Εάν ναι, σε παρακαλώ κάνε αγάπη, και άφησε να φαίνεται και το ωραίο φυσικό όνομα που την εκφράζει.

Θα ήθελα να λάβω μέρος στη συζήτηση, να απαντήσω στη καλή μας ΡΟΜΦΑΙΑ, αλλά αυτό το UM64 ειλικρινά δεν μου πάει για την εκλεκτή
ΡΟΜΦΑΙΑ μας.

Με την ελπίδα, της θετικής ανταποκρίσεώς σου, ένεκα του ευγενούς χαρακτήρος σου και μακροθυμίας σου,
σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κώστας (Σίλβερ)


========================================
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

OK Κώστα αλλ΄αυτό συζητήθηκε εδώ:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... c&start=15
Alexandra
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΗ

Ευχαριστώ

Δημοσίευση από Alexandra »

Καλησπέρα σας..
Παρακολουθώ καθημερινά τις συζητήσεις του forum και συμμετέχω κιόλας, για την νεανική ζωη μου , το παρόν αποτελεί μια όαση στην καθημερινότητα. Τα θέματα που θίγονται, οι απόψεις και οι θέσεις των εγγραφόμενων σε ζητήματα που αφορούν την χριστιανική ζωή , είναι εξαιρετικά σημαντικά , για κάποιους, όπως και εγω , που αναζητούν πνευματικές συντροφιές σε έναν υλικό κόσμο..
Δεν ξερω για τι μαλλώνεται με τα ονόματα και με εξοστρακισμούς μελών απο το φόρου αυτό που ξέρω είναι ότι ο Θεός χρησιμοποιεί ακόμα και την τεχνολογία του Διαδυκτίου για να ποτίσει και τα πιο απομακρυσμένα και καχεκτικά ''φυτά" , ας μου επιτραπέι η έκφραση,του Κήπου Του.
Κάποιος θα έχει δίκηο και κάποιος άδικο, καλούμαστε να γίνουμε εκτελεστες του Λόγου του Θεού και όχι επιλήσμονες ακροατές , πολύ περισσότερο δε οι διδάσκαλοι και ηγέτες. Με αυτό δεν θέλω να μειώσω την κριτική ικανότητα και ούτε να ρίξω ευθύνες σε κανέναν, απλά θα ήθελα να σας παρακαλέσω , να μην θολώνεται τα νερά των τόσο ζωτικών πνευματικών θεμάτων (όπως η σωτηρία ή η προσευχή ) με το ποιος έχει δίκιο. ...

Η ανάλυση του "βιαστές της Ουράνιας Βασιλείας" και του αρπάζουσι, αποτέλεσε ένα πολύ ισχυρό κίνητρο για αυξηση της προσπάθειας για την νίκη της σάρκας.. Η συζήτηση της προσευχής με τσίτωσε να προσέυχομαι και ας με πιάνει νύστα.

Ευχαριστώ Φίλοι μου, συνεχιστε το καλό το έργο...

Και μάλιστα, εξεύροντες τον καιρόν, ότι είναι ήδη ώρα να εγερθώμεν εκ του ύπνου· διότι είναι πλησιεστέρα εις ημάς η σωτηρία παρ' ότε επιστεύσαμεν.
12 Η νυξ προεχώρησεν, η δε ημέρα επλησίασεν· ας απορρίψωμεν λοιπόν τα έργα του σκότους και ας ενδυθώμεν τα όπλα του φωτός.
13 Ας περιπατήσωμεν ευσχημόνως ως εν ημέρα, μη εις συμπόσια και μέθας, μη εις κοίτας και ασελγείας, μη εις έριδα και φθόνον·
14 αλλ' ενδύθητε τον Κύριον Ιησούν Χριστόν, και μη φροντίζετε περί της σαρκός εις το να εκτελήτε τας επιθυμίας αυτής.
ΖΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΖΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”