Περί της Αναστάσεως.....

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Περί της Αναστάσεως.....

Δημοσίευση από angieholi »

Σχεδόν όλοι σωστοί!!! :25

Να λοιπόν και η τεκμηριωμένη απάντηση που δίνει ο π. Αθανάσιος Μυτιληναίος
(στην ερώτηση που ο ίδιος βάζει ερμηνεύοντας τις Πράξεις των Αποστόλων, ομιλία Νο 140)

http://pantocrator.info/gr/modules.php? ... oad&cid=84

Ποιός ανέστησε τον Ιησού;
Ο Θεός τον ανέστησε; Ο Ιησούς αναστήθηκε μόνος Του; Ή το Πνεύμα το Άγιο τον ανέστησε;


Έχουμε στην Αγία Γραφή εκφράσεις που δείχνουν ότι ο Ιησούς ανεστήθη μόνος, ότι Τον αναστήνει ο Πατήρ, ότι Τον αναστήνει το Πνεύμα το Άγιο.
Έχουμε αυτές τις 3 εκφράσεις. Και αυτές είναι δηλωτικές ότι ο Θεός είναι Ένας!

Ο Θεός ανέστησε τον Ιησού, δηλαδή ο Πατήρ, ο Υιός (μόνος Του) και το Πνεύμα το Άγιο.

Και αυτό το βλέπουμε σε 3 Αγιογραφικές μαρτυρίες:


1) λέγει ο Κύριος στο κατά Ιωάννην, 10ο κεφαλαιο, στίχος 17
"...ὅτι ἐγὼ τίθημι τὴν ψυχήν μου (Εγώ την βάζω κάτω, αποθέτω την ψυχή μου, την ζωή μου),
ἵνα πάλιν λάβω αὐτήν.(Για να την ξαναπάρω πάλι. Εγώ την καταθέτω, Εγώ θα την πάρω.) Δεν λέει πουθενά για τον Πατέρα.
"οὐδεὶς αἴρει αὐτὴν ἀπ' ἐμοῦ, "(κανείς δεν την παίρνει από μένα)
"ἀλλ' ἐγὼ τίθημι αὐτὴν ἀπ' ἐμαυτοῦ· (είδατε; ένας πλεονασμός στην έκφραση. Αλλά Εγώ αποθέτω Αυτήν από Μόνος μου)
"ἐξουσίαν ἔχω θεῖναι αὐτήν," (άλλη πλάτυνση του θέματος, έχω την εξουσία να την καταθέσω)
"καὶ ἐξουσίαν ἔχω πάλιν λαβεῖν αὐτήν·" (και πάλι να την ξαναπάρω τη ζωή Μου)
Ώστε λοιπόν ποιός ανέστησε τον Ιησούν; Μόνος Του ανεστήθη, μόνος Του.
Το λέει καθαρά: καταθέτω την ζωή μου και την ξαναπαίρνω τη ζωή μου. Πεθαίνω και αναστήνομαι, αυτό θα πει καταθέτω και παίρνω.

2) Όταν ο Θεός Πατήρ τον αναστήνει, στην επιστολή Α΄ Προς Κορινθίους, 6ο κεφάλαιο, στίχος 14:
"ὁ δὲ Θεὸς καὶ τὸν Κύριον ἤγειρε καὶ ἡμᾶς ἐξεγερεῖ διὰ τῆς δυνάμεως αὐτοῦ"
Εδώ τι φαίνεται; Ότι ο Πατέρας αναστήνει τον Υιό Του.


3) Το Πνεύμα το Άγιο, προς Ρωμαίους 8ο κεφάλαιο, στίχος 11:
"εἰ δὲ τὸ Πνεῦμα τοῦ ἐγείραντος ᾿Ιησοῦν (το Πνεύμα το Άγιον που ανέστησε τον Ιησούν)
ἐκ νεκρῶν (από τους νεκρούς) οἰκεῖ ἐν ὑμῖν (κατοικεί σε εσάς),
ὁ ἐγείρας τὸν Χριστὸν ἐκ νεκρῶν (Αυτός που ήγειρε τον Χριστό από τους νεκρούς. Ποιός; Ο Παράκλητος, το Πνεύμα το Άγιον))
ζωοποιήσει καὶ τὰ θνητὰ σώματα ὑμῶν διὰ τὸ ἐνοικοῦν αὐτοῦ Πνεῦμα ἐν ὑμῖν. " (και μας θα μας αναστήσει κτλ κτλ.)
Ποιός ανασταίνει εδω; Το Πνεύμα το Άγιο.

Λέγει ο Θεοφύλακτος:
"Μη σε θορυβήσει ότι ο Θεός ανέστησε τον Ιησούν.
Μη σε θορυβήσει, διότι: όταν λέγει ο Θεός, ο Θεός είναι Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Πλήρης ακρίβεια!
Ο Θεός λοιπόν αναστήνει, αλλά ο Θεός είναι ο Πατήρ που αναστήνει, είναι το Πνεύμα το Άγιον που αναστήνει, είναι και ο Υιός, ο Οποίος έγινε άνθρωπος και αναστήνει τον Ευατό Του.


Όλα αυτά είναι για την ερμηνεία του χωρίου στις πράξεις των Αποστόλων, κεφάλαιο 13, στίχος 30:
ὁ δὲ Θεὸς ἤγειρεν αὐτὸν ἐκ νεκρῶν·
Επομένως αποτελεί την τέταρτη Αγιογραφική μαρτυρία! :smile:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”