Λειτουργία του Φόρουμ

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Θέλετε να συνέχιση την λειτουργία του το FORUM?

ΝΑΙ
57
93%
ΟΧΙ
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 61

Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Merkourios »

vfilip έγραψε:
2) δεν είναι δυνατό να έχεις λογιότατους, πολυγραφότατους και ορθοδοξότατους επισκέπτες και να τους εκβάλλεις από την σελίδα σου ακόμα και αν έχεις δίκιο . Ομιλώ για τους Misha , Yavi , paroikos k.a.

μιλώ με αγάπη διότι θέλω να συνεχίσει την λειτουργία το forum και διότι ξέρω τον κόπο που έχει για να αποκτήσει ένα site ακροαματικότητα ... κυρίως από την μεριά των επισκεπτών να κάθονται να γράφουν τόσα πράγματα καθημερινώς ....Αυτός ο κόπος πρέπει να εκτιμηθεί και από τον ιδιοκτήτη Νίκο αλλά και από τους επισκέπτες ...
===========================
lovethink έγραψε:

Και μένα μου λείπει ο Μίσα , ο Πάροικος , η Κατερίνα raxil η Πόπη και η παρέα τότε .Χάρη σ'αυτούς απέκτησα 3μιση χιλιάδες μηνύματα
Είχε φάση τότε
Και ξέρω πως ακόμα κι αν διαφωνούσαμε , ακόμα κι αν πολλές φορές σπάζαμε ο ένας τα νεύρα του άλλου , στο βάθος είχαμε συμπάθεια
===========================



Αγαπητοί αδελφοί.

Θά σταθώ τώρα στά δύο αυτά μηνύματα νοσταλγίας "παλαιών καλών ημερών" αλλά καί επιστροφής τών παλαιών αναφερομένων αδελφών, μέ τήν παρότρυνση στόν Νικόλαο ώς υπεύθυνο τού χώρου αυτού καί μάλιστα λόγω καί τής μεθαυριανής εορτής τού Αγίου Νικολάου, νά απλωθούν χειραψίες φιλίας, αγάπης, λήθης, καί επιστροφής στούς λογιότατους αυτούς αδελφούς, πού από "φθόνο τού διαβόλου" αποχώρησαν πικραμένοι...

Ώς εκ τούτου, άνευ μνησικακίας καί εμπαθείας επί παλαιών καί προσωπικών αντιπαραθέσεων άς θεωρηθεί τό όποιο επεισόδιο λήξαν, καί άς παύσει νά μάς τριβελίζει τό μυαλό ο πονηρός μέ τό "έφταιξε αυτός δέν έφταιξα εγώ..."

Οί ημέρες είναι πονηρές, καί μάς είναι αναγκαίοι όλοι οί Ορθόδοξοι πού λαλούν Ορθοδόξως, σύμφωνα καί μέ τό Αγιογραφικό:

" Πιστεύομεν διό καί λαλούμεν"

Καί άς αναλάβει μεσολαβητικά κάποιος αδελφός, πού γνωρίζει εκατέρωθεν πρόσωπα καί πράγματα, νά φέρει σέ προσέγγιση τό ρήγμα τού ναυαγίου, ώστε νά δούμε πάλι εδώ μέσα, καί τόν Micha, καί τόν Yavi , καί τόν paroiko...

Καί άς μή θεωρηθεί αυτή, ή τυχούσα επιστροφή, ούτε νίκη, ούτε ήττα, ούτε κέρδος, ούτε χάσιμο κανενός, καί ούτε "παρακαλετό", "λύγισμα μέσης", καί "χρεία ανάγκης" από οποιονδήποτε...

Γιατί, σάν λεγόμενοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί οφείλουμε καί Ορθοδόξως νά πορευόμεθα, σύμφωνα άλλωστε καί μέ τό πνεύμα τών Πατέρων καί τών Γερόντων γιά τούς οποίους μιλάμε όλη τήν ημέρα εδώ μέσα, περνώντας από τά εύκολα λόγια τής θεωρίας στά δύσκολα έργα τής πράξεως...

Merkourios
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Merkourios έγραψε: Αγαπητοί αδελφοί.

Θά σταθώ τώρα στά δύο αυτά μηνύματα νοσταλγίας "παλαιών καλών ημερών" αλλά καί επιστροφής τών παλαιών αναφερομένων αδελφών, μέ τήν παρότρυνση στόν Νικόλαο ώς υπεύθυνο τού χώρου αυτού καί μάλιστα λόγω καί τής μεθαυριανής εορτής τού Αγίου Νικολάου, νά απλωθούν χειραψίες φιλίας, αγάπης, λήθης, καί επιστροφής στούς λογιότατους αυτούς αδελφούς, πού από "φθόνο τού διαβόλου" αποχώρησαν πικραμένοι...
Εδώ πραγματικά τό μόνο που σηκώνει σάν απαντηση μου ειναι αυτή η φώτο.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

stratos έγραψε:Εδώ πραγματικά τό μόνο που σηκώνει σάν απαντηση μου ειναι αυτή η φώτο.
Εικόνα
Το βρήκα !!!!! :razz:

Είναι ο Βασιλάκης Καίλας στο δακρύβρεχτο έργο του Ν.Ξανθόπουλου "ε ρε μάνα κατακαημένη" !!!

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Merkourios έγραψε:...Καί άς αναλάβει μεσολαβητικά κάποιος αδελφός, πού γνωρίζει εκατέρωθεν πρόσωπα καί πράγματα, νά φέρει σέ προσέγγιση τό ρήγμα τού ναυαγίου, ώστε νά δούμε πάλι εδώ μέσα, καί τόν Micha, καί τόν Yavi , καί τόν paroiko...
Κάπως έτσι ξεκίνησε και η προσέγγιση Βαρθολομαίου με την σχετική Παπική αυλή... Τι το κακό έγινε ? Ολοι μια εκκλησία με αρχηγό τον Πάπα. Τι το κακό έχει αυτό ? Ολοι άνθρωποι είμαστε. Ας ξεχάσουμε τις Ορθόδοξες Αρχές μας και ας ξεκινήσουμε την Παγκόσμια Εκκλησία...

Ελεος...

Προς ενημέρωση αναφέρω οτι τα προαναφερόμενα πρόσωπα έχουν το δικό τους ιντερνετικό βήμα στο athos.forumup.gr

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Tel.....ika ξέρετε τι συνειδητοποίησα?

Ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, για αυτό δε προοδεύουμε σε αυτή τη χώρα....
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

lovethink έγραψε:Kαι ποιός αναλαμβάνει ΚΡΙΤΗΣ του τι είναι αιρετικό και τι όχι ?
Ποιός έχει ΤΟΣΕΣ γνώσεις Θεολογικές να κατονομάσει κάποιο μέλος ως "αιρετικό" ?
Διαφωνώ
Ένας "τουλάχιστον θεολόγος" είπα! Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας θεολόγος δεν μπορεί να έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Οι περισσότεροι από μας έχουν γερές βάσεις χωρίς να είναι θεολόγοι. Και ένα αιρετικό κείμενο φαίνεται....
Και οι αιρετικές φωνές έχουν θέση ΑΡΚΕΙ να μην είναι υπό τη μορφή προπαγάνδας αλλά σκέψης και προβληματισμού
Εγώ συμφωνώ... αυτοί; Η σκέψη σου είναι τίμια αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε την δκή τους....
Δεν νομίζω πως φοβάται η Ορθοδοξία τον Διάλογο
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Όμως πρέπει να ξεχωρίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε "ορθοδοξία". Τα κείμενα των Πατέρων ή την γνώμη μας; Γιατί ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα 'λεγα ότι υπάρχει ένα χάσμα... ΑΝ ενδιαφερόντουσαν στα αλήθεια να μάθουν θα διάβαζαν τους πατέρες δεν θα ρώταγαν ΕΜΑΣ!
Σημασία έχει ο ΤΡΟΠΟΣ
Είναι αλήθεια αυτό. Αλλά σκέψου το εξής. Αν ο τρόπος κάποιου είναι ένας φυσιολογικός, ευγενικός και ήρεμος τρόπος αλλά τυχαίνει ο άνθρωπος αυτός να είναι αιρετικός με την θέληση του και μάλιστα έχει σταθερές βάσεις τις δικιάς του πίστης τότε πως θα ανταπεξέλθουμε εμείς; Οι λίγοι από μας που έχουν σταθερές βάσεις δεν μπορούν να γράφουν συνέχεια και μάλιστα όταν πετάγονται οι διάφοροι άλλοι που ναι μεν δεν είναι αιρετικοί αλλά θέλουν σώνει και καλά να πουν την γνώμη τους; Γι' αυτό πρότεινα έναν κριτή και όπως είπα θεολόγο
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

AnastasiaD έγραψε:Tel.....ika ξέρετε τι συνειδητοποίησα?

Ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, για αυτό δε προοδεύουμε σε αυτή τη χώρα....
Ποια χώρα...;;.... Κάτσε να συνενοηθούμε για το φόρουμ πρώτα και βλέπουμε για την χώρα.....!!! :? :?
Άβαταρ μέλους
onoufrios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: πρωην rodo-νυν serres

Δημοσίευση από onoufrios »

πιστευω οτι ενας καλος συντονιστης θα γινονταν ο νικοςζ

καλο βραδυ
μη κορος εντερων σε χωρισει.μη βορβορος σε των παθων καθηδυνει.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Melpomeni έγραψε:Επι τη ευκαιρια ,καλω και προκαλω τα δυο ατομα που ψηφισαν "οχι ",οτι δηλαδη δεν θελουν να συνεχισει να λειτουργει το φορουμ,να βγουν απο την κρυψωνα της ανωνυμιας και να μας πουν το γιατι.
Να μας πουν γιατι βρισκονται σε αυτον το χωρο. Να μας πουν γιατι θελουν να κλεισει.
Η σταση τους αυτη,καλυμμενη πισω απο την ανωνυμια,δειχνει ανανδρια και θρασυδειλια.Για να πω το λιγωτερο.
Αγαπητή Μελπωμένη. Σκέφτηκες ότι λέγοντας εκφράσεις τύπου "κρυψώνα", "ανανδρία", "θρασυδειλία", "για να μην πεις το λιγότερο" είναι προτάσεις που θα κάνουν τους ανθρώπους αυτούς να φανερωθούν, αν ο λόγος που ψήφισαν "όχι" ήταν αγνός και καθαρός ακριβώς επειδή αγαπάνε την ορθοδοξία;

(Προσωπικά εμένα με κάνουν να σκεφτώ "και ποια είσαι εσύ για να πεις;".... σόρρυ κιόλας αλλά έτσι όπως το λες....)
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Evi_J έγραψε:
AnastasiaD έγραψε:Tel.....ika ξέρετε τι συνειδητοποίησα?

Ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, για αυτό δε προοδεύουμε σε αυτή τη χώρα....
Ποια χώρα...;;.... Κάτσε να συνενοηθούμε για το φόρουμ πρώτα και βλέπουμε για την χώρα.....!!! :? :?
Για το νόημα σου αστο.....λατινικοι χαρακτηρες νομιζω εχουν πολλες κοινες ριζες με αρχαια ελληνικη, οποτε ασε τα σχολια για τη χωρα.

Αλλωστε οι ελληνικες λεξεις ειναι παγκοσμιες εδω και πολλα χρονια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”