Ορθοδοξία και μετενσάρκωση

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

oceangr2 έγραψε:Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.
Όσοι πιστεύουν στην μετενσάρκωση, θέτουν εαυτόν εκτός Εκκλησίας! Και εάν επιμένουν στη θεωρία αυτή, δεν έχουν παρά να ρωτήσουν έναν ιερέα!
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Εγώ γνωρίζω οτι δεν υπάρχει Θάνατος.

Δεν γνωρίζω όμως τις βουλές Του Κυρίου μετά θάνατον
και δεν θα πώ σε κανένα οτι έχω δίκιο.

Θα εκφράσω όμως ελεύθερα την άποψή μου και θα ζητήσω απο τον Θεό να μου υποδείξει την Αλήθεια Του.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

oceangr2 έγραψε:Εγώ γνωρίζω οτι δεν υπάρχει Θάνατος.

Δεν γνωρίζω όμως τις βουλές Του Κυρίου μετά θάνατον
και δεν θα πώ σε κανένα οτι έχω δίκιο.

Θα εκφράσω όμως ελεύθερα την άποψή μου και θα ζητήσω απο τον Θεό να μου υποδείξει την Αλήθεια Του.
Αδελφέ μου, έχω την άποψη, πως όσο υπάρχουν διαθέσιμοι ιερείς και μάλιστα πνευματικοί, αυτούς πρέπει να συμβουλευτείς πρώτα! Ο Θεός επεμβαίνει όπου η ανθρώπινη παρέμβαση δεν είναι επαρκής.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

aposal έγραψε: Αδελφέ μου, έχω την άποψη, πως όσο υπάρχουν διαθέσιμοι ιερείς και μάλιστα πνευματικοί, αυτούς πρέπει να συμβουλευτείς πρώτα! Ο Θεός επεμβαίνει όπου η ανθρώπινη παρέμβαση δεν είναι επαρκής.
Ο Θεός δίδει αρκεί να Του το ζητήσεις,
αν δεν μπορείς να μιλήσεις εις το Θεό τότε δεν μπορείς και να Τον κατανοήσεις.

Με τους Ιερείς συζητάω και τους σέβομαι δεν περιμένω όμως να με σώσουν αν δεν κουνήσω και εγώ το χεράκι μου.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

oceangr2 έγραψε: Ο Θεός δίδει αρκεί να Του το ζητήσεις,
Και εγω που ζηταω εδω και χρονια τι συμβαινει; :lol:
Μη φανταστεις οτι ζηταω υλικα κλπ
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

oceangr2 έγραψε:Εγώ γνωρίζω οτι δεν υπάρχει Θάνατος.

Δεν γνωρίζω όμως τις βουλές Του Κυρίου μετά θάνατον
και δεν θα πώ σε κανένα οτι έχω δίκιο.

Θα εκφράσω όμως ελεύθερα την άποψή μου και θα ζητήσω απο τον Θεό να μου υποδείξει την Αλήθεια Του.
Οι αλήθειες του Κυρίου μας εχουν εκφραστεί πλειστακις από του Πατερες....
Απλά και ξεκαθαρα.
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

oceangr2 έγραψε:
aposal έγραψε: Αδελφέ μου, έχω την άποψη, πως όσο υπάρχουν διαθέσιμοι ιερείς και μάλιστα πνευματικοί, αυτούς πρέπει να συμβουλευτείς πρώτα! Ο Θεός επεμβαίνει όπου η ανθρώπινη παρέμβαση δεν είναι επαρκής.
Ο Θεός δίδει αρκεί να Του το ζητήσεις,
αν δεν μπορείς να μιλήσεις εις το Θεό τότε δεν μπορείς και να Τον κατανοήσεις.

Με τους Ιερείς συζητάω και τους σέβομαι δεν περιμένω όμως να με σώσουν αν δεν κουνήσω και εγώ το χεράκι μου.
Αδελφέ μου, είμαι πολύ ανάξιος για να ομιλώ με τον Κύριο! Εγώ ακόμη και τα λόγια του πνευματικού δεν μπορώ να κατανοήσω, ή να εφαρμόσω!
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

stratos έγραψε:
oceangr2 έγραψε: Ο Θεός δίδει αρκεί να Του το ζητήσεις,
Και εγω που ζηταω εδω και χρονια τι συμβαινει; :lol:
Μη φανταστεις οτι ζηταω υλικα κλπ
Ίσως αυτά που ζητάς να μην είσαι έτοιμος να τα δεχτείς, εάν ο Θεός στα δώσει.

Και λόγω του οτι δεν δίνασε να μας πεις τι είναι αυτό που ζητάς θα σε συμβούλευα να μιλήσεις σε κανένα φωτισμένο μοναχό ή κάποιον ανοιχτόμυαλο φίλο σου, για να σου πει αν έχουν ουσία ή όχι αυτά που επιθυμείς.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

oceangr2 έγραψε: Ίσως αυτά που ζητάς να μην είσαι έτοιμος να τα δεχτείς, εάν ο Θεός στα δώσει.

Και λόγω του οτι δεν δίνασε να μας πεις τι είναι αυτό που ζητάς θα σε συμβούλευα να μιλήσεις σε κανένα φωτισμένο μοναχό ή κάποιον ανοιχτόμυαλο φίλο σου, για να σου πει αν έχουν ουσία ή όχι αυτά που επιθυμείς.
Απο μοναχους αλλο τιποτα :D
Και Αγιορειτη γεροντα εχω και καθε μηνα μπαινω Ορος
Το ασχημο ειναι οτι αυτα που θελω ολοι μου εχουν πει οτι ειναι σωστα αιτηματα :?

Αλλά ας το καλυτερα δε βγαινει ακρη
:)
Εικόνα
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

aposal έγραψε:
Αδελφέ μου, είμαι πολύ ανάξιος για να ομιλώ με τον Κύριο! Εγώ ακόμη και τα λόγια του πνευματικού δεν μπορώ να κατανοήσω, ή να εφαρμόσω!
Είμαστε ανάξιοι έναντι του Κυρίου, όμως ο Κύριος ο Θεός είναι Πατέρας μας και σε Αυτόν ανήκουμε όλοι. Από Αυτόν ερχόμαστε και σε Αυτόν καταλήγουμε, κι εμείς και τα παιδιά μας.

Ο Πατέρας και Δημιουργός μας αναμένει να του μιλήσουμε αλλά και να τον ακούσουμε, με το να Τον αποφεύγουμε και να Τον θεωρούμε απρόσιτο και τιμωρό, Τον προσβάλουμε, διότι είναι Θεός Αγάπης και απο Αγάπη πρέπει να τον Λατρεύουμε και όχι απο φόβο. Κανείς Αληθινός Πατέρας δεν αρνείτε να του μιλήσει το παιδί του, πόσο μάλλον Ο Ον, Ο Ένας και Μοναδικός Αληθινός Πατέρας μας.

Αυτές είναι και οι διδασκαλίες του Κυρίου μας Ιησού Χριστού:

"Ζητήστε και θα σας δοθεί, αναζητήστε και θα ανακαλύψετε, χτυπήστε [την πόρτα] και θα ανοίξει για εσάς. Διότι όποιος ζητεί λαμβάνει και όποιος αναζητεί ανακαλύπτει και για όποιον χτυπά [η πόρτα] ανοίγει. Ποιος άνθρωπος από εσάς, αν ο γιος του τού ζητήσει ψωμί, θα του δώσει πέτρα; Και αν του ζητήσει ψάρι, μήπως θα του δώσει φίδι; Αν λοιπόν εσείς, που είστε αμαρτωλοί, γνωρίζετε να δίνετε ωφέλιμα αγαθά στα παιδιά σας, δεν θα δώσει πολύ περισσότερα αγαθά ο ουράνιος Πατέρας σας σε αυτούς που του τα ζητούν; Ολα όσα θέλετε να κάνουν σε εσάς οι άνθρωποι, αυτά να κάνετε και εσείς σε αυτούς. Διότι αυτός είναι ο νόμος και η διδασκαλία των Προφητών." Ιησούς Χριστός [επί του όρους Ομιλία]
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”