Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από kausokalivia »

Φίλε aposal μπορεί να είμαι από τους μκρούς τι παρέας αλλά μετράω 8 επισκέψης στο Α.Ο και 8 Νοεμβρίου ετιμάζομαι για την 9τη και είμαι από Κύπρο :wink:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25166
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από aposal »

Μπράβο Φώτη, παλικάρι μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από zafeiris »

μπραβο ρε φωτη!!!!!!!!!!
εγω εκλεισα τα 31 και δεν εχω παει ποτε... μονο απ' εξω με το καραβακι
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από kausokalivia »

Αδελφέ zafeiris το A.O το γνώρισα από κοντά το 2005. από τότε πιγένω 2 φορές το χρόνο. Δεν είναι κάτι που πρέπει να υπερηφανεύομαι γιατί παρόλο τις επισκέψεις μου ακόμα δεν κατάφερα να δω προκοπή. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας γιατί όταν πας θα ξαναπάς :smile:
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από zafeiris »

kausokalivia έγραψε:Αδελφέ zafeiris το A.O το γνώρισα από κοντά το 2005. από τότε πιγένω 2 φορές το χρόνο. Δεν είναι κάτι που πρέπει να υπερηφανεύομαι γιατί παρόλο τις επισκέψεις μου ακόμα δεν κατάφερα να δω προκοπή. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας γιατί όταν πας θα ξαναπάς :smile:
ευχαριστω αγαπητε... και εγω το πιστευω οτι θα ξαναπαω.. να εισαι καλα :smile:
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

39 με τα καλοκαιρια μαζι :P
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25166
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από aposal »

39; Το φανερώνει και το nick-name σου.
Αλλά, για να είμαστε σωστοί, το μόνο σίγουρο είναι, όπως έγραψες, ότι έχεις συμπεριλάβει στο μέτρημα τα καλοκαίρια. Με τις άλλες εποχές τι γίνεται;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλημέρα. Κάποιες σκέψεις. Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα.
Θεωρώ δεδομένο (όπως γίνεται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις), πως κάποιοι για λόγους ανώτερης βίας, θα ακυρώσουν στο τέλος την συμμετοχή τους, δεν είναι δυνατό να ξέρει ο καθένας τι θα συμβεί σε τόσους μήνες. Ας μαζευτούμε λοιπόν αρκετοί σε πρώτη φάση.
Κατ´αρχήν εννοείται πως, αυτοί που επιδιώκουν πεζοπορίες (κι εγώ μαζί), θα "θυσιαστούμε" χάριν της χλιδής των συμπαθεστάτων Αγιορείτικων Unimac! Και στο κάτω κάτω, ίσως κάποιοι πάνε σε έναν προορισμό πεζοί και κάποιοι με όχημα. Οι δεύτεροι, οι οποίοι θα φτάσουν πρώτοι, θα φροντίσουν τα διαδικαστικά της τακτοποίησης και των πρώτων στο κατάλυμα! :wink: :wink: :8
Πω-πω γεράματα όλοι μας!! (Εξαιρείται ο Φώτης βέβαια, ο οποίος προβλέπω να περάσει τα πάνδεινα, ανάμεσα σε μεσόκοπους γκρινιάρηδες!!)


Προτείνω να εισηγούμαστε (χωρίς άγχος, έχουμε καιρό), ημερομηνία και πιθανό αριθμό ημερών παραμονής. Να φτιαχτεί σε βάθος χρόνου, ένα πρόγραμμα maximum 7 ημερών, το οποίο άλλοι θα ακολουθήσουν ως το τέλος (ανάλογα με δουλειές, δυνάμεις και διάθεση) και άλλοι θα το εγκαταλείψουν πχ την 3η, 4η ή 5η μέρα.
Προτείνω επίσης να δηλώσει (όποιος θέλει), κάποιον προορισμό που επιθυμεί, ώστε να σχηματιστεί (ως τον Φεβρουάριο περίπου, όταν και θα γίνουν οι τηλεφωνικές κρατήσεις), ένας κορμός προγράμματος. Καλό θα ήταν να προτείνετε, μονές ή σκήτες, που να έχουν κάποιες "καλές" δυνατότητες και χώρο για φιλοξενία. Δεν είναι εφικτό για παράδειγμα, να πάμε να μείνουμε σε κάποιον γέροντα. Μπορούμε βέβαια να τον επισκεφθούμε απλά, και που για αυτό ας γίνουν επίσης προτάσεις από όποιον θέλει.
Κάνω την αρχή, δηλώνοντας την Σκήτη Αγίου Ανδρέου στις Καρυές, για τους εξής λόγους:
1.Εχει μεγάλες δυνατότητες χώρου φιλοξενίας και φιλοξενεί πάντα χωρίς να αρνείται σε κανέναν.
2.Βρίσκεται στις Καρυές και έτσι θα έχουμε τη δυνατότητα να περάσουμε κάποιες ώρες στην πρωτεύουσα του Ορους, να προσκυνήσουμε το Αξιον Εστίν στο Πρωτάτο, να επισκεφθούμε με τα πόδια την γειτονική Μονή Κουτλουμουσίου και όποιος θέλει να κάνει κάποιες αγορές.
3.Δεν την έχω επισκεφθεί ακόμα και θέλω να πάω!!!!! :smile: :smile:



Οποιος θέλει μπορεί μόνος του να βάλει προτιμήσεις στον παρακάτω πίνακα. Δεν είναι βέβαια πίνακας, δεν μπορώ να εισαγάγω πίνακα με copy paste. Ισως μπορεί να τον φτιάξει ο Νίκος, φτάνει να είναι σε μορφή επεξεργάσιμη από όλους)

Και πάλι καλημέρα, θα τα ξαναπούμε.


Ονομα -Κωδικός -Ηλικία -(Προτεινόμενη ημ. εισόδου)- ( Πιθανές ημέρεςπαραμονής) - (Πρόταση προσκυνήματος)

1.Νίκος agiooros 43
2.Απόστολος aposal 47
3.Πέτρος petrosathonas
4.Ζαφείρης zafeiris 31
5.Παναγιώτης panagiotisspy 43 22/05/2010 7 Σκ.Αγ.Ανδρέου
6.Δημήτρης Dimitris39 39
7.Μιχάλης ravniotis
8.Φώτης kausokalivia 24
9.Γιάννης keliotis 59
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:39; Το φανερώνει και το nick-name σου.
Αλλά, για να είμαστε σωστοί, το μόνο σίγουρο είναι, όπως έγραψες, ότι έχεις συμπεριλάβει στο μέτρημα τα καλοκαίρια. Με τις άλλες εποχές τι γίνεται;
Της μετρησα και αυτες μαζι
οταν λες οτι το φανερωνει και το nick name τι ενοεις?
μετα απο 2 χρονια ποσο θα ειμε και τι θα φανερωνη το nick name? μου?
τελος παντων δηλωσα αδεια για του χρονου και εγκριθηκε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Dimitris39 έγραψε:
aposal έγραψε:39; Το φανερώνει και το nick-name σου.
Αλλά, για να είμαστε σωστοί, το μόνο σίγουρο είναι, όπως έγραψες, ότι έχεις συμπεριλάβει στο μέτρημα τα καλοκαίρια. Με τις άλλες εποχές τι γίνεται;
Της μετρησα και αυτες μαζι
οταν λες οτι το φανερωνει και το nick name τι ενοεις?
μετα απο 2 χρονια ποσο θα ειμε και τι θα φανερωνη το nick name? μου?
τελος παντων δηλωσα αδεια για του χρονου και εγκριθηκε
Ο Απόστολος εννοούσε ότι το όνομα Dimitris39, υποδηλώνει και την ηλικία σου (39 ετών).
Ευχάριστο που εξασφάλισες άδεια!
Οσο για τις εποχές έχουμε και λέμε 39 επί 4 = 156. Αρα κρύβεις 156 μείον 39 =117 χρόνια :8 :8 :8 :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”