2008 : Ερχεται το ποθούμενον ;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25138
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

yiorgos31 έγραψε:Ξέρει κανένας αν ο Ολυμπιακός προκριθεί? Είναι το ποθούμενο! Όχι πάλι με τις ημερομηνίες!
Μακάρι να προκριθεί, αλλά στην Τούμπα πρέπει να χάσει!
Εξ άλλου, εφ' όσον είμαστε ορθόδοξοι με έμβλημα τον δικέφαλο, πρέπει να υποστηρίζουμε είτε τον ασπρόμαυρο (όπως εγώ), είτε τον κιτρινόμαυρο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

Eίτε τον κιτρινόμαυρο όπως εγώ!
Μέσα είσαι αδελφέ μου. :lol:
agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από agiografoc »

ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΝ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΩΣΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΕΤΟΣ.
ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ??? ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ???
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ 555 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ ΘΡΥΛΟΣ.

Υ.Γ.
ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΕ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ,
ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

aposal έγραψε:
yiorgos31 έγραψε:Ξέρει κανένας αν ο Ολυμπιακός προκριθεί? Είναι το ποθούμενο! Όχι πάλι με τις ημερομηνίες!
Μακάρι να προκριθεί, αλλά στην Τούμπα πρέπει να χάσει!
Εξ άλλου, εφ' όσον είμαστε ορθόδοξοι με έμβλημα τον δικέφαλο, πρέπει να υποστηρίζουμε είτε τον ασπρόμαυρο (όπως εγώ), είτε τον κιτρινόμαυρο!
Τον ασπρόμαυρο, τον ασπρόμαυρο.
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

aposal έγραψε:Αδελφέ μου, νομίζω ότι το ποθούμενον είναι να αποτινάξουμε την αμαρτωλότητά μας και να προσεγγίσουμε τον Κύριο!
Τα υπόλοιπα τα κανονίζει Εκείνος, κατά το (πνευματικό) συμφέρον μας. Θεωρώ ότι αρκετά ασχοληθήκαμε με το θέμα και ότι ξεφεύγουμε πνευματικά αν συνεχίσει να μας απασχολεί το πότε θα γίνουν όλα αυτά και όχι το πώς θα είμαστε πνευματικά προετοιμασμένοι όταν θα γίνουν!
symfono apoluta!!
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

agiografoc έγραψε: ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
Προ καιρού ήμουν σε ένα internet cafe και περιδιάβαινα την ιστοσελίδα της ΑΕΚ για να μάθω την ακριβή σχέση της με την Βασιλεύουσα... :wink:
Μετά απο λίγο μαζεύτηκαν πίσω μου κάμποσοι πιτσιρικάδες και άρχισαν να με ρωτάνε άν είμαι της θύρας τάδε και αν ξέρω καμιά σημαντική πληροφορία σχετικά με το νέο γήπεδο της ομάδας τους.
:-/

Τους απάντησα ότι η ομάδα τους σύντομα επιστρέφει στην έδρα της και οι πιτσιρικάδες εχάρησαν σφόδρα. O:)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Το ποθούμενο είναι "και επί γης ειρήνη εν ανθρώποις ευδοκία". Αυτό πότε θα έρθει; Πότε θα έρθει στις καρδιές των ανθρώπων η ειρήνη που φέρνει ο Ιησούς Χριστός; Τότε δε θά 'χει καμιά σημασία το ποιος κατέχει τι γιατί όλοι οι άνθρωποι θα είναι αδελφοί.

Νομίζω όμως ότι αυτό θα γίνει μετά τη Δευτέρα Παρουσία και την οριστική καταδίκη του διαβόλου, γιατί μέχρι τότε αυτός είναι ο άρχων του κόσμου τούτου και γι αυτό, έχει μεγάλη σημασία ν΄αγωνίζεται ο άνθρωπος να έρθει η ειρήνη στη δική του καρδιά, αφού δεν μπορεί να έρθει σ΄ολόκληρο τον κόσμο.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Ποιά σημαία θα θέλαμε να δούμε
έξω από την Αγία Σοφία ;
Την Γαλανόλευκη ή τον Δικέφαλο ;
Πάντα αυτό με προβλημάτιζε πολύ
Τελικά γέρνω προς την Γαλανόλευκη.
με συγκινεί περισσότερο.
(Τό ότι είμαι Παναθηναικός, δεν νομίζω να με επηρεάζει)

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ !
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25138
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

agiografoc έγραψε:ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΝ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ
Υ.Γ.
ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΕ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ,
ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
Αδελφέ μου Γιώργη, δεν αντιλέγω! Αυτό είπα κι εγώ ότι πλέον ήρθε η ώρα τα ηνία να τα αναλαβουν οι Δικέφαλοι! Αρκετά πια με το κατεστημένο των πράσινων και κόκκινων (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, κάνω χιούμορ, εντάξει;)!
Η Κων/πολη θα καταστραφεί και θα την ξαναχτίσουμε από την αρχή!
Παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα :
Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.
Μαρτυρία Μαυροκέφαλου Ανέστη, γυμναστή, Αλεξανδρούπολη (σελ. 428)
Κάποια άλλη παρέα είχε πάει στον Γέροντα. Ένας απ’ αυτούς σπούδαζε πολιτικός μηχανικός στο Πολυτεχνείο της Ξάνθης. Σε μια στιγμή γυρίζει ο Γέροντας, τον δείχνει με το δάχτυλο – αυτός σημειωτέον πήγαινε για πρώτη φορά στον Γέροντα – και του λέει : «Εσύ, σαν πολιτικός μηχανικός θα συμβάλλεις στην ανοικοδόμηση της Πόλης , γιατί η Πόλη θα ανοικοδομηθεί από την αρχή». Γύρισε και τον έδειξε με το δάχτυλο μπροστά σε όλους. Το παιδί τότε ήταν φοιτητής.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

aposal έγραψε:
agiografoc έγραψε:ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΘΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΝ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ
Υ.Γ.
ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΕ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ,
ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
Αδελφέ μου Γιώργη, δεν αντιλέγω! Αυτό είπα κι εγώ ότι πλέον ήρθε η ώρα τα ηνία να τα αναλαβουν οι Δικέφαλοι! Αρκετά πια με το κατεστημένο των πράσινων και κόκκινων (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, κάνω χιούμορ, εντάξει;)!
Η Κων/πολη θα καταστραφεί και θα την ξαναχτίσουμε από την αρχή!
Παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα :
Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.
Μαρτυρία Μαυροκέφαλου Ανέστη, γυμναστή, Αλεξανδρούπολη (σελ. 428)
Κάποια άλλη παρέα είχε πάει στον Γέροντα. Ένας απʼ αυτούς σπούδαζε πολιτικός μηχανικός στο Πολυτεχνείο της Ξάνθης. Σε μια στιγμή γυρίζει ο Γέροντας, τον δείχνει με το δάχτυλο – αυτός σημειωτέον πήγαινε για πρώτη φορά στον Γέροντα – και του λέει : «Εσύ, σαν πολιτικός μηχανικός θα συμβάλλεις στην ανοικοδόμηση της Πόλης , γιατί η Πόλη θα ανοικοδομηθεί από την αρχή». Γύρισε και τον έδειξε με το δάχτυλο μπροστά σε όλους. Το παιδί τότε ήταν φοιτητής.
Εσύ δεν έχεις ακούσει ότι "αυτά είναι στην φαντασία" ορισμένων και ότι "ο γέροντας ποτέ δεν μίλησε γι' αυτά"; Πού ζεις; :D :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”