Μετάνοιες

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Αδελφή μου να σε συμβουλεύσω εσένα ή τον οποιονδήποτε εδώ θα είμαι ο τελευταίος! Περίμενα να ζητήσετε από τους πατέρες που βρίσκονται στον ιστοχώρο να σας διαφωτίσουν! Απλά παρατηρώ πώς κάθε φορά δημιουργούντε εντάσεις! Ανθρώπινο δε λέω αλλά σκοπός είναι "έξω" άνθρωπο να απαρνηθούμε και τον "έσω" να τον ανυψώσουμε Πνευματικά! Οι μετάνοιες κυρίως στο Απόδειπνον τους κατανυκτικούς Εσπερινούς και την Λειτουργία των Προηγιασμένων είναι στην τυπική διάταξη και σε ορισμενό σημείο! Αλλά ουδείς υποχρεωνεί τον κάθενα είτε να γονατίζει κάμνοντας εδαφιαίες μετάνοιες ή απλά κάμνοντας μικρή! Ο καθένας όπως νοίωθει και αισθάνεται καλά! Δεν θα σε κατηγορήσει κάποιος διότι δεν έκανες μετάνοιες στο "Δεύτε προσκυνήσωμεν" ή στην ευχή "Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου" ή στα Κύριε ελεήσον του Μεγάλου Αποδείπνου ή στο "Την Τιμιωτέρα". Η λατρευτική ζωή βιώνεται καθημερινώς δεν περιορίζετε στα κείμενα μόνον! Μπορείτε να ρωτήσετε τους Πνευματικούς σας για διευκρινήσεις ή τον πατέρα Αντώνιο όσοι δεν έχουν ή ντρέπονται να ρωτήσουν! Καλόν Αγώνα!
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Ierodiakonos..
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ανακουφίστηκα βλέποντας δύο ανθρώπους να κατανοούν (δεν εννοώ να συμφωνούν απαραίτητα) τα γραπτά μου.
Παρατάυτα, δεν τέθηκε θέμα - απο εμένα τουλάχιστον - στον αν θα με κατηγορήσει ο τάδε ή ο δείνα συνάνθρωπος για το αν θα κάνω εφαρμοσμένες μετάνοιες.
Το θέμα είναι ο Θεός.
Ο Θεός δε συγχωρεί έναν άνθρωπο που μετανοεί ειλικρινά,
με όποιο τρόπο και αν το εκδηλώσει;
Και να φέρω ακόμα ένα απλούστατο παράδειγμα.
Ο ληστής επί του σταυρού, το μόνο που είπε, ήταν:
"μνήσθητι μου Κύριε εν τη βασιλεία σου".
Μία φράση που ειπώθηκε απο καρδιάς και του έσωσε την ψυχή.
Αυτό δεν ήταν μετάνοια;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Οι κανόνες και η τυπική διάταξις όλων των Ακολουθιών έχουν θεσπισθεί από Αγίους Πατέρες τις Εκκλησίας αδελφή μου και σκοπό έχουν όχι την τέλεση απλά δια την τέλεση αλλά το βιώματα που θα αποκομίζεις από κάθε Ακολουθία! Αλλοιώς θα φερθείς την πρώτη φορά που δεν γνωρίζεις και την επόμενη που θα παρακολουθείς με πιο πολύ προσοχή αλλοιώς! Κάθε φορά θα είναι και μια διαφορετική αρχή μέσα στην Λατρευτική Ζωή σου! Είναι και θέμα χαρακτήρος βέβαια!
Ο υπερήφανος ποτέ δεν θα γονατίσει και εάν το κάνει θα το κάνει με τρόπο να τον δούν όλοι! Ο ταπεινός δεν θα φανεί καθόλου, ούτε που θα καταλαβείς πως είναι δίπλα σου!
Η συχνή συμμετοχή στην Λατρευτική Ζωή της Εκκλησίας είναι σχολείο μεγάλο γιατί δοκιμάζεις και την πίστη σου αλλά και διότι κάθε φορά κερδίζεις Πνευματικά οφέλη!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Δεν ειναι οτι δεν καταλαβα αλλα ειπες διαφορα πχ
"Απο εκει και πέρα, το τυπικό, είναι τυπικό όπως το λέει και η ίδια η λέξη.
Είναι μια φόρμα μετανοίας
να το πω έτσι.
Κάθε άνθρωπος όμως, έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία και ψυχισμό.
Μπορεί κάποιος ακολουθώντας τη φόρμα αυτή, να έχει λιγότερο ζήλο και ζέση, απο ότι να εξέφραζε τη μετάνοιά του με το δικό του τρόπο."

Μα αφου λες οτι εννοεις τις μετάνοιες, και οχι τον δικο του τροπο μετανοίας, τοτε τι συζηταμε?
Αντι να κανεις μετανοιες, να κλαις και να διαβαζεις μια Παρακληση, το ιδιο μου φαινετε οτι ειναι.

"Ο Θεός δε συγχωρεί έναν άνθρωπο που μετανοεί ειλικρινά,
με όποιο τρόπο και αν το εκδηλώσει"
Δυστυχως δεν υπαρχουν πολλοι τροποι για να εκδηλωσεις την πραγματικη μετανοια, ο μονος τροπος ειναι η εμπρακτη αλλαγη ζωης.
Με τα λογια, μετανοια να δεις.....Ρωτα εμενα...
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Κάτι τελευταίο και αποχωρώ για σήμερα, να κοιμίσω και λίγο το Βυζαντινό μου Πνεύμα διότι έχουμε και εγερτήριο πρωί-πρωί..

Πήγε ένα παιδί στο γέροντα του και του είπε:
- "Γέροντά μου; Σήμερα έκανα 1000 μετάνοιες!"
και του απήντησε ο Γέροντας:
- "που το ξέρεις; τις μέτραγες;"
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Byzantine_Spirit έγραψε:Άμα κλαίς και παρακαλείς το Θεό,
να σε ελεήσει και να σε συγχωρήσει,
χωρίς απαραίτητα να ακολουθηθεί κάποιο τυπικό,
δεν πιάνεται;
Πιάνεται , όπως και κάθε προσφορά προς το Θεό, ακόμα και η ελάχιστη,αρκεί να γίνεται από καρδιάς..
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Λοιπον Αδελφοι μου, επειδη γενικα δεν μου αρεσει να αντιλεγω και να μπαινω σε εντασεις, σας βαζω απο μια εδαφιαια μετανοια σε ολους και το κλεινουμε το θεμα με αγαπη.

Αλλωστε αυτα τα θεματα ειναι λυμενα για οσους ενδιαφερονται να μαθουν, εδω και πολλους αιωνες.

Το βιβλιο χρησης μας εχει δοθει απο τους Αγιους μας. Το αν θα καταφερουμε να λειτουργησουμε την "συσκευη" (ψυχη) ειναι δικο μας προσωπικο θεμα.

Byzantine_Spirit ισως να σε παρεξηγησα, την ωρα που διαβαζουμε το post του καθενα εδω ισως να μην εχουμε και τοσο καθαρο μυαλο.

Προχωραμε...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Byzantine_Spirit έγραψε: Άλλο αναζητώ, συζητώ και αναλύω και άλλο μπερδεύω, διαστρεβλώνω και παραποιώ. Τα πρώτα τα κάνω. Τα δεύτερα όχι διότι απλά δεν είμαι αιρετική. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη.
Επειδή ακριβώς όπως λες ότι σε όλα τα πράγματα της πίστεως δε χωρά ο ορθολογισμός και η έρευνα και ότι επίσης στην πίστη βάζουμε την καρδιά πρώτη, γι'αυτό κι εγω απορώ στο γιατί να ακολουθούμε "καλούπια" στις μετάνοιές μας, αφού η τυπική μετάνοια θέλει αποστήθιση περισσότερο.
Η καρδιά πάει στα αυθόρμητα και όχι στα κεκανονισμένα.
Αδελφή μου (συγχώρεσέ με που μετά από τόσο καιρό και μηνύματα δεν θυμάμαι το όνομά σου), μου αρέσει ο ζήλος και η καλή σου περιέργεια, αλλά επίτρεψέ με παρ' όλο που είμαι πολύ αμαρτωλός, ανάξιος και αχάριστος, να κάνω δύο μικρές παρατηρήσεις :
1. Είναι καλύτερα να εκφράζεσαι λέγοντας : "προσπαθώ να τα κάνω (ή προσπαθώ να μην τα κάνω), γιατί προσπαθώ να γίνω Χριστιανή ορθόδοξη". Νομίζω ότι είμαστε πολύ αμαρτωλοί για να το λέμε σαν να το έχουμε πετύχει κιόλας! Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται πολύς αγώνας και μάλιστα συνεχής, γιατί είναι δυνατόν ακόμη και στο τελευταίο δευτεόλεπτο της ζωή μας να πέσουμε και να χάσουμε τον προορισμό μας!
2. Μην θεωρείς το "τυπικό" με την έννοια που το λέμε σήμερα. Για να το θεσπίσουν κάποιοι Πατέρες, σημαίνει ότι είναι κάτι σημαντικό για την ψυχή μας. Περισσότερες πληροφορίες για τις μετάνοιες ήδη δόθησαν από μέλη μας, που είναι περισσότερο καταρτισμένα από εμένα, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσω.

Σε παρακαλώ, μην θεωρήσεις τα παραπάνω ως παρατηρήσεις κάποιου που είναι καλύτερος από εσένα, γιατί δεν είμαι, ούτε κάποιου που τα τηρεί, γιατί ούτε αυτό ισχύει! Όμως αυτό οφείλεται στη δική μου ανικανότητα και όχι στην σημασία των γραφομένων!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

WOW,Ειλικρινά δεν περίμενα να μου απαντήσει κάποιος μετά από τόσο διάστημα που διατύπωσα την ερώτηση αυτή. Είμαι πολύ χαρούμενος :wink: θα απαντήσω μόλις διαβάσω τα ποστ σας...
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις που δωσατε. Θα το συζητησω με τον πνευματικο μου αν και πιστευω πως πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισω ενα αλλο ζητημα το οποιο βγανει και απο τα λεγομενα σας εδω... την προσευχη!!! Ανοιγω αλλο θεμα περι αυτου σε λιγο....
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”