Τι πρέπει να γίνει όταν διαφωνεί ένα ζευγάρι;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ioan
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Ioan »

Όποιος αξιώνεται να τεκνοποιήσει γίνεται συνδημιουργός, συνεργάτης του Θεού. Και δεν κάνει απλώς ένα νέο άνθρωπο, αλλά έναν υποψήφιο πολίτη της Βασιλείας του Θεού.

Το αν υπαρχει διαφωνία στο ζευγάρι λύνεται εύκολα αν και εφόσον υπάρχει πνευματικός και δη ο ίδιος και για τους δύο. Ε, τότε η υπακοή στον πνευματικό είναι αυτή που θα δώσει τη λύση.
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ioan έγραψε: Το αν υπαρχει διαφωνία στο ζευγάρι λύνεται εύκολα αν και εφόσον υπάρχει πνευματικός και δη ο ίδιος και για τους δύο. Ε, τότε η υπακοή στον πνευματικό είναι αυτή που θα δώσει τη λύση.
Αυτό το "εύκολα" που λες, πόσο δύσκολο είναι στην πραγματικότητα! Γιατί δεν είναι μόνο οι δύο εγωισμοί που συγκρούονται, αλλά και το ταγκαλάκι που συνεχώς μας δημιουργεί εμπόδια! Συνεχώς! Και χρειάζεται κάθε φορά να καταβάλουμε ακόμα περισσότερη προσπάθεια για να αντεπεξέλθουμε! Αλλά και από την άλλη, περισσότερη προσπάθεια καταβάλλει και το ταγκαλάκι για να μας τα φέρει όλα ανάποδα! Και έτσι έχουμε έναν συνεχή αγώνα, που όμως, αν τον συνεχίσουμε με πίστη και έργα αρεστά στον Θεό, θα μας οδηγεί ολοένα και περισσότερο κοντά στον Κύριο, δηλαδή ολοένα και περισσότερο κοντά στον απώτερο στόχο! Και θα συμφωνήσω με τον agioreiths ότι ο απώτερος σκοπός του γάμου είναι η είσοδος στη Βασιλεία του Θεού και όχι η τεκνοποιία!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Ioan
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Ioan »

Έτσι είναι. Σύμφωνοι. Το εύκολα προκύπτει ως αποτέλεσμα της δύσκολης υπακοής.
Εξάλλου σ'αυτό τον κόσμο δεν ήρθαμε για να περάσουμε καλά. Ήρθαμε για να αγωνιστούμε και να απολαύσουμε τους καρπούς του αγώνα μας στην άλλη ζωή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
agioreiths
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από agioreiths »

Melpomeni έγραψε:
agioreiths έγραψε:Αν μου επιτρέπεται και εμένα, θα καταθέσω μια άποψη. Ο πνευματικός μου είχε πει παλιότερα σε μια ομιλία του και μου έχει μείνει από τότε πως μέσα στο γάμο ιεραποστολή δε γίνεται. Στην περίπτωσή μας αυτό σημαίνει πως κάποια πράγματα σοβαρά και σημαντικά πρέπει να συζητούνται πριν το γάμο και πάντα σε συνεργασία με τον πνευματικό ο οποίος θα απαλύνει τις όποιες διαφορές όπου αυτό είναι δυνατόν. Αν δεν υπάρχει ομόνοια ψυχών σε σημαντικά ζητήματα τότε θα πρέπει το ζευγάρι να το σκεφτεί σοβαρά προτού προβεί σε οποιαδήποτε περαιτέρω ενέργεια όσο σκληρό και ψυχρό και αν ακούγεται αυτό. Καλύτερα να χαλάσει κάτι πριν το γάμο όσο πιο ανωδυνα γίνεται παρά μετά με διάφορα παρατράγουδα. Θα μου επιτραπεί να σημειώσω πως μιλώ μέσα από το χορό όντας παντρεμένος και με παιδιά.

Γιατι δεν γινεται μεσα στο γαμο Ιεραποστολη ? Γιατι να μην γινεται ?
Δεν σε αντικρουω,ουτε αμφισβητω τα λογια του Πνευματικου σου,τουναντιον , εδω νομιζω οτι αγγιξες ενα πολυ σπουδαιο και σοβαρο θεμα.
Που και πως γινεται η Ιεραποστολη στην καθημερινη ζωη μας ,πως πρεπει να γινεται και που αναγκαζεται να σταματησει.
Συμφωνω παντως,οτι η ομονοια ψυχων σε σημαντικα θεματα καλον ειναι να ερευναται πριν απο το γαμο.
Οταν ο ένας εκ των δύο είναι πιο θερμός στην πίστη και άλλος πιο χλιαρός, δημιουργούνται προβλήματα πρακτικά τα οποία επιφέρουν προστριβές. Ας έχουμε επίσης κατά νου πως η πραγματική Ιεραποστολή προυποθέτει φλογερή πίστη και αυταπάρνηση.Όποιος θεωρεί πως την έχει ας πράξει αναλόγως και πάντα μετά από την ευλογία του πνευματικού του. Γενικότερα η εμπειρία δείχνει πως πιο εύκολα πέφτει κάποιος παρά ανεβαίνει. Όλα τα παραπάνω αποτελούν φυσικά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία και σε καμιά περίπτωση δε θεωρω πως δεν υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις
Πριν την Ανάσταση, υπάρχει πάντα ο Γολγοθάς ...
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

συμφωνω με τον προλαλησαντα.
θα ηθελα μονον απλως να τονισω..
σχεδον παντα μπορει να μας δωσει καποια-ες λυση-εις ο πνευματικος-καλον ειναι το ζευγαρι να εχει κοινον πνευματικο .εαν αυτο για πολλους λογους δεν ειναι δυνατον

πολυ πολυ πολυ προσευχη,θερμη και πολυ προσευχη...και με λιγο γονατισμα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Το να κοροϊδέψεις τη γυναίκα σου αφήνοντάς την έγκυο ενώ η ίδια έχει δηλώσει ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ για τους δικούς της προσωπικούς λόγους το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο
Εκτός κι αν το θεωρείς πιο όμορφο να την κάνεις ξανά μάνα ξεγελώντας την και να κερδίσεις μεν ένα ακόμα παιδί αλλά να χάσεις την αγάπη και την εμπιστοσύνη της προς το άτομό σου
Αλήθεια ας αντιστρέψουμε τους ρόλους
Αν εσύ ΔΕΝ ήθελες να κάνεις άλλο παιδί , και εκείνη ήθελε όσο τίποτα άλλο στο κόσμο να κάνει κι άλλο παιδί .... τι θα έκανες αν ανακάλυπτες ότι είναι έγκυος ?

Αλήθεια όμως για να σκεφτούμε κάποιες περιπτώσεις

α) Ξεγελάμε τη γυναίκα μας και ανακαλύπτει ότι είναι έγκυος

Περίπτωση 1.
Δεν αλλάζει γνώμη και κάνει έκτρωση (διότι της είναι το ίδιο εύκολο να μην υπολογίσει τα "θέλω" του άντρα της όταν και ο ίδιος δεν σεβάστηκε τα δικά της )
Αποτέλεσμα
Ο σύζυγος με το κόλπο που έκανε φόρτωσε στη σύζυγό του το βάρος μιας έκτρωσης και έχασε και παιδί και τη γυναίκα του

Περίπτωση 2
Δεν κάνει έκτρωση αλλά ψυχολογικά είναι ράκος και το κάνει με το ζόρι και πάντα βλέποντάς το θυμάται τον τρόπο που πιάστηκε έγκυος και είναι για πάντα παγερή με τον σύζυγό της
Αποτέλεσμα
Ενας γάμος διαλυμένος


Πόσο εύκολα άραγε δεν υπολογίζουμε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας για χάρη Του Θεού
Πόσο εύκολα θεωρούμε ότι αξίζει να τον εξαπατήσουμε και να μην τον σεβαστούμε ούτε αυτόν ούτε τη ψυχολογία του για να πούμε ότι κάναμε το θέλημα Του Θεού
Αλήθεια όμως
Το θέλημα Του Θεού είναι να κοροιδεύουμε και να ξεγελάμε τους δικούς μας ανθρώπους ?
Πολλές φορές νιώθω κάποιους "λόγους" και κάποιες "φράσεις" εγωιστικά κλεισμένες προς το Θεό και αδιάφορες προς τον ανθρώπινο παράγοντα και κυρίως την ψυχολογία
Δεν θέλουμε ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΠΙΣΤΟ , αλλά θέλουμε Καταναγκασμένο οπαδό ?
Πότε είναι σωσμένος ένας άνθρωπος ?
Οταν κάνει αυτό που πρέπει επειδή ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ και τα αναγνωρίζει ως μέσο ΣΩΤΗΡΙΑΣ ?
ή όταν είναι ένα ράκος ψυχολογικά που ζει με τα πρέπει αλλά "ΠΡΕΠΕΙ" που ποτέ δεν κατάλαβε και ποτέ δεν του ανέλυσαν ?

Θα πω άλλη μια φορά πως τα παραπάνω ερωτήματα ( όσο αφορά τις σχέσεις ενός ζευγαριού ) δεν είναι θέματα που παίρνουν τη λύση τους από δημόσιες απαντήσεις

Εγώ ας πούμε αν μου έλεγαν "οι γονείς σου δεν σε ήθελαν , τι προτιμάς να μην υπήρχες ή που υπάρχεις ? "
Σίγουρα θα επέλεγα το δεύτερο , δηλαδή ότι υπάρχω

Και 2ο και 3ο και 10ο παιδί να κάνουν όλα τα ζευγάρια του κόσμου
Αλλά πάντα με σεβασμό σε αυτόν που θα το φέρει στο κόσμο και θα το θηλάσει και θα το αναθρέψει
Γιατί κακά τα ψέμματα ............ μάνα είναι μόνο μια και της αξίζει ο μεγαλύτερος σεβασμός
Και πως θα σεβαστούμε μια "ΜΑΝΑ" οταν αποφασίζουμε να γίνει "ΜΑΝΑ" χωρίς την δική της άδεια

Αυτά είχα να πω , έτσι κάποιες σκόρπιες σκέψεις , σίγουρα όχι προς αποδοχή , αλλά προς σκέψη

Α και κάτι ακόμα
Εμπιστοσύνη στο Θεό και προσευχή , η προσευχή θα δώσει τις απαντήσεις
Με προσευχή θερμή ΟΛΑ μα ΟΛΑ θα έρθουν όπως πρέπει
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

agioreiths έγραψε:
Melpomeni έγραψε: Γιατι δεν γινεται μεσα στο γαμο Ιεραποστολη ?
Που και πως γινεται η Ιεραποστολη στην καθημερινη ζωη μας ,πως πρεπει να γινεται και που αναγκαζεται να σταματησει.
Οταν ο ένας εκ των δύο είναι πιο θερμός στην πίστη και άλλος πιο χλιαρός, δημιουργούνται προβλήματα πρακτικά τα οποία επιφέρουν προστριβές. Ας έχουμε επίσης κατά νου πως η πραγματική Ιεραποστολή προυποθέτει φλογερή πίστη και αυταπάρνηση.Όποιος θεωρεί πως την έχει ας πράξει αναλόγως και πάντα μετά από την ευλογία του πνευματικού του. Γενικότερα η εμπειρία δείχνει πως πιο εύκολα πέφτει κάποιος παρά ανεβαίνει. Όλα τα παραπάνω αποτελούν φυσικά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία και σε καμιά περίπτωση δε θεωρω πως δεν υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις
Έχω την εντύπωση ότι ιεραποστολή δεν σημαίνει αναγκαστικά ξενιτειά και πλήρη απασχόληση στον σκοπό αυτό.
Ιεραποστολή μπορούμε να κάνουμε κι εμείς, όταν λέμε ένα πνευματικό λόγο σε κάποιον που τον έχει ανάγκη, ή του στέλνουμε, για ένα θέμα που τον απασχολεί, τις απόψεις της Εκκλησίας, ή των Πατέρων, ή αποσπάσματα από Χριστιανικά βιβλία. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο γάμος δεν αποτελεί εμπόδιο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

aposal έγραψε:
Έχω την εντύπωση ότι ιεραποστολή δεν σημαίνει αναγκαστικά ξενιτειά και πλήρη απασχόληση στον σκοπό αυτό.
Ιεραποστολή μπορούμε να κάνουμε κι εμείς, όταν λέμε ένα πνευματικό λόγο σε κάποιον που τον έχει ανάγκη, ή του στέλνουμε, για ένα θέμα που τον απασχολεί, τις απόψεις της Εκκλησίας, ή των Πατέρων, ή αποσπάσματα από Χριστιανικά βιβλία.

ΑΚΡΙΒΩΣ !
Ιεραποστολη για τον η την συζυγο ! Ιεραποστολη για τα παιδια !
Για να στηριζει ο ενας τον αλλον στον αγωνα.Για να φερει ο ενας τον αλλον κοντα στον Κυριο.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
agioreiths
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από agioreiths »

Melpomeni έγραψε:
aposal έγραψε:
Έχω την εντύπωση ότι ιεραποστολή δεν σημαίνει αναγκαστικά ξενιτειά και πλήρη απασχόληση στον σκοπό αυτό.
Ιεραποστολή μπορούμε να κάνουμε κι εμείς, όταν λέμε ένα πνευματικό λόγο σε κάποιον που τον έχει ανάγκη, ή του στέλνουμε, για ένα θέμα που τον απασχολεί, τις απόψεις της Εκκλησίας, ή των Πατέρων, ή αποσπάσματα από Χριστιανικά βιβλία.

ΑΚΡΙΒΩΣ !
Ιεραποστολη για τον η την συζυγο ! Ιεραποστολη για τα παιδια !
Για να στηριζει ο ενας τον αλλον στον αγωνα.Για να φερει ο ενας τον αλλον κοντα στον Κυριο.
Άλλο πράγμα είναι να στηρίξω τον ή την σύζυγό μου και άλλο να προσπαθώ να κάνω κατήχηση.Θα φέρω ένα απλό παράδειγμα. Είναι Κυριακή πρωί και ο ένας θέλει να πάει να εκκλησιαστεί ενώ ο άλλος θέλει να χουζουρέψει και να σηκωθεί με την ησυχία του για να πιει το καφεδάκι του. Και αν υποθέσουμε πως υπάρχει ανεκτικότητα στις επιλογές και δεν δημιουργούνται προστριβές τότε έχει καλώς.Αν όμως οι επιλογές του ενός ή του άλλου δημιουργουν εντάσεις τότε τι γίνεται. Παράδειγμα δεύτερον. Είναι μέρες νηστείας και ο ένας προετοιμάζεται για Θ.Κοινωνία και ο άλλος ζητάει σαρκική επαφή, τότε τι γίνεται.Αυτή τη λίστα μπορώ να τη συνεχίσω επι μακρόν και μη θεωρείτε πως είναι εύκολα αυτά τα μικρά ή μεγάλα ζητήματα στην αντιμετώπισή τους.Το να διδάσκω τους συνανθρώπους μου με το παράδειγμά μου και να τους στηρίζω με λόγια ψυχωφέλιμα είναι άλλο και το να ζω με κάποιον άνθωπο ο οποίος στην καλύτερη περίπτωση είναι αδιάφορος με τα πιστεύω μου αν όχι αρνητικός ας αναλογιστούμε ποσο σοβαρό είναι και τι δύναμη ψυχής χρειάζεται.
Πριν την Ανάσταση, υπάρχει πάντα ο Γολγοθάς ...
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

Η λέξη σύζυγος τα λέει όλα. Ας φανταστούμε την εικόνα της οικογένειας σαν ένα "κάρο" που το κινούν δυο υποζύγια (και μόνο με δυο κινείται). Τι γίνεται όταν το ένα υποζύγιο "μουλαρώνει" ή ακόμη φεύγει. Τι γίνεται... μπορεί να κινηθεί το "κάρο" της οικογένειας.
Πιστεύω στην απο κοινού υπακοή των συζύγων, στην καθάρια μεταξύ τους σχέση και όπως πολλοί προείπαν στην προσευχή και βέβαια στη σκέπη του Θεού.

Ένα ερώτημα-προβληματισμός..... Ο αριθμός των ατόμων που "παντρεύονται" με πολιτικό γάμο αυξάνεται. Γιατί???
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”