"φλιτζάνια" & χαρτομαντεία

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

oceangr2 έγραψε:Ότι είναι επικίνδυνο δεν σημαίνει οτι είναι αμάρτημα που θα σε στείλει στην κόλαση και τέτοιες βλακείες.
Βασικά ούτε και το αντίθετο. Όμως δεν κατάλαβα το γιατί το λες. Είπα κάτι που σε διαψεύδω; Η ερώτηση μου ήταν ως προς επιβεβαίωση. Το αν κατάλαβα δηλαδη καλά αυτό που ήθελες να πεις. Δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι.
Κατά τα άλλα όλα όσα είπες τα προείπα στο δικό μου μήνυμα και αν δεν ήσουν προκατειλημμένη απέναντί μου δεν θα φορούσες φιμέ γυαλιά για να βλέπεις μόνο μαύρο σε εμένα, θα διάβαζες αυτά που γράφω και όχι αυτά που θες να διαβάζεις.
Προκατειλλημένη; Να κάτι που στα αλήθεια δεν περίμενα να ακούσω. Ούτε που σκέφτηκα να πάω κόντρα ειδικά σε σένα. Σάμπως έχω τίποτα μαζί σου; Ή σε ήξερα και από χτες; Και γιατί να έχω δηλ; Και βασικά που το είδες το μαύρο; Τι ήταν αυτό που σε πείραξε; Κάτι είπα που σε πείραξε έτσι δεν είναι; Τι; Όχι τίποτα άλλο αλλά αν βγει λάθος συμπέρασμα θα με αντιπαθήσεις χωρίς λόγο και σε περίπτωση που πω κάτι σωστό δεν θα με πιστέψεις. Τι λάθος έκανα; Θα ήθελα να μου πεις.
Η Ορθοδοξία δέχεται και το Άγιο Πνεύμα, αλλά και την επιρροή του Σατανά.
Ναι το ξέρω. Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι ειπα το αντίθετο. Προφανώς -να υποθέτω δηλ- ότι σου ξέφυγε κάποια λέξη; Ή κάτι τέτοιο και κατάλαβες λάθος;
Όσο για τα διάμεσα που λες εσύ για ανατολικές θρησκείες, μάλλον κάτι άλλο εννοείς πέραν της πραγματικής Ελληνικής έννοιας του διαμέσου.
Δεν αποκλείεται καθόλου. Εσύ τι εννοείς όταν λες "ελληνική έννοια;" Γιατί εγώ όπως είπα γνωρίζω την ανατολική.


ΥΓ: Παρακαλώ μην αισθάνεσαι άσχημα. Ούτε που σκέφτηκα να σου πάω κόντρα. Μια συζήτηση κάνουμε. Αν θες αποχωρώ από αυτήν τώρα αμέσως.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε oceangr2 η σημαντικότερη διαφωνία μου είναι στο ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν δυνατότητες πρόγνωσης του μέλλοντος, διάμεσοι ή οτιδήποτε άλλο. Μόνο ο Θεός γνωρίζει το μέλλον και δια του Αγίου Πνεύματος πληροφορεί τους έχοντες προορατικό χάρισμα για την ωφέλεια συγκεκριμένων ανθρώπων, που ζητούν τη βοήθειά τους.

Οτιδήποτε άλλο δεν είναι Ορθόδοξο, κι αυτό δεν είναι φανατισμός, αλλά εμμονή στη μία καο μόνη Αλήθεια.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

Αγαπητοί φίλοι τα χαρτιά και τα φλιτζάνια δεν είναι "αμάρτημα", είναι βλακεία, ηλιθιότητα και ντροπή για όποιον ασχολείται και βλακεία-ηλιθιότητα εις τη νιοστή, γι'αυτούς που απευθύνονται σε τέτοια άτομα.
Η Ορθόδοξη πίστη προσφέρει ελπίδα και τα μελλούμενα καλύτερα να τα αφήσουμε στην άκρη.....ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

jimysn έγραψε:Αγαπητοί φίλοι τα χαρτιά και τα φλιτζάνια δεν είναι "αμάρτημα", είναι βλακεία, ηλιθιότητα και ντροπή για όποιον ασχολείται και βλακεία-ηλιθιότητα εις τη νιοστή, γι'αυτούς που απευθύνονται σε τέτοια άτομα.
Η Ορθόδοξη πίστη προσφέρει ελπίδα και τα μελλούμενα καλύτερα να τα αφήσουμε στην άκρη.....ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!
Είναι βλακεία και ηλιθιότητα αλλά είναι επίσης και αμαρτία. Διότι προσεγγίζεις σκοτεινές δυνάμεις για να πάρεις την πληροφορία και αυτό έχει το ανάλογο κόστος. Απομακρύνει τη Θεία Χάρη και σε αφήνει απροστάτευτο στο έλεός τους.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

Είναι πολύ μεγαλύτερη ηλιθιότητα να προστρέχεις σ'αυτούς. Γιατί να το κάνεις?
Άρα είσαι ολιγόπιστος και δεν δίνεις βάση στη θεία πρόνοια.
Δεν πρέπει να το τονίζουμε σαν αμαρτία, απο την άποψη έστω της απλής λογικής, επειδή στο χέρι μας είναι να μην τους εμπιστευόμαστε,έστω και για πλάκα. Βάζουμε και λίγο το νού σε σκέψη και ο Θεός βοηθάει.
Συν Αθηνά και χείρα κίνει.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Evi_J έγραψε:
oceangr2 έγραψε:Ότι είναι επικίνδυνο δεν σημαίνει οτι είναι αμάρτημα που θα σε στείλει στην κόλαση και τέτοιες βλακείες.
Βασικά ούτε και το αντίθετο. Όμως δεν κατάλαβα το γιατί το λες. Είπα κάτι που σε διαψεύδω; Η ερώτηση μου ήταν ως προς επιβεβαίωση. Το αν κατάλαβα δηλαδη καλά αυτό που ήθελες να πεις. Δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι.
Κατά τα άλλα όλα όσα είπες τα προείπα στο δικό μου μήνυμα και αν δεν ήσουν προκατειλημμένη απέναντί μου δεν θα φορούσες φιμέ γυαλιά για να βλέπεις μόνο μαύρο σε εμένα, θα διάβαζες αυτά που γράφω και όχι αυτά που θες να διαβάζεις.
Προκατειλλημένη; Να κάτι που στα αλήθεια δεν περίμενα να ακούσω. Ούτε που σκέφτηκα να πάω κόντρα ειδικά σε σένα. Σάμπως έχω τίποτα μαζί σου; Ή σε ήξερα και από χτες; Και γιατί να έχω δηλ; Και βασικά που το είδες το μαύρο; Τι ήταν αυτό που σε πείραξε; Κάτι είπα που σε πείραξε έτσι δεν είναι; Τι; Όχι τίποτα άλλο αλλά αν βγει λάθος συμπέρασμα θα με αντιπαθήσεις χωρίς λόγο και σε περίπτωση που πω κάτι σωστό δεν θα με πιστέψεις. Τι λάθος έκανα; Θα ήθελα να μου πεις.
Η Ορθοδοξία δέχεται και το Άγιο Πνεύμα, αλλά και την επιρροή του Σατανά.
Ναι το ξέρω. Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι ειπα το αντίθετο. Προφανώς -να υποθέτω δηλ- ότι σου ξέφυγε κάποια λέξη; Ή κάτι τέτοιο και κατάλαβες λάθος;
Όσο για τα διάμεσα που λες εσύ για ανατολικές θρησκείες, μάλλον κάτι άλλο εννοείς πέραν της πραγματικής Ελληνικής έννοιας του διαμέσου.
Δεν αποκλείεται καθόλου. Εσύ τι εννοείς όταν λες "ελληνική έννοια;" Γιατί εγώ όπως είπα γνωρίζω την ανατολική.


ΥΓ: Παρακαλώ μην αισθάνεσαι άσχημα. Ούτε που σκέφτηκα να σου πάω κόντρα. Μια συζήτηση κάνουμε. Αν θες αποχωρώ από αυτήν τώρα αμέσως.
Evi συγνώμη έκανα λάθος, το ομολογώ, κατάλαβα λάθος το μήνυμά σου.
Ήμουν φορτισμένος, γιατί λέγαμε τα ίδια πράγματα και εμείς και o nkope, αλλά υπήρχε διαφωνία, χωρίς να διαφωνούμε επι της ουσίας, αλλά στις λεπτομέρειες! και πάλι συγνώμη για την συμπεριφορά μου.

Προσπαθώ κι εγώ να συμβάλω στην διάδοση της αλήθειας με τον δικό μου τρόπο, με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω και συνεχώς προσπαθώ να μάθω περισσότερα κι να εμβαθύνω.

Ο εκνευρισμός μου προήλθε απο άλλο ποστ όπου ένας χριστιανός ρώτησε αν ο "Κύριος προϋπήρχε σαν οντότητα πριν ενσαρκωθεί απο την Παρθένο Μαρία".
Και ποια ήταν η απάντηση?
"Να πάει να βρει έναν Πνευματικό να του λύσει τις απορίες."
Και τότε η πίεση μου ανέβηκε στο κεφάλι, γιατί?
Αντιλαμβάνεσαι γιατί.

Έτσι διώχνουμε τον κόσμο απο την Εκκλησία.

Είναι λοιπόν το ίδιο με το να λέμε σε κάποιον που ρωτάει αν είναι καλό να πηγαίνει σε χαρτομαντεία, να του απαντάμε "όχι διότι είναι αμαρτία" και να μην του εξηγούμε το γιατί είναι κακό.

Το μέλλον σαφώς και το γνωρίζει μόνο ο Θεός. Το παρελθόν όμως το γνωρίζει και ο διάβολος. Για να αποσαφηνίσω την θέση μου αν και αυτά που προείπα δεν λένε κάτι το αντίθετο.

Τώρα για τα διάμεσα. Δεν θα πω πολλά θα σου πω όμως ένα γνωστό φωτεινό διάμεσο. Ο Γέροντας Παίσιος. Αν διαβάσεις θα καταλάβεις σε ποια σημεία και πότε έβλεπε ή επικοινωνούσε.

Όταν κάποιος έχει το χάρισμα, ούτε το λέει, ούτε το διατυμπανίζει. Το ξέρει μόνο αυτός και υπηρετεί τον σκοπό του με βάση το αυτεξούσιο που έδωσε ο Κύριος σε κάθε άνθρωπο.
Είναι στην διάκριση του κάθε ανθρώπου να το καταλάβει ή να συνεχίσει να βλέπει τον κόσμο και την δημιουργία με ένα τοίχος και μονόπλευρα.

Ελπίζω να βοήθησα στην κουβέντα μας και να προσέθεσα ένα λιθαράκι στην γνώση.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Για όνομα του Θεού, τί άλλο θ΄ακούσω από σένα; Ο Γέροντας Παΐσιος διάμεσος. Η λέξη αυτή δεν ανήκει στους όρους που χρησιμοποιούμε στην Ορθοδοξία. Όπως λέει κι η Εύη πιο πάνω αυτή η λέξη προέρχεται από τις ανατολικές θρησκείες, δεν είναι χριστιανική.

Ο μακαριστός Γέροντας ήταν "σκεύος εκλογής", φορέας της Χάριτος, φωτισμένος, χαρισματούχος, διορατικός, προορατικός, αλλά όχι και διάμεσος.

Πρέπει να καταλάβεις ότι οι χαρισματούχοι δεν γνωρίζουν το μέλλον, το Άγιο Πνεύμα τους πληροφορεί τη στιγμή εκείνη αυτό που πρέπει να πουν. Κι αυτό γιατί έχουν άκρα ταπείνωση και καρδιακή προσευχή. Δηλαδή, αυτοί οι άγιοι Γέροντες προσεύχονται συνεχώς, ακόμη κι όταν συνομιλούν με άλλους ή κάνουν άλλες δουλειές. Έτσι είναι κοινωνοί της Χάριτος κι όταν χρειάζεται κατά την Πρόνοια του Θεού, να πληροφορηθούν κάτι το πληροφορούνται εκείνη τη στιγμή. Δεν είναι δική τους γνώση, δεν είναι κάτι που το έχουν, είναι κάτι που τους παραχωρείται εκείνη τη στιγμή. Είναι σαν τη Σελήνη, που αντανακλά το φως του ήλιου, αλλά δεν έχει δικό της φως.

Αυτά και ας μην επανέλθουμε σε παρακαλώ, γιατί μάλλον μπερδεύουμε τον κόσμο παρά βοηθάμε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25104
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι : οι άνθρωποι έχουμε πάνω – κάτω τις ίδιες δυνατότητες! Αν κάποιος εμφανίζει υπερφυσικές δυνατότητες, τότε δέχεται επιπλέον δύναμη! Η δύναμη αυτή μπορεί να προέρχεται ΜΟΝΟ ή από τον Θεό, ή από τον διάβολο!
Το μέλλον το γνωρίζει μόνο ο Θεός, και ενίοτε, για παιδαγωγικούς λόγους, πληροφορεί κάποια κομμάτια του ενιαίου μέλλοντος σε πλάσματά Του. Ο διάβολος γνωρίζει άριστα το παρελθόν και το παρόν και έτσι ΥΠΟΘΕΤΕΙ το τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον! Αλλά δεν το γνωρίζει. Και έτσι πολλές φορές πέφτει έξω, γιατί ο Θεός αλλάζει τα δεδομένα με επεμβάσεις Του! Παραθέτω ένα σχετικό απόσπασμα από το βιβλίο του Μ. Μελινού : Πίστη και Λογική (συνομιλία Μ Μελινού με τον Αρχιμανδρίτη Ιωάννη Κοστώφ)
ΜΜ : Μια γυναίκα προείπε σε κάποια μητέρα ότι θα σκοτωθεί το παιδί της, πράγμα που έγινε. Τι έχετε να πείτε;
ΙΚ : Θα πρέπει να ξέρουμε ότι ο Διάβολος ΔΕΝ γνωρίζει καθόλου το μέλλον. Κανένα μέλλον. Μερικές φορές βέβαια, προλέγει κάτι, το οποίο σε εμάς μεν φαίνεται μέλλον, γι’ αυτόν όμως είναι παρελθόν ή παρόν. Παράδειγμα : Πέφτουν καταρρακτώδεις βροχές στην Αιθιοπία, που είναι οι πηγές του Νείλου ποταμού. Φυσικό είναι, ότι μετά από κάποιες ημέρες τα νερά αυτά θα κατέβουν, μέσω του ποταμού, στην Αλεξάνδρεια. Ο Διάβολος το γνωρίζει αυτό, όπως και την ποσότητα των νερών καθώς και την ταχύτητά τους. Έτσι, μπορεί να υπολογίσει πότε ακριβώς θα έρθει η πλημμύρα στην Αλεξάνδρεια. Προτρέχει ως πνεύμα και το λέει σε δικούς του ανθρώπους στην Αλεξάνδρεια και αυτοί με τη σειρά του το «προφητεύουν». Πράγμα το οποίο γίνεται και οι κάτοικοι της πόλης μένουν με την εντύπωση ότι υπήρξε πρόγνωση του μέλλοντος, ενώ ο Διάβολος στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε στοιχεία του παρελθόντος! Στην ίδια κατηγορία υπάγονται και οι «προρρήσεις» ασθενειών. Σαν πνεύμα που είναι ο Διάβολος, βλέπει τα όργανα του σώματος που έχουν υποστεί βλάβη, γνωρίζει τη βιωσιμότητά τους, καλύτερα μάλιστα από τους γιατρούς, υπολογίζει το χρόνο και «προλέγει το θάνατο». Δεν αναφέρεται δηλαδή σε κάτι που θα γίνει στο μέλλον, αλλά στην κατάληξη ενός γεγονότος που έχει ήδη δρομολογηθεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

nkope έγραψε:Για όνομα του Θεού, τί άλλο θ΄ακούσω από σένα; Ο Γέροντας Παΐσιος διάμεσος. Η λέξη αυτή δεν ανήκει στους όρους που χρησιμοποιούμε στην Ορθοδοξία. Όπως λέει κι η Εύη πιο πάνω αυτή η λέξη προέρχεται από τις ανατολικές θρησκείες, δεν είναι χριστιανική.

Ο μακαριστός Γέροντας ήταν "σκεύος εκλογής", φορέας της Χάριτος, φωτισμένος, χαρισματούχος, διορατικός, προορατικός, αλλά όχι και διάμεσος.

Πρέπει να καταλάβεις ότι οι χαρισματούχοι δεν γνωρίζουν το μέλλον, το Άγιο Πνεύμα τους πληροφορεί τη στιγμή εκείνη αυτό που πρέπει να πουν. Κι αυτό γιατί έχουν άκρα ταπείνωση και καρδιακή προσευχή. Δηλαδή, αυτοί οι άγιοι Γέροντες προσεύχονται συνεχώς, ακόμη κι όταν συνομιλούν με άλλους ή κάνουν άλλες δουλειές. Έτσι είναι κοινωνοί της Χάριτος κι όταν χρειάζεται κατά την Πρόνοια του Θεού, να πληροφορηθούν κάτι το πληροφορούνται εκείνη τη στιγμή. Δεν είναι δική τους γνώση, δεν είναι κάτι που το έχουν, είναι κάτι που τους παραχωρείται εκείνη τη στιγμή. Είναι σαν τη Σελήνη, που αντανακλά το φως του ήλιου, αλλά δεν έχει δικό της φως.

Αυτά και ας μην επανέλθουμε σε παρακαλώ, γιατί μάλλον μπερδεύουμε τον κόσμο παρά βοηθάμε.
Μπορείς να τον λές χαρισματούχο, το ίδιο λέμε, δεν επαναλαμβάνομαι, κανείς δεν μπορεί να πει το μέλλον.
Δεν είπα τον Γέροντα μέντιουμ, αλλά διάμεσο του Αγίου Πνεύματος και τον ανθρώπων, είναι ενδιάμεσα γης κι ουρανού.
Διάμεσος είναι μεσολαβητής. Παίρνει το χάρισμα (Την φώτιση, την απάντηση) και τη μεταφέρει .
Αυτό είναι κατανοητό?

Το ίδιο συμβαίνει και για την αντίθετη πλευρά υπάρχει το σκοτεινό πνεύμα ενός ανθρώπου που διαμεσολαβεί μεταξύ πονηρού και ανθρώπων για να τους πλανά.

Δεν θα το συνεχίσω, ότι είπα-είπα και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!

Ο aposal το αναλύει!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

μακρυα απο φλυτζανια,μαντειες,μαγιολικια,χαρτοριχτρες και τετοια σατανικα πραγματα!ολα αυτα ειναι εργα του διαβολου!
διαβαστε στο παραλειπομενων στην π.διαθηκη τι επαθαν ο σαουλ και τα παιδια του που πιστεψαν στο μεντιουμ,αντιθετα απο αυτα που τους ειχε διδαξει ο σαμουηλ,ο προφητης του θεου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”