Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Όμως, αναλαμβάνω την ευθύνη για την κατάληξη της συζήτησης και ζητώ συγνώμη για την παρεκτροπή.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Το θέμα το άνοιξε ο π. Αντώνιος που είναι επικεφαλής της Συντονιστικής ομάδας. Επομένως μόνο αυτός κι ο διαχειριστής έχουν δικαίωμα να παρέμβουν, εγώ κι ο Φίλιππος όχι. Την άποψή μου την είπα και δεν επανέρχομαι. Άλλωστε οι απόψεις που εκφράστηκαν δε μ΄έκαναν ν΄αλλάξω γνώμη. Για την εξέλιξη της συζήτησης δεν έχω καμιά ευθύνη.

Αν θέλετε το θέμα να σταματήσει εδώ είναι απλό, μη γράφετε :D .
bvlahos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2005 5:00 am

ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ;

Δημοσίευση από bvlahos »

ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ, ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ;;;
Από την πρώτη δημοσίευση αυτής της συζήτησης, έμεινα έκπληκτος από τις εκφράσεις που εξαπελύθησαν εναντίον του Αρχιεπισκόπου, τις απαντήσεις και τις ανταπαντήσεις!!! Μα, είναι λόγια Χριστιανών αυτά;;; Κι εγώ, δεν είμαι και ποτέ δεν ήμουν σύμφωνος με πάρα πολλά από αυτά που έκανε ή έλεγε ο Χριστόδουλος, κυρίως δε, με τη διαφαινόμενη ροπή του προς την έπαρση και την αρχομανία. Δυστυχώς, δεν είναι ο μόνος με αυτά τα χαρακτηριστικά στην Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος. Από αυτό το σημείο, όμως, μέχρι να επιχαίρουν κάποιοι για την ασθένειά του, ή να υποδεικνύουν τί πρέπει να κάνει τώρα που είναι άρρωστος, υπάρχει τεράστια απόσταση!!!
Η αλήθεια είναι πως δεν αρέσκομαι να καταγράφω στο συγκεκριμένο φόρουμ τις σκέψεις μου, προτιμώ να διαβάζω όσα έχουν να πουν οι αδελφοί μου και να ωφελείται η ψυχή μου. Αν υπάρχει έστω και ένας από όσους έχουν συμμετάσχει στη συγκεκριμένη συζήτηση που αισθάνεται ωφελημένος ψυχικά, ας το δηλώσει. Σας ικετεύω: σταματήστε για λίγο να ακούτε τις παρορμήσεις σας, σκεφτείτε -κρατώντας στον κόρφο σας το Ιερό Ευαγγέλιο- λοσα γράψατε ή είπατε και μετά αποφασίστε αν θέλετε να τα συνεχίσετε όλα αυτά.
Με πολύ εν Χριστώ αγάπη,
Βασίλειος
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Eχεις απόλυτο δίκιο
Καμμία ψυχική ωφέλεια
Και αυτό είναι το θέμα
Πως αυτό το θέμα δεν προσέφερε καμμία ψυχική ωφέλεια παρά μόνο σκανδαλισμό
Δεν είναι τώρα ώρα για κρίσεις και επικρίσεις
Αφήστε τον άνθρωπο να ησυχάσει
Αυτό που θέλουμε εμείς οι απλοί πιστοί είναι ιερείς να έχουν λόγια αγάπης και συγχώρεσης και όχι να νιώθω λες και είμαι σε προεκλογικά μπαλκόνια
Καλό βράδυ και καλώς όρισες
Καλή Σαρακοστή
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

Αν βάλει κανείς τό όνομά του στήν μηχανή αναζήτησις των ΝΕΩΝ, θα του δοθούν χιλιάδες άρθρα - όλα σχεδόν υβριστικά. Και αν προσθέση σε αυτά τα παρόμοια των άλλων εφημερίδων, ΒΗΜΑ, Καθημερινή, Ελευθεροτυπία, τις ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, τα βιβλία και τά άρθρα των περιοδικών - τις δηλώσεις πολιτικών, καλλιτεχνών, κουλτουριάρηδων αμερικανόπληκτων, καθηγητών και πανεπιστημιακών - θα βρεθή σε ένα πρωτοφανές και πρωτόγνωρο, μοναδικό στην ιστορία ως πρός τό μέγεθος γκωνάρι ύβρεων και συκοφαντιών. Δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος να έχη ακούση όσα άκουσε καί ακούει ο Χριστόδουλος - από τήν νεοτάξ. Από τον εκσυγχρονισμό. Ενα βουνό λάσπης, ένας Πηνειός βρωμόνερα πού θα χε πνίξη τόν καθένα.

Τι του ζητάνε; Μία λέξη υποταγής - μία μικρή προδοσία ώστε να σπάση σε μικρά κομμάτια αυτό πού οι νεοτάξ ονομάζουν τό "το ελληνικό τριτοκοσμικό μπετόν αρμέ του 80%" Θα βλέπατε τότε πόσο καλή και τρυφερή είναι η εξουσία με τούς ανθρώπους της - πρώτη σελίδα ο Εθνάρχης Χριστόδουλος, ο Μέγας Χριστόδουλος. Μέχρι στιγμής, αυτή τήν λέξι δεν τήν είπε, τήν μικρή προδοσία δέν τήν έκανε.

Τίτλοι μερικών από τα χιλιάδες των άρθρων:

- Παραλήρημα Xριστόδουλου

- Tις ταυτότητες θέλει να επαναφέρει ο Xριστόδουλος

- Ο Xριστόδουλος δεν αναγνωρίζει την οικουμενικότητα

- Εξαιρετικά επικίνδυνος ο Χριστόδουλος

- Παροξυσμός Xριστόδουλου

- Και νέο παραλήρημα Χριστόδουλου κατά της παγκοσμιοποίησης

- Nέες προκλητικές δηλώσεις Xριστόδουλου

- Διεκδικεί ρόλο... Eθνάρχη

- Παραλήρημα Xριστόδουλου

- Τα... λόγια τα μεγάλα από τον Χριστόδουλο


Και λίγα από όσα είπε για την Κύπρο. «Νιώθω την ανάγκη να σας πω ότι οι Ιεράρχες της Εκκλησίας της Ελλάδος στη συντριπτική τους πλειοψηφία βλέπουμε τον Ελληνισμό να οδηγείται επικινδύνως κοντά στον βωμό του Μολώχ των γεωσυμφερόντων και δεν μπορούμε να είμαστε απαθείς γι' αυτό. H Κύπρος είναι ένα κάρβουνο στην ψυχή μου» τόνισε αναφερόμενος στο Κυπριακό.


Ας πούμε, τί τόν εμποδίζει να γονατίση, να φορέση σαλιάρα και να επιτελέση έτσι τό έργο που του ζητούν; Και στα ώπα ώπα θα τόν είχαν καί Ιπεχτσί θα του έδιναν, και στα πάρτυ θα τόν καλούσαν. Ωραία ζωή !

Γιατί δεν τo βουλώνει; Εννοώ, μ αυτόν τόν χαρακτήρα που του καταμαρτυρούν, αρχομανής, τηλεορασάκιας, φιλοχρήματος κλπ αυτή δεν θα ήταν η φυσικότερη στάσι; Εσύ τι λές;

Είναι μεγάλος ο Χριστόδουλος, τόν έστειλαν δε τήν κατάλληλη στιγμή. Αν θες αγίους γίνε εσύ. Αρκεί ένα απόγευμα γράφουν οι πατέρες. Ναι, ο Χριστόδουλος δεν είναι η Εκκλησία. Αλλά είναι κι όλας. Οπως κι εσύ είσαι ΟΛΗ η Εκκλησία. Αλλωστε, δεν έγραψα παρα μόνο πώς εκείνοι, οι ακατανόμαστοι, στό πρόσωπό του χτυπούν τήν Εκκλησία. Και τέλος, είναι ανυπόφορο να βλέπης να χτυπάνε σαν το χταπόδι, με ψέμματα, συκοφαντίες και διαστρεβλώσεις έναν άνθρωπο - και να μην τόν υπερασπίζεται κανείς. Α Ν Υ Π Ο Φ Ο Ρ Ο. Δειλία.

Προχθές έψαχνα κάτι στα ΝΕΑ και μου ρθε να βάλω στήν μηχανή αναζητήσεως άρθρων τήν λέξι ΕΚΚΛΗΣΙΑ. Μάλιστα, έθεσα περιορισμό να μου δείξη τα άρθρα μόνο του τελευταίου έτους - 10 μηνών. Πόσα πήρα λές; Χιλιάδες άρθρα ! Και στήν συντριπτική τους πλειονότητα εχθρικά πρός τόν Χριστόδουλο, υβριστικά, ειρωνικά και σαρκαστικά. Ηλίθια. Πρόσθεσε τις υπόλοιπες εφημερίδες, την τηλεόρασι, τό ραδιόφωνο... Ουδέποτε άνθρωπος στήν Ελλάδα εχει δεχθεί τόσες προγραμματισμένες και κατευθυνόμενες από τα νεοταξικά κέντρα επιθέσεις - και μάλιστα ενώ ταυτογχρόνως τόν αγαπά ο κόσμος ! Μα τι λέμε τώρα....

Να γίνουμε δηλαδή κι εμείς ποντικόψυχοι;


http://sxizofrenia.blogspot.com/2007/10 ... _4752.html
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

lovethink έγραψε: Λέγε ότι θες
Η ζήλεια θα σας μείνει
Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ήταν και είναι ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ άνθρωπος και θα δείτε τι έχει να γίνει αν χτύπα ξύλο φύγει από αυτή τη ζωή

ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ θα είναι στα μαύρα
Γιατί ΟΛΟΙ τον έχουμε συμπαθήσει

Ο ΝΙΚΟSZ έγραψε:

Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

Αν βάλει κανείς τό όνομά του στήν μηχανή αναζήτησις των ΝΕΩΝ, θα του δοθούν χιλιάδες άρθρα - όλα σχεδόν υβριστικά. Και αν προσθέση σε αυτά τα παρόμοια των άλλων εφημερίδων, ΒΗΜΑ, Καθημερινή, Ελευθεροτυπία, τις ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, τα βιβλία και τά άρθρα των περιοδικών - τις δηλώσεις πολιτικών, καλλιτεχνών, κουλτουριάρηδων αμερικανόπληκτων, καθηγητών και πανεπιστημιακών - θα βρεθή σε ένα πρωτοφανές και πρωτόγνωρο, μοναδικό στην ιστορία ως πρός τό μέγεθος γκωνάρι ύβρεων και συκοφαντιών. Δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος να έχη ακούση όσα άκουσε καί ακούει ο Χριστόδουλος - από τήν νεοτάξ. Από τον εκσυγχρονισμό. Ενα βουνό λάσπης, ένας Πηνειός βρωμόνερα πού θα χε πνίξη τόν καθένα.


Από τις δυο απόψεις, διάλεξε και πάρε.....


==============================================
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: [b]με πιάνει ναυτία να πρέπει να απολογηθώ[/b]

Δημοσίευση από pAntonios »

strumfi έγραψε:
...Και τι σημαίνει «η ασφάλεια της ανωνυμίας μου;» Πώς να το εκλάβω αυτό; Ως απειλή ή ως προειδοποίηση; Γιατί μου ζητάτε όνομα και ιδιότητα; Μπάτσος είστε; ... Ελένη με λένε, την ηλικία μου δεν θα σας την πω και ούτε είναι sick να την ρωτάτε...

... Αν νομίζετε πως θα με χρησιμοποιήσετε για να προβάλλετε τις θέσεις σας, θα σας απογοητεύσω.

... με ενδιαφέρει η δημόσια στάση σας απέναντι σε έναν ετοιμοθάνατο, καρκινοπαθή Αρχιεπίσκοπο που συμβαίνει να είναι και προϊστάμενός σας κατά κάποιον τρόπο.

...Αυτό που με ενοχλεί υπερβολικά σ’ εσάς είναι ο χρόνος και ο τρόπος που επιλέγετε να το κάνετε. Θα προτιμούσα αυτές τις ημέρες να περιοριζόσασταν στο κομποσχοίνι σας, γιατί αυτό απαιτεί η ευπρέπεια, πόσο μάλλον η ιεροπρέπεια. Ο ρόλος σας, πάτερ, είναι πνευματικός και όχι πολιτικός. Τα’ χετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα; Ο άμβωνας δεν είναι για δηλώσεις πολιτικού περιεχομένου περί των ενδοεκκλησιαστικών ερίδων, αλλά είναι βήμα για πνευματικά κηρύγματα. Θα προτιμούσα να ερχόσασταν σεις ως παπάς και να βάζατε εμένα στη θέση μου και όχι να με αναγκάζετε με τη συμπεριφορά σας, να σας ελέγχω. Θα προτιμούσα να επιχειρούσατε το συνετισμό του αμαρτωλού με την προσευχή και την υπομονή σας, τη διάκριση και τον φωτισμένο λόγο σας, και όχι με ντουντούκα και αδιακρισία.
.................................................................
Και «το κεφάλι σας στον τορβά» δεν νομίζω, πάτερ μου, πως το βάζετε. Μάλλον το πόδι σας στην «αυλή» του επόμενου Αρχιεπισκόπου επιχειρείτε να τρυπώσετε.
..................................................................

Δεν με ρώτησε κανείς, αλλά θα το πω κι ας διαγραφεί μετά. Τουλάχιστον, κάποιος θα προλάβει να το διαβάσει: Θα επιθυμούσα διακαώς εδώ μέσα έναν ιερέα που να δροσίζει ψυχές, έστω και με το πληκτρολόγιο. Δεν μ’ ενδιαφέρει αν είστε εσείς ή κάποιος άλλος, π. Αντώνιε. Αρκεί να είναι Παπάς με όλη τη σημασία της λέξης, που να με εμπνέει, να μου διευρύνει τον ορίζοντα και με κάνει να ’ρχομαι εδώ μέσα όχι μόνο για συζητήσεις, αλλά –το κυριότερο– για κοινωνία λόγου. Αν θέλω ίντριγκες, ανοίγω και την τηλεόραση.

Φιλικά,
Ελένη


Ελένη,
εγώ μίλησα απλώς για το θάρρος της γνώμης όταν μιλάς για τόσο σοβαρά θέματα και μάλιστα ελέγχεις και συμβουλεύεις (ευχαριστώ πάντως και θα τα λάβω σοβαρά υπόψη μου).
Αντ΄αυτού εσύ το παρανόησες και μου κάνεις επίθεση θράσους!!!
Μήπως έχεις μια κάπως... μετριοπαθή άποψη για το εαυτό σου;

Ξαναδιάβασε τοκείμενο για να δεις τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Απλώς επειδή δεν σου άρεσαν επανέρχεσαι για να τα ξαναδιατυπώσεις!
Εν πάσει περιπτώσει δεν μπορώ να σε πείσω "ου με πείσης καν με πείσης"! Άλλωστε το ύφος σου ταιριάζει μόνον σε κάποιον που είναι αλάθητος όπως ο Πάπας!

Ευτυχώς δεν είμαι υποψήφιος δεσπότης, αφού δεν έχω τα ανάλογα προσόντα κι έτσι ξεφεύγω εύκολα από μια από τις μομφές σου, χωρίς ίσως να με γνωρίζεις περισσότερο. Απορώ πως δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα στο χώρο αυτόν, ότι δεν είναι στον τύπο μου (δεν λέω στα χριστιανικά μου πιστεύω) να κολακεύω...

Όταν ξεκίνησα τη συζήτηση αυτή είχα την αίσθηση ότι έχω να κάνω με ώριμους ανθρώπους, αλλά τελικά βλέπω τη δυσκολία να μετακινηθεί κάποιος από τις αδιάλλακτες απόψεις του, με συναισθηματικά κυρίως κίνητρα. Δεν έδωσες καμιά σημασία στην πνευματική αιτιολόγηση που έκανα, εσύ "το βιολί βιολάκι σου"...

Τέλος δεν θα σουπω ότι με αδικείς ως προς τις μέχρι τώρα παρεμβάσεις μου που χαρακτηρίζεις πολιτικές (με περισσή ευκολία) απλά θα σε παραπέμψω στα θέματα που ήδη υπάρχουν στο κεφάλαιο "Πνευματικά θέματα με τον π. Αντώνιο για να το κρίνεις από μόνη σου.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Το θέμα που έθεσε ο πατέρας Αντώνιος είναι τέτοιας υφής,που προϋποθέτει συνομιλητές, που δεν αναλώνονται στην περιχαράκωση της δικής τους φωνής, αλλά γνωρίζουν να συνομιλούν δεχόμενοι την ετερότητα των παρατηρήσεων και απόψεων του συνομιλητή.
Οταν αυτός μάλιστα, δεν είναι ένα ανώνυμο μέλος ενός forum,αλλά ένας επώνυμος ιερομόναχος που μέχρι πρότινος εκθέαζαν οι πάντες αυτού του χώρου, την ορθόδοξη συνέπεια και την πνευματικότητα.
Ολοι σπεύσατε φορώντας τις "ασπίδες" σας να του επιτεθείτε φραστικά με αναίδεια και περίσσιο θράσος, αγνοώντας το πνευματικό σχήμα του,και ποδοπατώντας την φωνή της αγωνίας του, για την σωτηρία της ψυχής του πρώτου τη τάξει επισκόπου.
Αγαπητοί μου....αναρωτηθήκατε μήπως, αν και ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος θέλει εν μετανοία να περάσει το υπόλοιπο της ζωής που θα του χαρίσει ο Θεός;
Μήπως κάποιοι δελφίνοι από το στενό του περιβάλλον ορεγόμενοι τον θρόνο, συντηρούν μια κατάσταση επιζήμια και για την σωματική του υγεία;
Ολοι είμαστε στο κατώφλι του θανάτου, και όλοι πρέπει να έχουμε διαρκή μνήμη θανάτου.
Αλλά όταν βιώνουμε μια ασθένεια, τότε ο Κύριος μας δίνει ευκαιρία, να μετανοήσουμε.
Μας δίνει τον χρόνο να επαναπροσδιορίσουμε, να επανοτοποθετηθούμε μπροστά στο μεγαλείο της μέλλουσας παντοτεινής μας ζωής,και στην παρούσα περίπτωση, ο Αρχιεπίσκοπος πρέπει να είναι το ζωντανό παράδειγμα, για όλο το ποίμνιο που προσμετρά τα πάντα με κοσμικό και συναισθηματικά φορτισμένο πνεύμα.
Ο πατέρας Αντώνιος θεωρώ,οτι προσμέτρησε λάθος την ωριμότητα των μελών του ιστοχώρου.
Η διαλλεκτική που άπτεται τέτοιων θεμάτων πρέπει να προτάσσει την Ορθόδοξη μνεία, και όχι την δήθεν απαξίωση κάποιου ανθρώπου, που τελεί εν ασθενεία.
Η ασθένεια και ο θάνατος είναι γεγονότα ζυμωμένα με την επίγεια πρόσκαιρη ζωή μας, και αφορούν όλους.
Η αθανασία της ψυχής μας έχει μέγιστη αξία, και αυτήν πρέπει να διαφυλάξουμε ως κόρην οφθαλμού.
Το μέλος strumfi έγραψε στον π. Αντώνιο...


Αν ο Αρχιεπίσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είχε πρόβλημα υγείας, ενδεχομένως να παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας στο forum χωρίς να συμμετέχω. Αυτό που με ενοχλεί υπερβολικά σ’ εσάς είναι ο χρόνος και ο τρόπος που επιλέγετε να το κάνετε. Θα προτιμούσα αυτές τις ημέρες να περιοριζόσασταν στο κομποσχοίνι σας, γιατί αυτό απαιτεί η ευπρέπεια, πόσο μάλλον η ιεροπρέπεια. Ο ρόλος σας, πάτερ, είναι πνευματικός και όχι πολιτικός. Τα’ χετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα; Ο άμβωνας δεν είναι για δηλώσεις πολιτικού περιεχομένου περί των ενδοεκκλησιαστικών ερίδων, αλλά είναι βήμα για πνευματικά κηρύγματα. Θα προτιμούσα να ερχόσασταν σεις ως παπάς και να βάζατε εμένα στη θέση μου και όχι να με αναγκάζετε με τη συμπεριφορά σας, να σας ελέγχω. Θα προτιμούσα να επιχειρούσατε το συνετισμό του αμαρτωλού με την προσευχή και την υπομονή σας, τη διάκριση και τον φωτισμένο λόγο σας, και όχι με ντουντούκα και αδιακρισία.


Ο χρόνος επιλογής ενός θέματος αγαπητή μου φίλη, είναι υποκειμενικό προϊόν, και το θέμα κατατίθεται όταν είναι επίκαιρο, και εν προκειμένω η διαδοχή, τώρα έχει αξιακή σημασία, και όχι πρίν ή μετά.
Λυπάμαι για το ύφος της γραφής σου προς έναν ιερέα, όχι τόσο για τις σκέψεις που διατυπώνεις, αλλά ως προς το δικανικό τρόπο, και ως προς τον κανονιστικό τρόπο στον π. Αντώνιο.
Μήπως είσαι ο πνευματικός του πατέρας που του βάζει κανόνα για κάποιο "πνευματικό ατόπημα";
Ας είμαστε προσεκτικοί όλοι, και ας προσευχόμαστε για τον Αρχιεπίσκοπο...και κυρίως για την ψυχή του.
Ο θρόνος δεν είναι πανάκεια, η Ορθοδοξία όμως θα μείνει μέχρι συντελείας των αιώνων, γιατί αυτό μας το είπε ο ίδιος ο Χριστός.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

anny με λιγα λογια μάς λες οτι οταν μιλαει ο π Αντωνιος εμεις δεν πρεπει να λεμε τη δικη μας γνωμη;
Εικόνα
Hmarton
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Hmarton »

lovethink έγραψε: Που να μη λυπόσουν δηλαδή κι όλας
Λέγε ότι θες
Η ζήλεια θα σας μείνει
Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ήταν και είναι ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ άνθρωπος και θα δείτε τι έχει να γίνει αν χτύπα ξύλο φύγει από αυτή τη ζωή
ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ θα είναι στα μαύρα
Γιατί ΟΛΟΙ τον έχουμε συμπαθήσει
και είστε λίγοι πολύ λίγοι εσείς που τον εχθρεύεστε
Και αυτή η έχθρα για μένα είναι απόδειξη ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι τυχαίος
Στο ίδιο δωμάτιο του Αγίου Νεκταρίου έκανε τη προσευχή του
και τον ίδιο πόνο περνάει και την ίδια αγωνία
Πως τολμάτε σε αυτή τη φάση να τον κρίνετε ?
Από τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι ζεις σε στενό εκκλησιαστικό κύκλο γιατί αν δεν ήταν έτσι θα μάθαινες για την εντύπωση που έχει δημιουργηθεί έξω στην κοινωνία σε καλοπροαίρετους ανθρώπους οι οποίοι περιμένουν το κάλεσμα ίσως μέσω ενός ηγέτη ο οποίος θα είναι θεωρία και πράξη Ορθόδοξος.

Για το ότι προσευχήθηκε στο ίδιο δωμάτιο με τον Άγιο Νεκτάριο ...περιττεύουν τα σχόλια. Ας μην είμαστε και βέβηλοι!

Τέλος, για να το πω ωμά :
τι είναι η αρρώστεια του αρχιεπισκόπου μπροστά στον κίνδυνο να προδοθεί η Πίστη μας;

Παρέκαμψε ή όχι, άπασα την ιεραρχία για να πάει στο Βατικανό παρά την αντίθεση της συντριπτικής πλειοψηφίας;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”