"φλιτζάνια" & χαρτομαντεία

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Αν έχετε ιστορίες με ανθρώπους που λέγαν τα χαρτιά ταρώ κτλπ τι έχει συμβεί και τα σχετικά θα με ενδιέφερε να μαζέψω κάποιες από αυτές τις ιστορίες γιατί πολλές φορές μπορεί να τύχει κάποιος να πει ότι λέει τα χαρτιά και αν πεις απλά " α είναι του σατανά " το πιο πιθανό θα είναι να σε αντιμετωπίσει όπως τη "Λουκά"
Διότι το να πεις έτσι απλά "είναι του σατανά" δεν μπορεί ο άλλος να καταλάβει τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην ουσία και τι προεκτάσεις μπορεί να έχει στη προσωπική του ζωή
Εγώ ξεκινώ λέγοντας σε κάποιον που τα ρίχνει πως "είναι γρουσουζιά"
Αλλά δεν ανοίγω κουβέντα επ'αυτού του θέματος
Καλή Σαρακοστή
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

αγαπητε lovethink το ολο θεμα με τις χαρτορηχτες,καφετζουδες ,αστρολογους κτλ ειναι ΓΕΛΙΟ.αντε μπραβο!!!!!πανε εκει και ακουνε ολες τις βλακειες και στυνονται στην τηλεοραση να ακουσουν τα ζωδια ,μην πω τιποτα........... :P :P
fousca
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fousca »

Αγαπητέ friend ,
σκέτο πνεύμα αντιλογίας είσαι αλλά με διασκεδάζεις με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το θέμα. Ζωδια και βλακείες δεν πιστεύω καθόλου. Ούτε 1 φορά έκατσα να ακούσω :P
:P :P :P
Εγώ όχι μόνο λέω ότι είναι γρουσουζιά αλλά το συγκεκρημένο περιστατικό το λέω παντού για να αποτρέψω όσο μπορώ τους άλλους να παν σε τέτοιου είδους άτομα.
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

ΝΑ μου ζήσεις fousca εχουν βγει ολοι με χαρισμα και λενε το μελλον,αντε να χαθουν οι αχρηστοι που τους κοιταμε και στην τηλεοραση ολη μερα,αμα βλεπουν το μελλον να δουν το δικο τους και να μας αφησουν εμας.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: "φλιτζάνια" & χαρτομαντεία

Δημοσίευση από strumfi »

fousca έγραψε:Επειδή μου αρέσουν πολύ οι συζυτήσεις μας θέτω ένα ακόμα "πρόβλημα". πόσο κακό μπορεί να κάνει το να βλέπουμε χαρτιά? θα ήθελα να πώ μια προσωπική εμπειρία. Κάποτε για ένα διάστημα πήγα σε "μια" να μου δεί τα χαρτιά. Στην αρχή το έπαιρνα στην πλάκα και μου άρεσε να ξέρω τι θα "γίνει". Μετά πήγα και εξομολογήθηκα και μου είπε ο πνευματικός να μην ξαναπάω εκεί γιατί ο εξω από δω βγάζει ρίζες σε αυτά τα σπίτια.
Η αλήθεια είναι ότι στο σπίτι πήγα αλλά χαρτιά δεν ξανακοίταξα. και μια μέρα μου λέει αυτή η γυναίκα: <όταν ήμουν στο λεφωρίο είδα πάνω στο δέντρο το διάβολο να κάθετεκαι γυρνούσα το κεφάλι μου αλλά δεν έφευγε> . Επαθα σοκ από τότε δεν ξαναπάτησα εκεί.
Αν έχετε να πείτε κάτι επί του θέματος παρακαλώ γράψτε τις απόψεις σας.
Το πιο εύκολο είναι να πάρει κάποιος την τράπουλα και ν' αρχίσει να πειραματίζεται. (Υπάρχουν πολλά βιβλία επί του θέματος). Δυστυχώς, είναι πολύ εύκολη η "επιτυχία" των πειραμάτων ακόμη και από άσχετους. Οι δαιμονικές δυνάμεις πάντα πρόθυμες να μας διακονήσουν και έτσι να αποκτήσουν δικαιώματα που δύσκολα αφαιρούνται μετά. Κάποια πράγματα φαίνονται παιχνίδι, αλλά δεν είναι...
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν το χάρισμα να βλέπουν και να οραματίζονται κάποια πράγματα.
Το χάρισμα αυτό δεν έχει να κάνει με θρησκευτικές καταβολές, με εθνότητες και φυλές.
Είναι τα λεγόμενα διάμεσα.

Σχεδόν σε όλα τα χωριά της Ελλάδας έχουν την καφετζού τους ή αλλιώς την χαρτορίχτρα τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παίρνουν χρήματα, το κάνουν γιατί τους το ζητάνε, γιατί νομίζουν πως προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο.
Συνήθως ζητάνε να τους πουν τον καφέ η χαρτιά, άτομα τα οποία έχουν κάποιο πρόβλημα, κάτι τους απασχολεί και θέλουν να μάθουν το μελλούμενο προκειμένου να αποφασίσουν πως να χειριστούν μια κατάσταση.

Το θέμα είναι το εξής:
Πόσο σίγουρος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος οτι τα λεγόμενα του διάμεσου δεν προέρχονται απο το πονηρό?

Ακόμα κι αν το διάμεσο πιστεύει στον Κύριο και πηγαίνει στην εκκλησία, αυτό δεν σημαίνει οτι ο πονηρός δεν θα κάνει τις παρεμβολές του, μιας και βρίσκει πρόσφορο έδαφος, μέσω ενός ανθρώπινου αγωγού που φέρνει σε επικοινωνία τους 2 κόσμους.

Και μην ξεχνάμε οτι όσο ο άνθρωπος πιστεύει περισσότερο τόσο ο διάβολος προσπαθεί να τον μπερδέψει και να τον τραβήξει απο τα πόδια στην ανοδική πορεία που έχει πάρει.

Να μην έχουμε εμπιστοσύνη το λοιπόν σε χαρτιά και μαντείες, δεν είναι αμάρτημα, όμως είναι επικίνδυνο, για εμάς και την οικογένειά μας.
Πρέπει εμείς να καθορίζουμε το μέλλον μας και όχι ο καφές.
Ο πονηρός περιμένει στην γωνία, ανά πάσα στιγμή.

Και μην νομίζει κανείς οτι είναι μόνος του, έχει στρατιές απο πίσω του. Για κάθε άνθρωπο υπάρχει και ο αντίστοιχος πονηρός που μπαίνει στην σκέψη του, τριβελίζει το μυαλό του, του ενεργοποιεί πάθη, του τονώνει τον εγωισμό και γεμίζει με βάρη την ψυχή του.

Ακόμα και η χαρτομαντεία είναι ένα πάθος, που μπορεί να μην έχει γυρισμό.
Αν πραγματικά θέλουμε να νιώσουμε το Θείο σε όλο του το μεγαλείο και να ακολουθούμε τον δρόμο του Κυρίου, πρέπει να απαλλαγούμε απο τα πάθη μας, και να προσπαθούμε να αποφεύγουμε να κάνουμε πράγματα που μπορούν να καταλήξουν σε πάθος.

Πως θα διακρίνουμε ποια πράγματα μπορούν να καταλήξουν σε πάθος?
Εφόσον γνωρίζουμε οτι κάποιοι άνθρωποι έχουν γίνει δούλοι του φλιτζανιού, σάμπως δεν το ξέρουμε?
Το ίδιο δεν συμβαίνει και με την χαρτοπαιξία?
Το ίδιο δεν συμβαίνει με το shopping therapy (για τις γυναίκες)?

Όταν το λοιπόν γνωρίζουμε κάποιους ανθρώπους με πάθη σε συγκεκριμένες ενασχολήσεις, ας αποφύγουμε τις ενασχολήσεις αυτές και ας πούμε 2 λογάκια σε αυτούς τους ανθρώπους, μπας και βοηθήσουμε, αλλά συγχρόνως με την προσπάθειά μας να τους αποτρέψουμε απο το πάθος τους, αυτομάτως αποστρεφόμαστε και εμείς οι ίδιοι το πάθος αυτό.

Συγνώμη για την φλυαρία μου.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

oceangr2 έγραψε:Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν το χάρισμα να βλέπουν και να οραματίζονται κάποια πράγματα.
Το χάρισμα αυτό δεν έχει να κάνει με θρησκευτικές καταβολές, με εθνότητες και φυλές.
Είναι τα λεγόμενα διάμεσα.

Σχεδόν σε όλα τα χωριά της Ελλάδας έχουν την καφετζού τους ή αλλιώς την χαρτορίχτρα τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παίρνουν χρήματα, το κάνουν γιατί τους το ζητάνε, γιατί νομίζουν πως προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο.
Συνήθως ζητάνε να τους πουν τον καφέ η χαρτιά, άτομα τα οποία έχουν κάποιο πρόβλημα, κάτι τους απασχολεί και θέλουν να μάθουν το μελλούμενο προκειμένου να αποφασίσουν πως να χειριστούν μια κατάσταση.

Το θέμα είναι το εξής:
Πόσο σίγουρος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος οτι τα λεγόμενα του διάμεσου δεν προέρχονται απο το πονηρό?

Ακόμα κι αν το διάμεσο πιστεύει στον Κύριο και πηγαίνει στην εκκλησία, αυτό δεν σημαίνει οτι ο πονηρός δεν θα κάνει τις παρεμβολές του, μιας και βρίσκει πρόσφορο έδαφος, μέσω ενός ανθρώπινου αγωγού που φέρνει σε επικοινωνία τους 2 κόσμους.
Τι θα πει διάμεσος; Υπάρχουν δηλαδή κατά τη γνώμη σου άνθρωποι που μπορούν να προβλέπουν το μέλλον χωρίς τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος ή των ακάθαρτων πνευμάτων;

Η Ορθοδοξία δε δέχεται οποιαδήποτε πρόγνωση του μέλλοντος, που δεν προέρχεται από το Άγιο Πνεύμα. Μόνο οι άνθρωποι, που εξ αιτίας του σκληρού πνευματικού αγώνα και της άκρας ταπείνωσης έχουν δεχθεί απ΄το Θεό το προορατικό χάρισμα έχουν τη δυνατότητα να προλέγουν το μέλλον. Κι αυτό όχι γιατί γνωρίζουν το μέλλον, αλλά γιατί κάθε φορά το Άγιο Πνεύμα τους πληροφορεί μόνο εκείνα που χρειάζονται για να βοηθηθεί ο άνθρωπος που απευθύνεται σ΄αυτούς.

Ο διάβολος δε γνωρίζει το μέλλον, αλλά έχει πλήρη γνώση του παρελθόντος και των παθών μας κι έτσι μπορεί με αρκετή ακρίβεια να προβλέψει το μέλλον, το οποίο όμως σε καμιά περίπτωση δε γνωρίζει με βεβαιότητα.

Άλλος τρόπος πρόβλεψης του μέλλοντος δε υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει και που έκαναν συνήθως οι καφετζούδες, είναι πρόγνωση του μέλλοντος με βάση το παρελθόν. Υπάρχει μια σχετική κινηματογραφική ταινία γι αυτό "Η καφετζου" με τη Βασιλειάδου.

Επομένως οι προγνώσεις του μέλλοντος αν δεν προέρχονται από το Άγιο Πνεύμα είναι ή από το διάβολο ή απάτη. Η δε μαντεία είναι μορφή μαγείας κι όσοι καταφεύγουν σ΄αυτή πέφτουν σε θανάσιμη αμαρτία, γιατί κατ΄ουσίαν αρνούνται τον Θεό κι αποδέχονται τις ενέργειές του διαβόλου.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Ο διάβολος δε γνωρίζει το μέλλον, αλλά έχει πλήρη γνώση του παρελθόντος και των παθών μας κι έτσι μπορεί με αρκετή ακρίβεια να προβλέψει το μέλλον, το οποίο όμως σε καμιά περίπτωση δε γνωρίζει με βεβαιότητα
Αυτο ακριβως, οποτε μούφα η δουλεια, μονο τα φραγκα παιρνουν....
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

oceangr2 έγραψε:Να μην έχουμε εμπιστοσύνη το λοιπόν σε χαρτιά και μαντείες, δεν είναι αμάρτημα, όμως είναι επικίνδυνο, για εμάς και την οικογένειά μας.
Πρέπει εμείς να καθορίζουμε το μέλλον μας και όχι ο καφές.
Ο πονηρός περιμένει στην γωνία, ανά πάσα στιγμή.
Κάτσε γιατί η αποπάνω πρόταση είναι ολίγον τι μπερδευτική. Αυτό το "δεν είναι αμάρτημα" αλλά από την άλλη "είναι επικίνδυνο" με μπέρδεψε. Είναι 2 πράγματα αντίθετα.... Αν κατάλαβα καλά, με 2 λόγια λες: ΔΕΝ είναι αμάρτημα τα χαρτιά/μαντείες/σχετικά, αλλά καλό είναι να τα αποφεύγουμε. Σωστά;

Αν όντως αυτό λες τότε η απάντηση μου είναι αυτή:
Ανάμεσα στο να καθορίζω εγώ το μέλλον μου ή ο καφές σαφέστατα προτιμώ τον εαυτό μου. Ανάμεσα όμως σε εμένα και στον Χριστό επίσης σαφέστατα προτιμώ τον Χριστό. Αν όμως αφήσω να μπει ένα εμπόδιο ανάμεσα μας, τότε δεν έχει καμμία σημασία αν αυτό το λένε καφέ, τηλεόραση, πλέξιμο, πορνεία ή οτιδήποτε άλλο. Επειδή από την μία είναι μόνο ο Ένας ενώ απο την άλλη είναι όλα τα πράγματα του κόσμου, δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν είναι αμαρτία η μαντείες και τα χαρτιά.

Πέρα του ότι η ορθοδοξία διαφωνεί με σένα και λέει ότι ΚΑΙ τα χαρτιά ΚΑΙ το φλυτζάνι, ΚΑΙ οι μαντείες ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ είναι εκ του πονηρού, ακόμα και αν δεν την επικαλεστώ ως "επίσημο διαβεβαιωτή σωτήρα" για να υποστηρίξω την δική μου αποπάνω άποψη, νομίζω ότι φωνάζει από μόνο του. Αφού δεν υπάρχει Χριστός μέσα μπορεί κάλλιστα να είναι το αντίθετο. Αλλά ακόμα και δεν είναι από μόνο του, μπορεί να γίνει είτε με την δική μας συναίνεση είτε με λίγη βοήθεια εκ του πονηρού αν του το επιτρέψουμε.

ΥΓ: Το "διάμεσα" που λες είναι κομμάτι των ανατολικών θρησκειών. Η ορθοδοξία δεν δέχεται τίποτα άλλο εκτός από το Άγιο Πνεύμα με τον τρόπο που περιέγραψε ο nkope.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

nkope έγραψε: Τι θα πει διάμεσος; Υπάρχουν δηλαδή κατά τη γνώμη σου άνθρωποι που μπορούν να προβλέπουν το μέλλον χωρίς τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος ή των ακάθαρτων πνευμάτων;

Η Ορθοδοξία δε δέχεται οποιαδήποτε πρόγνωση του μέλλοντος, που δεν προέρχεται από το Άγιο Πνεύμα. Μόνο οι άνθρωποι, που εξ αιτίας του σκληρού πνευματικού αγώνα και της άκρας ταπείνωσης έχουν δεχθεί απ΄το Θεό το προορατικό χάρισμα έχουν τη δυνατότητα να προλέγουν το μέλλον. Κι αυτό όχι γιατί γνωρίζουν το μέλλον, αλλά γιατί κάθε φορά το Άγιο Πνεύμα τους πληροφορεί μόνο εκείνα που χρειάζονται για να βοηθηθεί ο άνθρωπος που απευθύνεται σ΄αυτούς.

Ο διάβολος δε γνωρίζει το μέλλον, αλλά έχει πλήρη γνώση του παρελθόντος και των παθών μας κι έτσι μπορεί με αρκετή ακρίβεια να προβλέψει το μέλλον, το οποίο όμως σε καμιά περίπτωση δε γνωρίζει με βεβαιότητα.

Άλλος τρόπος πρόβλεψης του μέλλοντος δε υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει και που έκαναν συνήθως οι καφετζούδες, είναι πρόγνωση του μέλλοντος με βάση το παρελθόν. Υπάρχει μια σχετική κινηματογραφική ταινία γι αυτό "Η καφετζου" με τη Βασιλειάδου.

Επομένως οι προγνώσεις του μέλλοντος αν δεν προέρχονται από το Άγιο Πνεύμα είναι ή από το διάβολο ή απάτη. Η δε μαντεία είναι μορφή μαγείας κι όσοι καταφεύγουν σ΄αυτή πέφτουν σε θανάσιμη αμαρτία, γιατί κατ΄ουσίαν αρνούνται τον Θεό κι αποδέχονται τις ενέργειές του διαβόλου.
Ωραία και που διαφωνείς με τα γραφόμενά μου?

Είπα κάτι αντίθετο?
Είπα οτι λένε το μέλλον? ή είπα οτι αυτοί που πάνε σε αυτούς θέλουν να μάθουν το μέλλον?

Σε παρακαλώ Νικόλα, διάβαζε ποιο προσεκτικά αυτά που γράφω και μην τρέχεις να με αναθεματίσεις με την πρώτη ευκαιρία.

Είμουν σαφής, χωρίς να χρησιμοποιήσω φανατισμό και αναθέματα που μειώνουν την Ορθοδοξία μας, το μήνυμα μου ήταν να μην πηγαίνει κάποιος σε καφετζούδες, και οτι το πονηρό καραδοκεί σε τέτοιες ευκαιρίες.

Το ίδιο ισχύει για την EVI.

Ότι είναι επικίνδυνο δεν σημαίνει οτι είναι αμάρτημα που θα σε στείλει στην κόλαση και τέτοιες βλακείες.

Κατά τα άλλα όλα όσα είπες τα προείπα στο δικό μου μήνυμα και αν δεν ήσουν προκατειλημμένη απέναντί μου δεν θα φορούσες φιμέ γυαλιά για να βλέπεις μόνο μαύρο σε εμένα, θα διάβαζες αυτά που γράφω και όχι αυτά που θες να διαβάζεις.

Η Ορθοδοξία δέχεται και το Άγιο Πνεύμα, αλλά και την επιρροή του Σατανά.
Επαναλαμβάνω οτι για ανθρώπους που λένε το μέλλον δεν τίθεται θέμα.

Όσο για τα διάμεσα που λες εσύ για ανατολικές θρησκείες, μάλλον κάτι άλλο εννοείς πέραν της πραγματικής Ελληνικής έννοιας του διαμέσου.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”