Συντονιστές

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Συντονιστές

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Με τι κριτήρια γίνεται κάποιος
συντονιστής στις συζητήσεις;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Δεν είμαι συντονιστής αλλά θα σου απαντήσω μια και υπήρξα σε άλλα φορούμ εκτός Ορθοδοξίας.

Βασικά κάθε φορουμ διέπεται από κανόνες λειτουργίας απο κει και πέρα η κεφαλή του φόρουμ που ειναι η ομάδα των διαχειριστών ή αν θές οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδες επιλέγουν κάποια άτομα για να μπορούν να εφαρμόζουν τους κανόνες όταν αυτοί παραβιάζονται με διάφορες κλιμακωτές ενημερώσεις όπως είναι αρχικά η ενημέρωση με κάποιο pm και λοιπά άργοτερα το ban η και πλήρη διαγραφή.

Ενα απο τα κύρια "προσόντα" είναι το θέμα χρόνου δηλαδή οι συντονιστές να μοιράζονται τον χρόνο οπότε να υπάρχει κάποιος πάντα να επέμβει σε κάποια κατάσταση.

Ο συντονιστής στην ουσια έχει 2 κατάστασεις. Μία του χρήστη που γράφει οτι και οι άλλοι και δεύτερη κατάσταση του συντονιστή φυσικά χωρίς να περιπλέκονται οι δύο αυτές φάσεις.

Δεν μολύνει τον συντονισμό με οποιοδήποτε προσωπικό εμπαιγμό. Δηλαδή επηδει πχ μπορεί να μην σε πάω η να μην σε χωνεύω αυτό δεν σημαίνει οτι θα σε διαγράψω σε κάποια κατάσταση.

Απο την άλλη ο συντονιστής δεν ενεργεί απο μόνος του υπάρχει η ομάδα των συντονιστών που αποφασίζει και μετά γνωστοποιεί την απόφαση στον διαχειριστή και όλοι μαζί ενεργούν σαν ΕΝΑ.

Αλλά να είσαι σίγουρη οτι και οι συντονιστές κρίνονται απο τους ίδιους τους χρήστες !
Πχ αν κάποιος συντονιστής δεν ενεργεί σωστά η κάτι κατάχρηση εξουσίας του προνομίου του σαν συντονιστής τότε αυτό γίνεται γνωστό στον διαχειριστή και στους άλλους συντονιστές που θα αποφασίσουν αν θα παραμείνει σε αυτή την θέση η θα απομακρυνθει.

Συμφωνα πάντα με τα γραφόμενα ο συντονιστής κρίνει αν κάποια θέματα λέξεις η απόψεις θέτουν σε κίνδυνο την ομαλή λειτυργεία του φόρουμ όπως ύβρεις , δημόσιοι προσωπικοί τσακωμοί, θέματα που δεν αρμόζουν στην θεματολογία του εκάστοτε φόρουμ κλπ κλπ
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

LOCKHEART έγραψε:επιλέγουν κάποια άτομα για να μπορούν να εφαρμόζουν τους κανόνες όταν αυτοί παραβιάζονται με διάφορες κλιμακωτές ενημερώσεις όπως είναι αρχικά η ενημέρωση με κάποιο pm και λοιπά άργοτερα το ban η και πλήρη διαγραφή.
Πολύ καλή η απάντηση και αρκετά κατατοπιστική,
αλλά θα σταθώ σε αυτό το επιλέγουν.
Με τι κριτήρια επιλέγονται;
Και συγκεκριμένα μιλάω για το εν λόγω φόρουμ.
Μπορείς ας πούμε εσύ ή εγώ ή ο καθένας απο εμάς να γίνει συντονιστής;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από aposal »

Byzantine_Spirit έγραψε:Με τι κριτήρια γίνεται κάποιος
συντονιστής στις συζητήσεις;
1. Πρέπει κατ' αρχήν να είσαι κολλητή του Νίκου (agiooros).
2. Πρέπει να έχεις χρόνο για να κάνει όσα ο Νίκος σου πει.
3. Πρέπει να είσαι αυστηρή με όσους παραβαίνουν τους κανόνες που ο Νίκος θέσπισε, επεμβαίνοντας στα κείμενά τους, διαγράφοντά τα, μερικά ή όλικά, ανάλογα με το τι εντέλλει ο Νίκος.
4. Πρέπει να προσελκύεις νέα άτομα να εγγραφούν στο φόρουμ (νομίζω ότι είναι δύο points ανά κεφάλι), όπως επίσης να εντοπίζεις τυχόν "αντιπαθητικούς" (κατά τον Νίκο) και να τους μπανάρεις (3 points).
5. Στα 100 points γίνεσαι Γενική Συντονίστρια.

Αυτά για αρχή.
Ο Νίκος ας με ευχαριστήσει αργότερα! :lol:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

aposal έγραψε:
Byzantine_Spirit έγραψε:Με τι κριτήρια γίνεται κάποιος
συντονιστής στις συζητήσεις;
1. Πρέπει κατ' αρχήν να είσαι κολλητή του Νίκου (agiooros).
2. Πρέπει να έχεις χρόνο για να κάνει όσα ο Νίκος σου πει.
3. Πρέπει να είσαι αυστηρή με όσους παραβαίνουν τους κανόνες που ο Νίκος θέσπισε, επεμβαίνοντας στα κείμενά τους, διαγράφοντά τα, μερικά ή όλικά, ανάλογα με το τι εντέλλει ο Νίκος.
4. Πρέπει να προσελκύεις νέα άτομα να εγγραφούν στο φόρουμ (νομίζω ότι είναι δύο points ανά κεφάλι), όπως επίσης να εντοπίζεις τυχόν "αντιπαθητικούς" (κατά τον Νίκο) και να τους μπανάρεις (3 points).
5. Στα 100 points γίνεσαι Γενική Συντονίστρια.

Αυτά για αρχή.
Ο Νίκος ας με ευχαριστήσει αργότερα! :lol:
Στο 2, 3, και 4 που αναφέρεις, συμφωνώ και επαυξάνω.
Τα βλέπω πολύ λογικά.
Το 1 όμως είναι απαράδεκτο απο πλευράς ότι δεν είναι δίκαιο. (χώρια ότι παραπέμπει σε κλίκα έτσι; να τα λέμε ως έχουν τα πράγματα.)
Όσο για το 5, μου το εξηγείς περισσότερο;
Πως θα πάρει κάποιος points? και πότε τα φτάνει 100?
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από aposal »

Όπως έχω προγράψει παίρνεις 2 points για κάθε νέο μέλος που φέρνεις και 3 points για κάθε ανεπιθύμητο (προς τον Νίκο) μέλος που μπανάρεις.
Ότνα φτάσεις τα 100, που σημαίνει ότι ήσουν ιδιαίτερα παραγωγική, γίνεσαι Γενική.


ΥΓ : Πλάκα κάνω (σε περίπτωση που δεν το έχει καταλάβει)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

aposal έγραψε:Όπως έχω προγράψει παίρνεις 2 points για κάθε νέο μέλος που φέρνεις και 3 points για κάθε ανεπιθύμητο (προς τον Νίκο) μέλος που μπανάρεις.
Ότνα φτάσεις τα 100, που σημαίνει ότι ήσουν ιδιαίτερα παραγωγική, γίνεσαι Γενική.


ΥΓ : Πλάκα κάνω (σε περίπτωση που δεν το έχει καταλάβει)!
Εγω π.χ πόσα points έχω; πως θα τα μετρήσω;
(εκτός αν είμαι στόκος και δεν καταλαβαίνω :lol: )

Με τι αλήθεια κάνεις πλάκα γιατί δεν κατάλαβα. :7
(ελπίζω όχι με το 1 που έγραψες προηγουμένως..)
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Byzantine_Spirit έγραψε:
LOCKHEART έγραψε:επιλέγουν κάποια άτομα για να μπορούν να εφαρμόζουν τους κανόνες όταν αυτοί παραβιάζονται με διάφορες κλιμακωτές ενημερώσεις όπως είναι αρχικά η ενημέρωση με κάποιο pm και λοιπά άργοτερα το ban η και πλήρη διαγραφή.
Πολύ καλή η απάντηση και αρκετά κατατοπιστική,
αλλά θα σταθώ σε αυτό το επιλέγουν.
Με τι κριτήρια επιλέγονται;
Και συγκεκριμένα μιλάω για το εν λόγω φόρουμ.
Μπορείς ας πούμε εσύ ή εγώ ή ο καθένας απο εμάς να γίνει συντονιστής;

Σε αυτό το ερώτημα καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος συντονιστής , φυσικά όμως "κατα την προσωπική μου άποψη" μπορεί να γίνεις οποιοσδήποτε συντονιστής αρκεί να πληρή τις προϋποθέσεις να είναι εχέμυθος και σωστός όσο αφορά την δουλειά του (συντονισμός). Τώρα αν η ομάδα έχει θεσπίσει στο εκάστοτε φόρουμ και κάποια ξεχωριστά κριτήρια δεν το γνωρίζω..

Αν κάποιος αποχωρήσει ακόμα και για προσωπικούς λόγους πρεπει να αντικατασταθεί άρα η υπόλοιπη ομάδα κάνει κάποιες προτάσεις ονομάτων και αποφασίζουν ολοι μαζί για το ποιος θα λάβει το "χρίσμα" όπως και ποιος θα αποχωρήσει.

ο Συντονιστής πρέπει να τηρείς του κανόνες με σωστό τρόπο και συμπεριφορά να έχει χρόνο να ελέγχει και να επεμβαίνει και φυσικά να ειναι αντικειμενικός και να μην ενεργεί με επιπολαιότητα αλλά και να ενημερώνει την υπόλοιπη ομάδα .
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από aposal »

Τα points τα παίρνεις αφού γίνεις Συντονίστρια!
Για να γίνεις, πρέπει να πληροίς τους 5 όρους που έθεσα στην αρχή, αλλά και πάλι τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Ο Νίκος (agiooros) όταν διαβάσει το παρόν θέμα θα επιβεβαιώσει (μετ' επιτάσεως) τα γραφόμενά μου! Σαφώς και το Νο 1 είναι σημαντικό, αλλιώς δεν θα το έιχα ως Νο 1.
Πάντως έχεις ένα θετικό, ότι ήσουν μαζί μας στην περυσινή συνάντηση της Αθήνας, οπότε ο Διαχειριστής σε γνωρίζει.

Συμπερασμα : Να έρχεστε στις συναντήσεις, ιδιαίτερα σ' αυτές που μετέχει ο Διαχειριστής!


ΥΓ : Επαναλαμβάνω ότι κάνω χιούμορ, γιατί το δικό μου χιούμορ είναι και εύκολα παρεξηγήσιμο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

LOCKHEART έγραψε:Σε αυτό το ερώτημα καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος συντονιστής
Το ελπίζω, αν έχουν την διάθεση. :105
LOCKHEART έγραψε:φυσικά όμως "κατα την προσωπική μου άποψη" μπορεί να γίνεις οποιοσδήποτε συντονιστής αρκεί να πληρή τις προϋποθέσεις να είναι εχέμυθος και σωστός όσο αφορά την δουλειά του (συντονισμός).
Ορθό, συμφωνώ.
LOCKHEART έγραψε:Τώρα αν η ομάδα έχει θεσπίσει στο εκάστοτε φόρουμ και κάποια ξεχωριστά κριτήρια δεν το γνωρίζω..
Αν γίνεται να τα μάθουμε καλό θα ήταν.
LOCKHEART έγραψε:Αν κάποιος αποχωρήσει ακόμα και για προσωπικούς λόγους πρεπει να αντικατασταθεί άρα η υπόλοιπη ομάδα κάνει κάποιες προτάσεις ονομάτων και αποφασίζουν ολοι μαζί για το ποιος θα λάβει το "χρίσμα" όπως και ποιος θα αποχωρήσει.
Πολύ σωστό και μέσα στα λογικά πλαίσια καλής λειτουργίας το βρίσκω κι αυτό επίσης.
LOCKHEART έγραψε:ο Συντονιστής πρέπει να τηρείς του κανόνες με σωστό τρόπο και συμπεριφορά να έχει χρόνο να ελέγχει και να επεμβαίνει και φυσικά να ειναι αντικειμενικός και να μην ενεργεί με επιπολαιότητα αλλά και να ενημερώνει την υπόλοιπη ομάδα .
Σκάλωσα στη λέξη αντικειμενικός.
Ποιός μπορεί να ορίσει το αντικειμενικός;
Ένας ή όλοι;

Σε ευχαριστώ τα μάλα ! :wink:
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”