Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

είναι τα χειμερινά αυτά τα δρομολόγια αγαπητέ Ντίνο. Πάντως πρέπει να πάρεις έτσι και αλλιώς ταξί από το αεροδρόμιο προς τα κτελ χαλκιδικής (το απευθείας λεωφορείο πρέπει να έχει καταργηθεί) και μετά παίζεις οριακά να προλάβεις το μικρά αγία άννα. Το λεωφορείο κάνει περίπου 2,5 ώρες , άρα φτάνει γύρω στις 11.30 στην Ουρανούπολη και το ταχύπλοο φεύγει στις 11.45!
Επειδή κάνω και εγώ κάτι τέτοια "οριακά παιχνίδια" , με λίγη καλή πίστη όλα καλά θα πάνε και την από την Αθήνα την ίδια μέρα θα βρεθείς μέσα στο Άγιο Όρος!! Μοναδική εμπειρία!!
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ntinos »

ravniotis έγραψε:είναι τα χειμερινά αυτά τα δρομολόγια αγαπητέ Ντίνο. Πάντως πρέπει να πάρεις έτσι και αλλιώς ταξί από το αεροδρόμιο προς τα κτελ χαλκιδικής (το απευθείας λεωφορείο πρέπει να έχει καταργηθεί) και μετά παίζεις οριακά να προλάβεις το μικρά αγία άννα. Το λεωφορείο κάνει περίπου 2,5 ώρες , άρα φτάνει γύρω στις 11.30 στην Ουρανούπολη και το ταχύπλοο φεύγει στις 11.45!
Επειδή κάνω και εγώ κάτι τέτοια "οριακά παιχνίδια" , με λίγη καλή πίστη όλα καλά θα πάνε και την από την Αθήνα την ίδια μέρα θα βρεθείς μέσα στο Άγιο Όρος!! Μοναδική εμπειρία!!
Ναι, το ταξί δεν το γλυτώνεις (βαλε κανά 12 ευρώ )....Το είχα ξεχάσει αυτό, δηλαδή μετά της 11.45 δεν υπάρχει τίποτα από Ουρανούπολή???...τουλάχιστον θα μπορούν να πάνε το διαμονητήριο στην προβλήτα?
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

θα σε συμβούλευα να πάρεις το γραφείο προσκυνητών στην Ουρανούπολη 2377071421 και να τους ρωτήσεις ανοιχτά:αν κάποιος φτάσει με το κτελ στις 11.30, προλαβαίνει να πάρει το μικρά αγία άννα?
το καλό είναι οτι σίγουρα στις 11.30 δεν θα υπάρχει κόσμος-ουρά στο γραφείο προσκυνητών και οτι βγάζεις εισιτήριο μέσα στο ταχύπλοο, άρα παίρνεις το διαμονητήριο σου και τρέχεις κατευθείαν στη προβλήτα.
ΥΓ για το μικρά αγία αννα πρέπει να έχεις κάνει σίγουρα τηλεφωνική κράτηση 2377071400 και κοστίζει περίπου 15 ευρώ. μετά τις 11.45 δεν υπάρχει άλλο πλοίο να μπεις στο Όρος.
καλό προσκύνημα! σε ποιες μονές θα πας?
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ενημερωτικα για οποιον θελει ο φιλος Ravniotis δινει
πληροφοριες και στο 11888.
Στο 11880 δινει πληροφοριες ο traider21
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

Χαχαχα! Απλά είμαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή για ένα ταξίδι στο Άγιο Όρος με κάθε τρόπο και μέσο....
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ntinos »

vasilisalt έγραψε:Ενημερωτικα για οποιον θελει ο φιλος Ravniotis δινει
πληροφοριες και στο 11888.
Στο 11880 δινει πληροφοριες ο traider21
xaxaxa...Γεια σου φίλε Βασίλη!!...ναι, ναι αν κ δεν τα ξέρω τα παιδιά, όταν ρωτάω κάτι περιμένω από αυτούς απάντηση!

Πάντως αυτό με την ryanair που βγάζει εισιτήρια με επιστροφή στα 50 ευρώ είναι πολύ καλή περίπτωση... Δεν ξέρω, εγώ έχω ενθουσιαστεί, δεδομένου ότι δεν την παλεύω τόσες ώρες με το λεωφορείο...στην τελική, αν σε παίρνει φεύγεις κ την προηγούμενη το μεσημέρι από Αθήνα κ μένεις Ουρανούπολη το βράδυ όπου μπορείς να βρεις δωμάτιο με ένα 20ρικό, το οποίο, αν φύγεις την επόμενη το πρωί, θα το δώσεις έτσι κ αλλιώς στα διόδια Αττικής Οδού (δν προλαβαίνεις με μετρό) και στο ταξί για να σε πάει στο ΚΤΕΛ χαλκιδικής....άντε, μέχρι και ανάλυση κόστους έκανα!
pittask
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:32 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από pittask »

Καλησπέρα!Πήρα σήμερα να κλεισω διαμονητήρια για 12/11 και δεν υπάρχει τίποτα!!!Για ακύρωση κάποιας θέσης μου είπε να πάρω μια βδομάδα πριν...Θα έκλεινα με raian , αλλά δυστυχώς !
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

Αυτό με τα διαμονητηρια πια έχει παρά γίνει. Ποτέ δεν βρίσκεις πια αν πάρεις. Θέλει μήνες που λέει ο.λόγος πριν. Πάρε τηλ την σκήτη του αγίου Ανδρέα απευθείας τηλ.θα σε δεχτούν
pittask
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:32 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από pittask »

Αδελφέ,σε ελέγχουν στο βαπόρι αν έχεις Διαμονητήριο!Αν δεν έχεις...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

οχι δεν καταλαβες.Θα παρεις τηλ την σκητη και θα σου βγαλουν αυτοι διαμονητηριο.Θα ειναι ειδικο για την σκητη ομως.Αλλα θα μπορεσεις να οας στο ορος τον Νοεμβριο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”