Τι είναι Άγιο Όρος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Καρούλια μία άποψη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από heart »

Εικόνα
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από smarti »

Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από dionysisgr »

Επανερχομενος στην αρχικη προτροπη του φιλτατου Captain Yiannis, θα ηθελα να πω την γνωμη μου για το Αγιον Ορος.

Θα μου πειτε, και τι μας ενδιαφερει η γνωμη σου ρε Διονυση; Και θα σας απαντησω οτι εγω προσωπικα την εχω δανειστει αυτην την γνωμη. Δεν ειναι δικη μου. Δεν ειμαι σε θεση να σχηματισω γνωμη και αποψη για το τι ειναι και συνιστα το Αγιον Ορος. Παρολο που εχω παει δυο φορες και εχω μεινει αρκετες ημερες και εχω ακολουθησει ολο το προγραμμα ενος κελλιωτη Μοναχου, με την δουλεια, την ακολουθια, την μελετη, και ολα αυτα που απαρτιζουν τον βιο τους.

Λοιπον η γνωμη μου ειναι δανεικη και εκρεει απο την πατερικη σοφια που γεννησε το Αγιον Ορος και καθε μοναστικη πολιτεια στο παρελθον η θα γεννησει στο μελλον.

Το Αγιον Ορος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ο Σταυρος που εχει στημενο στην κορυφη του Αθωνα. Μαζι με την λογχη και την καλαμο που ειναι απο την μια και την αλλη πλευρα του τοποθετημενες.

Αυτο ειναι οτι εχει να μας δωσει το Αγιον Ορος. Αυτο ειναι που διατηρει το Αγιον Ορος και στις εσχατες ημερες που ξεκαθαρα πια διανυουμε οχι τοσο χρονικα η ημερολογιακα, αλλα βιοτικα και πνευματικα..

Η αποδοχη του σταυρου, μετα της λογχης και του καλαμου, που τον συνοδευουν ειναι η θεολογικη και φιλοσοφικη σταση ζωης, ως θεμελιος λιθος του Αγιου Ορους.

Εαν αυτα δεν υπαρχουν ως αιτια κινησεως προς αυτο, παραμονης σε αυτο, θανατου σε αυτο, τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχει και το Αγιον Ορος.

Ουτε τα τοπια ειναι, ουτε οι Εκκλησιες, ουτε τα κειμηλια, ουτε η ησυχια, ουτε τα σημεια-θαυματα, ουτε οι Γεροντες, ουτε τιποτα απο ολα αυτα, ειναι το Αγιον Ορος. Ειναι ο Σταυρος που φερνει και ως καρποφορια ολα αυτα.

Συνεπως καθε ενας που αποδεχεται τον Σταυρο του Χριστου, εστω και στο μετρο που του επιτρεπει η ελαχιστη προαιρεση του, (θα δωσει ο Θεος να αυξηθει και αυτη και η πιστη και η υπομονη με τον καιρο), ο καθε ενας λοιπον που λεει ΝΑΙ, στον Σταυρο, μπορει να εχει ενα Αγιον Ορος στην καρδια του και εναν Αθωνα στην ψυχη του.

Καλες οι ταξιδιωτικες περιγραφες, οι "περιπετειες", οι ιστοριες, τα θρυλικα η αληθινα στοιχεια, η οτι αλλο λαογραφικο η εθιμικο και μυστηριακο "εξιταρει" την φαντασια αυτων που δεν μπορουν η δεν θελουν η δεν επιτρεπεται να πανε, αλλα πανω και περα απο ολα το Αγιον Ορος ειναι μαρτυριο, ειναι ασκηση μνημης θανατου, ειναι σταυρωση και θαψιμο του εαυτου του παλαιου ανθρωπου, αυτου που ολοι μας φερουμε.

Ας εχουμε λοιπον στην μνημη μας και στην σκεψη μας οτι ο Αγιωνυμος Αθωνας ειναι ποτισμενος με αιμα δακρυα, ιδρωτα ατελειωτο πονο, εγκαταλειψη, πτωχεια, κουραση, αγρυπνια, μοναξια, πολεμο ανηλεη απο τα εκπεσοντα πνευματα, και τον ιδιο τον εαυτο του αγωνιζομενου, και οτι ειναι ενας χιλιοχρονος σταυρος που επανω του εχουν καρφωθει αμετρητα κορμια ανθρωπων που εδωσαν το μοναδικο πραγμα που τους ανηκει στον Θεο. Το ΝΑΙ, στην κληση Του.

Επελεξαν να πεθανουν για να ζησουν. Να ειναι μονοι τους για να ειναι με ολους. Να πεινανε για να χορτασουν. Να κλαινε για να χαιρονται. Να πονανε για να αναπαυονται. Να ξεχαστουν για να τους θυμαται ο Θεος.

Ενω λοιπον μας φαινονται "ωραια" ολα αυτα τα τοπια και η μυστηριακη και κατανυκτικη ατμοσφαιρα που περιβαλει το Ορος το Αγιον, και θαυμαζουμε, και ζηλευουμε και φανταζομαστε, και θα θελαμε να ειμαστε στην θεση τους, να ξερουμε ενα πραγμα.

Οτι το κρεβατι του καρκινοπαθη, του ανιατως αρρωστου, του ετοιμοθανατου που επικαλειται τον Θεο, ο τοπος του βασανισμενου, του φτωχου, του μονου, του εγκατειλημμενου, ειναι ενα Αγιον Ορος. Ετσι το βλεπει ο Θεος. Καθε τοπος που εχει μαρτυριο εκουσιο η ακουσιο το οποιο αναφερομενο στον Θεο, παιρνει ασκητικη εννοια και αξια, ειναι ενα Αγιον Ορος.

Η βασικη διαφορα ειναι οτι οσοι πανε στο Αγιον Ορος αποδεχονται αυτοπροαιρετα και ελευθερα την κληση του Θεου, και τον ακολουθουν ΑΜΕΣΑ, ενω τις περισσοτερες φορες στον κοσμο, "αναγκαζουμε" εμεις τον Θεο με τον ζωη μας, να μας στειλει μια και δυο και πολλες "ειδικες αναγκαστικες προσκλησεις" για να μας σωσει αφου αυτο ειναι το παναγιο θελημα Του για ολους. Το εαν θα τις αποδεχτουμε και θα συνελθουμε ειναι προσωπικο θεμα του καθενος. Οι Μοναχοι το εκαναν και προσπαθουν να συνελθουν απο την ζαλη της αμαρτιας μεχρι την εσχατη τους αναπνοη.

Ομως ετσι θεωρω οτι πρεπει να εχουμε το Αγιον Ορος στην σκεψη μας. Με την εικονα και το νοημα του Σταυρου που εχει καρφωμενο στην κορυφη του. Αλλιως δεν εχει κανενα νοημα, η μαλλον εχει το νοημα που εχει καθε ομορφο μερος στον πλανητη..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από petrosathonas »

DSCN0133.JPG
DSCN0153.JPG
Στην κάτω φωτο είναι το καλντερήμι που οδηγεί από τους ξενώνες στη μονή. Στον αριστερο πετρόκτιστο τείχο βρίσκεται το προσκυνητάρι του Αγίου Νικολαόυ , προστάτη της μονής, που φαίνεται στην πρώτη φωτό.
Πριν από δύο χρόνια από μία μικρή κατολίσθηση είχε γκρεμιστεί ο τείχος γύρω από το προσκυνητάρι, το οποίο παρέμεινε ανέπαφο.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Εϊναι η μονή Γρηγορίου.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dionysisgr έγραψε:Επανερχομενος στην αρχικη προτροπη του φιλτατου Captain Yiannis, θα ηθελα να πω την γνωμη μου για το Αγιον Ορος.

Θα μου πειτε, και τι μας ενδιαφερει η γνωμη σου ρε Διονυση; Και θα σας απαντησω οτι εγω προσωπικα την εχω δανειστει αυτην την γνωμη. Δεν ειναι δικη μου. Δεν ειμαι σε θεση να σχηματισω γνωμη και αποψη για το τι ειναι και συνιστα το Αγιον Ορος. Παρολο που εχω παει δυο φορες και εχω μεινει αρκετες ημερες και εχω ακολουθησει ολο το προγραμμα ενος κελλιωτη Μοναχου, με την δουλεια, την ακολουθια, την μελετη, και ολα αυτα που απαρτιζουν τον βιο τους.

...................................................
.................................................

Ομως ετσι θεωρω οτι πρεπει να εχουμε το Αγιον Ορος στην σκεψη μας. Με την εικονα και το νοημα του Σταυρου που εχει καρφωμενο στην κορυφη του. Αλλιως δεν εχει κανενα νοημα, η μαλλον εχει το νοημα που εχει καθε ομορφο μερος στον πλανητη..

Συμφωνώ , σεβαστέ Διονύση ,
Και όπως και να έχει εμένα , προσωπικά με ενδιαφέρει η γνώμη σου,
και βέβαια όμως δεν θα πρέπει να ξεχνάμε την παράδοση επέτρεψε μου να επαναλάβω αυτό που είχα γράψει στην αρχή της διηγήσεως μου ,


………….. Η Θεοτόκος ευχαρίστησε τον Κύριο και τον παρακάλεσε , να προστατεύει τον τόπο αυτό μέχρι της συντελείας του αιώνος
Και ο Υιός της απάντησε "Ότι μου ζήτησες θα γίνει , αρκεί να φυλάτουν τις εντολές μου .
Από τώρα και στο εξής ο τόπος αυτός θα είναι δικός σου.
Θα είναι το περιβόλι σου και λιμάνι σωτηρίας ." ...............


Θα επανέλθω.

Δόξα τω Θεώ , πάντων ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από smarti »

Το Άγιον Όρος έχει τη δική του ευωδία? Εσείς που έχετε πάει στο Άγιον Όρος, θυμόσαστε κάτι από εκεί από το περιβόλι της Παναγίας....μοσχοβολάν τα πάντα εκεί? Τα ρούχα σας, οι εικονίτσες που σας χαρίζουν, τα σταυρουδάκια, έχουν όλα μία ωραία ευωδία?? Όταν φεύγετε από το Άγιον Όρος θυμόσαστε την μυρουδιά την ευωδία από το λιβάνι, την μυρωδιά από τη φύση στο περβόλι της Παναγίας?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

το ΑΟ δεν είναι τουρισμός και περιήγηση , ειναι μόνο προσευχη και πιθανόν μια πολυ δυνατή σχέση με κάποιον ή κάποιους από τους μοναχούς
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τι είναι Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:το ΑΟ δεν είναι τουρισμός και περιήγηση , ειναι μόνο προσευχη και πιθανόν μια πολυ δυνατή σχέση με κάποιον ή κάποιους από τους μοναχούς
Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη , γίνεται και αυτό , δηλαδή , αναπτύσεται μία ισχυρή πνευματική σχέση με κάποιους Ασκητές εκεί .
Εδώ θα ήθελα να διευκρινήσω , ότι προσωπικά θεωρώ , πως όλοι οι διαμένοντες στον Ευλογημένο αυτό τόπο , είναι Ασκητές. Βέβαια πάντα ο κξανόνας επιβεβαιώνεται από τις εξαιρέσεις.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”