Φιλία ;;;; (ανάμεσα στα δυο φύλα)

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από petrosathonas »

Απλή φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας....

ΜΜΜμμμ...... :39 :39 :39 :39 :39 ......Με το ταγκαλάκι τί γίνεται?
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από smarti »

Teri έγραψε:
smarti έγραψε: Πριν λιγο σκεφτηκα τους γονεις μου και ειμαι εκατο της εκατο σιγουρη , πως αν ελεγε η μανα μου στον πατερα μου οτι ο καλυτερος της φιλος ειναι αντρας......δεν ξερω τι θα γινοταν :oops:
Αν η μαμά σου πει κάτι τέτοιο στο μπαμπά σου ΤΩΡΑ, ειλικρινά κι εγώ δεν ξέρω.... Όταν είσαι παντρεμένος έσονται οι δύο εις σάρκα μία, άρα η οποιαδήποτε καινούρια φιλική σχέση περνάει μέσα από το πρίσμα του γάμου!

Αν πάλι εννοείς τι θα γινόταν αν του το 'λεγε στο παρελθόν, τότε δεν ξέρω τι να σου πω: μόνο εκείνοι μπορούν να σου απαντήσουν και υπάρχει η πολλή σοβαρή πιθανότητα να σε εκπλήξει η απάντησή τους! Βλέπεις γλυκιά μου, τους γονείς μας τους βλέπουμε ΜΟΝΟ σαν γονείς! Κάποια πράγματα τα θεωρούμε αδιανόητα.... Κι όμως!
Νομιζ
Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες Κατερινα......λιγο δυσκολο το βλεπω... αν σκεφτω τους παπουδες μου που ζουσαν παλια στη θρακη....μου ελεγαν ιστοριες οτι οι αντρες οταν πηγαιναν επισκεψη ηταν σε ξεχωριστο δωματιο απο τις γυναικες....Ηταν δυνατον τοτε να μπορουσε να υπαρξει φιλια μεταξυ ανδρας και γυναικας?Και νομιζω και οι γονεις μας σκεφτονται διαφορετικα πανω σε αυτο το θεμα..τουλαχιστον οι δικοι μου...αλλα δεν ειμαι και εντελως σιγουρη... :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από jimysn »

Σμαρώ ας αφήσουμε για λίγο τους παππούδες και ίσως τους γονείς μας....έζησαν σε διαφορετικούς καιρούς.
Εμένα με προβληματίζει το σήμερα και κατα πόσο οι αντιστάσεις-στάσεις σε θέματα πίστης ή καλύτερα εμπιστοσύνης προς άλλους είναι δυνατή έχει στηρίγματα...ή απλά στέκεται στην άμμο.
Η φιλία άνδρα γυναίκας και το αντίστροφο μπορεί να ευωδοθεί σίγουρα....μα όπως είπες κι εσύ οι τρίτοι οι απο έξω είναι που δημιουργούν προβλήματα....
Το παρόν μπορώ να το συνδιάσω με την Ορθοπραξία...αν ναι έχει καλώς...αν όχι αλλάζω ρότα.
Το παρελθόν σε ζητήματα σχέσεων με βοηθά, ώστε να δημιουργώ στο παρόν καλύτερες, για το μέλλον δεν ξέρω....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από aposal »

petrosathonas έγραψε:Απλή φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας....

ΜΜΜμμμ...... :39 :39 :39 :39 :39 ......Με το ταγκαλάκι τί γίνεται?
Θα συμφωνήσω μαζί σου Πέτρο!
Η φιλία μπορεί να υπάρξει ανάμεσα στα δυο φύλα, αλλά θέλει πολλή προσοχή, γιατί το ταγκαλάκι μπορεί να βάλει την ουρά του και τα πράγματα να εξελιχθούν διαφορετικά!
Όσο ο άνδρας θα βλέπει την κοπέλα σαν αδελφή του έχει καλώς. Από την στιγμή που θα μπει και η ερωτική έλξη ανάμεσά τους, αρχίζουν τα προβλήματα (και η απομάκρυνση από τον Θεό).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από filotas »

smarti έγραψε:Μια ωραία καλημέρα!

Μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα ενός αντρός και μιας γυναίκας? Εννοώ καθαρή φιλία χωρίς τίποτα το πονηρό!!!!!!!!!!!!!!!:39 :39 :39 :39 :39 :39 :39
Μικροί όταν ήμασταν σίγουρα παίζαμε και με αγόρια και είχαμε και φίλους αγόρια η κορίτσια, αλλά μεγαλώνοντας πιστεύετε είναι εφικτό αυτό το πράγμα :roll: ?
Μπορεί να υπάρξει ατελώς, όταν είναι και οι δύο αγωνιζόμενοι πνευματικά άνθρωποι και τους όποιους πονηρούς λογισμούς τους απορρίπτουν. Μπορεί να υπάρξει και σε τέλεια μορφή στους ανθρώπους, που μετά από μακρά πνευματική άσκηση, έχουν χαριτωθεί από το Θεό με την απάθεια και έχουν πάψει να διακρίνουν στο συνάνθρωπό τους το φύλο, αλλά τον βλέπουν μόνο ως εικόνα Θεού. Εμείς ελπίζω ότι βρισκόμαστε στην πρώτη περίπτωση, όσο για τη δεύτερη αξίζει να την προσπαθούμε, έστω κι αν δεν έχουμε πολλές ελπίδες να την πετύχουμε.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Ναί, τελείως διαφορετική απο την ομόφυλη φιλία, αρκεί να μην έχεις σύντροφο ( σχεδόν κανείς και ειδικά οι γυναίκες δεν θα δουν με καλό μάτι μια δυνατή φιλία ) και φυσικά εφόσον είσαι φίλος κατί που όπως είπαμε προϋποτίθεται, να μην σου αρέσει / της αρέσεις. Γιατί αλλιώς, ελεύθερος σε συνδυασμό με εκτίμηση και εμφάνιση θα την δεις και αλλιώς...

Είναι γενικώς φιλία με πολλά όρια...
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΦΙΛΙΑ??????

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

:smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”