Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Και να μου επιτρέψετε να προσθέσω κι εγώ. "Η καταπολέμιση της ηδονής" είναι το δυσκολότερο πράγμα. Αλλωστε η ηδονή γεννάει την παρακοή.
Ενας άνθρωπος συνήθως όταν πολεμείται απο πειρασμό και θλίψεις καταφευγει στην προσευχή, στην μελέτη, στον εκκλησιασμό και η πίστη του αυξάνεται. Οταν όμως πολεμιθεί απο την ηδονή, τότε τα παρατάει όλα αυτά και τρεχει στις απολαύσεις και τις ηδονές.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από filotas »

theodosis79 έγραψε:Και να μου επιτρέψετε να προσθέσω κι εγώ. "Η καταπολέμιση της ηδονής" είναι το δυσκολότερο πράγμα. Αλλωστε η ηδονή γεννάει την παρακοή.
Ενας άνθρωπος συνήθως όταν πολεμείται απο πειρασμό και θλίψεις καταφευγει στην προσευχή, στην μελέτη, στον εκκλησιασμό και η πίστη του αυξάνεται. Οταν όμως πολεμιθεί απο την ηδονή, τότε τα παρατάει όλα αυτά και τρεχει στις απολαύσεις και τις ηδονές.
Κάνεις λάθος φίλε μου η ηδονή δεν είναι απαγορευμένος καρπός. Η προέλευση είναι αυτή που κάνει την ηδονή απαγορευμένη ή επιτρεπτή. Δεν είναι κακό να εισπράττει κάποιος ηδονή, όταν απολαμβάνει τα δώρα του Θεού, σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Πολύ περισσότερο δεν είναι αμαρτία να απολαμβάνει κάποιος την ευτυχία που του χαρίζει η σχέση του με το Θεό. Και πίστεψέ με, σύμφωνα με τις περιγραφές των Αγίων, η ευτυχία αυτή δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε γήινο.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25048
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι η φιληδονία, για την οποία μιλάει ο καλός μας Θεοδόσης, όπως και η ανυπακοή που είπαν άλλοι αδελφοί, ξεκινούν από την έλειψη ταπείνωσης.
Για μένα αυτό είναι το δυσκολότερο από όλα. Αυτή είναι η μέγιρη των αρετών.
Όπως έλεγε ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος :

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου

«Μην προσπαθείτε, μας συμβούλευε ο Γέροντας, να αποκτήσετε αγάπη, προσευχή, νηστεία, αγρυπνία και τις άλλες αρετές. Μάταια θα κουράζεστε, διότι δεν θα σας βοηθά ο Θεός, επειδή σας λείπει η ταπείνωση. Κι αυτό, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί, αν σας βοηθήσει θα καταστραφείτε από υπερηφάνεια. Ο Θεός μόνο την ταπείνωση ζητάει από εμάς. Όλα τα άλλα είναι ο φυσικός καρπός της καλής συνεργασίας ανάμεσα στην ταπεινή διάθεση του ανθρώπου και στην Θεία Χάρη, την πρόξενον πάντων των αγαθών».
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από xenia »

Πολύ σωστά αυτά που λέτε...
Για μένα όλα είναι δύσκολα και θέλουν κόπο,
αλλά υπάρχει και ένα πράγμα που είναι εξαιρετικά δύσκολο να το πετύχω.
Αυτό είναι η χαλιναγώγηση της γλώσσας.
Η οποία κόκκαλα δεν έχει αλλά κόκκαλα τσακίζει! Και δει η δική μου :(
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από calendula »

Να αγαπησω τον Θεο οσο Εκεινος αγαπαει εμενα....
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από zefs2008 »

να γίνεις άγιος
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
eirinaki
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 7:14 am

Re: Ποιο είναι το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο?

Δημοσίευση από eirinaki »

να συγχωρείς τους εχθρούς σου, να κάνεις καλό σε αυτούς που σε καταπονούν και σε πληγώνουν.
Να αγαπάς και τον τελευταίο ζητιάνο ή την παραστρατημένη κοπέλα που γυρίζει στους δρόμους. Ίσως μέσα τους κρίβεται ο Θεός.
Ποιοι είμαστε εμείς που θα τους κρίνουμε; Επέιδή είμαστε τυχεροι και έχουμε παιδεία, πίστη, χρήματα, οι αλλοί; που θα βρουν ανακούφιση;

Αν τα καταφέρουμε να δεχθούμε τους αμαρτωλούς για αδέλφια μας, τότε θα έχουμε αρχήσει να καταλαβαίνουμε τι θα πει Αγαπάτε Αλλήλους.
ΔΟΞΑ ΤΗ ΑΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”