Γιατί κλαίνε πιο σπάνια οι άντρες?

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25048
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

aposal έγραψε: Ό,τι καλό συμβαίνει στο φόρουμ, όπως οι χρήσιμες ανταλλαγές απόψεων, που βοηθούν πολλούς από εμάς, ακόμη και το χιούμορ, ΟΛΑ είναι έργα δικά Του. Εμείς είμαστε απλά μαριονέτες του Μεγάλου Μαέστρου και Δημιουργού (ευτυχώς)!
Γι' αυτό και μερικοί έχουν σκυλιάσει και βάλθηκαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στον ιστοχώρο μας!
Να 'σαι καλά ρε Νικόλα! Χάρη σε σένα και με τη βοήθεια του Κυρίου μας, υπάρχουμε και βοηθιόμαστε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

aposal έγραψε:Εμείς είμαστε απλά μαριονέτες του Μεγάλου Μαέστρου και Δημιουργού (ευτυχώς)!
ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ! ! ! ! ! ! ! !
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25048
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Teri έγραψε:Δηλαδή εγώ που δεν περιμένω μέχρι να φτάσει στην ηλικία να τα μάθει στο στρατό, και στρώνει το κρεβάτι του, ξέρει να βάζει πλυντήριο (και πιάτων και ρούχων), απλώνει ρούχα και του αρέσει να μαγειρεύει, δεν είμαι καλή μαμά;
Ο Γέροντας Παΐσιος, στον τάφο του οποίου θα πάτε - πρώτα ο Θεός - αύριο, έλεγε πως τις δουλειές του σπιτιού τις κάνει όποιος προλαβαίνει. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα ...ελλείψεως τεστοστερόνης (αν κατάλαβα καλά)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

theophania έγραψε:Τωρα πια δεν κλαιει κανεις ουτε αντρας ουτε γυναικα.Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ
Οτι έχουμε όλοι εγωισμό μέσα μας το πιστεύω και εγώ!Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κλάψει.Κάποια στιγμη όλοι ή αισθανόμαστε την αμαρτωλότητα μας ή απο κάποιο δυσάρεστο γεγονός, μπορεί να κλάψουμε.
Δεν ήθελα να σε στεναχωρέσω, απλώς πιστεύω οτι κάθε ανθρωπος έχει κάτι καλό μέσα του άσχετα αν είναι εγωιστής και υπερήφανος.Ακόμα και οι πιο σκληροί έχουν δάκρυα.Μην μου θυμώσεις... :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΟΛΑ ΚΑΛΑ?????????ΣΜΑΡΤΙ???????


ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ???????????????????

ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ????????????????????

ΥΠΑΡΧΗ ΔΙΑΧΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΝ ΦΥΛΩΝ ΣΗΜΕΡΑ????????????????

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ???????????
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

Τί το θες χριστιανέ μου να τα ξεχωρίσεις?
Σούπα θα φτιάξουμε και δεν πρέπει να φάμε κανένα κοκκαλάκι?
Σε βρίσκω ευλογημένο άνθρωπο αφού δεν ξεχωρίζεις τον άντρα από την γυναίκα!
Κάτσε εκεί που κάθεσαι και πες μου κι εμένα το μυστικό σου για να μην τους ξεχωρίζω ούτε εγώ!
Οι ψυχές όμοιες είναι............ στα χαρακτηριστικά και στα χαρίσματα διαφέρουμε, αλλά τί σημασία έχει θα πεις................
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re:

Δημοσίευση από smarti »

plagiaskepsi έγραψε:ΟΛΑ ΚΑΛΑ?????????ΣΜΑΡΤΙ???????


ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ???????????????????

ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ????????????????????

ΥΠΑΡΧΗ ΔΙΑΧΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΝ ΦΥΛΩΝ ΣΗΜΕΡΑ????????????????

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ???????????
Γεια σου Αντωνη!!!

Νομιζω η κοινωνια μας,μας διαχωριζει....μακαρι να μην υπηρχε αυτη η διαφορα αλλα για να πλασει και ο κυριος τον Αδαμ πρωτο καποια αξια θα πρεπει να εχει και αυτο!Δεν κανει να τα ισοπεδωνουμε ολα...ας μεινουμε πιστοι σε καποιες τουλαχιστον αρχες!!
ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ!!!!!!!! :16
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατί κλαίνε πιο σπάνια οι άντρες?

Δημοσίευση από eleimon »

Ολα εν σοφια εποιησε ο Κυριος!!!!!!!!!!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί κλαίνε πιο σπάνια οι άντρες?

Δημοσίευση από filotas »

Το κλάμα, όπως λέει κι ο Διονύσης, προέρχεται από διάφορες πηγές. Το ευεργετικό κλάμα είναι αυτό που προέρχεται από τη μετάνοια, που προκαλεί η συναίσθηση ότι απομακρυνθήκαμε από το Θεό.

Υπάρχει επίσης το φυσιολογικό κλάμα που προέρχεται από τον πόνο του ανθρώπου όταν αντιμετωπίζει το φυσικό κακό, δηλαδή αρρώστιες, θανάτους κλπ. Το κλάμα αυτό σε λογικά πλαίσια είναι καλό, κυρίως όταν ο πόνος προέρχεται από συμπαράσταση στις ταλαιπωρίες των άλλων, γιατί δείχνει άνθρωπο με ευαίσθητη ψυχή γεμάτη αγάπη.

Τέλος υπάρχει το κλάμα που προέρχεται από ζόρι, δηλαδή από προσωπικές αποτυχίες, ή από ανικανοποίητες επιθυμίες, αυτό το κλάμα δεν είναι καλό πνευματικά, γιατί δείχνει άνθρωπο που κυριαρχείται από εγωισμό και από τα πάθη και τις επιθυμίες του.

Αυτός είναι ένας χοντρικός μπούσουλας για το πως αντιμετωπίζουμε και τις παρόμοιες αντιδράσεις των παιδιών μας, όταν είναι πάνω από 9-10 χρονών. Για περισσότερα ρωτήστε σε κάθε ειδική περίπτωση των Πνευματικό σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”