Σε ευχαριστώ Θεέ μου που δεν με ξέχασες

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Σε ευχαριστώ Θεέ μου που δεν με ξέχασες

Δημοσίευση από theodore »

Η σύγυγος μου έχει πρόβλημα στο ισχύο της ξαι πρέπει να κάνει αρθροπλαστική.Ο γιός μου ο μικρός κάνει λογοθεραπεία.Ο μεσαίος είναι λίγο υπερκινητικός.
Εγώ τίποτα και είμαι ήδη 41 χρονών...!!!
Ευτυχώς τον τελευταίο μήνα νιώθω κάποιο πρόβλημα με το πόδι μου.Ίσως φταίει που οδηγώ αρκετές ώρες.Επίσης αρχίζω να μην βλέπω απο κοντά.Μάλλον πρεσβυωπία.Της ηλικίας θα είναι υποθέτω.Ακόμη δεν έχω πάει στο γιατρό.
Ανησυχούσα πάντως τώρα τελευταία για μένα αλλά ευτυχώς ο Θεός δεν με ξέχασε.Δοξασμένο το ονομά του.Έχει κάνει τόσα για μένα και εγώ. τι ...;

"Μας φωνάζει με πατρική φωνή «ου μη σε άνω ούδ' ου μη σ' εγκαταλείπω». Δεν πρόκειται να σε αφήσω μόνο και απροστάτευτο. «Μετά σου ειμί εν θλίψει». «Έπικαλέσαί με εν ώρα θλίψεως και εξελούμαι σε και δοξάσεις με». Μην απογοητεύεσαι μπροστά στα προβλήματα της ζωής. Ζήτησε την δική μου βοήθεια, λέγει ο Θεός, και εγώ θα σε βγάλω από τη δυσκολία. «Εν τω κοσμώ θλίψιν έξετε» είπε ο ενανθρωπήσας Λυτρωτής μας και προσέθεσε: «αλλά θαρσείτε εγώ νενίκησα τον κόσμον». Μην κάμπτεσθε, μην απογοητεύεσθε μην καταβάλλεσθε από την στενοχώρια, μην χάνετε το θάρρος σας. Εγώ είμαι μαζί σας. Εγώ ενίκησα το κακό και εγώ θα θεραπεύσω τα ψυχικά σας τραύματα."
liakos_58
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Σεπ 19, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας@Mainz Γερμανια

Δημοσίευση από liakos_58 »

Καλον αγωνα αδερφε και μην φοβασαι την ανηφορα διοτι ποτες δεν εισαι μονος.
Τα ιδια η παρομια εχω περασει και εγω στο παρελθον, δησκολη η ανηφορα αλλα δεν εισαι ποτες μονος. Ιδιαιτερως οταν πολοι συνανθωποι αδιαφορουν.
Και παλι καλον αγωνα.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ

Δημοσίευση από panosgreece »

tkostop έγραψε:Η σύγυγος μου έχει πρόβλημα στο ισχύο της ξαι πρέπει να κάνει αρθροπλαστική.Ο γιός μου ο μικρός κάνει λογοθεραπεία.Ο μεσαίος είναι λίγο υπερκινητικός.
Εγώ τίποτα και είμαι ήδη 41 χρονών...!!!
Ευτυχώς τον τελευταίο μήνα νιώθω κάποιο πρόβλημα με το πόδι μου.Ίσως φταίει που οδηγώ αρκετές ώρες.Επίσης αρχίζω να μην βλέπω απο κοντά.Μάλλον πρεσβυωπία.Της ηλικίας θα είναι υποθέτω.Ακόμη δεν έχω πάει στο γιατρό.
Ανησυχούσα πάντως τώρα τελευταία για μένα αλλά ευτυχώς ο Θεός δεν με ξέχασε.Δοξασμένο το ονομά του.Έχει κάνει τόσα για μένα και εγώ. τι ...;

"Μας φωνάζει με πατρική φωνή «ου μη σε άνω ούδ' ου μη σ' εγκαταλείπω». Δεν πρόκειται να σε αφήσω μόνο και απροστάτευτο. «Μετά σου ειμί εν θλίψει». «Έπικαλέσαί με εν ώρα θλίψεως και εξελούμαι σε και δοξάσεις με». Μην απογοητεύεσαι μπροστά στα προβλήματα της ζωής. Ζήτησε την δική μου βοήθεια, λέγει ο Θεός, και εγώ θα σε βγάλω από τη δυσκολία. «Εν τω κοσμώ θλίψιν έξετε» είπε ο ενανθρωπήσας Λυτρωτής μας και προσέθεσε: «αλλά θαρσείτε εγώ νενίκησα τον κόσμον». Μην κάμπτεσθε, μην απογοητεύεσθε μην καταβάλλεσθε από την στενοχώρια, μην χάνετε το θάρρος σας. Εγώ είμαι μαζί σας. Εγώ ενίκησα το κακό και εγώ θα θεραπεύσω τα ψυχικά σας τραύματα."


φιλε παρε : υπευθηνοι για ολα
του αρχιμ.ν.αντωνοπουλου
εκδοσεις ακριτας


ειναι οτι πρεπει στην φαση που εισαι
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ

Δημοσίευση από aposal »

tkostop έγραψε:Η σύγυγος μου έχει πρόβλημα στο ισχύο της ξαι πρέπει να κάνει αρθροπλαστική.Ο γιός μου ο μικρός κάνει λογοθεραπεία.Ο μεσαίος είναι λίγο υπερκινητικός.
Εγώ τίποτα και είμαι ήδη 41 χρονών...!!!
Ευτυχώς τον τελευταίο μήνα νιώθω κάποιο πρόβλημα με το πόδι μου.Ίσως φταίει που οδηγώ αρκετές ώρες.Επίσης αρχίζω να μην βλέπω απο κοντά.Μάλλον πρεσβυωπία.Της ηλικίας θα είναι υποθέτω.Ακόμη δεν έχω πάει στο γιατρό.
Ανησυχούσα πάντως τώρα τελευταία για μένα αλλά ευτυχώς ο Θεός δεν με ξέχασε.Δοξασμένο το ονομά του.Έχει κάνει τόσα για μένα και εγώ. τι ...;
Αυτές γραμμές που παραθέτεις αδελφέ μου Θεόδωρε, είναι πράγματι Χριστιανικές κουβέντες. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη Χριστιανοί.
Ο Θεός να σου δίνει ΠΑΝΤΑ υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ

Δημοσίευση από Teri »

panosgreece έγραψε: ειναι οτι πρεπει στην φαση που εισαι
Φάση;;;

Μακάρι καλέ μου Πάνο να βρεθούμε όλοι, μόνιμα σε τέτοια "φάση" βαθιάς Πίστης! Μακάρι!
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητη κατερινα το τι ερμηνεια δινεις εσυ στην [ φαση ]
δεν ξερω προς τι η απορια ;
παντως ο φιλος καταλαβε τι ειπα

αλλα σου προτεινω να διαβασεις και εσυ το βιβλιο
δεν ειναι απλος ο τιτλος εχει νοημα.

αν εσυ βαρας το καφαλι σου στον τοιχο και ματωσει
θα πεις τι ;
ευχαριστω θεε μου που δεν με ξεχασες
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Φάση: ορισμένη περίοδος κατά τη διαδικασία αλλαγής, ανάπτυξης ή εξέλιξης κάποιου ή κάτι, στάδιο.
panosgreece έγραψε:αν εσυ βαρας το καφαλι σου στον τοιχο και ματωσει
θα πεις τι ;
ευχαριστω θεε μου που δεν με ξεχασες
Δεν έβγαλα το συμπέρασμα από τα γραφόμενα τουtkostop ότι χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο.
Κατάλαβα ότι είναι ένας άνθρωπος που δοξάζει το Θεό για ό,τι του στείλει, ακόμα κι αν είναι δοκιμασία! Γιατί μέσα από τις δοκιμασίες ατσαλώνεται η πίστη μας.
Επίσης διέκρινα ότι αυτό είναι στάση ζωής κι όχι μια χρονική στιγμή, κάτι εφήμερο που θα περάσει, μια φάση.

Συγγνώμη αν έκανα λάθος. Θα διαβάσω το βιβλίο που προτείνεις. Σ' ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”