Γεια σας!!

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Γεια σας!!

Δημοσίευση από smarti »

Γεια σας!!
Τι κάνετε?
Είστε όλοι καλά? :) :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Και εγώ καλά είμαι !!Ευχαριστώ!! :D :D
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Αν δεν ήσασταν καλά, θα το λέγατε, αν σας ρωτούσε κάποιος? :roll:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Re: Γεια σας!!

Δημοσίευση από mirto »

smarti έγραψε:Γεια σας!!
Τι κάνετε?
Είστε όλοι καλά? :) :) :)

Γειά σου Σμαραγδή :wink:

Νόμιζα ότι το θέμα "Γεια σας........ θα κρύβει καμία απορία σου αλλά έκανα λάθος ..... Όλα καλά;;;;

Σήμερα δεν θα βάλουμε κανένα θεματάκι;;;;; Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσεις :razz: ..... άλλωστε όλοι λίγο πολύ περιμένουμε τις απορίες σου για να ενημερωνόμαστε σχετικώς....εεεεε;;;;;
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γεια σας!!

Δημοσίευση από smarti »

mirto έγραψε:
smarti έγραψε:Γεια σας!!
Τι κάνετε?
Είστε όλοι καλά? :) :) :)

Γειά σου Σμαραγδή :wink:

Νόμιζα ότι το θέμα "Γεια σας........ θα κρύβει καμία απορία σου αλλά έκανα λάθος ..... Όλα καλά;;;;

Σήμερα δεν θα βάλουμε κανένα θεματάκι;;;;; Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσεις :razz: ..... άλλωστε όλοι λίγο πολύ περιμένουμε τις απορίες σου για να ενημερωνόμαστε σχετικώς....εεεεε;;;;;
:scratch: :scratch:
Κάτι κρύβει!!!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Κι όμως Μυρτούλα, υπάρχει η απορία
smarti έγραψε:Αν δεν ήσασταν καλά, θα το λέγατε, αν σας ρωτούσε κάποιος? :roll:
κι όπως πάντα είναι πολύ εύστοχη και σηκώνει πολλή συζήτηση!

Μια που ρωτάς λοιπόν Σμαρούλα μας, σου απαντώ:

Δόξα τω Θεώ, είμαι καλά!

Ακόμα και να μην είμαι! Δοξάζω το Θεό για ό,τι μου στέλνει, για την κάθε μέρα, για όλα! Αν δεν είμαι και τόσο καλά, και το πω, τι θ' αλλάξει; Θα γίνω καλύτερα; Ή μήπως θα στενοχωρήσω και το συνομιλητή μου; Κι αν αυτός που με ρωτάει αντιμετωπίζει κάτι πολύ πιο σοβαρό;

Όταν ήμουν μικρή, διάβασα την "Πολυάννα και το παιχνίδι της χαράς" και κάτι πήρα από κει! Μεγαλύτερη, διάβασα τη Λωξάντρα και μου έμεινε που κάθε πρωί άνοιγε το παράθυρό της και η πρώτη της κουβέντα ήταν "δόξα σοι ο Θεός"! Τώρα πια μεσήλικας, πιστεύω ακράδαντα ότι η αισιοδοξία ομορφαίνει τη ζωή μας. Και το Α και το Ω της αισιοδοξίας είναι ο Χριστός!
Άρα, και σήμερα και κάθε μέρα

Δόξα τω Θεώ, είμαι καλά!!
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

smarti έγραψε:Αν δεν ήσασταν καλά, θα το λέγατε, αν σας ρωτούσε κάποιος? :roll:

Όταν με ρωτάει κάποιος τυπικά απαντάω πάντα τυπικά πως είμαι πολύ καλά.
Όταν με ρωτάει κάποιος από ενδιαφέρον (φίλος, συγγενής κτλ), απαντάω πάλι «καλά» με μπόλικο χαμόγελο για να μην με «πιάσει» (σε περίπτωση που πραγματικά δεν είμαι καλά).
Τί θα κερδίσω με το να τον προβληματίσω ή να τον στενοχωρήσω τον χριστιανό? Λες και δεν θα έχει δικές του έγνοιες να ασχοληθεί?
Οπότε η απάντηση είναι σχεδόν πάντα θετική ακόμα και όταν δεν αισθάνομαι καλά ή είμαι λυπημένη.

Από την άλλη πάλι............... όταν δεν αισθάνομαι καλά για κάποιους λόγους σκέφτομαι πως είναι αχαριστία να νιώθω έτσι, αφού έχω Θεό Πατέρα που για όλα με φροντίζει και με καταλαβαίνει και με αγαπάει και πως δεν κάνω καθόλου καλά να μην αισθάνομαι καλά και δεν θα πρέπει να ανησυχώ ή να αγωνιώ ή να φοβάμαι.
Οπότε σκεπτόμενη έτσι........... γίνομαι αυτόματα καλά και μου περνάνε όλα!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Χαίρομαι ,Κατερίνα που είσαι καλά!!!
Την ώρα που λες ότι είσαι καλά και από μέσα σου έχεις χίλια δυο προβλήματα, λες την αλήθεια?
Η δεν μετράει αυτό το ψεματάκι? :scratch:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Την αλήθεια λες! Γιατί θα μπορούσες να είσαι πολύ χειρότερα! Ή να έχεις κάτι που δεν μπορείς ν' αντέξεις! Αλλά αν πιστεύεις ότι όλα είναι εκ Θεού, τότε τίποτα κακό δεν έχεις!

Εξαιρετική η απάντηση της Θεοδώρας! Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, ιδίως η δεύτερη παράγραφος!
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

Teri έγραψε:Κι όμως Μυρτούλα, υπάρχει η απορία
smarti έγραψε:Αν δεν ήσασταν καλά, θα το λέγατε, αν σας ρωτούσε κάποιος? :roll:
κι όπως πάντα είναι πολύ εύστοχη και σηκώνει πολλή συζήτηση!

Μια που ρωτάς λοιπόν Σμαρούλα μας, σου απαντώ:

Δόξα τω Θεώ, είμαι καλά!

Ακόμα και να μην είμαι! Δοξάζω το Θεό για ό,τι μου στέλνει, για την κάθε μέρα, για όλα! Αν δεν είμαι και τόσο καλά, και το πω, τι θ' αλλάξει; Θα γίνω καλύτερα; Ή μήπως θα στενοχωρήσω και το συνομιλητή μου; Κι αν αυτός που με ρωτάει αντιμετωπίζει κάτι πολύ πιο σοβαρό;

Όταν ήμουν μικρή, διάβασα την "Πολυάννα και το παιχνίδι της χαράς" και κάτι πήρα από κει! Μεγαλύτερη, διάβασα τη Λωξάντρα και μου έμεινε που κάθε πρωί άνοιγε το παράθυρό της και η πρώτη της κουβέντα ήταν "δόξα σοι ο Θεός"! Τώρα πια μεσήλικας, πιστεύω ακράδαντα ότι η αισιοδοξία ομορφαίνει τη ζωή μας. Και το Α και το Ω της αισιοδοξίας είναι ο Χριστός!
Άρα, και σήμερα και κάθε μέρα

Δόξα τω Θεώ, είμαι καλά!!
Νομίζω Κατερίνα πολύ σωστά μάντεψες .... άν και δεν πρόλαβα να δω τις δύο "κατευθείαν" απαντήσεις της Σμαρώς.

Το κείμενό σου Κατερίνα με εκφράζει απόλυτα!!!!!!!!..... νομίζω ότι είμαστε της ίδιας γενιάς (ηλικίας).... και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”