Επίσκεψη στο Όρος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από nikiforos »

panagiotisspy έγραψε:
nikiforos έγραψε:Καλησπέρα κ καλή αποκριά σε όλες κ όλους τους Φίλους.
Την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου μπαίνω στο Α.Ο. με Φιλοξενία στην Ι.Μ. Καρακάλλου
Την Παρασκευή 19/2 Φιλοξενία στην Ι.Μ. Διονυσίου κ
Το Σάββατο 20/2 Φιλοξενία στην Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας.
Την Τετάρτη 17/2 Διανυκτέρευση στην Ουρανούπολη...
Αν τυχόν θα βρίσκεται κάποιος φίλος ή φίλος σας, αυτές τις μέρες στο Α.Ο. θα χαρώ πολύ να τα λέγαμε από κοντά!!!
Καλέ μου αδελφέ Νικηφόρε, καλό προσκύνημα να έχεις.
Στο αμέσως επόμενο, πρώτα ο Θεός, θάμαστε όλοι μαζί.

viewtopic.php?f=3&t=12453
Στο topic που παρέθεσα, αναφέρθηκε κάποιος που ανεβαίνει για πρώτη φορά στο Ορος. Εχε το υπ'όψιν σου, μήπως και συναντηθείτε, ίσως να συνδράμετε τον πρωτόπειρο αδελφό μας σε ό,τι του χρειαστεί. Αν και θεωρώ, πως έτσι κι'αλλιώς ο αδελφός μας, θάχει συνοδοιπόρο την Παναγία μας στο Περιβόλι Της και καμμιά δυσκολία δεν θάχει, όπως όλοι μας άλλωστε.

Και πάλι καλό προσκύνημα! :smile:
Αγαπητέ αδελφέ Παναγιώτη Καλημέρα , Καλή Αποκρια κ Καλή Σαρακωστή.
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, που θα με συνοδεύουν στο Προσκύνημά μου στο Α.Ο.
Ο καιρός περνά πολύ γρήγορα κ το Προσκύνημα του Μαϊου θα έρθει χωρίς να το καταλάβουμε, εξάλλου μόνο 90 ημέρες έμειναν για τη συνάντησή μας.....
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στην παρέα και είπα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και τις εμπειρίες απο το περιβόλι της
Παναγίας. Πρώτη φορά πήγα το 2008 (Νέα Σκήτη,Διονυσίου,Γρηγορίου). Πραγματικά υπέροχη εμπειρία.
Στις 15 Μαϊου 2010 θα ξαναεπισκεφτώ στο όρος και εύχομαι να γυρίσω άλλος άνθρωπος όπως και την πρώτη φορά.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από kausokalivia »

Άγγελε καλωσόρισες. Το φόρουμ θα βρίσκετε ομαδικά στο Όρος στις 16/05. έλα στην παρέα μας αδελφέ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αγγελε, αν θέλεις μπες στο παρακάτω topic, ρίξε μιά ματιά στο πρόγραμμα και στην προετοιμασία κλπ, και αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε όλοι μαζί στο Ορος.


viewtopic.php?f=35&t=10686
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Σε ευχαριστώ panagiotisspy για την πρόσκληση. Πολύ ευγενικό. Θα βρίσκομαι και εγώ στις 15/5 πρώτα ο θεός. Εχω κλείσει Παντοκράτορος για πρώτη μέρα. Για 16/5 ακόμα δεν κατάφερα να βρω κάπου.Εχει ο θεός.
Να είσαι καλά.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

για 16/5 τι έχει το προγραμμά σας μήπως μπορέσουμε και σμίξουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aggelos p. έγραψε:για 16/5 τι έχει το προγραμμά σας μήπως μπορέσουμε και σμίξουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θάμαστε Κωνσταμονίτου στις 16.
Είσαι ευπρόσδεκτος, δεν πειράζει αν θα έρθει ένας παρακάτω ή παρακάτω.
Αλλά πέφτει κάπως δύσκολα από Παντοκράτορος.
Θα πρέπει να ανέβεις Καρυές και στη συνέχεια να κατέβεις Δάφνη, ακολούθως να πάρεις το καράβι που φεύγει απ' το Ορος, να κατέβεις στον αρσανά της Κωνσταμονίτου (1 ώρα).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να έρθω προς τα έξω στις 16/5. το θέμα είναι ότι είμαστε συνολικά 4. Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας μας απο την μονή. Πιστεύεις ότι υπάρχει χώρος?
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αν είστε 4 άτομα δεν ξέρω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, δεδομένου ότι είμαστε ήδη 20 εμείς.
Πάρε τηλ στην Κωνσταμονίτου και ρώτησέ τους 23770 23228, το μοναστήρι είναι πολύ φιλόξενο, ποτέ δεν διώχνει κανέναν, αλλά η περίπτωση τώρα είναι πολύ ιδιαίτερη, γιατί έχουμε κλείσει πολλά άτομα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

σε ευχαριστώ.θα τηλεφωνήσω αύριο.φαντάζομαι ότι είναι ακατάλληλη η ώρα τώρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”