Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

Όπως έλεγε ο γέροντας Αβέρκιος " Ό,τι πεί ο Θεός "
Κάποτε ήθελα μια κοπελιά , αλλά αυτή δεν ήθελε . Κι έλεγα εγώ στον εαυτό μου πως αυτή είναι πλασμένη για μένα και δώσε πείσμα να τα καταφέρω . Το μόνο που κατάφερα είναι να χτυπώ τη κεφαλή μου στο τοίχο πέντε έξε χρόνους , μέχρι που αποφασίστηκα και λέω "μάλλον δεν ήτονε αυτή πλασμένη για μένα" Θέλω να πω, πως όταν με τη δική μας σκέψη λέμε αυτό είναι σωστό και αα είδες μου στειλε ο Θεός αυτόν..τον άθρωπο , μάλλον λάθη κάνομε .

Άλλοι είναι πιο καλοί και ξέρουν τι κάνουν και που πάνε και δε τρώνε και το χρόνο τους . :wink: Μάγκες..
Εικόνα
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

επανερχομαι........
δεν εχει σημασια τι εγινες.....η ποια παντρευτικες
αλα αν αγιασες αυτο που εγινες

λεει ο π. ΠΑΊΣΙΟΣ
Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ......
ΒΑΛΑΝΕ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΦΑΓΗΤΑ....
ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
ΕΡΩΤΩ?
ΤΙ ΟΦΕΙΛΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΗΔΗΤΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ?
ΝΑ ΟΡΜΙΣΗ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗ ΝΑ ΦΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ?
ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ
ΕΦΑΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ......


ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΚ ΣΥΝΕΧΙΖΩ.....

ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΟΦΟΥ
Η ΟΧΙ??????????????
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΣΚΕΨΕΙΣ........
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

plagiaskepsi έγραψε:ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ......
ΒΑΛΑΝΕ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΦΑΓΗΤΑ....
ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
ΕΡΩΤΩ?
ΤΙ ΟΦΕΙΛΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΗΔΗΤΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ?
ΝΑ ΟΡΜΙΣΗ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗ ΝΑ ΦΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ?
ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ
ΕΦΑΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ......


ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΚ ΣΥΝΕΧΙΖΩ.....

ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΟΦΟΥ
Η ΟΧΙ??????????????
Δε συφωνώ κουμπάρε . Λες να πάρεις εσύ μια που την έχει στεμμένη η κοινωνία στη τρούλα τση κορφής για να κάμεις το σωτήρα ? Και να λεεις αααα τι ωραία απού μαι ξεφτυλισμένος άντρας και με έχει κανωμένο η γυναίκα μου γίβεντο..σηκώνω σταυρό και παίρνω μιστό.. Δαιφωνώ .
Μιστό παίρνει κι ο κάθε εις που είναι παντρεμένος και αγαπά το ταίρι του και παλέει να ζήσει την οικογένειά του και να αναστήσει τα κοπέλια του , να τα κάμει καλούς αθρώπους στη κοινωνία και καλούς χριστιανούς . Τον άλλο να τονε παίρνεις απ αγάπη και όι απο λύπηση ή για να παραστήσεις το θύμα που υποφέρει ή το σωτήρα της ψυχής του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Καταρχάς πάρα πολύ ωραίο θέμα και μπράβο σου.
Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα, πως για κάθε άνδρα υπάρχει μία συγκεκριμένη γυναίκα και το αντίστροφο.
Αυτό που λέμε εν ολίγοις, το άλλο μισό.
Το να βρεί κάποιος την αδελφή ψυχή, είναι σίγουρα κατ' εμέ θείο δώρο.
Και όταν κάτι προέρχεται απο το Θεό, πως είναι δυνατόν να μην το αναγνωρίσουμε;
Όταν κάτι είναι εκ Θεού, τα γεγονότα έρχονται ένα προς ένα και και ανεμπόδιστα.
Ανοίγει ο δρόμος και τα σημάδια είναι φανερά.
Αρκεί να υπάρχει πίστη και να γίνεται προσευχή.
Περιμένω βέβαια μαζί με εσένα και την άποψη του Πατέρα Αντώνιου, που θα είναι αυτή κυρίως που θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν και που θα ξεδιαλύνει τις απορίες σου.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει ένας και μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντ

Δημοσίευση από Christos »

alexandergreek έγραψε:π.Αντώνιε Ευλογείτε,

είμαι άγαμος άνδρας και με απασχολεί το θέμα της επιλογής συντρόφου.
Δε θέλω να κινηθώ αυτόβουλα κανοντας υπακοή στο λογισμό μου, αλλά επιθυμώ να εφαρμόσω στη ζωή μου το θέλημα του Κυρίου για μένα, ειδικότερα δε στο συγκεκριμένο θέμα.

Όπως λέγεται στις Παροιμιες "παρα Κυρίου αρμόζεται γυνή ανδρί". Επίσης και στο βιβλίο του Τωβίτ, ο άγγελος λέει στον Τωβία "αυτή είναι η ητοιμασμένοι σοι προ αιώνος ... και σώσεις αυτήν"¨.

Διαφαίνεται λοιπόν ότι το "κατ ευδοκίαν" θέλημα του Κυρίου είναι να έλθουμε σε γάμο με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο που είναι το πλέον κατάλληλο για τη σωτηρία μας, ενώ το κατ οικονομίαν θα είναι να πατρευτούμε κάποιο άλλο άτομο, και το κατα παραχώρηση θα είναι οτιδήποτε άλλο, αμαρτωλό (π.χ. ομοφυλοφιλία κλπ).

Μάλιστα διατυπώνεται η άποψη ότι ο Κύριος θα φέρει έτσι τα πράγματα ώστε να γνωρίσουμε κάποια στιγμή το εν λόγω άτομο, αλλά εναπόκειται στην ελεύθερη βούλησή μας το εάν θα προσλάβουμε τούτο ή αν θα το προσπεράσουμε. Να προσθέσω ότι εμπλέκεται ο διάβολος, η σάρκα, οι λογισμοί, και ο κόσμος, και όλοι με σκοπό να αποτραπεί η "ιδανική" αυτη παρα Κυριου ένωση.

Εσεις συμφωνείτε ότι υπάρχει ένας ετοιμασμένος και συγκεκριμένος σύντροφος, που ο Θεός προορίζει εν ελευθερία για εμάς; Και αν ναί, τι τρόπο προτείνετε για να τον αναγνωρίσουμε και να παρουσιαστει στη ζωη μας εν γενει;
:-k
π. Αντώνιε εδώ χρειαζόμαστε την απάντηση σας... #-o
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Οτι ειναι γραπτο να γινει ,ας γινει!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

συμφωνω και με τον σφακιανο
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Όταν βρέθηκα σ' αυτή τη θέση κι έψαχνα να βρω σύντροφο και ρώτησα έναν αγιορείτη γέροντα μου έδωσε την εξής απάντηση. Θα προσεύχεσαι και θα λες στον Θεό απλά:
Θεέ μου όπου κι αν βρίσκεται τώρα το άλλο μου μισό φύλαξέ την, φώτισέ την και όταν έρθει η ευλογημένη εκείνη ώρα φέρτην μου στα πόδια μου!

Μετά από 4 χρόνια προσευχής ήρθε το ποθούμενο! :D και μάλιστα πολύ καλύτερη και πιο "αναβαθμισμένη" από ότι φανταζόμουνα.
Ο Θεός με λυπήθηκε αν και εγώ φέρθηκα πονηρά. Επειδή κάποιος μου είπε ότι αυτό που κατηγορείς αυτό θα σου 'ρθει άρχισα κι εγώ να κατηγορώ και να κατακρίνω τις χριστιανές και τις όμορφες!!!
Κι από την πολλή κατάκριση την πάτησα!!!
Λειτούργησε από την καλή ο πνευματικός νόμος!!! :hello1:
Κι από τότε εύχομαι όπως τακτοποίησε εμένα ο Θεός να τακτοποιήσει όλα τα παιδιά του κόσμου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”