Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

aposal έγραψε:Ο Γέρων Παΐσιος είπε ότι, σήμερα, για να γίνει κάποιος πρωθυπουργός πρέπει να είναι μασόνος! Εκεί φτάσαμε! Γι‘ αυτό, όλη η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο διαφθορείο! Αλλά ας μην απελπιζόμαστε! Ας ξεκινήσουμε τον αγώνα, εμείς, όσοι μπορούμε και όπως μπορούμε, και ο Θεός θα μας βοηθήσει, όπως πάντα!
Ωραίος, όσο συντομότερα το καταλάβουμε τόσο συντομότερα θα μπορέσουμε να σώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε, αν ξεκινήσει ο αφυπνισμός της συνείδησης των Ελλήνων έχουμε ελπίδα αλλιώς πάμε χαμένοι. Ελπίζω ειλικρινά να μην αφήσει άλλο ο Θεός ορφανό το λαό μας πιά, γιατί από κεφαλές είμαστε ορφανοί, αυτοί όλοι κυττάνε τα συμφέροντα των ξένων και όχι των Ελλήνων, την Ελλάδα δεν την αγάπανε και ας διατείνονται το αντίθετο. Ήθε ο Κύριος να δει τα χάλια μας και να μας ελεήσει προτού να είναι πολύ αργά, αυτό πρέπει να του το ζητάμε όλοι μας νυχθημερόν μήπως και σωθεί κάτι.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Αγαπάτε μόνο τους Ελληνες
Ο Χριστός για σας δεν έχει άλλα παιδιά πλην των Ελλήνων , ούτε παρέχει τη χάρη Του πουθενά πλην των Ελλήνων
Ειλικρινά στο λέω καλοπροαίρετα, δεν βλέπεις ότι ο προβληματισμός σου δεν έχει αντικείμενο πραγματικό, πιπιλίζεις την ίδια καραμέλα συνέχεια περί Θεού που αγαπάει μόνο τους Έλληνες, ότι είμαστε εθνικιστές και άλλα, δεν καταλαβαίνεις ότι έγινε τελείως άνοστη και πρέπει κάποτε να την φτύσεις.
Έχεις σχηματίσει έναν κόσμο στο μυαλό σου με τυποποιημένες καταστάσεις και ότι άν σου πουν αρνείσαι πεισματικά όχι να το δεχθείς αλλά να το σκεφθείς καν. Δηλαδή όλοι εδώ είναι μουρλοί και φανατικοί και εσύ με μερικούς ακόμη βλέπεται την πραγματικότητα νηφάλια. Στις απαντήσεις σου που σβήστηκαν εσύ ο ίδιος έγραψες ότι "λες να μην με ενοχλεί που το νησί μου γέμισε με Αλβανούς" ή κάνω λάθος. Τι μιά λες έτσι την άλλη αλλιώς, γιατί δεν καταλαβαίνεις και εσύ και όσοι σκέφτωνται όπως εσύ ότι ο τόπος μας είναι σε μεγάλο κίνδυνο, και αν δεν γίνει κάτι θα χαθούμε, είναι τόσο δύσκολο να δείτε αυτήν την απλή αλήθεια. Πόσα και ποιά επιχειρήματα πρέπει να επιστρατευτούν γιά να το δείτε πιά.
Τότε πως εξηγείτε εσείς το χάλι που όλοι παραδεχόμαστε ότι υπάρχει στον τόπο μας, έτσι έγινε τυχαία και ως έχει; Δεν βλέπετε ότι όλα τα σημάδια που δίνει η ελληνική κοινωνία δείχνουν μιά κοινωνία σε παρακμή, τα πράγματα φωνάζουν από μόνα τους και εσείς περί άλλα τιρβάζετε.
Τελευταίο παράδειγμα στους μαθητές γιά τρίτη χρονιά στην Ευρώπη βγήκαμε πάλι ΠΑΤΟΙ, πάλι πρώτοι οι Φινλανδοί μιά χώρα χωρίς ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια με μονο κρατικά σχολεία. Όλα δείχνουν ότι η ελληνική κοινωνία νοσεί και εσείς ασχολείστε συνέχεια με τους ξένους οι συμπατριώτες σας δεν σας ενδιαφέρουν καθόλου, όλη η αγάπη και το ενδιαφέρον σας εστιάζεται στους ξένους, γιά τους Έλληνες ποιός θα ενδιαφερθεί αν κάνουμε όλοι ότι εσείς το έχετε σκεφθεί ποτέ; Δηλαδή έχουμε πρόβλημα στο σπίτι μας και αντί να το λύσουμε εμείς κυττάμε στα ξένα σπίτια τί κάνουν! και στο δικό μας ποιός θα το λύσει; Απλά είναι τα πράγματα.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Θα ήθελα να προσθέσω άλλη μια φορά πως τα όσα είπα δεν αποτελούν "επίθεση" στον Π.Αντώνιο
Αν κάτι δεν κατάλαβα από αυτά που θέλει να πει είναι ήδη σαν να'χω ζητήσει συγνώμμη για την παρερμήνευσή που ίσως να έκανα
Είναι όμως "αρνητικό" να πρέπει να έχεις μια ταμπέλα με το ζόρι
"Η με αυτούς ή με εμάς"
Σαν νέος άνθρωπος πίστευα ( και το λέω σε "αόριστο" ) πως η Ορθοδοξία μου είναι έξω από σύνορα και φυλές
Ανακαλύπτω λοιπόν ( μόνο στο φόρουμ εδώ ) ότι η Ορθοδοξία μου τελειώνει στα σύνορα Ελλάδας Αλβανίας , Ελλάδας Τουρκίας , Ελλάδας Ιταλίας , Ελλάδας Βουλγαρίας κτλπ
Ο ίδιος ο Χριστός μετανάστης ήταν , και είναι αστείο και εμείς να "λογοφέρουμε" από τη στιγμή που όπως έλεγε και ο ποιητής "Χαλίλ Γκιμπράν" "ένας εξόριστος είμαι στο κόσμο αυτό"

Ολοι μετανάστες είμαστε , όλοι άλλη πατρίδα έχουμε , μια κοινή πατρίδα
Εκεί πάνω ....
Και εκεί θα υπάρχουν και Αλβανοί και Ρώσοι και Βούλγαροι και Τούρκοι και Κινέζοι και Ελληνες και και και και όλοι εκείνοι που ο ΘΕΟΣ θα κρίνει ότι αντέχουν τον Παράδεισο της Αγάπης Του
Μόνο ΕΚΕΙΝΟΣ γνωρίζει

Οσο για τις "Ευλογίες" των όπλων , η μικρή ανώριμη ψυχή μου δεν μπορεί να το χωνέψει παρά μόνο ως "άμυνα"

Καλή συνέχεια ( αν τα καταφέρω και δεν ξαναπαντήσω )
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ

Ημέρα προσευχής για τους πρόσφυγες και τους μετανάστες όρισε την 26η Δεκεμβρίου η Εκκλησία της Ελλάδος με τον Αρχιεπίσκο να τονίζει πως ο ίδιος ο Δημιουργός του Σύμπαντος υπήρξε για μικρό χρονικό διάστημα «μετανάστης», θέλοντας να ξεφύγει από τη μήνι του Ηρώδη.«Η σημερινή ημέρα, αφιερωμένη από τον ΟΗΕ στον πολιτικό και οικονομικό μετανάστη, λέει πολλά στις καρδιές των Ελλήνων, τόσο επειδή μεγάλο μέρος της γενιάς των παππούδων μας βρέθηκαν σε αυτή τη θέση, όσο και επειδή η χώρα μας έχει λόγω της γεωγραφικής της θέσης γίνει κατά καιρούς ενδιάμεσος σταθμός μεταναστευτικού κύματος» σημειώνει.
Ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος συνεχίζει λέγοντας: «Ο Έλληνας και ιδιαίτερα ο χριστιανός, αντιλαμβάνεται τον μετανάστη όχι ως τον παρία της οργανωμένης κοινωνίας, αλλά ως τον πολίτη με την ίδια αξιοπρέπεια και τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα, όντα και αυτόν εικόνα Θεού.

»Η πεποίθηση αυτή του χριστιανού ενισχύεται ακόμη περισσότερο όταν φέρνει στο νού ένα Νήπιο, 'πολιτικό' θα λέγαμε σήμερα μετανάστη, ο οποίος κατά θείας υποδείξεως διέσχισε την πατρίδα Του στην αγκαλιά της μητέρας Του για να ξεφύγει από την αλλαζονική δίωξη του ηγεμόνα της χώρας εκείνης. Και μιλώ φυσικά περί του ενσαρκωμένου Δημιουργού του Σύμπαντος, ο Οποίος έγινε ένα μικρό χρονικό διάστημα 'μετανάστης' στη χώρα της Αιγύπτου, θέλοντας να ξεφύγει από τη μήνι του Ηρώδη».



Πηγή: ΑΠΕ
Καλή Σαρακοστή
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Άλλο το θέμα και αλλού η κατάληξη.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Δημοσίευση από pAntonios »

lovethink έγραψε: ..................................................
και όχι σε ένα φόρουμ που μπορεί ένας πιστός μετανάστης να δει έναν ιερέα να μην απλώνει μια ανοιχτή αγκαλιά στον μετανάστη
Θα ήθελα να σας δω σαν ιερέα να λέτε "Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ και ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ , και πρέπει ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ να προσευχόμαστε και ΟΛΟΥΣ να τους βοηθάμε "
...................................................
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ΤΙΜΙΟΥΣ μετανάστες
Με όσους σκοτώνουν και κλέβουν έχω αλλά και πάλι το ίδιο κάνουν και πολλοί Ελληνες και ας αναλάβει η πολιτεία τις ευθύνες της
Δεν θα πάρω ένα όπλο στη πλάτη για να σημαδεύω όποιον αλβανό δω να περνάει έξω από το σπίτι μου ( όπως σε κάποια χωριά που απαγόρευσαν στους Αλβανούς κατοίκους να κυκλοφορούν μετά τις 8 το βράδυ !!!!! )
...................................................

Μου φαίνεται ότι θα παρατήσω την ποιμαντική και θα πιάσω την ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ!!!

Από που έβγαλες Μάνο παιδί μου όλα αυτά τα συμπεράσματα; Ότι τάχα ο υπεύθυνος ιερέας εδώ δεν αγκαλιάζει τον κόσμο ολόκληρο και μάλιστα τους μετανάστες;;;
Αυτές τις μέρες ήμου με κάποιο κληρικό στη Θεσσαλονίκη που τους βγάζει και από τις φυλακές πληρώνοντας τα χρέη τους!!! Αδιακρίτως εθνικότητος και χρώματος. Και φυσικά τον συνεχάρην! Άλλωστε δεν περίμενε εμένα να του πω για να κάνει ότι έκανε ο άνθρωπος!
......................................................................

Σας παρακαλώ ας διαβάζουμε την αρχική δημοσίευση για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα. Το θέμα μας δεν ήταν οι μετανάστες αλλά η δική μας κομπλεξική στάση απέναντι στην παγκοσμιοποίηση και στον θρησκευτικό (και εθνικό) αποχρωματισμό και μάλιστα μέσα από τα σχολεία δηλαδή την παιδεία, ότι πιο ευαίσθητο.

π.Αντώνιος
Συντονιστής!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

To epomeno pou tha mas poune einai i apagoreusi tou Pater imon prin tin proti ora mathimatos kai ton agiasmo arxi tis xronias!!!!!!!!!!!!
Den ntrepontai Pater katholou?????
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Δημοσίευση από lovethink »

pAntonios έγραψε:Μου φαίνεται ότι θα παρατήσω την ποιμαντική και θα πιάσω την ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ!!!

Από που έβγαλες Μάνο παιδί μου όλα αυτά τα συμπεράσματα; !
:lol:

Πάτερ μου όταν μιλάτε με Κερκυραίους η ψυχανάλυση είναι απαραίτητη :)
Οπως βγαίνουν για μένα Πάτερ μου συμπεράσματα ότι "μισώ τους Ελληνες"
με την ίδια ευκολία έπεσα και εγώ στη παγίδα να νομίζω πως δεν χωνεύετε τους Αλβανούς
Σας ζητώ δημόσια συγνώμμη αν παρερμήνευσα τα λεγόμενά σας
Αναγνωρίζω ότι είμαι πνιγμένος στον συναισθηματισμό
Θέλω παντού γύρω μου να βλέπω και να ΑΚΟΥΩ για ΑΓΑΠΗ και μόνο για ΑΓΑΠΗ
Αφήνω στην άκρη δηλαδή τα "πρέπει" και εφησυχάζομαι στα "της Αγάπης"
Κατανοώ ότι αυτό με κάνει "ανέτοιμο" στο να υπερασπιστώ ανεκύρηχτους πολέμους που τυχόν γνωρίζει η χώρα μας , ή πόλη μας , η γειτονιά μας , και το σπίτι μας ακόμα
Αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ψυχοσύνθεση και θέλω να πιστεύω πως ο Θεός γλυκαίνει τον άνθρωπο ανάλογα με τις προσωπικές του ανάγκες
Ο συναισθηματικός άνθρωπος μπορεί να εξελιχθεί μέσω των λόγων "αγάπης"
Ο άνθρωπος του νόμου , πάλι κερδίζει πνευματική χαρά , και την κερδίζει όμως με το γράμμα του νόμου που άξια ακολούθησε
Εχει ο Θεός για όλους
Συγνώμμη λοιπόν αν μέσα στον "ασυγκράτητο" παρορμητισμό μου είπα κάτι που δεν σας χαρακτηρίζει
Καλή Σαρακοστή
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από alithis »

pAntonios έγραψε:ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Να κατέβουν οι εικόνες του Χριστού από τα σχολεία πρότεινε (σε ραδιοφωνική συνεύντευξη) ο βουλευτής κ. Στέφ. Μάνος (πρώην βουλευτής της Ν.Δ. και νυν του ΠΑΣΟΚ) με το επιχείρημα ότι 18 από τα 25 παιδιά σε μια τάξη σήμερα είναι μουσουλμανάκια!!!

Το ακούσατε τι ζήτησε έλληνας βουλευτής; Φοβερό!

και απαντωμεν...
αγαπητε και σεβαστε μοι π.Αντωνιε :) ,
εαν υπεννοησατε οτι εχουμε βγει εκτος αρχικου θεματος,θα μου επιτρεψεται να διαφωνησω!ο βουλευτης εχει δικιο οταν λεει οτι σε μια ταξη με 25 παιδια τα 18 ειναι μουσουλμανακια-τουλαχιστον σε περιοχες πως τα κατω πατησια,κυψελη,βοτανικος,κολωνος κ.α.!!!
συνεπως το φοβερο δεν ειναι οτι το διεπιστωσε ο εν λογω,αλλα το φοβεροτατο ειναι οτι οντως αυτο που λεει συμβαινει!!!!
κ εμεις διερωτομεθα"πως καταντησαμε εκει?"που κατηντησε η ελλαδα μας???να ειναι οι ελληνες μειονοτητα μεσα στα ιδια τους τα χωματα!!!!
αν πατερ μου,δεν ειναι αυτο θεμα,τοτε ποιο πρεπει να ειναι???
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να ενοχληθεί ένας μετανάστης από τα πιστεύω της χώρας που τον φιλοξενεί και τον αγκάλιασε για να παλέψει για ένα καλύτερο μέλλον ?
Μήπως όμως λέω ..... μήπως οι ίδοι οι μετανάστες δεν έχουν πρόβλημα αλλά βρίσκουν ευκαιρία κάποιοι να ρίξουν σε αυτούς το φταίξιμο για να περάσουν το δικό τους ?
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”