Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Οι οφθαλμοί μου διαπαντός προς τον Κύριον ότι αυτός εκσπάσει εκ παγίδος τους πόδας μου."
Δοκίμαζε τον εαυτό σου πιο συχνά: πού είναι στραμμένοι και κοιτάζουν οι οφθαλμοί της καρδιάς σου· προς το Θεό και τη ζωή του μέλλοντος αιώνος, προς τις υπερκόσμιες, μακάριες και φωτοφόρες ουράνιες δυνάμεις και στους αγίους που ενδιαιτώνται στους ουρανούς, ή προς τα γήϊνα αγαθά, δηλαδή στην βρώση και την πόση, στα ενδύματα και τις κατοικίες, σ’ ανθρώπους αμαρτωλούς και τις μάταιες ασχολίες τους;
Ω! Αν τα μάτια μας ήτανε αδιάκοπα προσηλωμένα στο Θεό!
Στην πραγματικότητα όμως μονάχα στις ανάγκες και τις συμφορές μας στρέφουμε τα μάτια μας προς τον Κύριο, ενώ όταν ευημερούμε, τα μάτια μας είναι στραμμένα προς τον κόσμο και τις μάταιές του υποθέσεις.
Αλλά θα πεις· «και τι θα μου αποφέρει το να ατενίζω έτσι τον Κύριο;»
Βαθιά ειρήνη και γαλήνη στην καρδιά σου, φως στο νου σου, άγιο ζήλο στη βούλησή σου και την απελευθέρωσή σου από τις παγίδες του εχθρού.
«Οι οφθαλμοί μου διαπαντός προς τον Κύριον», λέγει ο Δαβίδ και εξηγεί γιατί· «ότι αυτός εκσπάσει εκ παγίδος τους πόδας μου» Ψαλμ. 24,15
Αγίου Ιωάννου της Κρονστάνδης.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο άγιος Πατήρ ημών Ιωάννης Καλαΐδης και το χάρισμα της διοράσεως!
Από τον μακαριστό άγιο Πατέρα κανείς δε μπορούσε να κρυφτεί! Το Άγιο Πνεύμα τον φώτιζε και " διάβαζε" τις καρδιές των ανθρώπων! Μόνο μία φορά στα 12 έτη που τον είχα γνωρίσει, όταν τον ρώτησα για μία περίπτωση που μου είπαν από το Άγιον Όρος, για έναν νέο που είχε προβλήματα, μου είπε:" Παιδί μου τώρα δεν μπορώ"! Δεν ήταν θέλημα του Θεού, φαίνεται να λάβει αυτήν την πληροφορία! Σε μία γυναίκα από την Αθήνα είπε ακριβώς την αμαρτία που δεν είχε και η ίδια κατανοήσει ότι θα έπρεπε να την εξομολογηθεί! Δηλαδή να μην λέει για κάθε τι δυσάρεστο που της συνέβαινε:
" Γιατί Θεέ μου σε μένα"; Στην οικία του συνέρρεε πλήθος ανθρώπων και μερικές φορές έλεγε στην πρεσβυτέρα:
" Μην ανοίγεις σ' αυτούς, δεν είναι καλοί άνθρωποι"! Με το διορατικό του χάρισμα βοήθησε πολλούς ανθρώπους να αντιληφθούν ότι υπάρχει Θεός και έτσι να στραφούν στην μετάνοια και την σωτηρία! Σε μία παράκληση μια γυναίκα του είπε να προσευχηθεί για κάποια προβλήματα που είχε. Τότε ο άγιος Πατήρ την ρώτησε γιατί δεν νηστεύει την Παρασκευή! Η γυναίκα αυτή του απάντησε ότι νηστεύει και ο π. Ιωάννης της είπε αυστηρά:" Μη μου λες ψέματα"! Τότε αυτή, κλαίγοντας, αναγκάστηκε να πει την αλήθεια! Γνώριζε με την χάρη του Θεού τα πάθη που έπασχαν οι άνθρωποι και όταν τους διάβαζε ευχές, προσευχόταν για την απαλλαγή από το συγκεκριμένο πάθος! Μερικοί προσπαθούσαν να τον χρησιμοποιήσουν σαν "μέντιουμ" και τότε γνώριζαν την αυστηρότητά του! Βοηθούσε μόνο αυτούς που πήγαιναν να τον προσεγγίσουν με διάθεση μετανοίας!
Κάποτε κάποιος πνευματικός μου αδερφός τον ρώτησε:" Παππούλη μήπως βρίσκομαι σε πλάνη"; Τότε του είπε:" Όχι παιδί μου, αν είναι εγώ θα σου πω "! Ακόμη και τώρα που δεν βρίσκεται σωματικά κοντά μας, αισθανόμαστε έντονα την πνευματική παρουσία του και την βοήθειά του! Η αγία ευχή του να μας σκεπάζει πάντοτε!
Μιλτιάδης Τσεσμετζής - εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

+ΜΗΝ ΠΡΟΔΏΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΌ.!👏.+
"Σὲ κανέναν μὴν παραδώσετε τὸν Χριστό.! Ἂς εἶναι ὁ μοναδικὸς βασιλιᾶς
τῆς καρδιᾶς σας!!!
Ἡ πίστη στὸν Χριστὸ εἶναι ἡ πραγματικὴ ζωή, ἡ ζωὴ τοῦ ἴδιου τοῦ Χριστοῦ..
Μὲ τὴν ἀγάπη μας πρὸς τὸν Χριστό, θὰ παραμείνουμε ἀσάλευτοι..
Κάθε παρεξήγηση, κάθε θλίψη μας, νὰ τὴν ὑπομένετε ὡς ζωὴ τοῦ Χριστοῦ..
Ὑπάρχουν πολλὲς ὁδοὶ πρὸς τὸ "ἀπόλυτο" τῆς ἀνθρωπότητας, ἀλλὰ δὲν ὑπάρχει καμία ποὺ θὰ μποροῦσε νὰ συγκριθεῖ μὲ τὴν ὁδὸ τοῦ Χριστοῦ, παρὰ τὶς ὁποιεσδήποτε δυσκολίες.:⁠-⁠*:⁠-⁠*
(*Ἅγιος Σωφρόνιος Σαχάρωφ*)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο άγιος Πατήρ ημών Ιωάννης Καλαΐδης, για τα ελληνοτουρκικά !
Το 2004 επισκεφθήκαμε τον πολυσέβαστο π. Ιωάννη Καλαΐδη στην οικία του, στο Νεοχώρι Σιντικής του νομού Σερρών. Ο παππούλης αναφέρθηκε στην Πόλη και μας είπε ότι όταν πήγε στην Σουρωτή, στην Ιερά Μονή, ο άγιος Παΐσιος του είπε: "Πάτερ Ιωάννη πλησιάζει ο καιρός που θα πάρουμε την Πόλη! " Σε μια δεύτερη επίσκεψή μας το καλοκαίρι του ιδίου έτους στον π. Ιωάννη, μας είπε: " Οι Ρώσοι θα πάρουν την Πόλη και θα θέλουν να μας την δώσουν! Οι Ευρωπαίοι όμως δε θα συναινούν! Θα γίνει τότε ένα μεγάλο κακό στην Αμερική και μετά από αυτό θα συναινέσουν οι Ευρωπαίοι να μας δοθεί η Πόλη από τους Ρώσους........".
Ολοκλήρωσε δε με μία φράση, που αν ο καλός Θεός επιτρέψει την έκβαση των γεγονότων αυτών να γίνουν όπως τα προφήτευσε ο Άγιος Πατέρας, τότε είμαστε σε απόσταση αναπνοής από αυτά! Εκείνο που μας τόνιζε όμως πάντοτε, είναι ότι οι συνέπειες για την Ελλάδα θα είναι ελάχιστες! Έλεγε συγκεκριμένα: " Μη τους φοβάστε τους Τούρκους! Ότι κακό ήταν να μας κάνουν, μας το έκαναν "!
Να έχουμε την αγία ευχή του!
Μιλτιάδης Τσεσμετζής, εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να αντιμετωπίζουμε την Ιερά Εξομολόγηση όπως ακριβώς είναι. Είναι ένα συγκλονιστικό Ιερό Μυστήριο. Δεν είναι κουτσομπολιό, δεν είναι απλά να πω τα προβλήματά μου και τα άγχη μου. Δεν πάω να κατηγορήσω τους άλλους, ούτε πάω για να πετάξω το μπαλάκι της ζωής μου στον πνευματικό, επειδή δεν μπορώ να ωριμάσω και να πάρω γενναίες αποφάσεις για τη ζωή μου. Μετά το δεκάλεπτο στην εξομολόγηση αρχίζει η φλυαρία και το κουτσομπολιό. Η Ιερά Εξομολόγηση δεν είναι απαραίτητα λύση των προβλημάτων μας, αλλά κουβάλημα του Σταυρού για χάρη του Χριστού. Με την Ιερά Εξομολόγηση λύνουμε αμαρτίες και όχι προβλήματα. Μπορεί ένα πρόβλημα να μην λυθεί αλλά να κουβαληθεί σταυρικά και να ωφελήσει πνευματικά τον άνθρωπο.
Δεν θα γίνει κάτι διαφορετικό αν εξομολογηθείς σε κάποιον Άγιο ή στον Παπά της ενορίας σου. Η πνευματική κατάσταση του εξομολόγου δεν σε αγιάζει αυτόματα. Χωρίς προσωπικό αγώνα δεν γίνεται τίποτα. Χωρίς γόνατο στο πάτωμα, δάκρυ μετανοίας και υπαρξιακή στάση αγάπης δεν γίνεται τίποτα. Ελάχιστοι ρωτούν στις εξομολογήσεις για την προσευχή, τη συγχώρεση, πως θα εμβαθύνουν στη γνώση της πίστεως μελετώντας ή πως θα αγωνιστούν πνευματικά. Οι περισσότεροι θέλουν λύσεις στα επίγεια προβλήματά τους με μια ευχή του πνευματικού, χωρίς κόπο από τους ίδιους. Θέλουμε να επιβάλλουμε και να ανακοινώσουμε τα «θέλω» μας στον Θεό και έχουμε αφήσει το θέλημα του Θεού στην άκρη. Θέλουμε πνευματική ζωή και αγιότητα όπως αντιμετωπίζουμε το κινητό μας. Άμεσα, χωρίς κόπο, με ένα κλικ, χωρίς κούραση, υπομονή και ευθύνη.
Πάω στην εξομολόγηση για να συνδεθώ με τον Χριστό μέσα από τον ασκητικό δρόμο της Εκκλησίας. Αυτό, τίποτε άλλο. Τόσο απλά.
π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh . gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οἱ περισσότεροι ἄνθρωποι, ποὺ ἔρχονται νὰ ἐξομολογηθοῦν, δὲν ξεύρουν νὰ ἐξομολογοῦνται.
Οὐδεὶς ὡς ἐπὶ τὸ πλεῖστον ἔρχεται, καὶ μάλιστα ἀπὸ ἐκείνους ποὺ ἔχουν χριστιανικὴ ζωὴ καὶ εἶναι χρόνια ἐξομολογούμενοι, γιὰ ἐξομολόγησι.
Αὐτοὶ ἔρχονται ἁπλῶς γιὰ μιὰ ἀνακούφισι ἢ γιὰ νὰ ἐπιτύχουν μιὰ καινούργια ἑρμηνεία, μιὰ καινούργια ἀπάντησι, μιὰ καινούργια λύσι, ποὺ θὰ εἶναι πιὸ ἱκανοποιητικὴ στὶς ἐπιθυμίες τους˙
ἔρχονται γιὰ ἕνα ἔγγισμα, γιὰ νὰ βροῦν μιὰ συντροφιὰ στὴν ἀπομόνωσι τὴν ὁποία ζοῦν,
ἔρχονται γιὰ νὰ ἐπιτύχουν κάτι, ὄχι ὅμως γιὰ νὰ ἐξομολογηθοῦν˙
ἢ ἔρχονται καὶ λένε τὶς ἁμαρτίες τους χωρὶς νὰ μετανοοῦν, διότι δὲν αἰσθάνονται τὶς ἀνομίες τους, οὔτε κἂν ξέρουν τί εἶναι ἀνομία..
Ἁγίου Γέροντος Αἰμιλιανοῦ (Βαφείδη)
″Περὶ προσευχῆς″
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

https://www.orthmad.gr/didou-sofo-aform ... ros-estai/

“Δίδου σοφώ αφορμήν και σοφώτερος έσται” (Μοναχή Χρυσοβαλάντη) – Video
18 Απριλίου, 2024/in video
Ομιλία της Μοναχή Χρυσοβαλάντη με θέμα: “Δίδου σοφώ αφορμήν και σοφώτερος έσται”, στην Ι. Μητρόπολη Γλυφάδας, την 14η Απριλίου 2024.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ἡ στενή καί τεθλιμμένη ὁδός…!

Στά 44 μου χρόνια ὁ Θεός μοῦ φανέρωσε αὐτό πού θά μέ κράταγε μέχρι τέλους τῆς ζωῆς μου σταθερό στή στενή καί τεθλιμμένη ὁδό πού εἶχα ἐπιλέξει, τό τῆς «ἀτιμίας πόμα καθάρσιον» πού λέει καί ὁ Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Σιναΐτης.

Ἀπό τότε μέχρι τήν τελευταῖα μου ἀναπνοή οὔτε στιγμή δέν μ’ ἄφησε ἡ συκοφαντία, ἡ προσβολή, ἡ περιφρόνηση!

Δέν θέλω νά σοῦ μιλήσω οὔτε γιά περιστατικά, οὔτε γιά πρόσωπα. Μπορεῖ νά σέ σκανδαλίσω μέ λογισμούς ἀγανάκτησης καί κατάκρισης.

Δέν θά μπορέσεις ἔτσι νά καταλάβεις, ὅτι καί τή συκοφαντία καί τήν προσβολή καί τήν περιφρόνηση ἔφτασα νά τ’ ἀγαπήσω! Ἀπορεῖς;

Κι ὅμως ἔμαθα νά τά βλέπω σάν τά καρφιά τοῦ σταυροῦ μου!

Αὐτή ἦταν ἡ ὁδός τῆς Ἀνάστασής μου! Νά ’ναι εὐλογημένα!

Μέ μάθαν ν’ ἀγαπῶ ἀπαλλαγμένος ἀπό τήν ἀγωνία νά ἀρέσω, νά γοητεύω, νά τιμῶμαι!

Μέ μάθαν νά στρέφω τό βλέμμα στούς ταπεινούς καί καταφρονεμένους, στούς ἀπλοῦς, καθημερινούς καί ἀνώνυμους ἀνθρώπους, στό χρυσάφι τῆς γῆς!

Ἅγιος Νεκτάριος Ἐπίσκοπος Πενταπόλεως
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τρία πράγματα δυσκολεύεται ὁ ἄνθρωπος νά ἀποκτήση, ὄχι ἐπειδή αὐτά καθ’ ἑαυτά εἶναι δύσκολα, ἀλλά ἐπειδή ἐμεῖς οἱ ἴδιοι τά κάνομε δύσκολα, διότι συγκρούονται μέ τό ἐγώ μας!

Αὐτά ὅμως φυλάσσουν τίς ἀρετές καί εἶναι: τό πένθος, τό δάκρυ γιά τίς ἁμαρτίες καί ἡ μνήμη τοῦ θανάτου!

• Τό πένθος εἶναι τό βάθρο τῆς καρδιᾶς, εἶναι ἡ χαρμολύπη πού δημιουργεῖται ἀπό τήν ἐνδοστρέφεια καί τήν ἑνότητα τοῦ νοῦ καί ἀπό τήν αἴσθηση τοῦ ποιός εἶμαι ἐνώπιον τοῦ Κυρίου!

Τό πένθος εἶναι ἡ φυσική γαλήνη τῆς ψυχῆς, στήν ὁποία ὁ ἄνθρωπος μπορεί νά δῆ τόν ἑαυτό του. Οἱ πενθούντες μακαρίζονται ἀπό τόν ἴδιο τόν Κύριον!

• Τό “κλαίειν ἐπί ταῖς ἁμαρτίαις” εἶναι πιό ἐξωτερική ἐνέργεια τοῦ ἀνθρώπου, ἀλλά ἀδιάλειπτη ἀσχολία του, διότι πάντοτε ἁμαρτάνομε. Καί ὅταν τό γνωρίζωμε καί ὅταν δέν τό γνωρίζωμε, καί ὅταν πιστεύωμε ὅτι ἁμαρτήσαμε, καί ὅταν πιστεύωμε ὅτι δέν ἁμαρτήσαμε, τό ἀληθές εἶναι ὅτι ἁμαρτήσαμε καί ὅτι ἁμαρτάνομε!

Ἐπομένως, τό ἀποφασιστικώτερο πού ἔχομε νά κάνωμε, γιά νά γνωρίσωμε τόν Θεόν, εἶναι νά κλαῖμε τίς ἁμαρτίες μας!

• Καί “τό ἔχειν πρό ὀφθαλμῶν τόν ἑαυτοῦ θάνατον”, νά ἔχης μπροστά στά μάτια σου τόν θάνατο. Ὅταν ἔχης κάποιον πλάϊ σου καί τόν βλέπης πὼς βασανίζεται, πὼς χαροπαλεύει, ξέρεις ὅτι θά πεθάνη. Ἔτσι καί ἐσύ νά ξέρης ὅτι θά πεθάνεις ὁπωσδήποτε!

Ὅλοι οἱ Πατέρες τονίζουν μέ χίλιους δύο τρόπους ὅτι ὅποιος δέν σκέπτεται ὅτι θά πεθάνη, εἶναι ἕνας ψεύτης ἔναντι τοῦ ἑαυτοῦ του, διότι ἀγνοεῖ τήν πραγματική γέννησι ἡ ὁποία τόν ἀναμένει. Μοιάζει μέ τό ἔμβρυο πού δέν σκέπτεται ὅτι πρέπει νά γεννηθῆ ἢ πού δέν θά γεννηθῆ ποτέ!

“Τό ἔχειν πρό ὀφθαλμῶν τόν ἑαυτοῦ θάνατον” εἶναι ἡ ἀνάπτυξις καί ἡ ὁλοκλήρωσις τοῦ ἐμβρύου. Ὅταν δέν σκέπτωμαι τόν θάνατο, εἶναι σάν νά ἀρνοῦμαι τήν ἔξοδό μου ἀπό τήν μήτρα καί τήν εἴσοδό μου στόν χῶρο τοῦ φωτός, στόν χῶρο τοῦ Θεοῦ!

† Γέροντος Αἰμιλιανοῦ Σιμωνοπετρίτου, “Λόγοι Ἀσκητικοί”, ἑρμηνεία στόν Ἀββᾶ Ἡσαΐα, ἐκδ. Ἴνδικτος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36805
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ἂν νοιώσεις τήν παρουσία τοῦ Θεοῦ, τότε θά νοιώθεις καί εὐγνωμοσύνη μεγάλη στόν Θεό!

Τώρα λές “Πάτερ ἡμῶν” καί δέν νοιώθεις τίποτε. Ἂν ὅμως ἔνοιωθες πράγματι, ὅτι ὁ Θεός εἶναι Πατέρας σου, δέν θά μπορούσες νά ἀντέξεις αὐτά τά λόγια!

Συνέχεια ὁ ἄνθρωπος πρέπει νά ἔχει τήν αἴσθηση τῆς παρουσίας τοῦ Θεοῦ!

Καί ὅταν ὁ ἄνθρωπος αἰσθάνεται τήν παρουσία τοῦ Θεοῦ, τῶν Ἀγγέλων καί τῶν Ἁγίων, αὐτό εἶναι μεγάλο φρένο, γιά νά μήν ξεφύγει!

Ἅγιος Παΐσιος ὁ Ἁγιορείτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”