Αξονική τομογραφία έκανε ο Αρχιεπίσκοπος

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Αξονική τομογραφία έκανε ο Αρχιεπίσκοπος

Δημοσίευση από pAntonios »

ΑΞΟΝΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ

Σε αξονική τομογραφία, στο Αρεταίειο Νοσοκομείο, υπεβλήθη ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος κ. Χριστόδουλος (15/11/2007), κατόπιν υποδείξεων των γιατρών του.
Οι εξετάσεις έγιναν προκειμένου να σταθμιστεί ο τρόπος συνεχίσεως της θεραπείας του. Μετά το πέρας των εξετάσεων, ο Μακαριώτατος επέστρεψε στην οικία του στο Παλαιό Ψυχικό.


Ας κάνουμε λίγη προσευχή για τον Αρχιεπίσκοπο διότι πράγματι περνάει δύσκολες ώρες...
Είναι ώρες που επιζητεί κάποιος να είναι μόνος...
Είναι ώρες που μόνον ο Θεός μπορεί να μας παρηγορήσει.

Μνήσθητι Κύριε Χριστοδούλου Αρχιερέως...
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

AMHN

Δημοσίευση από strumfi »

Έτσι μπράβο!
Τώρα το θέτεις σωστά το θέμα!

Ας προσευχηθούμε όλοι. Το χρειάζεται κι εκείνος, το χρειαζόμαστε κι εμείς!
Κι ο Θεός να δώσει το καλύτερο.

Καλημέρα σε όλους
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

strumfi πήγε 15 Δεκεμβρίου και δεν το κατάλαβα ??!!!

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Καλώς το κορίτσι μας. Ελένη μου χαίρομαι που σε ακούω χαρούμενη και ψύχραιμη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Παρ Νοέμ 16, 2007 12:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PETERRRRRR
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΡΗΣ

ΠΕΤΡΟΣ ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ

Δημοσίευση από PETERRRRRR »

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ. ΟΛΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ. ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΟΜΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ Η ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ Η ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ......?
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Δυστυχώς φίλε Πέτρο εδώ συντρέχουν δυο παράγοντες, που δεν συντρέχουν σ΄όλες τις περιπτώσεις καρκίνου:

1. Ο Αρχιεπίσκοπος είναι δημόσιο πρόσωπο και ιδιαίτερα πολύτιμο για το πλήρωμα της Εκκλησίας της Ελλάδος. Έτσι έπρεπε να εξαντληθεί κάθε πιθανότητα διάσωσής του όχι για τον ίδιο, αλλά για το καλό της Εκκλησίας.

2. Οι γιατροί πίστεψαν προς στιγμήν ότι υπήρχε δυνατότητα ίασης της περίπτωσης του Αρχιεπισκόπου με τη συγκεκριμένη μέθοδο. Όμως όπως είδες αυτό δεν κατέστη τελικά εφικτό.

Πρέπει να ξέρεις ότι χιλιάδες άνθρωποι που αντιμετωπίζουν προβλήματα καρκίνου στην Ελλάδα θεραπεύονται, ιδίως όταν η ασθένειά τους διαγνωστεί στα πρώτα στάδια. Το ποσοστό επιβίωσης των ασθενών με καρκίνο έχει αυξηθεί θεαματικά τα τελευταία χρόνια.

Η περίπτωση του Αρχιεπισκόπου ήταν δυστυχώς απ΄τις σοβαρότερες και με απρόοπτη εξέλιξη. Δυστυχώς φοβούμαι ότι, πλην θαύματος, η κατάληξη θα είναι σύντομη.

Όλοι είμαστε στα χέρια του Θεού. Εκείνος αποφασίζει πότε θά ΄ρθουμε στον κόσμο αυτό και πότε θα φύγουμε. Ας είναι δοξασμένο τ΄Όνομά Του.
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Re: ΠΕΤΡΟΣ ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ

Δημοσίευση από mirto »

PETERRRRRR έγραψε:ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ. ΟΛΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ. ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΟΜΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ Η ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ Η ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ......?
Aγαπητέ μου PETERRRRRRR κατά την ταπεινή μου άποψη ότι αξίωμα και να έχει κάποιος εδώ στο κόσμο στα μάτια του Θεού είμαστε όλοι ίσοι. Η μόνη οπτική γωνία που μας συμφέρει να βλέπουμε τα πράγματα είναι η "ευθεία γραμμή" προς τα πάνω προς τον Θεό. Είναι πολύ σκληρό αυτό που θα πω και το απεύχομαι αλλά....... μάλλον μόνο με ένα καρκίνο θα σωθούμε όλοι.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: AMHN

Δημοσίευση από Melpomeni »

strumfi έγραψε:Έτσι μπράβο!
Τώρα το θέτεις σωστά το θέμα!

Ετσι μπραβο ; ; ; ; ;
Το ΘΕΤΕΙΣ σωστα το θεμα ; ; ; ; ;
Σε ποιον απευθυνεσαι αδελφη μου ;
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: AMHN

Δημοσίευση από Merkourios »

strumfi έγραψε:
Έτσι μπράβο!
Τώρα το θέτεις σωστά το θέμα!

Αγαπητή φίλη.

Παρακολουθώ από τήν αρχή τήν επιθετική σου στάση απέναντι τού ιερέως πού είπε σάν άνθρωπος τήν γνώμη του, καί μάλιστα μέσα από μία αγωνιστική ιερατική εκφόρτιση αγωνίας τής συνείδησης, πού εμείς ασφαλώς δέν διαθέτουμε.

Υπάρχει όμως κάποια δεοντολογία συμπεριφοράς στήν επικοινωνία πού πρέπει νά τηρείται, όχι μόνο εδώ, αλλά καί έξω στόν κόσμο, εάν θέλουμε νά λεγόμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι καί όχι άγρια καί νευρικά θηρία πού ξύνουμε τά νύχια μας όπως οί τίγρεις γιά φασαρία, καί "θηρεύουμε" λέξεις γιά νά δείξουμε τόν όποιο εαυτό μας, ή γιά νά πουλήσουμε μαγκιά στούς άλλους όχι από υπερβάλλοντα χριστιανικό ζήλο, αλλά από υπερβάλλοντα εγωϊσμό...

Γνωρίζω βέβαια, ότι δέν θά σού είναι αρεστά όλα αυτά πού τώρα διαβάζεις αλλά η αλήθεια ποτέ δέν είναι ούτε γλυκειά, ούτε αρεστή, πλήν σπανίων περιπτώσεων ταπείνωσης τού ελεγχομένου...

Σπανίων όμως...

Ο τρόπος συμπεριφοράς σου καί η λεκτική σου διατύπωση πρός ένα ιερέα όχι μόνο πολιτισμένη δέν είναι, αλλά ούτε καί χριστιανική.

Οί πραγματικοί χριστιανοί πού έχουν μέσα τους κάποιο φόβο Θεού, φέρονται μέ σεβασμό στά ιερατικά πρόσωπα πού έχουν Αποστολική διαδοχή καί χρίσμα ιεροσύνης, ακόμη καί όταν έχουν διαφορές αντιλήψεων σε ορισμένα θέματα.

Ο "βαρύς ενικός" πού χρησιμοποιείς επιθετικά γιά τόν άγνωστό μου πατέρα Αντώνιο, δείχνει ότι από πρόθεση προσπαθείς να τά ισοπεδώσεις όλα, πράγμα πού μέ κάνει νά σκέφτομαι μήπως μάς έρχεσαι από "άλλους τόπους" πού δέν συμπαθούν καθόλου τούς ιερείς...
Merkourios
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε Μερκούριε, όπως βλέπεις έχει επικρατήσει συναινετικό κλίμα. Η κρίση έχει ξεπεραστεί, για αυτό ας μην την υποδαυλίζουμε άλλο.

Ελένη σε παρακαλώ μην απαντήσεις στη δημοσίευση του Μερκούριου, νομίζω ότι ότι είχαμε να πούμε στο θέμα της αντιπαράθεσής σου με τον π. Αντώνιο το είπαμε, ας τ΄αφήσουμε στο παρελθόν.

Εξ άλλου το θέμα είναι πολύ σοβαρό και προσφέρεται μόνο για προβληματισμό και για προσευχή κι όχι για αντιπαραθέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Σάβ Νοέμ 17, 2007 8:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”