Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Χρήστο γιατί ζητάς φωνάζοντας από τον π. Αντώνιο να σου ερμηνεύσει προθέσεις του Αρχιεπισκόπου;
Ζήτησε από το περιβάλλον του ιδίου να το κάνει.
Κάποιοι εδώ μέσα φερόσαστε σαν τραμπούκοι, καταλύοντας κάθε έννοια ευγενικής συνομιλίας ή και αντιπαράθεσης ιδεών και θέσεων.
Ο,τι δεν σας αρέσει ή δεν σας συμφέρει, μαζευόσαστε να το διαλύσετε.
Ειρωνία,στύλ καφενείου, τελείως παρακμιακά κοσμικά δεδομένα, είναι στοιχεία που δεν συνηγορούν στα θετικά ενός τέτοιου ιστοχώρου.
Δεν διατείνομαι την αλάνθαστη, αλλά κάνω έκκλιση για σεβασμό του προσώπου του π. Αντωνίου και του ορθόδοξου χώρου.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Όχι, αγαπητή μου anny.
Όλοι εκτεθήκαμε δημοσίως, γιατί όχι κι εκείνος;

Και για να συνειδητοποιήσουν μερικοί πόσο άσχημη είναι η συμπεριφορά του π. Αντώνίου, προτείνω να αναρτηθεί νέο post με τίτλο 'Η ΦΡΑΣΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Π. ΑΝΤΩΝΙΟΥ', για να δούμε πώς θα νιώσει. Και σημειωτέον: Εγώ δεν είμαι ιερέας και ζήτησα συγνώμη και για την παρεκτροπή μου. Κοινώς, την έκανα την πατάτα μου και καλά να πάθω. Ας πρόσεχα. Αυτός που είναι ιερέας, τι πρέπει να πάθει για να ζητήσει συγνώμη, όχι για τα πιστεύω του αλλά για την απαράδεκτη τακτική του.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

anny

Δεν νομίζω να έδειξα ποτέ ασέβεια σε κανέναν. Ουτε χειρίζομαι τα θέματα ως εν καφενείω (αν αναφέρεσαι σε μένα). Εχω και την ηλικία και την εμπειρία για να γνωρίζω και να σέβομαι τα πάσης φύσης όρια και κυριότερα την προσωπικότητα του αλλου.

Οταν όμως κάποιος αγγίζει θέματα μέσω θολής νοητικής διαδικασίας, δηλαδή μέσω θολής λογικής με υπονοούμενα, τότε θα ζητήσω διευκρινήσεις ώστε να καταλάβω την λογική του.

Οσο δεν αναπτύσσεται η λογική τόσο οι θέσεις του οποιουδήποτε υποτονούν με αποτέλεσμα να χάνεται η αξιοπιστία του.

Υπήρχε κάποιος εδώ μέσα πριν καιρό που χειριζόταν τις υποθέσεις με τον ίδιο τρόπο. Το μου σου του δεν έχει θέση στην Ορθοδοξία.

Παράφρασα το μηνυμά σου και αντί π.Αντώνιος έβαλα Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος. Πιστεύω οτι "είδες" το μηνυμά μου και το νόημά του.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Τι ωραία που εξελίσσεται αυτή η συζήτηση. Ειδικά απ΄αυτούς που κατά διαστήματα διαμαρτύρονται για το επίπεδο αυτού του forum και με την ευκαιρία έβγαλαν όλο το μένος τους κατά του Αρχιεπισκόπου.

Πατέρα Αντώνιε, με όλο το σεβασμό που σας έχω, πιστεύω ότι ο τρόπος που βάλατε το θέμα ήταν άκομψος, αλλά και οι θέσεις σας για τις προθέσεις και την συμπεριφορά του Αρχιεπισκόπου είναι τουλάχιστον αστήρικτες.

Βεβαίως έχετε το δικαίωμα να λέτε ότι θέλετε, αλλά επειδή εσείς είστε η πνευματική σημαία αυτού του χώρου, όσα λέτε διαμορφώνουν τους κανόνες συμπεριφοράς και των υπολοίπων μελών του. Η στάση σας αυτή θα δώσει το μήνυμα ότι αυτός ο χώρος είναι διαθέσιμος για να εκτονώνει ο καθένας την κριτική του απέναντι στην Ιεραρχία της Εκκλησίας.

Η προσπάθεια που γίνεται τους υελευταίους μήνες σ΄αυτό το χώρο είναι, όταν συζητάμε θέματα Εκκλησιαστικής τάξης να το κάνουμε όσο το δυνατόν πιο απρόσωπα και με επιχειρήματα. Νομίζεται ότι αυτό το νέο ύφος συζήτησης μπορεί να βοηθήσει το forum ν΄ανέβει σε ψηλότερα πνευματικά επίπεδα;

Νομίζω, ότι δεν αρκεί αυτό που λέμε να είναι σωστό, πρέπει να το λέμε με τρόπο που να μη σκανδαλίζει τους αδελφούς μας και να μην τους ωθεί σε λανθασμένες πνευματικά κατευθύνσεις. Δεν έχουν όλοι τη δική σας πνευματική συγκρότηση για να κάνουν δημιουργική κριτική. Οι περισσότεροι κρίνουν τους άλλους για να δικαιολογήσουν τον εαυτό τους.

Αυτά και χίλια συγνώμη για την παρέμβαση.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Χρήστο, φρονώ οτι άνθρωποι σαν εσένα, είναι απαραίτητοι σε ένα χώρο, γιατί από την παρουσία σου αναδύεται το "τσιτάτο"που δρά εμφατικά.
Αν όμως θεωρείς οτι τα όρια των λόγων σου δεν διεισδύουν στον χώρο των άλλων συνομιλητών, σου λέω με παρρησία ότι κάνεις λάθος.
Αν αναλογιστείς, θα δείς και μόνος σου ότι έχω δίκαιο.
Είδα την αλλαγή του ονόματος που έκανες στην δημοσίευση αγαπητέ μου, αλλά δεν με ενοχλεί που παρήφρασες τα λεγόμενά μου, γιατί κατανοώ ότι έτσι το κείμενο σε αναπαύει.
Θα πώ όμως σε όλους σας το εξής.
Κανείς απολύτως Ορθόδοξος κοσμικός ή ιερωμένος δεν χαίρεται με την ασθένεια του Αρχιεπισκόπου.
Αν συμβαίνει αυτό, τότε δεν είναι ορθόδοξος, αλλά οτιδήποτε άλλο.
Ομως κριτική επιβάλλεται να γίνεται, με άγρυπνο μάτι για τα τεκταινόμενα, όσα από αυτά άπτονται θεμάτων ορθοδοξίας και ορθοπραξίας.
Ας πέσουν οι τόνοι, και αν μπορούμε να συζητήσουμε με νηφαλιότητα το θέμα καλώς, αν όχι ας μην συντηρήσουμε με τα κείμενά μας το εμπρηστικό ανταγωνιστικό πνεύμα που δεν ωφελει κανέναν.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

:( :( :( :( :(
ΠΟΥ ΕΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΡΑΣΟΦΟΡΟ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ Η ΑΡΩΣΤΙΑ;
ΜΟΙΡΑΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΟΝΑΧΟ, ΑΥΤΟΣ
ΤΟ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΑΤΕΡ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ;ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ!!!!!! 8O 8O 8O 8O 8O
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Καμμιά φορά οχυρωνόμαστε χωρίς να το θέλουμε
πίσω από το οποιοδήποτε χάρισμά μας, ή ιδιότητά μας, ή αξίωμά μας,
και δεν συνειδητοποιούμε ότι ακριβώς αυτά τα δώρα
ή οι ιδιότητες, είναι το εμπόδιο
να συγκαταβούμε, να βγεί από μέσα μας η
έμφυτη ευγένεια που έχουμε,
η αγάπη, η μεγαλοψυχία ακόμη και προς έναν αντίπαλο που μειονεκτεί,
ή το κατάλληλο timing για δηλώσεις των θέσεών μας.
Πολύ με προβληματίζει και το λέγω πρώτα από όλα για μένα,
ο λόγος περί αγάπης του Αποστόλου Παύλου που λέγει
πως εάν έχω πάσαν την πίστιν ώστε όρη μεθιστάνειν,
αγάπην δε μή έχω,
γέγονα χαλκός ηχών και κύμβαλον αλαλάζον
(κάπως έτσι, δεν έχω κοντά μου το Ευαγγγέλιο)

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ !!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Hmarton έγραψε:
Για το ότι προσευχήθηκε στο ίδιο δωμάτιο με τον Άγιο Νεκτάριο ...περιττεύουν τα σχόλια. Ας μην είμαστε και βέβηλοι!
Ησουν εκεί και έβλεπες ? ήσουν κρυμμένος στη ντουλάπα και άκουγες τη προσευχή του ? ή μήπως είχες κρυφτεί κάτω από το κρεββάτι ?

Ε τι να σου πω πια ........ ε τι να πω ......
Πω πω ..... όσο πιο μακριά από εκκλησιαστικούς κύκλους και φανατισμένους τόσο πιο καλά
Με αυτά που βλέπω εδώ μέσα λέω ευτυχώς που δεν έχω πολλά πάρε δώσε με ενορίες και φανατισμένους

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ να μου λείπει το βύσσινο
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aposal έγραψε:(Απάντηση στην τοποθέτηση της ενότητας που άνοιξε η romfaia, αλλά – πολύ γρήγορα δυστυχώς – κλείδωσε)
Δεν κλείδωσε βρε !!!!! απλά μεταφέρθηκε
Καλή Σαρακοστή
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Ρίξτε μια ματιά και δείτε που φτασατε την συζήτηση, εσεις οι άμωμοι, που σκανδαλίζεσθε όταν κάποιος ελέγξει τα κακώς κείμενα:
Χάρηκε η ψυχούλα σου που αρρώστησε άνθρωπος από καρκίνο ;
Το φχαριστηθήκατε ; γέμισε η καρδιά σας ικανοποίηση ;
Που είναι ο σεβασμός σας ; που είναι η ταπεινοσύνη σας ;
Εντωμεταξύ η ηπατίτιδα αυτη μεταδίδεται είτε με μετάγγιση ή με σεξουαλική επαφή. Ελπίζω το αίτιο να ήταν το πρώτο!
Συνεπώς συγκεράζοντας και τις δύο παραπάνω οπτικές, άτομο το οποίο καταφέρεται με αγένεια και ελαφρότητα εναντίον του Αρχιεπισκόπου είναι βλάξ. Και πραγματικά αξίζει την προσευχή μας.
sakis εσυ εισαι αυτος που θα τον κρινεις ;
ο αλανθαστος;
ο αγνος;
ο αγαθος;
ο Ορθοδοξοτερος;
Τέτοιο συναίσθημα βιώνετε στην παράταξή σου;
Για να συμφωνήσω μαζί σου χρειάζομαι:
- α. Μία ντουντούκα,
β. Μία αρχιερατική ράβδο
και
γ. Ένα πετραχήλι
Εμείς οι νέοι τον γουστάρουμε τι να κάνουμε
Εσύ κάτσε λέγε ΟΤΙ θες , πρόβλημά σου
The End
Ναι πες μας τωρα πως τον ζηλεύουμε κιόλας ...πες μας πως έχουμε και προσωπικά μαζί του...
Ρε Μάνο δεν αφήνεις τις κατινιές Δευτεριάτικα, και δεν εχω κέφια..?
Μπα ? δεν έχεις κέφια ? γιατί ? σου αρρώστησε ο Αρχιεπίσκοπος ?
Εμας μας ενδιαφερει πως θα φυγει ο Αρχιεπισκοπος τωρα
απο τη μεση για να ικανοποιηθουν καποιοι που δεν ΤΟΝ ΠΑΝΕ!
Παιδιά εγώ νέος είμαι αλλά δεν τον πάω καθόλου τον Χριστόδουλο, μου φαίνεται καρα-χουντικός. Προτιμώ να γίνει Αρχιεπίσκοπος ο Ζακύνθου Χρυσόστομος που είναι υπερ των προγαμιαίων
Και «το κεφάλι σας στον τορβά» δεν νομίζω, πάτερ μου, πως το βάζετε. Μάλλον το πόδι σας στην «αυλή» του επόμενου Αρχιεπισκόπου επιχειρείτε να τρυπώσετε.
Σε κανέναν δεν απάντησε ο π. Αντώνιος. Γι' αυτό και δεν το κλείνω το θέμα, εκτός αν ο ίδιος θελήσει να σταματήσει να εκτίθεται και μου ζητήσει να συνεχιστεί ο διάλογος με προσωπικά μηνύματα.
Αυτός που είναι ιερέας, τι πρέπει να πάθει για να ζητήσει συγνώμη, όχι για τα πιστεύω του αλλά για την απαράδεκτη τακτική του.
ΠΟΥ ΕΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΡΑΣΟΦΟΡΟ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ Η ΑΡΩΣΤΙΑ;
ΜΟΙΡΑΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΟΝΑΧΟ, ΑΥΤΟΣ
ΤΟ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΑΤΕΡ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ;ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ!!!!!!
Συγχαρητήρια σε όλους μας για το Ορθόδοξο ήθος και ύφος
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”