Υπέβαλαν μηνυσεις στο Θεό!

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

eortologio_gr έγραψε:
ROMFAIA έγραψε:Σε λίγο θα μας πεις να σεβόμαστε και τον Δαλάι Λάμα..σαν θρησκευτικό ηγετη των ..βουδιστων. :roll:
Σαφώς και πρέπει να σεβόμαστε τον Δαλάι Λάμα σαν θρησκευτικό ηγέτη όχι όμως και σαν θρησκευτική αυθεντία αλλά σαν εκπρόσωπο μιας μερίδας συναθρωπων μας. Οπως και τον Πάπα.

Το ίδιο αλλωστε θέλουμε και αυτοί να κάνουν για τον Αρχιεπίσκοπό μας αλλά και για τον Οικουμενικό Πατριάρχη καθώς και για όλους τους προκαθήμενους των Ορθόδοξων Πατριαρχείων.

Δεν είναι έτσι ?

Χρ.
Ανάλογα τί εννοεί κανείς με τον όρο "σεβασμός". Όχι βέβαια να μην λέμε ότι είναι αιρετικός και σε πλάνη, με τις συνέπειες που έχει. Οδηγό για τη συμπεριφορά μας είναι καλό να έχουμε την ιερά παράδοση και όχι την κοσμική ευγένεια.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

vic έγραψε:Ανάλογα τί εννοεί κανείς με τον όρο "σεβασμός". Όχι βέβαια να μην λέμε ότι είναι αιρετικός και σε πλάνη, με τις συνέπειες που έχει. Οδηγό για τη συμπεριφορά μας είναι καλό να έχουμε την ιερά παράδοση και όχι την κοσμική ευγένεια.
Σαφώς ο όρος σεβασμός πρέπει να επεξηγηθεί.

Ο σεβασμός που εννοώ είναι ο τυπικός σεβασμός σύμφωνα με το πρωτόκολλο επίσκεψης πολιτικού ηγέτη στην χώρα μας. Τίποτα παραπάνω. Αντε και λίγο Ζαμπούνη διανθισμένο θρησκευτικά δηλ. απαλή κλασσική μουσική και όχι σκυλάδικα το πολύ rave και αυτό μπιτάτο χωρίς λόγια.

Μια απλή χειραψία χωρίς σκύψιμο κεφαλιού και ένα καλωσόρισμα. Αυτό εννοώ σεβασμό.

Η ιερά παράδοση δεν γνωρίζω τι λέει για το θέμα και θα ήθελα να μάθω. Εχω το Πηδάλιο και παρακαλώ μια παραπομπή σε χωρίο εκεί θα με βοηθούσε. Δεν φαντάζομαι ομως να λέει "κλείστου την πόρτα όταν έρθει να σε επισκευτεί" ή εκτελώντας πολιτική αβροφροσύνη "να μην πάς εσύ να ανταποδώσεις".

"Πως αντιμετωπίζουμε έναν αλόθρησκο". Αυτό το λήμμα πρέπει να βάλει κάποιος για να ψάξει μέσα στο Πηδάλιο το οποίο οι πληφορορίες μου λένε οτι οσονούπω θα είναι online στο www.pidalion.gr

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

Περιμένω με χαρά το Πηδάλιο on line !!
Πρόχειρα θυμάμαι το "και χαίρειν αυτοίς μη λέγετε", και το "μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού". Το πρώτο είχα ακούσει όχι για αυτούς που έχουν γεννηθεί στην αίρεση, με τους οποίους μπορούμε να έχουμε συνεργασία επαγγελματική κλπ, αλλά κυρίως για όσους απαρνήθηκαν την ορθοδοξία ή για όσους κηρύττουν τηνν αίρεση.
Στα δύο χιλιάδες χρόνια χριστιανισμού πιστεύω μπορούμε να βρούμε πολλά παραδείγματα συμπεριφοράς των αγίων πατέρων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”