Πρεπει να βγαλω νεα αστυνομικη ταυτοτητα

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Πρεπει να βγαλω νεα αστυνομικη ταυτοτητα

Δημοσίευση από cool »

Επειδη τους επομενους μηνες θα κανω ταξιδι σε χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης, σκεφτομαι οτι πρεπει να βγαλω νεα αστυνομικη ταυτοτητα. Με την υπαρχουσα παλια μου ταυτοτητα υπαρχει προβλημα, αφου δεν αναγραφεται το ονομα μου με λατινικους χαρακτηρες.

Αλλιως πρεπει να βγαλω διαβατηριο, το οποιο βεβαια μπορει να χρησιμοποιηθει και για χωρες εκτος ΕΕ.


Θυμηθηκα ολη αυτη την κινητοποιηση που εγινε για τις ταυτοτητες πριν χρονια. Τελικα που καταληξαμε?
Ειναι καταστροφη ή επικινδυνη πνευματικα -με καποιο τροπο που δεν ξερω- η νεα ταυτοτητα? Η΄απλα θα θελαμε, για πολλους λογους, να αναγραφεται και το θρησκευμα?

Να παω να βγαλω την ταυτοτητα επειδη την χρειαζομαι? Θα μου πειτε τι ρωταω τωρα, λες κι εχω κι αλλη επιλογη...
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Καλό θα ήταν να αποσαφηνιστούν αυτά τα θέματα.

Κι εγώ πρέπει να βγάλω νέα ταυτότητα + διαβατήριο.


* Θέλω πολύ να ακούσω τις απόψεις των μελών για το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση ταξιδιού στην Αμερική (δακτυλοσκόπηση, καταγραφή ίριδας κλπ) *

Thanks !
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Να ρωτήσεις έναν ιερέα για να καθησυχάσεις τις ανησυχίες σου τις υπέρμετρες
Οι ταυτότητες οι τωρινές είναι ένα κομμάτι χαρτί που απλά δεν αναγράφει θρήσκευμα
Που και στη τελική είναι κάτι που δεν βοηθάει σε κάτι τις αρχές όταν εξετάζουν να δουν ποιός είσαι , δεν είναι δηλαδή κριτήριο για να μπεις ή όχι σε άλλη χώρα
Το πρόβλημα ξεκινάει όταν τοποθετηθεί RDIF στη ταυτότητα
Το οποίο RDIF είναι στην ουσία ένας πομπός που μεταδίδει κύμματα για το που είσαι ποιός είσαι και αποτελεί κινητό ηλεκτρονικό φακέλλωμα
Σαν να κουβαλάμε πάνω μας ένα σκληρό δίσκο με ΟΛΕΣ μας τις πληροφορίες
Πληροφορίες όμως που ο καθένας μπορεί να έχει πρόσβαση και αυτό αποτελεί μέγα κίνδυνο
Αργότερα φυσικά θα θελήσουν αυτό το RDIF να το τοποθετήσουν υπό τη μορφή chip στο χέρι κτλπ

Να συμβουλευθείς όμως κάποιον ιερέα ώστε να μην ζεις με το φόβο συνεχώς

Και μην βασιστείς στον καθένα τι θα σου πει στο φόρουμ ( και βάζω και τον εαυτό μου μέσα )
Διότι κάλεστα μπορεί να σου απαντήσει κάποιος που είναι 70 χρονών και σκασίλα του πλέον διότι την μάχη του την κάνει εκ του ασφαλούς αφού δεν έχει μπροστά του ούτε σπουδές ούτε οικογένεια να κάνει ούτε παιδί να μεγαλώσει

Για αυτό με σύνεση , προσευχή και όλα θα πάνε όπως πρέπει
Εμπιστοσύνη στο Θεό και ελπίδα :)
Καλή Σαρακοστή
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από cool »

filtor ευχαριστουμε για τα links.
Δεν εχω την δυνατοτητα να διαβασω 27 σελιδες θεμα, για τα διαβατηρια. Εξαλου εν προκειμενω, δεν με ενδιαφερει το διαβατηριο αλλα ταυτοτητα.

Διαβασα τις 5 σελιδες θεμα για τις ταυτοτητες, αλλα δεν εβγαλα ακρη εκει.

Οποιος εχει να καταθεσει μια αποψη για το θεμα, παρακαλω ας το κανει εδω.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Για να είμαι ειλικρινής δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα των ταυτοτήτων που δεν αναγράφουν θρήσκευμα. Εγώ ξέρω τι είμαι !
Αλλά φυσικά ταυτότητες με τσιπάκι είναι άλλο θέμα.

Χωρίς να θέλω να είμαι κυνική ο κάθε ιερέας λέει τα δικά του και δεν είμαι βέβαιη ότι αντιλαμβάνονται πάντα τι τους λες. Έχω ακούσει κατα καιρούς διάφορα και πράγματα με τα οποία δεν συμφωνούσα καθόλου.

Η προσευχή & η εμπιστοσύνη στο Θεό είναι η μόνη απάντηση.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Πάντως οι τωρινές ταυτότητες μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχουν τσιπ
Αργότερα όχι μόνο Τσιπ αλλά και Τσιπ και Νταίηλ θα βάλουνε :?
Καλή Σαρακοστή
Stefanos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς - Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stefanos »

Ο γεροντάς μου έχει βγάλει νέα ταυτότητα. Σε ανάλογο ερώτημα που του έκανα, μου είπε να βγάλω και εγώ νέα, καθότι με την παλιά που είναι και κομμένη μου δημιουργούν προβλήματα οι αρχές.
Μου είπε όμως να τους πω να αναγράψουν και την ομάδα αιματός μου επάνω , με την αντίστοιχη βεβαίωση από το μικροβιολογικό εργαστήριο, γιατί έχω αίμα 0 + και έτσι θα υπάρχει επάνω στην ταυτότητα ο Σταυρός.
Όταν του είπα και εάν είχα αρνητικό τι θα γίνονταν , μου είπε πάλι θα το έγραφαν και στην θέση του - θα τραβούσες εσύ μια κάθετη γραμμή και θα γινόταν +.

Αυτά από το γεροντά μου και οι σκέψεις δικές σας...

Στέφανος
Γλυκός ο Παράδεισος αλλά θέλει κόπο πολύ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”