Γιατί ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΕΣ;

Συντονιστής: Συντονιστές

Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

123 έγραψε:Το πρώτο αμάρτημα του ανθρώπου έγινε από την Εύα, η οποία παρέσυρε και τον Αδάμ. Έτσι ο μεν Αδάμ παράκουσε την εντολή του Θεού, αλλά η Εύα και παράκουσε την εντολή του Θεού αλλά παρέσυρε κι έναν άνθρωπο ακόμα στην αμαρτία. Έτσι πέφτοντας στη γη, κουβάλισε κι όλο το βάρος της διπλής της αμαρτίας.
Από αυτό συνάγεται ότι η γυναικεία φύση είναι πιο επιρρεπής στην αμαρτία.

Έχω σκεφτεί κάποιους άλλους παράγοντες, όπως:

Την μητρότητα που απορροφά μεγάλο μέρος της ενέργειας για πολύ μεγάλο διάστημα της ζωής των περισσοτέρων γυναικών.

Την ασθενέστερη σωματική αντοχή για θέματα στερήσεων και κακουχιών που για κάποιους συνδέονται με τον πνευματικό αγώνα.

Την επίδραση των ορμονικών αλλαγών στο ψυχισμό και κατά συνέπεια την πνευματική δυναμική.
Μαράν Αθά
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Misha έγραψε: ξέρουμε λίγα κομμάτια του παζλ και γι αυτο απορούμε δικαιολογημένα...

οταν θα το δουμε συμπληρωμένο θα μας λυθουν οι αποριες μας
όταν το δούμε συμπληρωμένο δεν θα είμαστε εδώ για να κουβεντιάζουμε ... :wink:
Μαράν Αθά
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

lookfor έγραψε:Το ότι οι γυναίκες είναι περισσότερες στους ναούς (τουλάχιστον σε αυτή που πάω εγω οι γυναίκες καλύπτουν τουλάχιστον τα 2/3) είναι γιατί αισθάνονται το ότι είναι περισσότερο αμαρτωλές λόγω του προπατορικού αμαρτήματος απέναντι στο Θεό και ζητούν περισσότερο το έλεός του ή ότι αγάπησαν περισσότεροαπό τους άντρες το Θεό επειδή της ανύψωσε μέσω της Θετόκου.
ΕΤΣΙ Ε; :D
Εικόνα
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Δεν ξερω αν αυτο λεει κατι στην κουβεντα σας αλλα ο Θεος επλασε τον αντρα πρωτα τον ΑΔΑΜ και μετα την ΕΥΑ απο την πλευρα του οχι για να διοικει η γυναικα αλλα βοηθο του αντρα.Εξαλλου ο απ.Παυλος λεει οτι οι αντρες να αγαπατε τις γυναικες και οι γυναικες να σεβεστε τους αντρες γιατι αρχηγος ειναι ο αντρας οπως ειναι αρχηγος της εκκλησιας ο θεος.Επισης η γυναικα με τα ορμονικα της και την αιμορραγια καθε τελος του κυκλου δεν μπορει π.χ. να καταλυσει την θεια κοινωνια ή να τελεσει καπιοες ιεροτελεστιες κ.τ.λ.Επισης παλια η γυναικα ηταν για το σπιτι δεν ειχε δικαιωμα ψηφου δεν εργαζοταν κ.τ.λ. αυτα αρχισε δειλα δειλα να τα κερδιζει τους τελευταιους δυο αιωνες.Επισης η φυση της γυναικας πιο αισθηματιας παρα λογικος χαρακτηρας ενας προεδρος ενας ηγετης πρεπει να ειναι λογικος να εμπνεει δυναμικοτητα και οχι συναισθηματισμους .Αυτα λιγες σκορπιες σκεψεις που ισως βοηθησουν την κουβεντα.ΣΕ καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να μειωσω την γυναικα που εχει αλλα χαρισματα
απο τον αντρα και οενας εξαρταται απο τον αλλο.Επισης να μην ξεχναμε οτι πισω απο καθε επιτυχημενο αντρα βρισκεται μια γυναικα και πολλοι Αγιοι της εκκλησιας μας ειχαν μια Αγια μητερα.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Απαπά εσείς οι Κύπριοι !!!!!!! ταλιμπάν ( αλλά πλούσιοι ) :lol:

Πολλά άλλαξαν και αλλάζουν και πρέπει να αλλάξουν
Ο κόσμος πάει μπροστά δεν πάει προς τα πίσω
Οι γυναίκες δεν είναι σκλάβες κανενός
Καλή Σαρακοστή
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

.Επισης η φυση της γυναικας πιο αισθηματιας παρα λογικος χαρακτηρας ενας προεδρος ενας ηγετης πρεπει να ειναι λογικος να εμπνεει δυναμικοτητα και οχι συναισθηματισμους .

διαβαζοντας το παραπανω σκεφτηκα καποια γυναικα ηγετη..
δεν ζει πια αλλα μου αρεσε πολυ....
ειχε κατι στο βλεμμα που εμενα με μαγνητιζε
μιλω για την Ιντιρα Γκαντι..

ασχετο με τι λεμε σε αυτο το ποστ
αλλα εγω αυτην σκεφτηκα....
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Dirfys έγραψε:.Επισης η φυση της γυναικας πιο αισθηματιας παρα λογικος χαρακτηρας ενας προεδρος ενας ηγετης πρεπει να ειναι λογικος να εμπνεει δυναμικοτητα και οχι συναισθηματισμους .

διαβαζοντας το παραπανω σκεφτηκα καποια γυναικα ηγετη..
δεν ζει πια αλλα μου αρεσε πολυ....
ειχε κατι στο βλεμμα που εμενα με μαγνητιζε
μιλω για την Ιντιρα Γκαντι..

ασχετο με τι λεμε σε αυτο το ποστ
αλλα εγω αυτην σκεφτηκα....
Εσύ Μη μιλάς ....γυνή
Καλή Σαρακοστή
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Εσύ Μη μιλάς ....γυνή[/quote]

το ξερω..
γιαυτο δεν μιλω...
και πριν σηκωσα το χερι..να μιλησω ?? τιποτα...ξανα ειπα ..να μιλησω...τιποτα εσεις οι ανδρες....
ειδα που δεν με βλεπατε γιατι φωναζετε μεταξυ σας με τα διαβατηρια και ειπα και εγω μια σκεψη μου..

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Dirfys έγραψε:Εσύ Μη μιλάς ....γυνή
το ξερω..
γιαυτο δεν μιλω...
και πριν σηκωσα το χερι..να μιλησω ?? τιποτα...ξανα ειπα ..να μιλησω...τιποτα εσεις οι ανδρες....
ειδα που δεν με βλεπατε γιατι φωναζετε μεταξυ σας με τα διαβατηρια και ειπα και εγω μια σκεψη μου..

[/quote]

Εσύ θα κριθείς βάση του άντρα σου
Αν ο άντρας σου γίνει σπουδαίος τότε θα κρύβεσε εσύ από πίσω :roll:
Καλή Σαρακοστή
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Εσύ θα κριθείς βάση του άντρα σου
Αν ο άντρας σου γίνει σπουδαίος τότε θα κρύβεσε εσύ από πίσω :roll:[/quote]

μου αρεσει αυτο που ειπες...
τελευταια φορα κρυφτηκε αυτος πισω απο εμενα....
φωναζαν οτι εμποδιζει το αυτοκινητο στο παρκιν του σουπερ μαρκετ και βαριοταν να παει και εκανε οτι δεν ακουγε για να παω εγω....)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”