Θάρθη όταν έρθουν δυο καλοκαίρια και δυο Πασχαλιές μαζί.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΘΩΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΑΔΕΡΦΟΙ. Ο ΘΩΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΓΙΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ Ή ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ. ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑΣΜΕΝΗ ΕΡΗΜΟ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ. ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΑΣΚΗΤΗ ΠΟΥ ΖΕΙ ΕΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ. ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΥΤΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΡΑΠΤΗ. ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΜΗ ΜΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΘΩΜΑΣ.
:?: :!:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Thomas15n έγραψε:γιατί οι σημερινοί νεοέλληνες καμαρώνουν υπέρ το δέον αμα μιλήσουν Αγγλικά,
που σε καθημερινή βάσι ρυπαίνουν την Ελληνική γλώσσα καταργώντας καθημερινές ελληνικές λέξεις με χαζοαγγλικούρες που αλλάζουν ακόμη και τα ονόματά τους ειδικά οι γυναίκες με αγγλικά υποκοριστικά

Τέτοιους διεφθαρμένους Έλληνες θέλετε ο Θεός "να δοξάσει".
)

Κεντρική ιδέα
α) Ο Θεός είναι Ελληνας
β) ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ θα σωθούνε και κανένας άλλος πάνω στο πλανήτη
γ) Η Τζέση η Τζούλι η Τζάσυ και η Πέπη θα πάνε στη κόλαση
δ) Οσοι ψηφίζουν Καρατζαφέρη και γενικά δεξιά ή ότι πιο δεξιά ή άκρως δεξιά στο βάθος κήπος , επίσης θα πάνε στο Παράδεισο

8)
Καλή Σαρακοστή
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Κεντρική ιδέα
α) Ο Θεός είναι Ελληνας
β) ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ θα σωθούνε και κανένας άλλος πάνω στο πλανήτη
γ) Η Τζέση η Τζούλι η Τζάσυ και η Πέπη θα πάνε στη κόλαση
δ) Οσοι ψηφίζουν Καρατζαφέρη και γενικά δεξιά ή ότι πιο δεξιά ή άκρως δεξιά στο βάθος κήπος , επίσης θα πάνε στο Παράδεισο
Αυτό είπα; Δεν καταλαβαίνω γιατί παρερμηνεύεις κάθε φορά αυτά που γράφω και τους αποδίδεις άλλο νόημα, είπα εγώ ότι ο Θεός είναι Έλληνας ή ποιοί θα σωθούν και ποιοί όχι, τί ιστορία είναι αυτή;
Κύτταξε αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που γράφωνται στο φόρουμ αλλά τα εξηγείς όπως εσύ νομίζεις τότε υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν είναι με όσους γράφουν αλλά με εσένα που δεν καταλαβαίνεις, τί να πω πιά έγινε μία φορά έγινε δύο και πάει λέγωντας. Εγώ άλλα γράφω εσύ άλλα τελείως καταλαβαίνεις!!

Διάβασε ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ κεφ.21 στιχ.40-45
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ κεφ.12 στιχ.20-24
Επειδή αμφισβητείς ότι γράφω διάβασε την Καινή Διαθήκη να τα δείς ιδίοις όμμασι.
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Χαίρομαι με την εξέλιξη της συζήτησης μετά το μπάσιμο που σας έκανε ο Νικηταράς. Και επίσης για την πενία των επιχειρημάτων σας, η οποία είναι εξόχως αποκαλυπτική.
Αγαπητέ filtor μην μας λές και μας ξαναλές ότι εσύ θα πολεμήσεις. Και εμείς το ίδιο θα κάνουμε. Δεν είσαι σε κανένα forum που συμμετέχουν οι αδελφές του Νοσοκομείου Ευαγγελισμός, και σύ ο μόνος άντρας. Αν μπορείτε απαντήστε επί της ουσίας στον Νικηταρά και όχι με emoticons.
Έχετε ξεπεράσει κάθε όριο τρομολαγνείας. Θάλεγε κανείς ότι πιστεύετε στον Χριστό, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσετε την ανάγκη της περιέργειάς σας για τα μελλούμενα. Και βάζετε στο ίδιο καλάθι τις φλυτζανούδες, τον Λιακόπουλο και τους Γέροντες, απλώς προτιμάτε τις προφητείες των Γερόντων για να είστε και θρησκευτικά καλυμμένοι. Και εκθέτετε και αυτούς και την ορθοδοξία στα μάτια των επισκεπτών και των άλλων μελών του φόρουμ, δίνοντας την εντύπωση ότι η πίστη αυτή, είναι κάτι μεταξύ σχιζοφρένειας, παραληρήματος και φαντασιοπληξίας.
Σας έχουν πάρει δε είδηση από καιρό και οι διάφοροι επιτήδιοι και έχουν επιδοθεί σε έναν άνευ προηγουμένου, εκδοτικό οργασμό, ξεπουπουλιάζοντάς σας κανονικά: "Οι προφητείες του Γέροντα Τάδε", "τα έσχατα κατά τον Γέροντα Ψ", "Ο καιρός γαρ εγγύς" κλπ. κλπ.
(Ελπίζω να σας σκουληκιάσουν και τα τρόφιμα που αγοράσατε, όπως σκουλήκιασε το μάννα που "προνόησαν" να αποθηκεύσουν οι Εβραίοι στην έρημο, για να συνετιστείτε)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Σκέψου τότε ότι έχεις να κάνεις με ένα "χαζό" και διασκέδασε μαζί μου
:)

Εγώ αυτό κατάλαβα
Οτι κάναμε τον Θεό εγχώριο προϊόν
Πάρτε το χαμπάρι και απόφαση ,δεν είμαστε πια ΕΛΛΑΔΑ είμαστε ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ
ΘΕΛΟΥΜΕ δε ΘΕΛΟΥΜΕ
Δεν έχουμε 1821 έχουμε 2007
Θέλουμε δε θέλουμε
Χάνουμε πατρίδες και Θράκη και Κύπρο και Ιμια και και και και
Θέλουμε δε θέλουμε
Αλλοι αποφασίζουν
Θέλουμε δε θέλουμε

Μοιρολατρικό ? μπορεί αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι άλλο επί του παρόντος
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Xpnstos έγραψε:

Και εκθέτετε και αυτούς και την ορθοδοξία στα μάτια των επισκεπτών και των άλλων μελών του φόρουμ, δίνοντας την εντύπωση ότι η πίστη αυτή, είναι κάτι μεταξύ σχιζοφρένειας, παραληρήματος και φαντασιοπληξίας.
Σας έχουν πάρει δε είδηση από καιρό και οι διάφοροι επιτήδιοι και έχουν επιδοθεί σε έναν άνευ προηγουμένου, εκδοτικό οργασμό, ξεπουπουλιάζοντάς σας κανονικά: "Οι προφητείες του Γέροντα Τάδε", "τα έσχατα κατά τον Γέροντα Ψ", "Ο καιρός γαρ εγγύς" κλπ. κλπ.
(Ελπίζω να σας σκουληκιάσουν και τα τρόφιμα που αγοράσατε, όπως σκουλήκιασε το μάννα που "προνόησαν" να αποθηκεύσουν οι Εβραίοι στην έρημο, για να συνετιστείτε)
Αδελφέ, συγχώρεσέ μας που δίνουμε τόσο μεγάλη σημασία στις προφητείες. Έχεις δίκιο ότι έχουμε ξεπεράσει το μέτρο και ότι άλλα πράγματα θα έπρεπε να μας απασχολούν περισσότερο. Αλλά νομίζω ότι η ορθοδοξία δεν εκτίθεται από τα πιστεύω κάποιας ομάδας αδελφών, όπως εμείς. Μάλλον εμείς εκτιθέμεθα!
Σε παρακαλώ όμως μην χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "σχιζοφρένεια", ή "να σκουληκιάσουν τα τρόφιμα που πήρατε", για τα λάθη μας! Στο κάτω - κάτω είμαστε όλοι αδέλφια και ας κάνουμε και λάθη!
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Xpnstos έγραψε:Χαίρομαι με την εξέλιξη της συζήτησης μετά το μπάσιμο που σας έκανε ο Νικηταράς. Και επίσης για την πενία των επιχειρημάτων σας, η οποία είναι εξόχως αποκαλυπτική.
Αγαπητέ filtor μην μας λές και μας ξαναλές ότι εσύ θα πολεμήσεις. Και εμείς το ίδιο θα κάνουμε. Δεν είσαι σε κανένα forum που συμμετέχουν οι αδελφές του Νοσοκομείου Ευαγγελισμός, και σύ ο μόνος άντρας. Αν μπορείτε απαντήστε επί της ουσίας στον Νικηταρά και όχι με emoticons.
Έχετε ξεπεράσει κάθε όριο τρομολαγνείας. Θάλεγε κανείς ότι πιστεύετε στον Χριστό, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσετε την ανάγκη της περιέργειάς σας για τα μελλούμενα. Και βάζετε στο ίδιο καλάθι τις φλυτζανούδες, τον Λιακόπουλο και τους Γέροντες, απλώς προτιμάτε τις προφητείες των Γερόντων για να είστε και θρησκευτικά καλυμμένοι. Και εκθέτετε και αυτούς και την ορθοδοξία στα μάτια των επισκεπτών και των άλλων μελών του φόρουμ, δίνοντας την εντύπωση ότι η πίστη αυτή, είναι κάτι μεταξύ σχιζοφρένειας, παραληρήματος και φαντασιοπληξίας.
Σας έχουν πάρει δε είδηση από καιρό και οι διάφοροι επιτήδιοι και έχουν επιδοθεί σε έναν άνευ προηγουμένου, εκδοτικό οργασμό, ξεπουπουλιάζοντάς σας κανονικά: "Οι προφητείες του Γέροντα Τάδε", "τα έσχατα κατά τον Γέροντα Ψ", "Ο καιρός γαρ εγγύς" κλπ. κλπ.
(Ελπίζω να σας σκουληκιάσουν και τα τρόφιμα που αγοράσατε, όπως σκουλήκιασε το μάννα που "προνόησαν" να αποθηκεύσουν οι Εβραίοι στην έρημο, για να συνετιστείτε)
Αδερφέ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε - μην κουράζεσαι.
Αφού σε ενοχλεί η διαδικτυακή παρουσία μου, σταματάω εδώ αυτό το θέμα.

Το ποιον μου θα το κρίνει ο Θεός - όχι εσύ, με αυτό το ομαδικό τσουβάλιασμα που προσπαθείς να κάνεις.
Xpnstos έγραψε:"(Ελπίζω να σας σκουληκιάσουν και τα τρόφιμα που αγοράσατε, όπως σκουλήκιασε το μάννα που "προνόησαν" να αποθηκεύσουν οι Εβραίοι στην έρημο, για να συνετιστείτε)"
Καλό! :lol:

Από μένα ΤΕΛΟΣ!
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Προς Νικηταρά:
Ωραίος ο διαφαινόμενος τσαμπουκάς σου, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτή η εναλαγή πεζών κεφαλαίων στα κείμενά σου.
Για τις ερωτήσεις σου:
Κάποτε ο Άγιος Σιλουανός βρέθηκε σε μία μικρή συγκέντρωση μοναχών, στο κελλί κάποιου συμμοναστή του. Εκεί κάποιος γέροντας και μάλιστα πνευματικός, ανέφερε ότι του αρέσει να διαβάζει εφημερίδες για να μαθαίνει τα νέα του κόσμου, και να υποκινείται έτσι σε περισσότερη προσευχή. Ο Άγιος Σιλουανός, απάντησε ότι δεν χρειάζεται να διαβάζει κανείς εφημερίδες, αποφεύγοντας να δώσει περισσότερες εξηγήσεις. Ο συγγραφέας του βίου του, Γέροντας Σωφρόνιος, εξηγεί ότι ο Άγιος Σιλουανός, το είπε αυτό εννοώντας ότι η προσευχόμενη και φλεγόμενη από αγάπη καρδιά ενός Αγίου, δεν χρειάζεται εφημερίδες για να μάθει ότι ο μεταπτωτικός κόσμος υποφέρει από την δουλεία του διαβόλου. Δεν έχει σημασία να μάθεις αν σήμερα συνέβησαν 2 βιασμοί και ένας φόνος ή μια αιμομιξία και 3 φόνοι για να προσευχηθείς για τον κόσμο και τα προβλήματά του.
Με το ίδιο σκεπτικό δεν χρειαζόταν να διαβάζει εφημερίδες και ο Γέρων Παϊσιος.
Όσον αφορά την ερώτηση για το θεόπνευστο των Ευαγγελίων που την κάνεις με αφορμη την διαφορά των δύο Ευαγγελιστών στο γενεαλογικό δέντρο του Χριστού. Θεόπνευστο δεν σημαίνει Θεόγραφο. Θεόγραφες ήταν μόνο οι δέκα εντολές. Θεόπνευστο σημαίνει εμπνευσμένο από τον Θεό. Και αυτό εξηγεί και την διαφορά στους δύο Ευαγγελιστές. Και σύ αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους για το γενεαλογικό δέντρο κάποιου συγχωριανού σου, και μάλιστα σε βάθος χρόνου, θα πάρεις δέκα διαφορετικές εκδοχές. Δεν πήγαν δα και στο ληξιαρχείο της Ιερουσαλήμ οι Ευαγγελιστές, να πάρουν πιστοποιητικό οικογενειακής μερίδας του Χριστού. Έγραψαν για αυτό το θέμα, ότι έμαθαν ρωτώντας. Από την στιγμή που δεν είναι κεφαλαιώδες ζήτημα για την σωτηρία μας, το αν ο προπροπροπροπροπάππους του Χριστού ήταν ο Εσδράμ ή ο Μεναχέμ, έμειναν αυτές οι δύο εκδοχές, αποδεικνύοντας πολύ ανθρώπινα ότι το Ευαγγέλιο γράφτηκε από ανθρώπους για ανθρώπους, με την 'Εμπνευση του Αγίου Πνεύματος και με σκοπό την σωτηρία μας. Οι Ευαγγελιστές δεν διεκδικούν δάφνες διατριβής διαπρεπούς ιστορικού. Το Ευαγγέλιο είναι αυτό που λέει: Το χαρμόσυνο μήνυμα της Σωτηρίας μας.
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

filtor έγραψε: Το ποιον μου θα το κρίνει ο Θεός - όχι εσύ, με αυτό το ομαδικό τσουβάλιασμα που προσπαθείς να κάνεις.
Αυτό μου έλειπε να κρίνω το ποιόν σου. Εδώ δεν ξέρω το δικό μου. Εγώ απαντώ σε αυτά που βλέπω να γράφονται, και αυτό σύμφωνα με την γνώμη μου. Την καρδία και τους νεφρούς τους ετάζει Άλλος (και ευτυχώς).
Πάντως προσωπικά δεν έχω, και δεν με ενοχλεί η διαδικτυακή παρουσία σου, όπως ελπίζω να μην σας ενοχλεί και η δική μου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Να με συγχωρέσετε, αλλά θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει έστω και υποψία ότι μπορεί να εμπεριέχεται κάποια μικρή ανακρίβεια στα Ευαγγέλια, διότι είναι Θεόπνευστα και όχι Θεόγραφα. Το πιο πιθανό είναι ότι εμείς δεν μπορούμε να ερμηνέψουμε σωστά τα Ευαγγέλια και νομίζουμε ότι γράφουν αντικρουόμενα πράγματα. Παρόμοια απορία είχα κι εγώ για κάποια γραφόμενα των Ευαγγελίων που εμφανίζονταν να διαφέρουν, αλλά ο – εξαίρετος – ιερέας της ενορίας μου που έδωσε πλήρη εξήγηση. Παραθέτω την ερώτηση που του έκανα και την απάντηση που μου έδωσε:

Ερώτηση : Υπάρχει μια σύγχυση, σχετικά με το τι απάντησε ο Χριστός, όταν ο Αρχιερέας Καϊάφας τον ρώτησε αν είναι όντως ο Χριστός. Σε πρόσφατη προβολή (το Πάσχα) της ταινίας του Τζεφιρέλλι «Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ» (η οποία όταν πρωτοπροβλήθηκε είχε ξεσηκώσει πολλές ενστάσεις από τους ορθόδοξους), εμφανίζεται ο Ιησούς να απαντάει στον Καϊάφα ότι όντως είναι ο Υιός του Θεού. Στα Ευαγγέλια όμως, ο Χριστός φέρεται να μην δίνει μία (την ίδια) απάντηση. Παρακάτω παραθέτω την απάντηση που έδωσε ο Ιησούς στην ερώτηση αυτή, όπως αναγράφεται από τους Ευαγγελιστές :
1. «Συ είπας» (Ματθ κστ΄ 64)
2. «Εγώ ειμί» (Μαρκ ιδ΄ 62)
3. «Εάν υμίν είπω, ου μη πιστεύσητε» (Λουκ κβ΄ 67) και «υμείς λέγετε ότι εγώ ειμι» (Λουκ κβ΄ 70)
Τι ισχύει τελικά και γιατί υπήρξε αντίδραση - για το σημείο αυτό - προς την ταινία, εφ’ όσον συμφωνεί με τα γραφόμενα του Ευαγγελιστή Μάρκου;
Απάντηση : Και στις τρεις περιπτώσεις η απάντηση άμεσα ή έμμεσα είναι η παραδοχή ότι ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού. Απάντά ως απαντά εξαιτίας των προθέσεων των ερωτώντων.
α) Συ είπας: Σε ερώτηση του Καϊάφα αν είναι ο Υιός του Θεού, απαντά κατά τον εβραϊκό τρόπο. «Είναι όπως τα λες».
β) Εγώ ειμί: ο Μάρκος απαντά κατά τον τρόπο των εθνών, ευθέως, «ναι είμαι».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”