Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

κανένα όργανο δε μπορεί να μετρήσει την ανοησία του Χαρδαβέλλα
Μη καταπίνεις ότι ακούς στη τηλεόραση άκριτα . Μάλλον θα αναφέρεσαι στις φωτογραφίες kirlian που απεικονίζουν φωτεινά σημεία σαν φλόγες σε κάθε ζωντανό όν .
Αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη ψυχή . Η φωτεινότητα πέφτει μετά από λίγες μέρες γιατί σταματάει στο σώμα κάθε ηλεκτρική δραστηριότητα που ιονίζει τα οργανικά μόρια του σώματος , και σταματούν να εκπέμπουν ηλεκτρόνια …

Τα τελώνια είναι δαι..ς που αρχίζουν και διαβάζουν όλες τις αμαρτίες που έχουμε κάνει και για τις οποίες δεν έχουμε εξομολογηθεί . Αν αυτά που καταμαρτυρούν είναι περισσότερα από τις καλές πράξεις τότε τραβάνε τη ψυχή του ανθρώπου μακριά από το φως του Θεού , και αυτή βασανίζεται απίστευτα .
lovebird
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από lovebird »

επειδη δεν το εχω καταλαβει καλα..........
ο ανθρωπος που εχει κανει περισσοτερα καλα απο κακα σωζεται και ολοι οι υπολοιποι παντε γραμμη για το καζανι;
τοτε ποιο το νοημα να ειμαστε χριστιανοι;.......δεν μας χρειαζεται θεος παρα μονο ηθικη..........
και ο ληστης πανω στο σταυρο;.......μεχρι την υστατη ωρα σκοτωνε και εκλεβε.........αλλα ηταν ο πρωτος που την γλυτωσε :roll: ........
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

ο ανθρωπος που εχει κανει περισσοτερα καλα απο κακα σωζεται και ολοι οι υπολοιποι παντε γραμμη για το καζανι;
Αν δεν εξομολογηθεί τα κακά , τότε ναι ... αυτή είναι η γενική ιδέα .
τοτε ποιο το νοημα να ειμαστε χριστιανοι;.......δεν μας χρειαζεται θεος παρα μονο ηθικη..........
Εκτός από καλές πράξεις χρειάζεται και ορθή πίστη . Δεν του αρέσουν του Θεού οι άθεοι που αρνούνται την ύπαρξή του .
και ο ληστης πανω στο σταυρο;.......μεχρι την υστατη ωρα σκοτωνε και εκλεβε.........αλλα ηταν ο πρωτος που την γλυτωσε
Ο ληστής πάνω στο σταυρό μετάνιωσε και όλες οι αμαρτίες του σβήστηκαν , τον εξομολόγησε ο ίδιος ο Θεός , και έμεινε μόνο με την αγάπη του στο Χριστό
lovebird
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από lovebird »

Ο ληστής πάνω στο σταυρό μετάνιωσε και όλες οι αμαρτίες του σβήστηκαν , τον εξομολόγησε ο ίδιος ο Θεός , και έμεινε μόνο με την αγάπη του στο Χριστό
σωστα :study: ...........
Αν δεν εξομολογηθεί τα κακά , τότε ναι ... αυτή είναι η γενική ιδέα .
το καταλαβαινω να με συγχωρεσει ο θεος....αλλα οταν εγω το ξανακανω το ιδιο λαθος την επομενη μερα......τί γινεται;
θα την γλυτωνω συνεχεια πηγαινοντας καθε τρεις και λιγο για εξομολογηση;
λιγο βολικο μου ακουγτεται αυτο :D :roll: :roll: .................
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

το καταλαβαινω να με συγχωρεσει ο θεος....αλλα οταν εγω το ξανακανω το ιδιο λαθος την επομενη μερα......τί γινεται;
θα την γλυτωνω συνεχεια πηγαινοντας καθε τρεις και λιγο για εξομολογηση;
λιγο βολικο μου ακουγτεται αυτο
Αν κάνεις το ίδιο λάθος αλλά στεναχωριέσαι , τότε ναι , θα τη γλυτώνεις συνέχεια με την εξομολόγησει κάθε τρεις και λίγο. Στο ίδιο σημείο είμαστε , κουράγιο , μετά από λίγο καρό θα σταματήσει .
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Δημοσίευση από spyridonas »

O ΓΕΡΩΝ ΝΙΚΩΝ από την νέα σκήτη απαντά επάνω σ'αυτό το θέμα:
http://www.youtube.com/watch?v=S9N9gK7a6t0
http://www.youtube.com/watch?v=5FiIqoW4 ... re=related

Αυτά που λέει ο Γέρων Νίκων μου είπε και ένας άλλος γέροντας στο Άγιον Όρος όπως και την σημασία που έχουν τα Μνημόσυνα και η ελεημοσύνη για την ψυχή του κεκοιμημένου,κι ακόμα πως, όπως ένας κεκοιμημένος μπορεί να μεταβεί από την Κόλαση στον Παράδεισο στην τελική Κρίση μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.
Σε ερώτηση μου πώς γίνεται αυτό? μου είπε πως ,ας υποθέσουμε για κάποιον που είναι συγγραφέας, πεθαίνει και στη μερική κρίση προγεύεται τον Παράδεισο, όμως πριν πεθάνει γράφει κάποιο βιβλίο που μπορεί στο μέλλον να επηρεάσει κάποιους αναγνώστες και να τους οδήγηση σε αίρεση η αυτοκτονία η κάποιο άλλο αμάρτημα, αυτός στην τελική Κρίση θα αλλάξει θέση. :angryfire :angryfire :angryfire
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Θα πρεπει να προσεξουμε αδελφοι εδω εναν μεγαλο και επιμονο πειρασμο, που εχουν παντοτε συντροφο τους, οσοι ασκουν, η ειναι προς την οδο, του, να ασκησουν εργο Πιστεως και δη Ορθοδοξου, ητοι της μονης αληθινης και σωτηριωδους Πιστεως.

Ποιος ειναι αυτος ο πειρασμος;

Ειναι η προαιωνια εφεση-ταση, αναγκη εαν θελετε, η για πολλους ακομα και ασεβης περιεργεια, του ανθρωπου, να "ερμηνευσει", να προκαταλαβει, να αποκωδικοποιησει τον τροπο "σκεψης", ενεργειας, βουλησεως του Θεου.

Αυτο συμβαινει σε καθε ζητημα της ζωης, εκει που κορυφωνεται ομως και προσλαμβανει διαστασεις εμμονης, ειναι στο θεμα της μεταθανατιας καταστασεως και της επακολουθουσης κρισεως. Και εν μερει δικαιολογημενα.

Ομως πρεπει να αναρωτηθουμε.

Εχει καμμια σχεση η πεπερασμενη-δημιουργημενη-κτιστη λογικη-σκεψη μας, που λαμβανει πρωτογενεες υλικο προς επεξεργασια απο την ορατη κτιση, και τα αισθητα-γεγονοτα που μας περιβαλουν, με την απειρη, ακαταληπτη, ακτιστη, ανεξιχνιαστη, πανσοφη, πανσθενουργη, παντοδυναμη, τελεια με λιγα λογια, Θεια Βουληση και Προνοια, και Δικαιοσυνη;

Oχι βεβαια. Πορρω απεχουν, ετη φωτος εκατομμυρια εκατομμυριων.

Τα κριτηρια του Θεου ειναι πολλαπλασιως διαφορετικα απο τα συμφεροντολογικα ανθρωπινα και ατομικιστικα οριοθετημενα δικα μας.

Επειδη ομως οπως ανεφερε και μεσα απο την Αγια Γραφη, ο αγαπημενος konstantinoupolitis, εχει ηδη δωσει ο Θεος μερικη μαρτυρια της καταστασεως των κεκοιμημενων, τοση ωστε να εχουμε την καλη ανησυχια, να ανταποκρινομαστε στις σωτηριες εντολες Του, στην διαθηκη Του, το Ευαγγελιο Του, και μεσα απο ολα αυτα, στην Αγαπη Του, γιατι ο απωτερος σκοπος, αυτος ειναι, να Τον αγαπησουμε, και να ζησουμε αιωνια μεσα απο αυτην την ζωοποιο σχεση υπαρξεως.

Εν πρωτοις θα πρεπει να κοιταμε σαν σε καθρεπτη συνεχως την πνευματικη μας πορεια, την μετανοια μας, την προσευχη μας, και να μην εχουμε κατα νουν, το πως θα εννοησουμε τον υπερβατικο χαρακτηρα των ακτιστων ενεργειων μεσα απο τις οποιες ο Θεος προωθει το σχεδιο της σωτηριας του ανθρωπου.

Αυτο ειναι των τελειων, των Αγιων ψυχων, που εχοντας φτασει σε μετρο ηλικιας πνευματικης τετοιας, ωστε να ευαρεστησουν τον Χριστο, ελαβαν χαρισμα διακρισεως, και πληροφορηθηκαν πραγματα και καταστασεις που ΔΕΝ εκφραζονται με ανθρωπινα μετρα.

Το εχει πει και ο Μεγας σαγηνευτης των εθνων Αποστολος Παυλος ξεκαθαρα.

Συγκαταβατικα και στα χαμηλα μετρα τα δικα μας, μας λενε καποια, ελαχιστα, πολυ λιγα πραγματακια, οσα μπορουμε να σηκωσουμε.

Λοιπον, μην αδημονειτε, μην αποπροσανατολιζεστε με τετοιες "αποριες". Ειναι εκ του πειρασμου αυτα, κατα μεγαλο ποσοστο.

Τι θα γινει ο ενας, τι θα γινει ο αλλος. Που πανε οι.. βουδιστες, που οι μουσουλμανοι. Ποσοι θα αλλαξουν το.. εισιτηριο και απο καταστρωμα (κολαση), θα το γυρισουν σε Α' Σαλονι (παραδεισο)..

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Ας κοιταξουμε την μετανοια μας, την πνευματικη μας ζωη, τον συνανθρωπο μας, μπας και δουμε και εμεις οι ταλαιπωροι Θεου Προσωπο, και ας αφησουμε τωρα τα "δυσκολα ερωτηματα".

Γιατι μπορει στο τελος να μεινουμε με τα ερωτηματα για τους αλλους, οι οποιοι θα εχουν σωθει, και εμεις αιωνια θα "απορουμε" γιατι το ενα και γιατι το αλλο, μα προπαντος, γιατι δεν καναμε αυτο το λιγο που ζηταει ο Χριστος, για να σωθουμε, αλλα καταναλωσαμε τον χρονο που μας δοθηκε, σε.. αποριες.

μη γενοιτο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Πως μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

ΑΝ έχεις ΄΄μέσον΄΄ γίνεται. ( Στην Ελλάδα χωρίς καμιά συζήτηση η αμφιβολία)

Στην άλλη ζωή.....μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Σπάρτακος έγραψε:Πως μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

ΑΝ έχεις ΄΄μέσον΄΄ γίνεται. ( Στην Ελλάδα χωρίς καμιά συζήτηση η αμφιβολία)

Στην άλλη ζωή.....μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα.
Εχεις δικιο αδελφε
εγω θα ελεγα τωρα σαρρακοστη να φαμε κανενα σουβλακι κανενα μεζεδακη τσιπουρακια να πηγαινουμε στα μπουζουκια και στην αλλη ζωη να περιμενουμε το μεγα θαυμα να παη η ψυχη στον παραδεισο απο τον αδη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Πώς μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

Δημοσίευση από pepiixthis »

Σπάρτακος έγραψε:Πως μπορεί κάποια ψυχή εκ του Άδη να μεταβεί στον Παράδεισο;

ΑΝ έχεις ΄΄μέσον΄΄ γίνεται. ( Στην Ελλάδα χωρίς καμιά συζήτηση η αμφιβολία)
:o
Σπάρτακος έγραψε: Στην άλλη ζωή.....μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα.
Ισα ισα στην αλλη ζωη θελουμε μέσον :wink:
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”