Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από stathis73 »

Πριν μερικές ημέρες εκλάπη από την Ιερά μονή της Αγίας Αναστασίας της φαρμακολυτρίας στα βασιλικά της Θεσσαλονίκης, η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας όπου και τιμούνταν με ιδιαίτερη ευλάβεια απο ολο τον νομό Θεσσαλονίκης και όχι μόνο.
Η Τίμια Κάρα της Αγίας φυλασσόταν στο Καθολικό του Ναού της ιεράς μονής και σε λάρνακα η οποία ήταν κλειδωμένη και ανά 40 ημέρες την άνοιγαν για να βγάλουν απο μέσα τα δακτυλίδια με το πατριαρχικό οικόσημο και το ονομα της Αγίας επάνω χαραγμένο που τα έδιναν στον κόσμο για ευλογία.

Σύμφωνα με πληροφορίες άγνωστοι έσπασαν την πόρτα και ετσι εισέβαλαν στον κυρίως Ναό και στην συνέχεια αφου παραβίασαν την κλειδαριά όπου φυλασσόταν η Κάρα της Αγίας Αναστασίας την έκλεψαν.

Να αναφέρουμε ότι πριν μια εβδομάδα στον Ναό της Ροτόντα στην Θεσσαλονίκη που βρίσκεται κοντά στην καμάρα και ενω τελούνταν αγρυπνία προς τιμή του Αγίου Γεωργίου άγνωστος μπήκε μέσα στο Ιερό και έκλεψε μέρος απο λείψανα του Αγίου Γεωργίου.
Την τελευταία στιγμή έγινε αντιληπτός απο τον Ιερέα του Ιερού Ναού και μετά από τεράστια κινητοποίηση της αστυνομίας τον συνέλαβαν στα σύνορα προς την Βουλγαρία.

Εύχομαι με τις προσευχές ολων μας να βρεθεί ο ιερόσυλος και να επιστρέψει η Τίμια Κάρα στην θέση της.
Ενα γεγονός που εχει συγκλονίσει ολη την Μακεδονία καθώς η Αγία Αναστασία ειναι Ιδιαίτερα αγαπητή.

Να υπενθυμίσω οτι είναι το μοναστήρι που επισκεφτήκαμε σαν φόρουμ στην τελευταία συνάντηση που κάναμε εδω στην Θεσσαλονίκη.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από Teri »

Σημεία των καιρών... Η Αγία δεν θα επιτρέψει να ταλαιπωρείται έτσι το λείψανό της, όπως δεν επέτρεψε πέρυσι ο Άγιος Νικόδημος και πολύ πρόσφατα ο Άγιος Γεώργιος. Μόνο επιτρέψτε μου μια διόρθωση στην αγάπη σας:
stathis73 έγραψε: Να αναφέρουμε ότι πριν μια εβδομάδα στον Ναό της Ροτόντα στην Θεσσαλονίκη που βρίσκεται κοντά στην καμάραστο ναό του Αγίου Γεωργίου που είναι απέναντι από τη Ροτόντα, το μετόχι της Μονής Γρηγορίου για όσους γνωρίζουν και ενω τελούνταν αγρυπνία προς τιμή του Αγίου Γεωργίου άγνωστος 2 ήτανμπήκε μέσα στο Ιερό και έκλεψε μέρος απο λείψανα του Αγίου Γεωργίου.Έναν σταυρό και το Ευαγγέλιο
Την τελευταία στιγμή έγινε αντιληπτός απο τον Ιερέα του Ιερού Ναού και μετά από τεράστια κινητοποίηση της αστυνομίας τον συνέλαβαν στα σύνορα προς την Βουλγαρία. Ο Άγιος επέστρεψε στο σπίτι του, (ανήμερα της γιορτής του!) το ίδιο και τα κειμήλια.
Αγία του Θεού πρέσβευε υπέρ ημών!
Θεοτόκε, ἡ ἐλπὶς πάντων τῶν Χριστιανῶν, σκέπε, φρούρει, φύλαττε τοὺς ἐλπίζοντας εἰς Σέ.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Άτομα που κάνουν ιεροσιλίες δεν μπορεί να έχουν σχέσεις με τον Τριαδικό Θεό... έχουν πεθάνει ψυχικά πριν το σωματικό θάνατο... αλλιώς δεν εξηγείτε πως τολμούν και δεν έχουν φόβο στην καρδιά τους. Πάντως όλα τα επιτρέπει ο Κύριος και υπάρχει λόγος. Αναμένομεν να ίδωμεν...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Έθνος που πλέον δεν είναι σε θέση να διαφυλάξει ούτε καν τα άγια τα όσια και τα ιερά του.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από nickzark »

δυστηχός γεμίσαμε πολλους αλλόθρησκους, αλλα δεν μπορώ να καταλαβω τι τα θέλουν/να τα πουλήσουν???ποιος θα τα αγοράσει??κρίμα.είχα πάει και εγω στη συναντηση του φόρουμ εκει.δεν θα το αφήσει ο θεός έτσι
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από stathis73 »

Πριν λίγο καιρό ένας ανώτατος Αξιωματικός εδω στην Θεσσαλονίκη της Αστυνομίας, πήγε στην Σουρωτή για να παρακαλέσει τον Άγιο Αρσένιο καθώς και τον παππούλη Πατέρα Παΐσιο για να γινει καλα κάποιο συγγενικό του πρόσωπο από τον καρκίνο και καθώς ηταν έτοιμος να φύγει λέει στον Γέροντα ............."Αγιε Γεροντα κάνε να βρεθούν τα Άγια Λείψανα που κλάπηκαν. ( Κάρα της Αγίας Αναστασίας και αλλα)

Μετά απο δυο μέρες η ασφάλεια Θεσσαλονίκης συνέλαβε την σπείρα ή οποία έκλεψε και τον Ιερό Ναό του Αγίου Μηνά καθώς όταν έφευγαν από τον Ναό τους έγραψε κάμερα ασφαλείας σε διπλανό κατάστημα, από τον Ναό του Αγίου Μηνά πήραν ενα κομμάτι απο Ιερό λείψανο του Αγίου, σύμφωνα με πληροφορίες είχαν σαν επόμενο στόχο την Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Του Θεολόγου στην Σουρωτή.

Μέσα στην σπείρα ήταν και ενας Έλληνας και προορισμός των Αγίων Λειψάνων ήταν η Ρουμανία.
Αναμένεται τώρα οι ομολογία τους καθώς και η επιστροφή των Αγίων Λειψάνων τόσο στην Ιερα Σταυροπηγιακή Μονη Της Αγιας Αναστασίας όσο και στους υπόλοιπους Ιερούς Ναούς.

Δόξα τον Θεό και ευχομαι την ημέρα της επιστροφής της Τιμίας Καρας να είμαι παρών στο μοναστήρι. :8 :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα σοι ο Θεός!
Δεν θα ήθελα με τίποτε να είμαι στη θέση όσων κλέβουν ιερά λείψανα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δόξα τω Θεώ και η επιθυμία σου να πραγματοποιηθεί Μακεδόνα, στο εύχομαι ολόψυχα!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εκλάπη η Ιερά Κάρα της Αγίας Αναστασίας

Δημοσίευση από stathis73 »

Σήμερα που μίλησα με τον Διοικητή του τμήματος οπου στεγάζεται και η ασφάλεια, μου είπε οτι Ισχυρίζονται οτι τα πέταξαν τα Ιερά Λείψανα, βέβαια κανείς δεν τους πιστεύει και επίσης ενθαρρυντικό είναι οτι ούτε στην Ρουμανία όπου υπήρχε παρακολούθηση πήραν τίποτα απο την Ελλάδα, ολοι εύχονται και ελπίζουν να τα παραδώσουν γρήγορα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”