Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Dimitrisp
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Larissa

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από Dimitrisp »

nikiforos έγραψε:Αγιον Όρος Προσκυνηματική Επίσκεψη



Μάϊος 2010
Ena yperocho - Mageytiko taxidi...
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από eleimon »

Μπραβο παιδια βοηθεια σας.......σας ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ενα όμορφο προσκύνημα όπως είναι εκ προοιμίου δεδομένο και αναμενόμενο στο Αγιο Ορος οπουδήποτε και αν πάει κάποιος. Είχα την χαρά να συνοδοιπορήσω με αδελφούς που διακατεχονται απο το Ορθόδοξο πνεύμα.

Με το πάτημα του ποδιού στο Ορος ο λοιπός κόσμος σβύνει και αυτόματα η ψυχή αυτόματα αναζητά το φώς που αβίαστα υπάρχει και στην παραμικρή πέτρα του Ορους.

Πάντα καθοριστική για μένα είναι η ατμόσφαιρα στην θεία Λειτουργία όπου επιτέλους ο εαυτός μου φεύγει απο τα σύνορα της καθημερινής ανθρώπινης σκεψης. Αδυνατώ να σκεφτώ οτιδήποτε άλλο στο Αγιο Ορος εκτός απο την Ορθοδοξία.

Κατα την Θεία Λειτουργία, το φως των λιγοστών κεριών και η κατανυκτικότητα του περιβάλοντος αφοπλίζουν τις αντιστάσεις του σκληρού εαυτού μας και δάκρυα έρχονται στα μάτια για την απομάκρυνσή μου απο την βίωση της Ορθοδοξίας. Ψάχνω την ασφαλή αυτή όαση στην καθημερινότητα και αδυνατώ να την βρώ οπουδήποτε αλλού εκτός Ορους.

Πάντα δύσκολη η επιστροφή στην πραγματικότητα. Προσδοκώ στο επόμενο Προσκύνημα στο Ορος οποτεδήποτε και αν αυτό έρθει.

Κλείνοντας, αναφέρω την μεστή επαφή που είχα με το Μοναχό Λεόντιο της ΙΜ Διονυσίου, οι φίλοι του οποίου τηρούν την ιστοσελίδα http://www.imdelo.gr η οποία αν και είναι extreme για μένα, για άλλους είναι απόλυτο σημείο αναφοράς.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Να μας εξιστορήσει ο Παναής την εμπειρία του με τον μοναχό Χαρίτωνα (στην Ι.Μ. Διιονυσίου) που τον παρατήρησε επειδή κάπνιζε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Τελικά μόνο 24 ώρες κράτησε η αποχή απ' το φόρουμ.
Τόσο χρειάστηκε για να καταλάβω κάτι.

Να ευχαριστήσω τον Διονύση, για μια κουβέντα που μου είχε πει στο Ορος. Οτι πολλές φορές μετά την επιστροφή από κάποιο προσκύνημα, μπαίνουν λογισμοί στους ανθρώπους.
Εγώ μετά το Ορος, κατελήφθην από ακηδία. Δεν είχα διάθεση για τίποτα. Σκέφτηκα να φύγω και απ' το φόρουμ.
Σήμερα το πρωί σκέφτηκα την κουβέντα του Διονύση και αντιλήφθηκα το όλον θέμα.
Να λοιπόν που οι αδελφικές επισημάνσεις, όταν είναι προϊόν ειλικρινούς διάθεσης και εκ καρδίας εκπορευόμενες, παίζουν καμμιά φορά καταλυτικό ρόλο σε μιά σειρά από καθημερινά θέματα.
Νάσαι καλά Διονύση αδελφέ μου.
aposal έγραψε:Να μας εξιστορήσει ο Παναής την εμπειρία του με τον μοναχό Χαρίτωνα (στην Ι.Μ. Διιονυσίου) που τον παρατήρησε επειδή κάπνιζε.


Παραθέτω τον διάλογο: (Χ ο μοναχός Χαρίτων, Π ο υποφαινόμενος).
X. Γιατί καπνίζεις?
Π. Είναι μιά κακή συνήθεια πάτερ.
Χ. Δεν μπορείς να το κόψεις?
Π. Δεν το έχω προσπαθήσει και πολύ.
Χ. Μήπως δεν θέλεις να το κόψεις?
Π. Ξέρω γω, ίσως πράγματι να μην θέλω.
Χ. (χαμογελώντας) Μάλλον δεν ξέρεις να θέλεις!!
(Εδώ όλη η παρέα ξεκαρδίστηκε στα γέλια!)

Στη συνέχεια ο πατήρ Χαρίτων, μου είπε ότι πρέπει να προσπαθούμε διαρκώς για να πετύχουμε αυτό που πρέπει. Γιατί αν τουλάχιστον δεν προσπαθούμε, τότε αυτό κατά βάση σημαίνει, ότι στην ουσία δεν θέλουμε. Και απώτερα όλα τούτα ενεργούν ίσως και χωρίς να το καταλαβαίνουμε σε άρνηση Κυρίου.

Ο πατήρ Βασίλειος στη Λαύρα, ήταν λιγότερο αυστηρός και περισσότερο χιουμοριστικός, σε σχετική κουβέντα περί καπνίσματος.
Διάλογος: (Εννοείται πως πρόκειται για διάθεση αστεϊσμού του πατρός Βασιλείου και όχι για κυριολεξία).
Β. Εσείς οι καπνιστές, είστε πιό κοντά στη Σωτηρία!
Π. Μα πώς είναι δυνατόν?
B. Εσύ τόσο που καπνίζεις, αν το κόψεις θα πας κατ' ευθείαν στον Παράδεισο!
Π. Γιατί πάτερ? Δεν μου φαίνεται και τόσο αυτονόητο αυτό!
Β. Αν όλα τα λεφτά που χαλάς για τσιγάρα, τα δώσεις για ελεημοσύνη, ορθάνοιχτες πύλες θα βρεις!

Σμαρώ τ' ακούς?????!!!!! :smile: :lol:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από smarti »

Ακούω Παναγιώτη, ακούω........ :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9 :9
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από AngelsGR »

επιτελους επεστρεψα και εγω. Θα θελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολη την παρεα. Ο καθενας τους ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος και με βοηθησαν ο καθενας με τον τροπο του. Ενα ζεστο βλεμμα, ενα θερμο χαμογελο, μια φιλικη χειραψια, ενας γλυκος λογος, ηταν αυτα που μου εδιναν οποτε τα ζηταγα. Δεν θα την αλλαζα με τιποτα αυτη την προσκυνηματικη εκδρομη. Ολα εγιναν οπως επρεπε να γινουν και τιποτα δεν θα μπορουσε να γινει καλυτερα. Ολοι σας ειστε μεσα στην καρδια μου...
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από Andreasmas »

Και εσύ Κώστα είσαι στις καρδιές όλων μας .
Εύχομαι να ξανασυναντηθούμε πολύ γρήγορα σε κάποιο άλλο προσκύνημα .
Να είσαι καλά αδελφέ.
Και σίγουρα αυτά που ζήσαμε στο Άγιο Όρος ποτέ δε θα ξεχαστούν.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
ULYSSES
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Οδυσσέας Ν. Ηράκλειο Αττικής

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από ULYSSES »

Εικόνα
- Η καμπάνα του Ρωσικού (Αγίου Παντελεήμονος)
Να ενημερώσω τους αγαπητούς αδελφούς ότι η καμπάνα στο Ρώσικο δεν είναι ούτε 12 ούτε 14 ούτε 16 τόννους αλλά 13 όπως πιο κάτω .
Το 1893 ανεγέρθηκε το κωδωνοστάσιο της Μονής Αγίου Παντελεήμονος πάνω από την είσοδο της τράπεζας με την χαρακτηριστική πυραμιδοειδή σκεπή του. Είναι κτίσμα υψίκορμο και με ισχυρή δόμηση προκειμένου να καλύπτει τα φορτία των τριάντα δύο καμπάνων του οι οποίες ξεπερνούν σε βάρος τους 20 τόνους. Η μεγαλύτερη καμπάνα βρίσκεται στον πρώτο όροφο πάνω από την Τράπεζα. Το βάρος της είναι 13 τόνοι, η διάμετρος της 2,70 μ. και η περιφέρειά της 8.71μ. Για την κρούση της απαιτούνται δύο μοναχοί. Στον ίδιο όροφο υπάρχουν τρεις ακόμα καμπάνες βάρους 3 τόνων η κάθε μία. Στον δεύτερο όροφο υπάρχουν αρκετές καμπάνες μικρότερες, οι οποίες είναι συνδεδεμένες με το ρολόι του καμπαναριού. Οι ρυθμικές κωδωνοκρουσίες τους δημιουργούν μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή αρμονία.
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από nikiforos »

ULYSSES έγραψε:Εικόνα
- Η καμπάνα του Ρωσικού (Αγίου Παντελεήμονος)
Να ενημερώσω τους αγαπητούς αδελφούς ότι η καμπάνα στο Ρώσικο δεν είναι ούτε 12 ούτε 14 ούτε 16 τόννους αλλά 13 όπως πιο κάτω .
Το 1893 ανεγέρθηκε το κωδωνοστάσιο της Μονής Αγίου Παντελεήμονος πάνω από την είσοδο της τράπεζας με την χαρακτηριστική πυραμιδοειδή σκεπή του. Είναι κτίσμα υψίκορμο και με ισχυρή δόμηση προκειμένου να καλύπτει τα φορτία των τριάντα δύο καμπάνων του οι οποίες ξεπερνούν σε βάρος τους 20 τόνους. Η μεγαλύτερη καμπάνα βρίσκεται στον πρώτο όροφο πάνω από την Τράπεζα. Το βάρος της είναι 13 τόνοι, η διάμετρος της 2,70 μ. και η περιφέρειά της 8.71μ. Για την κρούση της απαιτούνται δύο μοναχοί. Στον ίδιο όροφο υπάρχουν τρεις ακόμα καμπάνες βάρους 3 τόνων η κάθε μία. Στον δεύτερο όροφο υπάρχουν αρκετές καμπάνες μικρότερες, οι οποίες είναι συνδεδεμένες με το ρολόι του καμπαναριού. Οι ρυθμικές κωδωνοκρουσίες τους δημιουργούν μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή αρμονία.
Οδυσσέα,Πολύ Καλή!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”