Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από vasilisalt »

http://www.youtube.com/watch?v=BhbKUviYciA

Κάποια στιγμή ο στίχος λέει:

Το ψάρι ήταν άτυχο,
βρ' αμάν, αμάν,
έπεσε σε τηγάνι
και βρέθηκε στο πιάτο μου,
αμάν, αμάν,
ένα Σαββάτο βράδυ.



Καλά να περάσετε παιδιά!!!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από vasilisalt »

Το τηγάνι είναι μαγειρικό σκεύος που χρησιμοποιείται για τηγάνισμα και βράσιμο. Συνήθως έχει διάμετρο 20 με 30 εκατοστά (ή 8 με 12 ίντσες). Έχει κοντύτερα τοιχόματα από αυτά της κατσαρόλας.

Tι τηγάνι διαλέγουμε

Ανοξείδωτα, αλουμινένια, μαντεμένια, χάλκινα, με λεπτό ή με βαρύ πάτο, αντικολλητικά ή μη, ρηχά ή βαθιά, μεγάλα ή μικρά· η ποικιλία των τηγανιών που βρίσκουμε στην αγορά είναι τεράστια. Πώς επιλέγουμε, λοιπόν, το κατάλληλο τηγάνι για τα μαγειρέματά μας;

ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΑ ΓΙΑ ΒΑΘΥ ΤΗΓΑΝΙΣΜΑ

• Επειδή είναι πολύ ανθεκτικά σε υψηλές θερμοκρασίες, στιβαρά και εύχρηστα, έχουν κερδίσει επάξια μια θέση στις κουζίνες μας ως αξιόπιστα τηγάνια για «βαριά» τηγανίσματα. Σε αυτά μπορούμε να τηγανίσουμε τα πάντα, από λαχανικά και πατάτες, μέχρι ψαράκια, αυγά και κρέας. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως είναι να προσθέσουμε αρκετό λάδι, γιατί δεν είναι αντικολλητικά και υπάρχει φόβος να κολλήσουν τα υλικά μας στον πάτο.
• Ο καλύτερος τύπος ανοξείδωτου είναι το «18/10». Οσα φέρουν αυτό το σήμα περιέχουν 18% χρώμιο και 10% νικέλιο. Οσο περισσότερο το νικέλιο τόσο πιο γυαλιστερό είναι το ανοξείδωτο. Το χρώμιο είναι αυτό που εμποδίζει τη διάβρωση.
• Το ανοξείδωτο ατσάλι δεν είναι πολύ καλός αγωγός της θερμότητας. Γι' αυτό πρέπει να αναζητούμε όσα έχουν ενισχυθεί με χοντρό και βαρύ πάτο, που λειτουργεί θερμοσυσσωρευτικά. Στον πάτο αυτό περικλείεται δίσκος από χαλκό ή αλουμίνιο, που είναι πολύ καλοί αγωγοί της θερμότητας.
• Καλύπτονται από εγγύηση πολλών ετών.

Ο ΧΑΛΚΟΣ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

• Είναι από τα καλύτερα υλικά, γιατί ζεσταίνονται γρήγορα και ψήνουν ομοιόμορφα. Γι' αυτό και είναι αρκετά ακριβά.
• Είναι ιδανικά για γρήγορα σοταρίσματα σε δυνατή φωτιά, για σαγανάκια και για τηγανιές, αλλά και για σάλτσες.
• Επειδή ο χαλκός αντιδρά με όξινες τροφές όπως το ξίδι, θα πρέπει να αναζητήσουμε όσα έχουν επενδυθεί στο εσωτερικό τους με κασσίτερο ή ανοξείδωτο ατσάλι.
• Είναι όμορφα, αλλά διαβρώνονται εύκολα και χρειάζονται συνεχή φροντίδα για να μη χάσουν το χρώμα τους.

ΜΑΝΤΕΜΙ ΓΙΑ ΣΙΓΑΝΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ

• Επειδή συγκρατούν τη θερμότητα, είναι ιδανικά για αργά μαγειρέματα σε σταθερή θερμοκρασία, δηλαδή για λαχανικά που μαγειρεύουμε στο ζουμί τους (μανιτάρια, τουρλού κ.ά.). Θερμαίνονται πιο αργά σε σχέση με άλλα τηγάνια, διατηρούν όμως τη θερμοκρασία σταθερή για περισσότερη ώρα, ακόμη και αν χαμηλώσουμε τη φωτιά. Καταναλώνουν λοιπόν λιγότερη ενέργεια στο μαγείρεμα.
• Το μαντέμι είναι πορώδες υλικό. Για να αποκτήσει αντικολλητικές ιδιότητες, θα πρέπει να «σφραγίσουμε» τους πόρους του αλείφοντάς το με λάδι, ζεσταίνοντάς το και σκουπίζοντάς το με πετσέτα (η διαδικασία αυτή λέγεται καρύκευση). Οσο πιο πολύ το χρησιμοποιούμε για να τηγανίσουμε λιπαρές τροφές (μπέικον, λουκάνικα) τόσο πιο αντικολλητικό γίνεται και μπορούμε έτσι να μαγειρέψουμε κρέατα, φιλέτα, ψάρια κ.ά. σε ελάχιστο λάδι.
• Το μειονέκτημά τους είναι ότι είναι βαριά και δύσχρηστα. Αν συντηρηθούν σωστά, όμως, κρατάνε για πάντα, γεγονός που δικαιολογεί την «τσουχτερή» τιμή τους.
• Οξινες τροφές, όπως το κρασί και οι ντομάτες, «διασπούν» το λιπαρό, αντικολλητικό στρώμα που δημιουργείται με το χρόνο και ίσως χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία «καρύκευσής» τους.

ΤΑ ΑΝΤΙΚΟΛΛΗΤΙΚΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΛΑΔΙ

• Είναι ιδανικά για μαγείρεμα υλικών που μπορεί να κολλήσουν, ακόμα και χωρίς προσθήκη λιπαρής ουσίας. Σε αυτά μπορούμε να ψήσουμε φιλέτα ψαριού και κρέατος, μπριζόλες, κοτόπουλο κ.ά. Επίσης, είναι ιδανικά για ομελέτες και κρέπες αλλά και για γρήγορο σοτάρισμα λαχανικών.
• Η αντικολλητική επιφάνεια μπορεί να «τραυματιστεί» εύκολα, γι' αυτό χρησιμοποιούμε πάντα ξύλινα, πλαστικά ή σιλικονούχα εργαλεία.
• Προσοχή: Τα αντικολλητικά δεν πρέπει να τα αφήνουμε να κάψουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, και μάλιστα χωρίς να έχουμε προσθέσει κάποια λιπαρή ουσία, γιατί μπορεί να χαλάσει η αντικολλητική τους επιφάνεια.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ ΣΤΑ ΤΗΓΑΝΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

• Είναι ιδανικά για τηγάνισμα, ψήσιμο κρεάτων, σοτάρισμα λαχανικών κ.λπ.,br> • Το αλουμίνιο αντιδρά με όξινες τροφές (ντομάτα, ξίδι κ.ά.), αλλοιώνοντας τη γεύση των φαγητών. Γι' αυτό προτιμάμε όσα έχουν αντικολλητική επίστρωση.
• Η «επόμενη γενιά» στον τομέα των αλουμινένιων τηγανιών κατασκευάζονται από χυτό και ανοδιωμένο αλουμίνιο, δηλαδή από αλουμίνιο που έχει υποστεί ειδική επεξεργασία, ώστε να αποκτήσει ένα σκληρό εξωτερικό στρώμα. Δεν βαθουλώνουν, αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και είναι πιο σκληρά από τα ανοξείδωτα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

• Πριν αγοράσουμε, ελέγχουμε αν το τηγάνι είναι κατάλληλο για το είδος της εστίας μας (ηλεκτρική, κεραμική, γκαζιού, επαγωγική).
• Τα χερούλια πρέπει να είναι στιβαρά και ανθεκτικά στις υψηλές θερμοκρασίες.
• Οσο πιο βαρύς είναι ο πάτος τόσο πιο ανθεκτικό είναι το σκεύος στο σκέβρωμα. Επίσης, ο χοντρός πάτος κάνει καλύτερη επαφή με την εστία και συγκρατεί περισσότερο τη θερμότητα. Είναι λοιπόν κατάλληλος για τηγανίσματα που θέλουν κάμποσο χρόνο. Αντίθετα, τα τηγάνια με λεπτό πάτο κάνουν για γρήγορα τσιγαρίσματα και για τηγανιές, γιατί τα υλικά «αρπάζουν» γρήγορα.

ΑΝΟΙΞΕΙΔΟΤΑ

1. Βαθύ τηγάνι, διαμέτρου 24 εκ., με καλάθι στραγγίσματος και καπάκι, Crispy, Fissler, 66 € (με έκπτωση 15%), σε καταστήματα με είδη κουζίνας.
2. Σαγανάκι 16 εκ. (για αυγά, τυριά, θαλασσινά και κρέας). Μπαίνει και στο φούρνο, WMF, 37 €, Παρουσίαση. xaλκινα
3. Σαγάνι με δύο χερούλια Mauviel, Paderno, 158,15 €, Αφοί Kιουρτζόγλου.mantemenia
4. Τηγάνι διαμέτρου 27,5 εκ., με ξύλινο χερούλι και εμαγιέ επίστρωση, 95 €, Studio Solingen.
5. Μαντεμένιο τηγάνι της εταιρείας Le Creuset, 148 €, Παρουσίαση.

ΑΝΤΙΚΟΛΛΗΤΙΚΑ

6. Τηγάνι KMBP 2800 της Miele με διάμετρο 28 εκ. και βάση 22 εκ., με αντικολλητική κεραμική επίστρωση, κατάλληλο για επαγωγικές και κεραμικές εστίες, αλλά όχι για γκάζι. Από 95 € στα καταστήματα Miele Hellas.
7. Τηγάνι - γκριλιέρα (για λεπτά κομμάτια κρέατος, ψάρια και φέτες λαχανικών), Tefal Vitaly Grill με αντικολλητική επίστρωση Expert Cast και δείκτη θερμοκρασίας Thermospot. Από 35 € σε καταστήματα με είδη κουζίνας.
8. Τηγάνι αντικολλητικό Green Pan με κεραμική επίστρωση από Thermolon (δεν περιέχει PTFE), που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες έως και 450° C. Σε 3 μεγέθη, 29,90 - 49,00 €. Cook Shop.

ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ

9. Τηγάνι αλουμινίου με αντικολλητική επίστρωση, Paderno, 28,80 €, Αφοί Κιουρτζόγλου.
10. Τηγάνι - γάστρα Berndes, από χυτό αλουμίνιο με αντικολλητική επίστρωση, καπάκι από τερακότα και αποσπώμενο χε­ρού­λι, 139 €, Cook Shop.

ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΗΓΑΝΙΣΜΑΤΟΣ


Σήτες, τρυπητές κουτάλες, βάσεις, φορμάκια, οι επονομαζόμενες αράχνες, για να μένει το λάδι στο τηγάνι και όχι στο φαγητό. Και ακόμα, κάποια εργαλεία που βοηθούν τα τηγανομαγειρέματά μας.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αυτα να τα βλεπει η Σμαρω
το τηγανι εινε για να τηγανιζουμε και οχι για να σπαμε τα κεφαλια μερικων μερικων :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από relis »

panagiotisspy έγραψε:
relis έγραψε:αν θέλετε κάποιο τηλέφωνο
πείτε μου μέχρι Δευτέρα πρωί για να σας τα δώσω Τρίτη πρωί
Αδελφέ relis, στείλε και τα δύο τηλέφωνα (καλύτερα νομίζω με π.μ., σε μένα ή στη Σμαρώ).
Νάσαι πάντα καλά.

Αδελφέ panagiotisspy καλημέρα,
Εχεις π.μ.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

relis έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:
relis έγραψε:αν θέλετε κάποιο τηλέφωνο
πείτε μου μέχρι Δευτέρα πρωί για να σας τα δώσω Τρίτη πρωί
Αδελφέ relis, στείλε και τα δύο τηλέφωνα (καλύτερα νομίζω με π.μ., σε μένα ή στη Σμαρώ).
Νάσαι πάντα καλά.

Αδελφέ panagiotisspy καλημέρα,
Εχεις π.μ.
Να ευχαριστήσουμε τον αδελφό μας τον relis, από καρδιάς.
Εχω στη διάθεσή μου τα σχετικά τηλέφωνα, για κάθε περίπτωση.
Το ραντεβού μας ωστόσο δεν αλλάζει και παραμένει για τις 14.00 της 15/05 στο Corfu.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Τελικα η συναντηση εινε στον Πλαταμωνα η Νεο Παντελεημονα μπερδευτηκα
και ποσο μακρια περιπου εινε απο Κατερινη ετσι για να εχω μια μικρη ιδεα οταν θα φτανω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από aposal »

Ο Νέος Παντελεήμονας είναι ακριβώς απέναντι απο το κάστρο του Πλαταμώνα. Όπως κινείσαι από Κατερίνη προς Λάρισα, η παράκαμψη είναι στα δεξιά σου. Να υπολογίζεις κανένα μισάωρο μετά την πρωτεύουσα της Πιερίας. Ίσως και κανένα πεντάλεπτο παραπάνω, γιατί ο δρόμος κάποια στιγμή στενεύει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από Andreasmas »

Dimitris39 έγραψε:Αυτα να τα βλεπει η Σμαρω
το τηγανι εινε για να τηγανιζουμε και οχι για να σπαμε τα κεφαλια μερικων μερικων :mrgreen:
Αρχίζω να αισθάνομαι άσχημα, γιατί πρωτομίλησα στη Σμαρώ για τηγάνι.
Το θέμα πλέον έχει ξεφύγει και διαισθάνομαι άσχημες καταλήξεις .
ΗΡΕΜΙΑ και ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ. :45
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μην ξεχνάμε και αυτή την συνάντηση!

Υπενθυμίζω ότι, πρώτα ο Θεός θα παραστούν, οι "Αγιορείτες" εκδρομείς, aposal, dionysisgr, Διονύσης, ulysses, Γιώργος, captain yiannis, andreasmas, Δημήτρης, dimitrisgr, panagiotisspy, agiooros, nikiforos, Χρήστος, kausokalivia και ο φίλος του τελευταίου.
Επίσης θα παραστούν οι dimitris39, nikolaos9 και η σύζυγός του, smarti με τα παιδάκια της (δύο εξ' αυτών) και η φίλη της Κατερίνα!

Καλή αντάμωση συν Θεώ, το Σάββατο στις 14.00, στο Corfu! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στον Πλαταμώνα Πιερίας στις 15/05/2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εγω αγαπητα μου αδελφια δεν θα σας δω εως το Σαββατο :8 :8 :8
κατατοπιστε με απο Θεσσαλονικη εως στο σημειο τις συναντησης πως θα ερθω
και μαλιστα Αποστολε απο τον Ταφο του Πατρος Παισιου πως θα παω Στον Αγιο Δημητριο
Σμαρω θα τηλεφωνηθουμε Σαββατο λιγο πριν την αναχωρηση μου απο Θεσσαλονικη για Κατερινη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”