Μετάνοιες

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Μετάνοιες

Δημοσίευση από smarti »

fotios έγραψε:
Dreamlander έγραψε:Γεια χαρά αδελφοί,
Θα ήθελα να ρωτήσω πως και που κάνουμε μετάνοιες. Τι ακριβώς είναι η μετάνοια; Αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ο Θεός μαζί σας.
Χαίρε αδερφέ!
Αν και νομίζω οι απαντήσεις από Θωμά, Φιλώτα...είναι αρκετές.
Απλά θέλω να σου πω, πως όλοι οι Άγιοι, Όσιοι, Γέροντες κτλ
έκαναν μετάνοιες και μάλιστα 2000-3000-5000 την ημέρα, οι ασκητές.
Μιλάμε για τις μεγάλες , εδαφιαίες μετάνοιες, που γονατίζεις έως το έδαφος και ξανασηκώνεσαι(σαν είδος από γονατιστές κάμψεις) κάνοντας το σταυρό σου και λέγοντας "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με" ή " Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς" ή " Ο Θεός ιλάσθητί μοι τω αμαρτωλώ" κτλ...
Πιστεύω πως για τους αρχάριους, όπως εμάς ,αφού συμβουλευτούμε και ρωτήσουμε τον πνευματικό είναι καλό τουλάχιστον 30 την ημέρα να κάνουμε.
Είναι μια κίνηση μετάνοιας(όπως λέει το όνομα), ταπείνωσης, αγάπης της ψυχής και σώματος προς τον Κύριο.
Είναι πολύ σημαντικές όπως λέει και ο Γέροντας Πορφύριος, αλλά και πολύ Γέροντες σύγχρονοι και παλαιότεροι.
Ολες οι προσευχές είναι καλές και όλα τα έργα πίστης, απλά οι Πατέρες τα δοκίμασαν όλα, και μας παρέδωσαν το πιο καλό, το πιο ωφέλιμο και ασφαλές για την Σωτηρία. Στις προσωπικές, αυτοσχέδιες προσευχές υπάρχει ο κίνδυνος της βατολογίας(πολυλογίας...) των εθνικών, όχι πως απορρίπτονται..αλλά με μέτρο.

Χαίρετε εν Κυρίω!
Να ρωτήσω λίγο και εγώ κάτι?
Όταν κάνουμε μετάνοιες το ,,Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με ,, το λέμε πριν απο κάθε μετάνοια η στη διάρκεια όταν κάνουμε την μετάνοια?
Και όταν λέτε 30 μετάνοιες ,θα πρέπει κάθε φορά που κάνουμε μια μετάνοια να την μετράμε?
:oops:
Συγχωρέστε με για την αφελής ερώτηση, αλλά είναι κάπως παράξενο όταν κάνεις μετάνοιες, να τις μετράς κιόλας.Η εμένα μόνο μου φαίνεται έτσι? :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

smarti, ξεκινα εσυ, να κανεις μετανοιες, και μην τις μετρας. Κανε οσες αντεχει η ψυχη και το σωμα σου. Λεγε πρωτα Κυριε ιησου Χριστε ελεησον με την αμαρτωλη, και στην συνεχεια κανε την μετανοια σου, μικρη με απαλο λυγισμα της μεσης σου, η στρωτη εδαφιαια που βοηθα και στην περαιτερω κατανυξη, και ασε τα μετρηματα. Ο Θεος μετραει αλλιως απο εμας, τα χιλια τα δικα μας, εαν δεν γινονται απο καρδιας τα βλεπει μηδεν, και τα δεκα απο καρδιας, τα βλεπει για χιλια.

Κανε ομως. Η κινηση της θελησεως σε πραξη ποιητικη και ενεργεια, δειχνει το φιλοτιμο μας προς τον Θεον. Γιατι καλη ειναι η σκεψη, αλαλ και η πραξη συμπληρωνει και επαυξανει και εδραιωνει οσα η σκεψη ετοιμασε στο νου μας.

Καλη, δυνατη και ουρανοδρόμο προσευχη σου ευχομαι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”