"φλιτζάνια" & χαρτομαντεία

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

μακρυα απο φλυτζανια,μαντειες,μαγιολικια,χαρτοριχτρες και τετοια σατανικα πραγματα!ολα αυτα ειναι εργα του διαβολου!
διαβαστε στο παραλειπομενων στην π.διαθηκη τι επαθαν ο σαουλ και τα παιδια του που πιστεψαν στο μεντιουμ,αντιθετα απο αυτα που τους ειχε διδαξει ο σαμουηλ,ο προφητης του θεου!
nick
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από nick »

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΣ, ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

oceangr2 έγραψε:Evi συγνώμη έκανα λάθος, ................. συγνώμη για την συμπεριφορά μου.
Αγαπητέ ocean. Δεν απάντησα νωρίτερα στο μήνυμα σου γιατί δεν είχα το κατάλληλο μυαλό για να το κάνω. Δεν έχει σχέση με σένα αυτό. Εννοώ ότι δεν θέλω να νομίζεις ότι "σου κρατάω μούτρα". Πρώτα από όλα, όταν ο άλλος ζητάει ειλικρινά συγνώμη τότε ο άλλος δεν έχει παρά να τον συγχωρέσει το ίδιο ειλικρινά. Μην στεναχωριέσαι. Το κατάλαβα ότι ήσουν φορτισμένος. Αντιθέτως εγώ πρέπει αν σου ζητήσω μια συγνώμη που σε άφησα τόσες μέρες να περιμένεις.

Σε ότι αφορά την εξήγηση των διαμέσων... Κατάλαβα πολύ καλά ότι εσύ εννοείς τους ανθρώπους του Θεού όμως η λέξη "διάμεσα" διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία. Άλλο πράγμα θα καταλάβει ένας ορθόδοξος αν ακούσει αυτήν την λέξη, άλλο ένας πιστός κάποιας ασιατικής η ινδικής θρησκείας (ανατολικές θρησκείες δηλ).

Σαν μικρό δείγμα μπορώ να σου πω μια απλή εξήγηση. Η λέξη αυτή όπως λες και εσύ είναι "αυτό που βρίσκεται στην μέση". Μιας και δεν υπάρχει κάποια διευκρίνηση για ποια "μέση" μιλάμε, θα μπορούσαμε κάλλιστα να αναφερθούμε σε ένα σωρό θεωρείες και ιδέες που φυσικά δεν είναι ανάγκη να έχουν καν σχέση με τον Χριστό! Αυτό είναι ένας από τους λόγους που ξεκαθαρίζει το γιατί δεν χρησιμοποιείται από την ορθοδοξία ως όρος, μιας και είναι -πιστεύω- απόλυτα ξεκάθαρο ότι ο Σωτήρας είναι μόνο Ένας και δεν χρειάζεται να υπάρχουν θεωρίες για οτιδήποτε άλλο.

Άνθρωποι που δεν έχουν ορθόδοξη θεολογία, λογικό είναι να έχουν κάτι άλλο. Το γιατί άλλες θρησκείες αποδέχονται αυτήν την ιδεολογία νομίζω πως είναι ολοφάνερο, αφού μη θεολογία Χριστού ίσον "θεολογία" του πονηρού. Το ξέρεις ότι η διάνοια μας σε συνεργασία μαζί του, εφευρίσκει ένα σωρό απάτες για να φουντώσει τον εγωισμό μας. Τι καλύτερο λοιπόν ώστε να μας πείσει ότι είμαστε κάτι ανώτερο μέχρι ακόμα και θεοί (όπως νόμιζε ο Μέγας Αλέξανδρος παρακαλώ που νόμιζε ότι ήταν γιος του θεού Απόλλωνα!!) ή άντε "στην ανάγκη" έστω κάτι ανάμεσα δηλ... ΔΙΑΜΕΣΑ; Καταλαβαίνες την απάτη; Όποιος νομίζει ότι είναι διάμεσο πλανάται πλάνην οικτρά... Δεν νομίζω ο πατήρ Παϊσιος ουδέποτε να νόμισε κάτι τέτοιο για τον εαυτό του. Αν τώρα ο Θεός θέλησε να του επιτρέψει να έχει κάποιο χάρισμα, αυτό το λένε "διορατικό" ή "προορατικό". Μπορεί για τους απλούς ανθρώπους να μοιάζουν ίδια σαν συνέπειες, όμως το ένα είναι από την αγάπη Του ενώ το άλλο το ακριβώς αντίθετο!

Κλείνω αυτό το ποστ ελπίζοντας ότι ξεκαθαρίσαμε αυτές τις λεπτομέρειες που λέγαμε.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Λέμε το ίδιο χρησιμοποιώντας άλλη λέξη.
Δεν έχει σημασία, έχει σημασία μόνο η ουσία πάντοτε!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Ωραία τότε καταλήξαμε. :)

Να ρωτήσω κάτι; Χωρίς να θυμώσεις όμως....
Εσύ θα εξακολουθείς να τους λές "διάμεσα"; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι αν κάποιος ακούσει για πρώτη φορά από εσένα αυτήν την λέξη, ακριβώς επειδή θα είναι η πρώτη φορά, μπορεί να του έρθει η ιδέα να πάει να κάνει κάποια έρευνα σε κανένα google και να βρεθεί προς εκπλήξεως. Δυστυχώς η λέξη αναφέρεται τουλάχιστον 90% από ανατολικές θρησκείες άρα τα μοναδικά αποτελέσματα που θα βρει θα είναι μη ορθόδοξα.... Έχε το υπ' όψην σου.... :)
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Δεν έχω άποψη για τις ανατολικές θρησκείες και δεν ασχολούμαι με το τι λένε και τι κάνουν. Γνωρίζω ελάχιστα και αρκούμε σε αυτά.
Δεν με απασχολούν μιας και χαίρομαι που είμαι Χριστιανός και γνωρίζω οτι πιστεύω στην Αλήθεια. Γνωρίζω οτι υπάρχει ο Χριστός και μας σκέπη όλους εμάς με τις Θείες Ακτινοβολίες Του και την Αγάπη Του.

Μια λέξη αλλοίωσε το μήνυμά μου.
Δεν στεκόμαστε σε μια λέξη αλλά στην ουσία.

Δεν με προβληματίζει τι σκέπτονται οι άλλοι για εμένα και ούτε θίγομαι αν πέσω σε κατάκριση (τουλάχιστον προσπαθώ), παλεύω με τον εαυτό μου και προσπαθώ να πνίξω τον εγωισμό μου.

Προβληματίζομαι όμως για όσους θεωρούν οτι τα ξέρουν όλα και πάνω απ' όλα με αυτούς που παίζουν με τις λέξεις (δεν εννοώ εσένα με αυτό).
Πολλά έχει πάρει η ανατολική θρησκεία απο την δική μας. Πολλά και η Δυτική, πολλά και οι αιρέσεις, πολλά έχει πάρει και ο Πονηρός και προπάντων έχουν παρθεί πολλές λέξεις απο το Ελληνικό λεξικό πλούτο.

Δυστυχώς έχουν γίνει κτήμα τους με αποτέλεσμα εμείς να χάνουμε το νόημα χρησιμοποιώντας άλλες για να μην πουν οτι αντιγράφουμε αυτούς που μας αντέγραψαν.

Έτσι το προορατικός και το διορατικός όπως και το διάμεσος, χρησιμοποιούνται και απο άλλες θρησκείες και ειδικά οι 2 πρώτες (προορατικός και το διορατικός) απο τα μέντιουμ κατά κόρον.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

oceangr2 έγραψε:Δεν έχω άποψη για τις ανατολικές θρησκείες και δεν ασχολούμαι με το τι λένε και τι κάνουν. Γνωρίζω ελάχιστα και αρκούμε σε αυτά.
Ίσως σου φανεί κουφό αλλά... ούτε εγώ. Ούτε εγώ ως θρησκεία τουλάχιστον. Όταν τα μάθαινα τα θεωρούσα γνώση. Το ξένο το απίστευτο που ελάχιστοι μορφωμένοι (τρομάρα μου!) ξέρουν.... :(
Πιστεύω να καταλαβαίνεις.
Ναι δυστυχώς καταλαβαίνω. Ειδικά αυτό με το προορατικό και το διορατικό με τα μέντιουμ που είπες τσακίζει κόκκαλα. Και αν θες την γνώμη μου, -ειδικά σε ότι αφορά την θρησκεία του καθενός ενδιαφερομένου- πιστεύω ότι καλύτερο είναι να το γνωρίζει παρά πολύ καλά, παρά 500 πράγματα από διάφορες άλλες θρησκείες.
Μια λέξη αλλοίωσε το μήνυμά μου.
Δεν στεκόμαστε σε μια λέξη αλλά στην ουσία.
Σωστός!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”