Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

1. Η Δόμνα γιατί κλαίει;
2. Η συνάντηση των Αθηνών θα περιλαμβάνει και τη συζήτηση με τον πατέρα Ματθαίο, γιατί ΕΚΕΙ είναι όλα τα - πνευματικά - λεφτά! Δεν θα γίνει όμως όσο θα υλοποιείται η συνάντηση των αγαπημένων μελών μας στην Πελοπόννησο! Θα πάμε σε επόμενο Σάββατο! Εντάξει, το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου είναι Ψυχοσάββατο και οι ιερείς θα βρίσκονται στα Κοιμητήρια, το επόμενο (13/2) είναι το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας και μορεί να έχετε προγραμματίσει κάποια οικογενειακή μάζωξη. Επομένως θα προσπαθήσω από εβδομάδα, που θα δω τον π. Ματθαίο, να τον δεσμεύσω για το απόγευμα του Σαββάτου 20 Φεβρουαρίου. Θα συναντηθούμε κανονικά το μεσημεράκι, θα γνωριστούμε εν μέσω χαράς μεγάλης, θα πάμε για κανένα χταποδάκι, ή ό,τι άλλο ήθελε προκύψει και εν συνεχεία θα λύσουμε όσες απορίες έχουμε, στη συζήτηση που θα ακολουθήσει.
Όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο, ευχαρίστως θα τον ακούσουμε (αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα υλοποιηθούν οι προτάσεις του).
Παναγιώτη 2008 (Σημ: τότε γεννήθηκε) θα είσαι μαζί μας το - όποιο - Σάββατο καταλήξουμε, όπως και ο Ελευσίνιος αδελφός μας Διονύσης, και ο Μεγαρίτης Βασίλης.
Εύχομαι να έρθουν απαξάπαντες, γιατί θα μαζευτούμε στο όνομα του Θεού, επομένως θα είναι και Εκείνος παρών!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από toula »

Απόστολε να σου θυμήσω ότι στις 20 Φεβρουαρίου είναι το 3ο Ψυχοσάββατο και πιθανόν ο πατήρ Ματθαίος να είναι κουρασμένος από το πρωί στο Κοιμητήριο αλλά και από τους Χαιρετισμούς στην Παναγία μας της 19ης/2.
Τελοσπάντων, συζήτησέ το μαζί του και περιμένουμε ενημέρωση.
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από Loginos »

aposal έγραψε:
Loginos έγραψε:
aposal έγραψε: ......... αλλά και ένας από τους καλύτερους ιερείς που έχω συναντήσει (οι κρίσεις δικές μου)......
και δικές μου Απόστολε , δεν έχω μιλήσει μαζί του αν και τον έχω δεί τρείς η τέσσερεις φορές τα τελευταία χρόνια (με τελευταία στην αγρυπνία της πρωτοχρονιάς ,ο μικρός λόγος που έβγαλε εκεί μάλιστα μου άρεσε ιδιαίτερα) κυρίως στα "ΔΗΜΗΤΡΙΑ" .
Στην αγρυπνία της Πρωτοχρονιάς ήμουν κι εγώ στον Ναό! Πού ήσουν ευλογημένε;

Όπως βλέπουμε την ωραία πύλη, δεξια στην 5η σειρά δίπλα στην κολώνα. :oops: :oops: :oops:
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Θα συναντηθούμε Γιώργο στη συνάντηση του ιστοχώρου μας (όποτε γίνει).
Τούλα τα Ψυχοσάββατα της Εκκλησίας μας είναι δύο:
1. Το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου
2. Το Σάββατο 22 Μαΐου, πριν από την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος.

Από συνήθεια (κεκτημένη ταχύτητα) τρέχει ο κόσμος να κάνει τρισάγια και τα δύο επόμενα Σάββατα, πέραν του πρώτου Ψυχοσαββάτου. Αν οι ιερείς έχουν και τότε πολλή δουλειά θα μου το πει ο πρωτοπρεσβύτερος και ίσως πάμε για τις 27 του μήνα. Αυτό θα ανακονωθεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από Domna »

Τι γιατί κλαίω , Αποστόλη μου , γιατί ήθέλα να έρθω και εγώ για να σας γνωρίσω .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Έλα τον Φεβρουάριο (πρώτα ο Θεός)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Όποτε κλείσω την ημερομηνία θα φροντίσω να αλλάξει και ο τίτλος του θέματος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

aposal έγραψε:Πιθανόν μια συνάντηση γνωριμίας για καφέ να γίνει αργότερα, εν μέσω νηστείας. Αν όμως κάποιος έρχεται από μακριά (πχ από την Πάλαιρο) θα ήταν καλό να φάει μερικά κοψίδια για να ...στανιάρει!
για ποιον χτυπαει η καμπανα?
ελεησον με ο Θεος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Για έναν φίλο μου που ελπίζω να τον δω την Τρίτη στο Ιντερκοντινένταλ (Συνέδριο ΚΕΔΚΕ)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στην Αθήνα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Για έναν φίλο μου που ελπίζω να τον δω την Τρίτη στο Ιντερκοντινένταλ (Συνέδριο ΚΕΔΚΕ)
Τι εινε αυτο το Ιντερκοντινένταλ Συνέδριο ΚΕΔΚΕ???
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”