Μπορεί η χρήση της τεχνολογίας να στερήσει τον Παράδεισο

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

άσχετο: μιας και λέμε για τεχνολογία, ξέρετε πού να βρω έναν καλό ηλεκτρονικό χάρτη της Ελλάδας, που να υποδεικνύει διαδρομές κλπ ;
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

yianvla έγραψε: Παρεπιπτόντως, γνωρίζετε κάποιο 'θρησκευτικό' ορθόδοξο βιβλιοπωλείο, εκτός από τον Σταμούλη στην Αβέρωφ και το ΦΩΣ (?) στη Φειδίου? (Για κέντρο μιλάω....). Ευχαριστώ πολύ...
Στη Ζωοδοχου Πηγης αν δεν κανω λαθος,στον αριθμο 40, ειναι το βιβλιωπολειο "ο Σταυρος" της αδελφοτητος του πρωην
Φλωρινης, Αυγουστινου Καντιωτου.
Αξιζει να το επισκεφθεις . Εχει και αρκετα βιβλια για παιδια.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
yianvla
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yianvla »

Ευχαριστώ όσες και όσους ενημέρωσαν για χριστιανικά βιβλιοπωλεία....ελπίζω να με συγχωρέσει και ο/η (?) vfilip που οδήγησα κάπου αλλού το θέμα του... :oops:
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

ρε παιδια μην βλεπετε παντου δαιμονες δεστε και καπου λιγο χριστο ελεος δλδ
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harrys1934 »

[b Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
Όταν οι πρώτοι θεολόγοι (Απόστολοι Πράξεις μίλησε ο Απ. Πέτρος έγιναν χριστιανοί με την πρώτοι Κεφ.-Β-41-τρείς χιλιάδες Ο Απ. Παύλος έκανε όλη την Ελλάδα να γίνει η πιο όμορφη χριατιανική χώρα. Ο Κωσμας ο Ατωλός γύρησε όλα τα χωριά που κήρυτε να γυρίσουν πίσω στην Κυριακή αργία όχι το Σάββατο που είχαν κατορθώσει οι Εβραίοι να πετύχουν. Σήμερα γίνονται αρκετά κηρύγματα από τον ηλεκτρονικό τύπο. Ξέρετε άραγε να μας πει κανείς αν κάποιος έγινε χριστιανός από το ραδιοτελεβίζιο; ΄Για να χαρούμε κι' εμείς λίγο να μας πείτε. Και αν έγινε ένας μέσα στο εκατομύριο τι έγινε;, Ο Φλωρίνης Καντιώτης σε μια ομηλία του έλεγε. Τον παλιό καιρό σε ένα κήρυγμα γυρνούσαν χίλιοι άνθρωποι Αργότερα σε χίλια κηρύγματα αν γυρίσουν εκατό . Αργότερα γύριζαν δέκα Σήμερα σε χίλια κηρύγματα ζ΄τημα είναι να γηρύσει ένας
Μπορεί να βράσεις ένα αβγό όταν το κρατάς στα χερια σου δείχνωντας του την φωτιά; Πρέπε να μπει μέσα στην φωτιά[/b]
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

Εν μέρει έχεις δίκιο Χάρη!
Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις θεολογία μέσα από το διαδίχτυο!
Όμως είναι, νομίζω ένα καλό έναυσμα, για περαιτέρω μελέτη του Θείου Λόγου, και προσπάθεια βιωματικής σχέσης με την Ορθοδοξία.
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Θαμ ου επιτρέψετε να διαφωνήσω!
Η τηλεόραση κάνει πολύ κακό, όχι γιατί είναι τηλεόραση, αλλά γιατί μέσω αυτής προβάλλονται αντιχριστιανικά θέματα! Ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και στο διαδίκτυο! Αλλά γι' αυτό δεν φταίει το διαδίκτυο! Μην αφορίζουμε άψυχα πράγματα! Εμείς είμαστε αυτοί που καθορίζουμε την χρήση που θα κάνουμε στην τεχνολογία!

Η τεχνολογία έχει συζητηθεί και παλαιότερα στο forum, παραθέτω όμως την άποψη του Γέροντα Πορφυρίου (απόσπασμα από το βιβλίο του Κλείτου Ιωαννίδη) :

«Κάτι που ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό στον Γέροντα, ήταν ότι θαύμαζε και αξιοποιούσε πολύ τις εφευρέσεις την τεχνολογία. Θαύμαζε που ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο την ικανότητα να κάνει τέτοιες ανακαλύψεις και συνιστούσε στα πνευματικά του τέκνα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία. Επιτρέπεται έλεγε να βοηθά ο Θεός τον άνθρωπο να κάνει τόσες εφευρέσεις και να τις χρησιμοποιεί ο διάβολος, ενώ εμείς οι Χριστιανοί να μην τις χρησιμοποιούμε»;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

tinios έγραψε:Εν μέρει έχεις δίκιο Χάρη!
Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις θεολογία μέσα από το διαδίχτυο!
Όμως είναι, νομίζω ένα καλό έναυσμα, για περαιτέρω μελέτη του Θείου Λόγου, και προσπάθεια βιωματικής σχέσης με την Ορθοδοξία.
τι μου λες; το χεις δοκιμασει;
ξερεις σε ποσους φιλους μου καθολικους και προτεσταντες μεσω του διαδυκτιου τους εχω κανει να θελουν να γινουν ορθοδοξοι;
μην το κρινουμε ετσι απλα το διαδυκτιο ειναι ενα μεσο ιεραποστολης και μαλιστα απο τα ποιο δυνατα αν ξερεις να το χρησιμοποιεις....
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
yianvla
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yianvla »

Από την άλλη, μήπως υπερεκτιμούμε τις δυνατότητες που μας παρέχει (ή υποτιμούμε τα μειονεκτήματα της); Μπορεί να αντικαταστήσει την προσωπική επαφή, ειδικά σε θέματα 'εκπαίδευση; Εγώ προσωπικά πιστεύω πως όχι! Σαν βοηθητικό μέσο, κάτω απο προυποθέσεις, μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά χρήσιμη βέβαια...δε διαφωνώ σε αυτό. Νομίζω πως το 'μέτρο' είναι λέξη-κλειδί.

Θα μπορούσαμε να κάναμε μια έρευνα (έχει ξαναγίνει στο athos;), πόσες ώρες ημερησίως αφιερώνουμε στο internet και για ποιο λόγο....θα είχε ενδιαφέρον και ίσως θα μας βοηθούσε και στη συζήτηση.[/i]
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

πιστεψε με εγω αφιερωνω πολλες ωρες
παρα πολλες.........
αλλα να σου πω αν φας ενα κομματι παστιτσιο ειναι καλο
αν φας ενα ταψι ειναι κακο.....
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”