Ελεημοσύνη

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

lathras έγραψε:
Αν όμως σταματούσαμε να τροφοδοτούμε με χρήματα εμεις οι υπόλοιποι αυτά τα "παραεπαγγέλματα" τότε μπορεί χιλιάδες άνθρωποι να γλυτώναν!!!!!!!!!!!!!
μπορει ομως και αυτοι που λες, αν δεν ηπηρχαν αυτα τα παραεπαγγέλματα τοτε να τους βαζανε σε ποιο αισχρα, οπως πορνία, ναρκοτικα, κλεψεια κ.α. οπωτε προτιμο να δεινω οταν μου ζητανε που στο κατο κατο δεν ξερω που πανε τα χρηματα αυτα παρα να αυξηθουν τα χειρότερα.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

Andreasmas έγραψε:Ποιά κείμενα ,φίλε Pan; :shock:

χαχαχα η απορία σου μεκανε και γελασα.

αυτα τελος παντων που ήθελες να γραψης
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Όλα τα πράγματα πρέπει να τα αντιμετωπίζει κανείς με διάκριση.

Όταν έχω την υποψία ή τις ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά, πρέπει να ενεργώ ανάλογα.

Ο Κύριος δεν ελέησε (θεράπευσε) όλους τους ασθενούντας στην ιδιαίτερη πατρίδα Του, λόγω της απιστίας τους.

Σας παραθέτω δύο αληθή περιστατικά που συνέβησαν πριν λίγες μόνο ημέρες.
…………………………………………………………………………………………..
Μπαίνει κάποιος άγνωστος στο χώρο που εργάζομαι, και με αναζητά με το μικρό μου όνομα. ( Το είχε δει έξω απο την πινακίδα)
- Γειάσου Κ.......,
-Γειάσου, τι θέλετε;
- Δεν με θυμάσαι;
- Ομολογώ πως όχι.( Συναλλάσσομαι με πολύ κόσμο)
- Είμαι ο τάδε που πριν τόσα χρόνια μου έφτιαξες τα χαρτιά.....είμαι και γείτονας μένω στην οδό τάδε, αριθ. τάδε (διπλανή οδός όντως).
- Τι θέλετε;
- Να σε παρακαλέσω κάτι, αν ξέρεις κάποια δουλειά, είμαι άνεργος και σε αυτή την ηλικία δεν με παίρνει κανείς. (άρχισε και ξεφυσούσε, σαν να ίδρωνε, κοκκίνιζε. .Μιλάμε για μεγάλο θέατρο) Να τώρα που σου μιλάω μου ανέβηκε και η πίεση, τσακώθηκα και με τη γυναίκα μου..., μπορείς να μου βρεις μια δουλειά, γείτονας είμαι, αν μπορείς να με βοηθήσεις με κάτι...αλλά φίλε δεν μπορώ να στα επιστρέψω.

Τέλος πάντων του δίνω ένα σεβαστό ποσό.

Μου λέει, όχι τόσα, αν μπορείς δώσε μου τόσα.

Του λέω θα σου τα δώσω, και του παίρνω από το χέρι το χαρτονόμισμα που του είχα ήδη δώσει, αλλά πρώτα θα εξακριβώσω ότι μένεις εκεί που μου λες.

-Άρχισε και φώναζε, όχι σε παρακαλώ μην πας, τι θα μου κάνεις τώρα και είναι η γυναίκα μου με την πεθερά μου στην πόρτα, εγώ ήρθα να με βοηθήσεις και θα μου κάνεις ζημιά, ωχ..μου ανέβηκε η πίεση...

- Μην ανησυχείς μόνο το κουδούνι θα κοιτάξω....

- Όχι μην πάς..

Τελικά πήγα, περιττό να σας πω, ότι το νούμερο της οδού δεν υπήρχε καν, γιατί ο δρόμος ήταν σχετικά μικρός, και το νούμερο 48 δεν υπήρχε, αφού τα νούμερα τελείωναν στο 42. Όταν γύρισα είχε γίνει καπνός.

.............................................................................................................................

Μετά δύο μέρες μπαίνει μέσα μια καλόγρια που πουλούσε εικόνες.....

Ξαφνικά τη βλέπω να γυρνά γρήγορα και να φεύγει.

Τι είχε συμβεί;

Ήταν μια γύφτισσα ντυμένη καλόγρια, και η γυναίκα μου την αναγνώρισε, και αυτή αναγνώρισε την γυναίκα μου, επειδή πολλές Κυριακές είναι έξω από την εκκλησία που εκκλησιαζόμαστε και επαιτεί, σημειωτέον ότι η εκκλησία αυτή είναι σε τεράστια απόσταση από το χώρο του συμβάντος...
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Επι πλέον θέλω να σημειώσω ότι υπάρχει και η λανθάνουσα ΄΄ελεημοσύνη΄΄ που δεν οφελεί και τόσο.
Αν δηλαδή νιώθω αυτάρεσκα επειδή ειμαι σε θέση να βοηθήσω κάποιον που έχει αναγκη, και ευχαριστούμαι όταν το κάνω, κάτι δεν μου αρέσει στην όλη ιστορία.......
Αν βοηθώ κάποιον χωρίς να ξέρει η αριστερά μου μου τι ποιεί η δεξιά μου, και παραλληλα ΄΄χάνω΄΄ απο αυτό που κάνω, σε βαθμό που να το καταλαβαίνω καλά ( ότι χάνω - στερούμαι), αλλά και ενεργώ απο αγάπη, και όχι επειδή πρέπει, ή απο αφ' υψηλού οίκτο, τότε κάπως έχει αξία....
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

Με την λογική των ανθρώπων μηλάς σωστά αδελφέ.
Αλλα ο Θέος δεν ενεργή έτσι. και στο γεροντικό νομιζω το εχω διαβαση για καποιον που πηγε σε εναν Αγιο για ελεημοσύνη 3 φορες και φυσικα τον ελεησε 3 φορες.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Andreasmas »

pan έγραψε:Με την λογική των ανθρώπων μηλάς σωστά αδελφέ.
Αλλα ο Θέος δεν ενεργή έτσι. και στο γεροντικό νομιζω το εχω διαβαση για καποιον που πηγε σε εναν Αγιο για ελεημοσύνη 3 φορες και φυσικα τον ελεησε 3 φορες.
Ωραίες << διαφωνίες >>,πραγμαικά ωραίες και θεάρεστες.
Μα έχω την εντύπωση όμως , ό,τι λέει ο Σπάρτακος δεν είναι αντίθετο απ`ό,τι λες και εσύ Pan.
Και οι δυο είστε υπέρ της ελεημοσύνης .Το να ερευνούμε τώρα το κατά πόσο <<χρήζει η ανάγκη >>, νομίζω είναι και αυτό λογικό.Άλλωστε αυτό δεν έκαναν και οι Άγιοι;
Ας προέχει η διάθεση της προσφοράς και τα υπόλοιπα σιγά σιγά γίνονται αντιληπτά.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25105
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από aposal »

Η ελεημοσύνη είναι μεγάλη αρετή και όσο περισσότερο την αναπτύσσουμε τόσο περισσότερο ωφελούμαστε. Εάν γνωρίζουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ότι κάποιος που ζητάει ελεημοσύνη είναι απατεώνας, έχει νόημα να φυλάξουμε τα λεφτά για κάποιον άλλον. Πάντως η ελεημοσύνη δεν έχει να κάνει με τις Σερλοκχολμικές μας ιδιότητες, κάθε άλλο! Ακόμη και απατεώνας να είναι αυτός που ελεούμε, ο Θεός μετράει την πράξη μας θετικά. Αντίθετα, αν δεν ελεούμε λόγω καχυποψίας, χάνουμε την ευεργεσία του Θεού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από lathras »

Πάντως εγώ, δεν δίνω ελεημοσύνη ποτέ σε παιδιά....όσο ανάγκη και αν είναι, είναι σίγουρο πως κάποιος έχει βάλει αυτά τα παιδιά να κάνουν αυτή τη δουλειά (είτε αυτός είναι οι γονείς τους, είτε κάποιος άλλος).......και τα παιδιά δεν έχουν καμμιά θέση στους δρόμους να ζητιανεύουν!!!!!!!!
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

και που ξέρουμε αδελφοί μου ποιος μπορει να τα έστειλε αυτα τα παιδιά;
μπορει ο πατερας να ειναι αναπηρος, μπορει κατι αλλο, πολλα μπορει. Δεν λέω οτι δεν ήπαρχουν απατεωνες αλλα μπορει να χασουμε τον Παράδεισο οχι μονο επειδη δεν θα του δώσουμε, αλλα κι απο πανο θα τον κρίνουμε για απατεωνα, χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικα ειναι.
θα συμφωνησω με τον aposal στο οτι: [ Ακόμη και απατεώνας να είναι αυτός που ελεούμε, ο Θεός μετράει την πράξη μας θετικά.]
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νομίζω , ότι καλόν θα ήτο να δίνουμε κάτι , σε όλους.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”