Στέφανα!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Στέφανα!

Δημοσίευση από smarti »

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Τι τα κάνουν τα στέφανα μετά το γάμο?
προσωπικά τα έχω μέσα σε ένα ντουλάπι.
Είναι σωστό αυτό? :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

Τα στέφανα συμβολίζουν τη νίκη των νεόνυμφων κατά της ηδονής όπως μας βεβαιώνει ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

''Στέφανοι ταῖς κεφαλαῖς (τῶν νυμφίων) ἐπιτίθενται, σύμβολον τῆς νίκης, ὃτι ἀήττητοι γενόμενοι, οὓτω προσέρχονται τῇ εὐνῇ ὃτι μή κατηγωνίσθησαν ὑπό τῆς ἡδονῆς''
Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, Υπόμνημα εις την προς Τιμόθεον Επιστολή πρώτη, Ομιλία Θ', PG 62,546

Τα βάζουμε συνήθως πάνω από το γαμήλιο κρεβάτι σε μία όμορφη δερμάτινη ή μεταλλική θήκη. Μπροστά η θήκη έχει τζάμι για να φαίνονται τα στέφανα να φαίνεται δηλαδή το αντίτιμο της νίκης μας.
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ Σωκράτη!! :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

να είσαι καλά.
:)
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
Άβαταρ μέλους
maralin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μαρίνα@Πατρα

στεφανοθηκες

Δημοσίευση από maralin »

Smarti,οπως πολυ ωραια σου ειπε και ο sokratism τα στέφανα συμβολίζουν το αιώνιο δέσιμο του ζευγαριού στη ζωή. Για αυτό ο παπάς, συμβολικά μετά το τέλος του μυστηρίου, δένει τις κορδέλες των στεφάνων σφιχτά μαζί.
Μπορείτε να φυλάξετε τα στέφανα μέσα σε μια κομψή στεφανοθήκη σε κάποιο σημείο του σπιτιού σας, για να θυμάστε την ευτυχισμένη αυτή στιγμή της ζωής σας και την υπόσχεση δέσμευσης που έχετε ανταλλάξει.
Παλιότερα, όταν σε κάθε σπίτι υπήρχε ένα εικονοστάσι, τα στέφανα του ζευγαριού μετά τον γάμο, τοποθετούνταν μέσα σε αυτό μαζί με τις εικόνες της Παναγίας και του Χριστού.
Οι θέσεις που θα την τοποθετήσετε είναι είτε πάνω από το κρεβάτι, που προτεινει και ο Sokratism, είτε πάνω στην τουαλέτα με τον καθρέφτη που έχετε στο υπνοδωμάτιο.

Στεφανοθηκες οπως :


Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”