Ο βίος του καλού Χριστιανού

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

silver έγραψε:===============================================
Ο αδελφός μας inaapp (αδελφέ μου βάλε το βαπτιστικό ονοματάκι σου. Είναι δυνατόν στην προσευχή μου να θυμάμαι ονόματα όπως: dgknpoy,
gresvrdsdz, inaaappddggh.....), έγραψε :
Γιατί πρέπει να κλείσουμε τα μάτια μας αγαπητοί μου αδελφοί, για να δούμε την αλήθεια; Η βασιλεία του Θεού εντός ημών εστί. Με προ'υ'ποθέσεις φυσικά
Γι' αυτές τις "προϋποθέσεις" αγωνιζόμαστε αδελφέ!

Η Εκκλησία βάλεται πανταχόθεν, κυρίως δε εκ των έσω.

Ό,τι εδώ και χίλια χρόνια γαλουχηθήκαμε από την Μητέρα μας, Αγία Ορθοδοξία, ανατράπηκαν όλα, τίποτα όρθιο!

Έχεις, λοιπόν, να μας καταθέσεις Ορθόδοξο λόγο;

Που παροικείς; Δεν άκουσες για ΠΣΕ, όπου κάθε εκκλησία είναι ένα κομμάτι της Εκκλησίας του Χριστού, και η Ορθοδοξία μας δεν είναι η Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία;

Δεν άκουσες ότι οι Μονοφυσίτες είναι Ορθόδοξοι σαν και εμάς, και ότι οι Θεοφόροι Πατέρες μας έκαναν λάθος;

Δεν άκουσες ότι ο Πάπας είναι υπέρτατος Επίσκοπος της Εκκλησίας του Χριστού επί της γης, και οι Θεοφόροι Πατέρες της Εκκλησίας μας έκαναν λάθος που τους κατέταξαν στους αιρετικούς; Τώρα δε βρίσκονται (οι Άγιοι Πατέρες μας ) εις χείρας του δικαιοκρίτου Θεού!!!

Δεν άκουσες ότι όλοι εμείς, ακόμη και σε αυτό το φόρουμ, που
-αν και αμαρτωλοί- αγωνιζόμαστε, όσο ο Κύριος επιτρέπει, από θείο ζήλο για την Φιλτάτη Ορθοδοξία μας, να μας αποκαλούν, "μιάσματα" ;

Λοιπόν, συ τι λέγεις, ημέτερος ει ή των υπεναντίων;
(Ιησούς Ναυή Ε : 13 ).

==============================================

Αν θέλεις το όνομά μου είναι (το έχω αναφέρει) Βασίλης.
Παροικώ...ναι...ναι...εδώ Πελλοπόνησος :lol: :lol: :lol: Αυτά για εμένα πρός το παρόν. Εξάλλου, κάποιοι γνωρίζουν κάτι ακόμα, επειδή το άφησα να γίνει.

Για όλα αυτά που μου λές άκουσα. Αλλά ξέρεις τι πιστεύω; Ίσως αυτό που θα πώ φανεί εγωιστικό. Δόξα το Θεό γνωρίζω κάποια λιγοστά πράγματα, που για εμένα είναι τα όπλα της άμυνάς μου. Τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν ασπάζομαι (εννοώ συμπροσευχές, αναγνωρίσεις παπικών πρωτείων και εξουσιών, διασπάσεις εκκλησιών και όλα τ`άλλα).

Για πές μου κάτι. Η Αγία μας Εκκλησία ως Υπέρτατο όργανο αποφάσεων, προκειμένου να διαφυλάξει την Αλήθεια, δεν έχει τις Οικουμενικές Συνόδους; Τότε για τι σκάνε κάποιοι για το αν δύο, τρείς, πέντε, δέκα, εκατό, χίλιοι και πάει λέγοντας, ασπάζονται αιρετικές θέσεις;

Πιστεύεις ότι η Εκκλησία (ως πρός την ουσία της, το Είναι της) θα προσβληθεί, θα πληγωθεί, θα χαθεί από κάποιον αριθμό ανθρώπων;
Η ύπαρξη της εκκλησίας εξαρτάται από αριθμούς;

Τί είναι αυτό, που κάνει την Εκκλησία να δείχνει το παρόν σ`όλη την ανθρώπινη ιστορία, χωρίς ποτέ να έχει κινδυνεύσει να αλλιωθεί (ως πρός το Είναι της);

Η απάντηση σε αυτά καθώς και σε πολλά άλλα (για να μην πώ σε όλα που αφορούν τη ζωή στο σύνολό της), θα είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ για την υπεράσπιση της Αληθινής Εκκλησίας.

Είναι τόσο απλή: Η ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΤΗΣ. Όσο θα υπάρχουν θεραπευμένοι άνθρωποι, Άγιοι δηλ., θα υπάρχει Εκκλησία. Εάν παύσει η Εκκλησία να παράγει Αγίους, τότε κλάφτα Χαράλαμπε. Αυτό θα σημαίνει ότι ζούμε σε πλάνη, σε μια θρησκεία που θα προστεθεί σ`όλες τις άλλες.

Δεν χρειάζεται κανείς να γνωρίζει Εκκλησιαστική Ιστορία για να σώσει την ψυχή του. Και μια γιαγιά αγράμματη εάν έχει Θεωρία, είναι η μεγαλύτερη Θεολόγος. Τι να τις κάνει τις γνώσεις; Θα θεωθεί περισσότερο;
Οποσδήποτε, για να μην παρεξηγηθώ, οι γνώσεις είναι αναγκαίες, για την υπεράσπιση της Αλήθειας και την προσέλκυση ανθρώπων στην Εκκλησία.

Ο Θεός όμως αναθέτει σε ανθρώπους, ταπεινούς τη καρδία, όταν Αυτός κρίνει, να βγάλουν τον όφι από την τρύπα. Έχει τους απεσταλμένους του. Ας Του έχουμε εμπιστοσύνη, κι εμείς από την πλευρά μας να προσπαθούμε να βρισκόμαστε στα πλαίσια της θεραπευτικής της Εκκλησίας και όλα θα πάνε κατά Θεόν.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εφοσον ο κατα τα αλλα φιλτατος και αγαπητος silver, που προσωπικως δεν εχω κατι εναντιον του, καθε αλλο μαλιστα, δεν απαντησει ευθαρσως και εν παρρησια στην παρακατω ερωτηση που του εχει απευθυνθει παλιν και πολλακις απο διαφορους συνομιλητες δηλαδη..

Απαντησε μας silver, λοιπον, αναγνωριζεις οτι τα Μονα εγκυρα και αληθινα κατα Θεον, τελουμενα Μυστηρια πληρη Χαριτος Πνευματος Αγιου, ειναι αυτα της Μιας Αγιας Καθολικης και Αποστολικης Εκκλησιας, οπως αυτη πρεσβευει μεσω του Ανατολικου Ορθοδοξου δογματος, και της οποιας ηγειται ο Παναγιοτατος Οικουμενικος Πατριαρχης Κυριος κ. Βαρθολομαιος;

Και οτι οποιαδηποτε αλλη ονομαζομενη εκκλησια, η ομολογια, η δογμα, δεν ειναι παρα μια σεκτα-αιρεση μακραν της Χαριτος του Αγιου Πνευματος;

...

Εφοσον λοιπον συνεχιζει να μην απανταει, παυω και εγω να εχω οποιονδηποτε διαλογο μαζι του, τωρα και στο μελλον, μεχρι να τοποθετηθει ξεκαθαρα. Χωρις κανενα ειδος αντιπαραθεσης και διχονοιας, με αγαπη, αλλα εφοσον δεν ξερεις τι ακριβως πρεσβευει ο εκαστοτε συνομιλητης σου, η μαλλον ξερεις, αλλα δεν εισαι απολυτα σιγουρος, τοτε καλο ειναι να αποφευγεις τον διαλογο που μονο νοημα δεν εχει και ωφελεια. Αυτα περι του παροντος με τον silver.

Τελος μια παρατηρηση.

Καλο ειναι για ολους, και για την οικονομια της καθε συζητησης, γενικα οποιος δεν εχει σχεση με καποιο θεμα που αναπτυσσεται, η, και δεν εχει παρακολουθησει τα τεκταινομενα σε ενα θεμα, να μην συμμετεχει σε διαφορες "διενεξεις" με ακαιρη αγαπολογια, γιατι η αγαπη πανω απο ολα πρεπει να γινεται με διακριση για να περιεχει και δικαιοσυνη, αλλιως γινεται μωρια και αφελεια.

(αυτο ισχυει για ολους τους αδελφους και αδελφες, αλλα και για τον γραφοντα, που οταν δει θεμα που δεν το ξερει, απλα μενει απ'εξω)
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

dionysisgr έγραψε: Τελος μια παρατηρηση.

Καλο ειναι για ολους, και για την οικονομια της καθε συζητησης, γενικα οποιος δεν εχει σχεση με καποιο θεμα που αναπτυσσεται, η, και δεν εχει παρακολουθησει τα τεκταινομενα σε ενα θεμα, να μην συμμετεχει σε διαφορες "διενεξεις" με ακαιρη αγαπολογια, γιατι η αγαπη πανω απο ολα πρεπει να γινεται με διακριση για να περιεχει και δικαιοσυνη, αλλιως γινεται μωρια και αφελεια.

(αυτο ισχυει για ολους τους αδελφους και αδελφες, αλλα και για τον γραφοντα, που οταν δει θεμα που δεν το ξερει, απλα μενει απ'εξω)

Αδελφέ μου dionysis νομίζω ότι το παραπάνω πέρνει μπάλα κι εμένα, αν όχι μόνο εμένα.

Τι θέλεις να πώ; Ότι τα περί συμπροσευχών και συλλείτουργων, τα περί Οικουμενικής διαστάσεως Συμβούλια (όπως υποστηρίζουν κάποιοι), τα περί φημών καθώς και κάποια άλλα που διαδραματίζονται σε τέτοιες επαφές απότελούν προπαγάνδα, για την εξασθένηση της θέσεως της Εκκλησίας της Ελλάδος του Νέου ημερολογίου στη συνείδηση των πιστών; Να πω ότι, με το έτσι θέλω κάποιοι φανατικοί ζηλωτές, που δεν έχουν διαδοχή Ιερωσύνης, αφού αυτοκλήτως και εκ του μηδενός απέκτησαν Ιερωσύνη, δεν έχουν έγκυρα μυστήρια; Ή μήπως πρέπει να το προσωποποιήσω για κάποιους εδώ μέσα; Αυτά δέχομαι, που πιστεύεις κι εσύ.


Η θέση μου είναι η εξής: Και να έγιναν και να μην έγιναν, και να γίνουν όλα αυτά για τα οποία κατηγορείται η Εκκλησία της Ελλάδος -ή καλύτερα κάποιοι εκπρόσωποί της - από μερίδα φανατικών ζηλωτών, αυτό δεν θα σταματήσει το να υφίσταται Εκκλησία. Για τον απλούστατο λόγο: Η Εκκλησία όσο ζεί στις καρδιές των ανθρώπων, θα είναι παρούσα στον κόσμο. Αυτό είναι , πιστεύω, το βασικότερο. Ο Θεός ξέρει καλύτερα ποιοί ανήκουν στη ποίμνη του και ποιοί όχι. Εμείς ας προσέχουμε (όχι εσύ και κάποιοι άλλοι που γνωρίζετε περισσότερα ), να μην παρασυρθούμε και από υπερασπιστές γίνουμε πολέμιοι.

Εγώ προσωπικά όταν θιχτεί σε συζητήσεις αυτό το θέμα (για όλα όσα συμβαίνουν), με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω θα υπερασπιστώ την αλήθεια. Δεν κατέχουμε, όπως έγραψες πολύ σωστά, όλοι κάποια θέματα.
Αυτό όμως δεν μας απαγορεύει να εκφέρουμε άποψη. Αρκεί να μην αλλοιώνουμε την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

μαλλον εγω μπορει να μην καταλαβα καλα

και να χωθηκα αναμεσα σε κατι που δεν καταλαβα εκεινη την στιγμη και ζητω συγνωμη .

το καταλαβα μετα φιλε dionysis ,,,,,,εχεις δικιο βιαστικα .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

panosgreece έγραψε:μαλλον εγω μπορει να μην καταλαβα καλα

και να χωθηκα αναμεσα σε κατι που δεν καταλαβα εκεινη την στιγμη και ζητω συγνωμη .

το καταλαβα μετα φιλε dionysis ,,,,,,εχεις δικιο βιαστικα .
Φίλε μου, ο dionysis ξέρει τι λέει. Το ασπάζομαι. Έχει δίκιο. Μπορεί από την απειρία μας σε κάποια θέματα να την... πατήσουμε. Μπορεί να μην πούμε λόγο ουσιώδη.

Όμως, εκφράζοντας αυτό που έχουμε, μπορεί να διπιστώσουμε την αστοχία μας, όταν μας την υποδείξουν. Αρκεί να δεχθούμε την κριτική. Αυτό θα είναι υπέρ μας. Και εμένα να μην εννοούσε μ`αυτά που είπε, και πάλι έχει δίκιο, διότι δεν γνωρίζω τόσο καλά το πρόβλημα που προέκυψε.

Πρέπει όμως να λέμε αυτό που έχουμε κατά νού, γιατί που ξέρεις. Μπορεί να θοηθήσει κάποιους, μπορεί να είναι για όφελος δικό μας.

Π.χ από την απάντησή σου και μόνο, ωφελήθηκα πρώτος εγώ.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ετσι ειναι φιλε inaapp
εχεις δικιο .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

inaapp έγραψε:
panosgreece έγραψε:μαλλον εγω μπορει να μην καταλαβα καλα

και να χωθηκα αναμεσα σε κατι που δεν καταλαβα εκεινη την στιγμη και ζητω συγνωμη .

το καταλαβα μετα φιλε dionysis ,,,,,,εχεις δικιο βιαστικα .
Φίλε μου, ο dionysis ξέρει τι λέει. Το ασπάζομαι. Έχει δίκιο. Μπορεί από την απειρία μας σε κάποια θέματα να την... πατήσουμε. Μπορεί να μην πούμε λόγο ουσιώδη.

Όμως, εκφράζοντας αυτό που έχουμε, μπορεί να διπιστώσουμε την αστοχία μας, όταν μας την υποδείξουν. Αρκεί να δεχθούμε την κριτική. Αυτό θα είναι υπέρ μας. Και εμένα να μην εννοούσε μ`αυτά που είπε, και πάλι έχει δίκιο, διότι δεν γνωρίζω τόσο καλά το πρόβλημα που προέκυψε.

Πρέπει όμως να λέμε αυτό που έχουμε κατά νού, γιατί που ξέρεις. Μπορεί να θοηθήσει κάποιους, μπορεί να είναι για όφελος δικό μας.

Π.χ από την απάντησή σου και μόνο, ωφελήθηκα πρώτος εγώ.

Θα ήθελα απλά να επιβραβεύσω τα δύο παραπάνω έμπρακτα παραδείγματα καλού χριστιανικού βίου και ήθους των παιδιών, όπως είναι και ο τίτλος του θέματος.

Μπράβο παιδιά αυτό θα πει ταπεινή και εύστοχη συμπεριφορά και συνάμα απόλυτα κατανοητή και παραδειγματική σε όλους εμάς....... χωρίς θεωρίες και φανφάρες............

Προσωπικά ωφελήθηκα πολύ!!!!!!!!!!
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”