*Νέα μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής* - απορίες & επεξηγήσεις

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alex »

οκ ΝΙΚΟ σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αlex έχω ΕΓΚΟΛΠΙΟ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ απο το Αγ. Ορος το οποίο απευθύνεται κυρίως σε μοναχούς κα ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ. Τι να κάνω απο εκεί?
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alex »

theodosis79 έγραψε:Αlex έχω ΕΓΚΟΛΠΙΟ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ απο το Αγ. Ορος το οποίο απευθύνεται κυρίως σε μοναχούς κα ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ. Τι να κάνω απο εκεί?


Ωραία είναι τα βιβλία του αγίου ορούς και μπορούμε να τα έχουμε στις βιβλιοθήκη μας
Όμως πρέπει να έχεις κάποια βιβλία τα οποία δουλεύουν οι περισσότεροι για να έχεις μια σταθερή πορεία και γνώση
Διότι τα βιβλία αυτά που δουλεύουμε εμείς είναι εκδόσεις της αποστολικής διακονιάς της Ελλάδος η της ζωής κτλ άλλων εκδόσεων
Ενώ αυτά του αγίου ορούς είναι δικές τους εκδόσεις πολύ ποιο δύσκολες και με το τυπικό που τηρείτε στις μονές και όχι αυτό των πόλεων για αυτό κάποια πράγματα θα σου φανούν περίεργα
Σίγουρα είναι όμως ιστορικά βιβλία τα οποία συνεχίζουν την παράδοση της βυζαντινής μουσικής των αγιορειτών
Και μάλιστα τα μουσικά βιβλία είναι με άλλη γραφή και με άλλο στιλ που μπορεί μόλις το ανοίξεις να πελαγώσεις
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Εντάξει αν χρειαστεί θα προμυθευθώ κάποια ποιο ευχρηστα βιβλία. Αυτό μου το δώρισε κάποιος μοναχός συγγενείς μας και το εκδίδει το κελί στο οποιο εγαταβιώνει. Καλό είναι όπως λες να το έχεις ή στις ελεύθερες σου ώρες να το χρησιμοποιείς σαν προσευχητάριο. Πάντως όπως το βλέπω είναι περισσότερο ευχρηστο για έναν έμπειρο ψάλτη παρά για έναν αρχάριο. Το ΑΝΑΣΤΑΣΗΜΑΤΑΡΙΟ που έχω δεν είναι αγειορήτικο. Είανι του ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΙΟΥ σε διασκευή ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ των εκδόσεων ΖΩΗ.
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alex »

Το αναστασιματαριον είναι έτσι όπως το λες οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν και το έχουν όλα τα αναλογία
Εάν θες κάποια βιβλία ρώτα με και θα σου πω ποια είναι τα ποιο καλά και εύχρηστα
Σε λίγο θα σας δημοσιεύσω ένα ζωντανό παράδειγμα του αναστασιματαριου
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ! Οτι χρειαστώ θα σε ρωτήσω!
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευχαριστούμε πολύ alex. Μας έχεις βοηθίσει πάρα πολύ! Σου αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις!
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε αλέκο χαιρε Άν με χρειαστής πα΄λι είμαι εδώ ο πρώην ¨Ομηρος. Τώρα είμαι με τοα αρχικό όνομα Χάρης νόμημα χωρ΄ς φόβο Γειά
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από smarti »

Γεια σου!
Πολυ χαιρομαι που εισαι μαζι μας...εχουμε να μαθουμε παρα πολλα ωφελιμα πραγματα!!Πολυ σας αγαπαει η Θεοδωρα μας!!και εγω!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από alex »

Παιδιά σας ευχάριστο πολύ για τα καλά σας λόγια ευχαριστούμε και τον διαχειριστή για την δημοσίευση και την φιλοξενία μαθημάτων βυζαντινής μουσικής
Έχουμε να πούμε πολλά και να μάθουμε πολλά
Συχωρέστε με εάν αργώ λίγο να δημοσιεύσω τα μαθήματα διότι οι δραστηριότητες μου είναι πολλές και ο χρόνος πολύ λίγος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”