Τί συμβαίνει σήμερα;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ρε παιδιά τι σας έπιασε; Ηλία ποιος σου είπε ότι σήμερα δεν υπάρχουν Άγιοι; Εγώ ξέρω τουλάχιστον ένα που εκοιμήθει πριν ένα χρόνο. Τον μακαριστό Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης Αντώνιο. Αν ψάξουμε θα βρούμε κι άλλους. Και μάλιστα απλούς συνανθρώπους μας. Γυρίστε το βλέμμα γύρω σας, την Κυριακή στην Εκκλησία, στις αγρυπνίες, αλλά ακόμη κι ανάμεσα στους συναδέλφους σας στη δουλειά, στους συγγενείς σας. Ποιους θα δείτε; Μα τους ανθρώπους που δεν τους πιάνει συνήθως το μάτι σας, γιατί αγωνίζονται εσωτερικά κι ότι προσφέρουν στους άλλους το κάνουν αθόρυβα. Πως θα τους ξεχωρίσετε; Μα απ΄την πραότητα, την ταπείνωση, το φώς του Κυρίου στα μάτια τους και το χαμόγελο της ελπίδας για τη Βασιλεία των Ουρανών. Για σκεφτείτε λίγο. Είμαι βέβαιος ότι έχετε συναντήσει τέτοιους ανθρώπους.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Άγιοι υπήρξαν, υπάρχουν σήμερα και θα υπάρχουν πάντοτε, όπως και θαύματα θα γίνονται πάντοτε, διότι ο Χριστός «χθες, σήμερον, ο Αυτός και εις τους αιώνας»! Ο Γέροντας Παΐσιος ανέφερε σχετικά :

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ π. ΠΑΪΣΙΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ» (Εκδόσεις : «Απόστολος Βαρνάβας»).

Θα στείλει κι άλλους Γέροντες ο Θεός (54)
Τα τελευταία χρόνια κοιμήθηκαν πολλοί αξιόλογοι Γέροντες, όπως ο πατήρ Ιάκωβος Τσαλίκης, ο πατήρ Πορφύριος, ο πατήρ Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης, ο υμνογράφος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας και ο πατήρ Σωφρόνιος Σαχάρωφ. Ο κόσμος στενοχωρήθηκε πολύ γι’ αυτό και το λέγαμε στον Γέροντα Παΐσιο, ο οποίος έλεγε να έχουμε θάρρος και να μην ταρασσόμαστε, γιατί και αν ο Θεός μας πήρε έξι μεγάλους Γέροντες, θα μας στείλει άλλους εξήντα. Ο Κύριος αγαπά το λαό του και τα μάτια του είναι πάνω απ’ αυτόν, όπως η μητέρα κοιτάζει το νήπιό της κι ακόμη περισσότερο.
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

nkope έγραψε:Ρε παιδιά τι σας έπιασε; Ηλία ποιος σου είπε ότι σήμερα δεν υπάρχουν Άγιοι; Εγώ ξέρω τουλάχιστον ένα που εκοιμήθει πριν ένα χρόνο. Τον μακαριστό Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης Αντώνιο. Αν ψάξουμε θα βρούμε κι άλλους. Και μάλιστα απλούς συνανθρώπους μας. Γυρίστε το βλέμμα γύρω σας, την Κυριακή στην Εκκλησία, στις αγρυπνίες, αλλά ακόμη κι ανάμεσα στους συναδέλφους σας στη δουλειά, στους συγγενείς σας. Ποιους θα δείτε; Μα τους ανθρώπους που δεν τους πιάνει συνήθως το μάτι σας, γιατί αγωνίζονται εσωτερικά κι ότι προσφέρουν στους άλλους το κάνουν αθόρυβα. Πως θα τους ξεχωρίσετε; Μα απ΄την πραότητα, την ταπείνωση, το φώς του Κυρίου στα μάτια τους και το χαμόγελο της ελπίδας για τη Βασιλεία των Ουρανών. Για σκεφτείτε λίγο. Είμαι βέβαιος ότι έχετε συναντήσει τέτοιους ανθρώπους.
Συμφωνώ αλλά για να δεις το φως πρέπει να έχεις μάτια! Και τα μάτια δύσκολα αποκτούνται!
Παρόλα αυτά ορισμένοι άνθρωποι είναι ολοφάνερο οτι τους περιτριγυρίζει η χάρη και αυτοί δεν βρίσκονται απαραίτητα στο Άγιο όρος ούτε φοράνε ράσο.
Μακάρι να γίνουμε κι εμείς έτσι
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Carlos έγραψε:Συμφωνώ αλλά για να δεις το φως πρέπει να έχεις μάτια! Και τα μάτια δύσκολα αποκτούνται!
Παρόλα αυτά ορισμένοι άνθρωποι είναι ολοφάνερο οτι τους περιτριγυρίζει η χάρη και αυτοί δεν βρίσκονται απαραίτητα στο Άγιο όρος ούτε φοράνε ράσο.
Μακάρι να γίνουμε κι εμείς έτσι
Σου ειπα πιο πανω για μια γυναικα ΤΥΦΛΗ
που ΕΒΛΕΠΕ μιλια μακρια !

Μακαρι να βλεπαμε καλα ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ και να συμμορφωνομασταν
και ας ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΙ !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===========================================
Η ROMFAIA έγραψε :
Ετσι για να βάζουμε τα πραγματα στη θεση τους...

Συνεχίστε την κουβεντα σας....

Νόμιζα το κείμενο των Μοναχών θα σε έβρισκε σύμφωνη.

Είναι κείμενο Ορθόδοξο για προβληματισμό, ιδίως αυτών που
ευρίσκονται εντός της Εκκλησίας.

========================================
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

nkope έγραψε:Ρε παιδιά τι σας έπιασε; Ηλία ποιος σου είπε ότι σήμερα δεν υπάρχουν Άγιοι;
Αν ελεγα αυτο θα ειχα πεσει σε βλασφημεια κατα του Αγιου Πνευματος

Αλλα ειπα
Εικόνα
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

NIKOSZ έγραψε:
Carlos έγραψε:Συμφωνώ αλλά για να δεις το φως πρέπει να έχεις μάτια! Και τα μάτια δύσκολα αποκτούνται!
Παρόλα αυτά ορισμένοι άνθρωποι είναι ολοφάνερο οτι τους περιτριγυρίζει η χάρη και αυτοί δεν βρίσκονται απαραίτητα στο Άγιο όρος ούτε φοράνε ράσο.
Μακάρι να γίνουμε κι εμείς έτσι
Σου ειπα πιο πανω για μια γυναικα ΤΥΦΛΗ
που ΕΒΛΕΠΕ μιλια μακρια !

Μακαρι να βλεπαμε καλα ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ και να συμμορφωνομασταν
και ας ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΙ !

Δεν εννοώ τα υλικά μάτια αλλά τα πνευματικά τα οποία από οτι νομίζω ειναι μπαρουτοκαπνισμένα από τις αμαρτίες μας κ δύσκολα βλέπουμε με αυτά.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Carlos έγραψε:Δεν εννοώ τα υλικά μάτια αλλά τα πνευματικά τα οποία από οτι νομίζω ειναι μπαρουτοκαπνισμένα από τις αμαρτίες μας κ δύσκολα βλέπουμε με αυτά.
Καταλαβα φιλε αλλα σου εφερα ενα παραδειγμα γυναικας
που δεν εβλεπε φυσιολογικα αλλα πνευματικα εβλεπε μιλια μπροστα !

Μακαρι να της εμοιαζα λιγο !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”