Μπορεί η αδιάκριτη υπακοή να οδηγήσει πιστό στην απώλεια;

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

aliploessa έγραψε: πόσο συχνά πρέπει να επικοινωνούμε με τον πνευματικό μας?
Η απάντηση είναι όποτε τον έχεις ανάγκη.

Πρακτικά για μας που ζούμε μέσα στους πειρασμούς το κάθε 2 μήνες είναι συνηθισμένο και εφικτό.
THANA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από THANA »

Όσον αφορά τους εφήβους νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
Ο πρώτος πνευματικός που θα έχουν, θα καθορίσει κατά πολύ και την υπόλοιπη πορεία τους στο θέμα της εξομολόγησης.

Θυμάμαι οτι στο Γυμνάσιο μου , πολλοί συμμαθητές πηγαίναν για εξομολόγηση βασικά για να χάσουνε μάθημα.Το κίνητρο δεν ήταν σωστό, αλλά θα μπορούσαν να οφεληθούν.Δυστυχώς όμως ο πνευματικός εκείνος ήταν αυστηρός και κάπως... αδιάκριτος.Έτσι το αποτέλεσμα ήταν να "σχολιάζουν" -ιδίως τα αγόρια -την αμηχανία που ένιωθαν και τα λεγόμενα της εξομολόγησης.
Οι περισσότεροι-ες έχοντας σχηματίσει την άποψη ότι η εξομολόγηση είναι μια ανάκριση που δημιουργεί "ανάμικτα" συναισθήματα, αργήσαμε καμια δεκαετία τουλάχιστον για να ξαναεξομολογηθούμε ...

Ο πρώτος μου πνευματικός πρέπει να είναι Αγιος άνθρωπος ,γιατί έχει αγωνιστεί για τα παιδιά κάνοντας ομιλίες στα σχολεία, εξομολογόντας και διδάσκοντας στα κατηχητικά σχολεία, γι'αυτό λυπούμαι που λέω ότι δεν αναπαυτηκα μαζί του, αλλά δυστυχώς είναι μια αλήθεια.

Οι ευαίσθητες ψυχές των εφήβων χρειάζονται ιερείς που θα τους αγκαλιάσουν και θα μπορούν να τους κατανοήσουν για τα λάθη τους.Ανθρώπους που θα τους χαμογελάνε όταν τους συναντούν και θα νιώθουν αγαλίαση και μόνο που θα τους βλέπουν.Για εμάς τους αδύνατους κοσμικούς τέτοιοι είναι -κατά την ταπεινή μου άποψη-οι πνευματικοί μας φέρνουν πιο κοντά στην εκκλησία.

Συμφωνώ , ότι ένας αυστηρός πνευματικός μπορεί να ανεβάσει τον πνευματικό "πήχη" ακόμη πιο ψηλά, αλλά όπως μπορεί ο καθένας...
και κάπως έτσι όσοι αγωνίζονται στον πνευματικό στίβο θα πάρουν το μετάλλιο που τους αναλογεί σύμφωνα με τις επιδόσεις τους.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε Θανάση, η λέξη "αυστηρός" δεν περιλαμβάνεται στα προσόντα ενός καλού Πνευματικού. Η λέξη ΑΓΑΠΗ αντίθετα είναι το κλειδί.

Όσο για τον πρώτο Πνευματικό καλό είναι να είναι ο Πνευματικός της οικογένειας. Δηλαδή οι γονείς και τα παιδιά καλό είναι να έχουν τον ίδιο Πνευματικό. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε για την επιλογή Πνευματικού ισχύουν αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω.
THANA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από THANA »

Βασικά λέγομαι Αθανασία :roll:

Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι άλλο.Συμφωνώ μαζί σου nkope για το όφελος που έχει μια οικογένεια έχοντας κοινό πνευματικό γιατί το διαπιστώνω και η ίδια τα τελευταία χρόνια.

Δοξάζω τον Θεό που όλους μας φροντίζει και φέρνει στην ζωή μας- χωρίς να το καταλάβουμε -τους ανθρώπους που θα μας καθοδηγήσουν σε Εκείνον.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

THANA έγραψε:Βασικά λέγομαι Αθανασία :roll:
ΟΟΟΟPS!!!! :oops: :oops:

Sorry, Αθανασία. Από τώρα και στο εξής θα το ξέρω.
alexios71
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από alexios71 »

Εγώ πιστεύω ότι και μόνο δια της υπακοής σώζεσαι όπως λένε οι πατέρες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”