Οι Σχέσεις και τα προβλήματα τους έως το Γάμο

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Πολλές φορές αμα δεν είσαι 100% ερωτευμένος με κάποιον είναι αδύνατο να παντρευτείς, απλά για να παντρευτείς, επειδή το θέλει το σύστημα

Τα χρήματα που λες ειναι σχετικα
Χρηματα μπορει να βρεις με διάφορους τρόπους-φθοράς και ακολασίας, αλλα ανθρώπους στη σημερινη κοινωνία λιγοστους
Ανθρωπους με όλη τη σημασία της λέξης και δεν αναφερομαι σε ρασοφορους μονο
Για να πραγματοπιηθει γαμος, πρεπει να αγαπας το διπλανο σου περισσοτερο απο τον εαυτο σου και αυτο γινεται μονο θεωρητικα
Επιπλεον να αγαπας ξενα παιδια σαν δικα σου και οχι μονο τα δικα σου παιδια
Να εισαι ο εαυτος σου πριν, κατα τη διαρκεια του γαμου
Αμα καποιος ξεσκιζεται για την οικοενεια του, για υλικα και πνευματικα, ειναι τελειος γαμος. Γιατι και τα υλικα χρειαζονται για αρμονικη συμβιωση
Οταν ο ανθρωπος ειναι απο μονος του ευτυχισμενος, χωρις να εχει πολλα, θα ειναι και μεσα στο γαμο ευτυχισμενος
Αμα ειναι δυστυχισμενος, ακομα και στο γαμο θα ειναι προβληματισμενος και δυστυχης.
Καλοι οι πνευματικοι, οι γεροντες αλλα αμα στα φτιαχνει κατευθειαν ο θεος ειναι ακομα καλυτερα
Το καλυτερο ειναι να ξυπνας και να κοιμασαι με καποιον με αγαθες προθεσεις, χωρις ιδιαιτερες επιθυμιες,
Αμα δε σου φερνει καποιος απλα πρααγματα, ενα ποτηρι νερο, ενα πιατο φαγητο, ενα μικρο λουλουδι, ομως ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ, χωρις τσιγκουνιες, δεν θα μπορεσει να σου φερει και την καρδια του μεσα στο σπιτι που θα ζησετε μελλοντικα-ζησεις.
Τα λογια ειναι περιττα
Η καρδια οταν ειναι γεματη μπορει να γεμισει πολλα μικρα σπιτια
Οταν ειναι αδεια δεν μπορει να γεμισει ουτε παλατια
Για αυτο ο καλυτερος τροπος στη ζωη ειναι να εισαι γεροντας και ζητιανος, γιατι εγω ειμαι παππους και ζητιανος μαζι με όλη μου την καρδια :) =((
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »


--------------------------------------------------------------------------------
vfilip

γιατί δεν παντρεύονται μετά από τόσα χρόνια? τόσο αστείο εξακολουθεί να τους φαίνεται ο γάμος ?μήπως κρύβεται κάτι αλλο πίσω απο τον μοντερνισμό τους ?

να τους πείς για γάμο είναι κακό ? μήπως υπερβάλλεις ? δεν έχουμε γίνει USA ακόμα δόξα τον Θεό , αν και πιστεύω ότι αυτοί (USA) είναι πολύ καλύτεροι από εμάς σε ορισμένα θέματα
Vfilip εμάς τους Έλληνες ακόμα και στο εξωτερικό μας χαρακτηρίζουν απτους πιο ερωτικούς λαούς, ίσως και τον πιο ερωτικό. Ο νεοέλληνας θεωρεί το σεξ πολύ βασικό, άσχετα με τον γάμο.

Ε όχι και καλύτερα οι USA. Τι θες να πεις, να βάλουμε πρότυπο τον Μπους, την ιμπεριαλιστική πολιτική τους ή τον καπιταλισμό;
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Ο χορός των τοποθετήσεων στο θέμα του έρωτα καλά κρατεί....Ακούστηκαν και απόψεις διαποτισμένες από το πνεύμα της εποχής περί ελευθέρας συμβιώσεως,και σκέψεις όπως το οικονομικά δυσβάσταχτο της τέλεσης του γάμου,και....ύμνοι στον έρωτα παρμένοι από μεγάλους ποιητές!Είμαστε εδώ σαν μονάδες,ξετυλίγοντας τον πάπυρο της ψυχής και των δονήσεών της. Η ελεύθερη συμβίωση θεωρώ οτι είναι το κρυμμένο άλλοθι της ανασφάλειάς μας,μπροστα στο εν δυνάμει μόνιμο.Η ελευθερία απαιτεί αρετή και τόλμη,και η ελευθερία ενός τέτοιου δεσμού καταρρίπτεται από την άρνηση της οικειοθελούς παράδοσης σε ένα σύντροφο με κίνητρο την αγάπη και μόνο!Μόνος του ο άνθρωπος έφτιαξε τις απέραντες πόλεις για να έχει συντροφιά,και είναι μόνος παρά ποτέ,μόνος του κατήργησε το χώμα και έβαλε στην θέση των ταπεινών χαμομηλιών τα πλαστικά λουλούδια,μόνος του έκτισε την τάχα ελεύθερη πανσεξουαλική του υπόσταση χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις,και έπαψε να βλέπει την ανατολή στα μάτια του ερωτικού συντρόφου,αλλά μόνο την δύση του σκοτεινά ερωτικού ακόρεστου.Η επιλογή είναι δική μας,και ειναι συνάφεια της ψυχής μας και των επιθυμιών της.Οσο για τον γάμο και την δαπανηρή στέψη,συμφωνώ εν μέρει με τον φίλο Lovethink οτι στις μεγάλες ενορίες,λόγω εκκοσμικευμένου κλήρου,νιώθει ο μελλόνυμφος οτι νοικιάζει μια αίθουσα για δεξίωση.Αλλά ας μην στεκόμαστε σε αυτό γιατί παραπέμεπει σε άλλο θέμα.Μόνοι μας μπορούμε να επιλέξουμε ένα μικρό εκκλησάκι,και με έναν ταπεινό λειτουργό να ενωθουμε σώμα και ψυχή με το ερωτικό μας ταίρι.Σημασία δεν έχουν οι πολλοί καλεσμένοι,αλλά αυτός ο ελάχιστος αριθμός που θα είμαστε σίγουροι οτι καθ'όλη τη διάρκεια του μυστηρίου θα προσεύχεται για την προσωπική μας ευτυχία στο Θεό.Αγαπητοί μου φίλοι μόνοι μας επιλέγουμε τα δαιδαλώδη,και πέφτουμε στην πλάνη τους.Ο Θεός ευλογεί και επιζητεί τα απέρριτα,τα ψυχικά όμορφα....αυτά που είναι από καρδιάς!
aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από aliploessa »

Πολύ όμορφο αυτό που έγραψες Αναστασία,
για μένα ο γάμος εν Χριστώ, είναι η αρχή της άσκησής μας στην αγάπη,
αλλίως αν δεν ειδωθεί έτσι, κινδυνεύουμε να φτιάξουμε μια φούσκα πολύχρωμη και να έχουμε έτσι την ψευδαίσθηση οτι βιώνουμε την αγάπη,
διατηρώντας το ζεστό σπιτάκι μας, την γλυκούτσικη οικογένεια με τα παιδάκια τα δικά μας που υπεραγαπάμε, τις θωρακισμένες πόρτες μας και τις καρδιές μας, αγνοώντας ηθελημένα οτι οι φούσκες κάποτε κάνουν μπαμ και σπάνε....
ο γάμος είναι καλός, λέω εγώ οταν λειτουργεί σαν κουκούλι μεταμόρφωσης της έρπουσας υποψίας αγάπης σε αενάως ιπτάμενη χρυσσαλίδα Αγάπης.

Ο Τζελαλαντιν Ρούμι τα λέει καλά:

Μια μέρα οι ψυχές μας θα γίνουν ένα.
και η ένωσή μας θα είναι παντοτινή.
Ξέρω πως ότι σου δίνω
επιστρέφει σε μένα.
Σου δίνω λοιπόν τη ζωή μου
ελπίζοντας οτι εσύ
θα επιστρέψης σε μένα. :)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Anny γράφεις πολύ όμορφα

Εγώ πάντως αν παντρευόμουν δεν θα ήθελα να καλούσα πάνω από 10 άτομα
Τους γονείς της , τους γονείς μου , τον κολητό μου και τη κολητή της και ως εκεί
Αλλά επειδή μπαίνει στη μέση η "υποχρέωση" θα αναγκαζόμασταν να καλούσαμε πολλούς
Ετσι είναι αυτά τα πράγματα
:roll:
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aliploessa έγραψε:Ο Τζελαλαντιν Ρούμι τα λέει καλά:

Μια μέρα οι ψυχές μας θα γίνουν ένα.
και η ένωσή μας θα είναι παντοτινή.
Ξέρω πως ότι σου δίνω
επιστρέφει σε μένα.
Σου δίνω λοιπόν τη ζωή μου
ελπίζοντας οτι εσύ
θα επιστρέψης σε μένα. :)
Πολύ όμορφα τα λέει ο Ντελάλης με το Ρούμι 8O :D
Καλή Σαρακοστή
aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από aliploessa »

Ε, αφού σε αρέσει, :D άκου κι αυτό:

Αδελφέ μου,
πιες μια γουλιά απ' αυτή τη χρυσή κούπα
το νέκταρ της κάνει παράδεισο αυτό τον κόσμο.
Πιές, πιές και γέλασε μ' αυτόν τον παλιάτσο
που άλλοι τον λένε απελπισία. :)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aliploessa έγραψε:Ε, αφού σε αρέσει, :D άκου κι αυτό:

Αδελφέ μου,
πιες μια γουλιά απ' αυτή τη χρυσή κούπα
το νέκταρ της κάνει παράδεισο αυτό τον κόσμο.
Πιές, πιές και γέλασε μ' αυτόν τον παλιάτσο
που άλλοι τον λένε απελπισία. :)
Θα σου συστήσω λοιπόν τον Χαλίλ Γκιμπράν (ή τζιμπράν ανάλογα τις εκδόσεις )
Να διαβάσεις τον κήπο του προφήτη
Θα σου αρέσει είμαι βέβαιος
Ακριβώς στο ίδιο στυλ
Καλή Σαρακοστή
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Ο γάμος είναι μία κατάσταση κατά την οποία δύο άτομα καλούνται να λύσουν μαζί κάποια προβλήματα τα οποία δεν υπήρχαν πριν τον γάμο!

Λούκη Λουκ

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Λοιπόμ, έχουμε και λέμε!!

Για να είναι ένας γάμος πετυχημένος πρέπει να είναι και τα δύο μέλη του.

Πετυχημένος άντρας είναι αυτός που μπορεί να παράγει πιο πολλά χρήματα από όσα μπορεί να καταναλώσει η γυναίκα του!

Πετυχημένη γυναίκα είναι αυτή που μπορεί να βρει ενα τέτοιο άντρα!!!

:faroah: :flower:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”