Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

MHTSAKOS έγραψε:Tα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.
Ο Χριστός δεν απαγόρευσε το σέξ, αλλά το να γίνετε και με άλλες/άλλους.
Επίσης απαγόρευσε να γίνετε, πριν την έγκρισή του. Τόσο απλό.
Δηλαδή με αυτό μου δηλώνεις ότι η Ορθοδοξία επιτρέπει τις προγαμιαίες σχέσεις?
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Όχι βέβαια.
Απλά λέω αν δεν κατάλαβες, ότι το σέξ που είναι τόσο απαραίτητο για κάποιους, επιτρέπετε μέ τον γάμο.
Όχι πρίν.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Το σέξ δεν απαγορεύεται.
Αυτό που απαγορεύεται είναι να το κάνεις ανεπίσημα (εκτός γάμου) και με πολλούς συντρόφους.
Χωρίς πλάκα τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο τιμωρίτε εν τέλει απο τον Θεό.
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Μην το θέτεις ως "απαραίτητο". Είναι το φυσιολογικό ΜΟΝΟ όμως όταν γίνεται μέσα στο γάμο, αλλιώς νοείται ως αφύσικο. Είναι αναμενόμενο ότι όταν δεν μπορείς να ακολουθήσεις το μοναχικό βίο, θα επιλέξεις τον έγγαμο, αλλά τον έγγαμο. Μέχρι τότε θα πρέπει ο άνθρωπος να μην έχει προγαμιαίες σχέσεις.
Απλά μου είπες ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Νομίζεις? Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς (αλλά και πως είναι βέβαια).
Και νομίζω από κει ξεκινήσαμε ότι δεν είναι και τόσο απλό αυτό, ιδιαίτερα για έναν νέο άνθρωπο και πολύ περισσότερο για κάποιον που είναι εκτός Εκκλησίας.
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:Κοσμάς ο Αιτωλός

, το καταράται εκείνο το ανδρόγυνον ο πανάγαθος Θεός !
Ο Πανάγαθος που καταριέται
Ελα Χριστέ και Παναγιά τι ακούω σήμερα ......
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

silver έγραψε:Ο ΜHTSAKOS έγραψε :
Είπατε τίποτα;
Βεβαίως και είπαμε. Τι είπαμε; Ότι αυτή είναι η Ορθοδοξία! Καθαρά πράγματα, στενή μεν η πύλη, αλλά η μόνη που οδηγεί στον Έναν και Μοναδικό Στόχο!
.
Συμφωνώ
Στη κόλαση όλοι οι νέοι του σήμερα
Τη κατάρα μας να έχουνε να μη προκόψουν και να πεθάνουν γιατί τα σιχάματα κάναν έρωτα
Ου να μου χαθεί η νεολαία του σήμερα και ο κόσμος που τολμά να έχει ανάγκη από έρωτα
Σα δε ντρέπονται οι κοπέλες που σπουδάζουν και δεν κάθονται σπίτι τους να της παντρέψει με το ζόρι ο πατέρας τους με κάποιο κοιλαρά εργοστασιάρχη
Σα δε ντρέπονται οι νέοι που είναι 27 χρονών και θέλουν να κάνουν και έρωτα αντί να πάνε να παντρευτούν τη πρώτη που θα τους συστήσει η κυρά Τασία η προξενήτρα
Καταραμένη νεολαία τς τς τς τς 8O
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

lovethink έγραψε:
silver έγραψε:Ο ΜHTSAKOS έγραψε :
Είπατε τίποτα;
Βεβαίως και είπαμε. Τι είπαμε; Ότι αυτή είναι η Ορθοδοξία! Καθαρά πράγματα, στενή μεν η πύλη, αλλά η μόνη που οδηγεί στον Έναν και Μοναδικό Στόχο!
.
Συμφωνώ
Στη κόλαση όλοι οι νέοι του σήμερα
Τη κατάρα μας να έχουνε να μη προκόψουν και να πεθάνουν γιατί τα σιχάματα κάναν έρωτα
Ου να μου χαθεί η νεολαία του σήμερα και ο κόσμος που τολμά να έχει ανάγκη από έρωτα
Σα δε ντρέπονται οι κοπέλες που σπουδάζουν και δεν κάθονται σπίτι τους να της παντρέψει με το ζόρι ο πατέρας τους με κάποιο κοιλαρά εργοστασιάρχη
Σα δε ντρέπονται οι νέοι που είναι 27 χρονών και θέλουν να κάνουν και έρωτα αντί να πάνε να παντρευτούν τη πρώτη που θα τους συστήσει η κυρά Τασία η προξενήτρα
Καταραμένη νεολαία τς τς τς τς 8O
Χμμμ...αγαπητέ μου μη ξεχνάς ότι ο λόγος του Θεού είναι μωρία κατά τον απ.Παύλο και φυσικά θάνατος για όσους θέλουν να τον εκλογικεύσουν και να τον φέρουν στα μέτρα τους. Την φρικτή ώρα που θα παραδίδουμε την ψυχή μας ή μπροστά στην φρικτή κρίση της Δευτέρας Παρουσίας, δεν νομίζω να μας απασχολεί και τόσο θέμα αν παντρευτήκαμε με τα προξενιά της κυρα-Τασίας ή αν δοκιμάσαμε το σεξ προ ή μετά του γάμου και πόσο επιτυχημένο ήτανε! Κι όλα αυτά τα συζητάμε τη στιγμή που ολόκληρος Θεός ήρθε στη γη και δεν είχε που να κοιμηθεί..... Όπως και να το κάνουμε, αυτός που συνευρίσκεται με γυναίκα προ του γάμου διαπράττει το αμάρτημα της πορνείας είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paroikos την Τετ Απρ 25, 2007 4:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

lovethink ήρεμα.
Σου είπα να το ρωτήσεις καλύτερα σε έναν καλό "χαριματικό" Γέροντα και θα σου απαντήσει όπως πρέπει.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Μάνο νομίζω πως στη διάθεση σου να υπερασπιστείς τους νέους που κατα συντριπτική πλειοψηφία έχουν προγαμιαίες σχέσεις, σχεδόν υποτιμάς τους ανθρώπους που τηρούν αγνότητα μέχρι την ώρα του Μυστηρίου. Κάθε άνθρωπος που ακολούθησε αυτό το δρόμο δεν πήρε την πρώτη τυχούσα, ούτε απαραίτητα του βρήκε τη νύφη η προξενήτρα της γειτονιάς.

Μια σχέση είναι τόσο σημαντική και τόσο δυνατή που μπορεί να καταστεί τόσο επιζήμια όσο και σωτήρια. Είναι απαραίτητη η συνειδητή αποδοχή της Θείας Δωρεάς που λέγεται Ευλογία της Ενώσεως ήτοι του Γάμου.

Εντάξει ως ένα σημείο σε καταλαβαίνω. Αισθανόμενος έρωτα έχεις σαφή ερωτική επιθυμία και αυτό είναι κάτι όμορφο. Μόνο που εδώ δεν ήρθαμε για να συμβιώσουμε ή να γεμίσουμε ερωτικές "μπαταρίες", αλλά να γίνει η όλη πλήρωση και όχι μόνο κιβωτός σωτηρίας. Αλλιώς δεν κάνουμε έρωτα αλλά sex. Και η διαφορά είναι τεράστια.
Προχωρώντας σε μια ολοκληρωμένη σχέση προ του Γάμου, παίζουμε με τους Νόμους των πιθανοτήτων και πρώτα απ΄όλα με μια εγκυμοσύνη που δεν είναι "προγραμματισμένη".
Γενικά μια σχέση πρέπει να αρχίζει συνειδητά και όχι όπως συχνά γίνεται απο ανάγκη και ενθουσιασμό, λαμβάνοντας όλα τα "όπλα" που έχουμε στην διάθεσή μας και πρώτα απ΄όλα την αυτογνωσία και την συνειδητότητα του τί πάμε να κάνουμε και αν πραγματικά το θέλουμε και φυσικά την περιβολή της ευλογίας απο το Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Παιδιά δε γίνετε
Αλήθεια το λέω
Εχω πρόβλημα
Πρέπει να πάω σε γιατρό γλωσολόγο πως τους λένε ?
Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να λέω άλλα και να μου λέτε άλλα
Δεν είναι δυνατόν να μου λέτε πως διαφωνώ εγώ με τα λόγια Του Θεού

Διαφωνώ με το "Ο Θεός θα σας καταραστεί"
Ο Θεός θα σας σκοτώσει το άλλος σας παιδί
Ο Θεός θα σας κάνει να πεθάνετε
Ο Θεός θα σας εξολοθρεύσει
Ο ΘΕός θα σας τιμωρήσει

Αυτή την εμμονή να κάνετε Το Θεό πιο τρομαχτικό και από το διάβολο δεν αντέχω
ΔΕ το βλέπετε ? δεν το καταλαβαίνετε ? πως μόνο τρομολαγνεία προσφέρετε ως επί το πλείστον κάποιοι ?

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΚΑΡΙ Η ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Μ Α Κ Α Ρ Ι
Εσύ παροίκε έχεις κάνει έρωτα πριν το γάμο ?
Αν ναι γιατί τώρα μιλάς για στενούς οδούς ? για ποιό λόγο ?
Αν όχι τότε πραγματικά τα σέβη μου είσαι ήρωας
Αλλά αν όχι , γιατί ? γιατί προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για κάτι που εσύ δεν κατάφερες να πετύχεις ?
Ετσι δεν είναι ? είμαι υπερβολικός ?
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν είπα να βγάλουμε λάθος τις γραφές
Θεέ μου που με φτάσατε με την απολυταρχική σας θέση απέναντι στους συνανθρώπους μας , να νιώθω πως με βγάζετε ενάντια στις γραφές χωρίς να θέλω ποτέ κάτι τέτοιο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”