Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

lovethink δεν είμαι σοφός να σου απαντήσω σε όλα.
Αλλά οι Γέροντες μάλλον θα το κάνουν ο.κ.
Διάβασε το πάνω post.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:Κατά Ματθαίον

Κατά Μάρκον

Προς Κορινθίους Α'

.
Τα ξέρουμε τα ευαγγέλια και εμείς
Δεν ψάχνουμε να βρούμε τι λένε τα ευαγγέλια ή ποιό είναι το ιδανικό
Εδώ μιλάμε για το πως μπορεί αυτό το ιδανικό να κερδηθεί χωρίς να καταλήξει ο πιστός σε ψυχιατρεία ψυχολόγους αντικαταθλιπτικά και άλλα διάφορα που μπορεί να τον ρίξει η ιδεοψυχακαταναγκαστική διαταραχή
Διότι μόνο η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ λύνει τα μυστήρια και όποιος την νιώσει δεν του κάνει αίσθηση καμμία σαρκική "εμπειρία"
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:lovethink δεν είμαι σοφός να σου απαντήσω σε όλα.
Αλλά οι Γέροντες μάλλον θα το κάνουν ο.κ.
Διάβασε το πάνω post.
Εχω και εγώ είπαμε καινή διαθήκηηηηη
Με την προς Κορινθίους δεν τα πάω πολύ καλά αλλά με τα υπόλοιπα οκ :lol:
Πω πω τι λεώ βραδυάτικα :p
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Εδώ μιλάμε για το πως μπορεί............
Aυτό είναι ότι μιλάμε. Δεν πρέπει να μιλάμε αλλά να ρωτάμε αυτούς που έχουν φώτηση!
Έτσι θα ξέρουμε να μιλήσουμε καλά και σωστά.
Πρώτα μαθαίνουμε και μετά........
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Α καλά
Τότε θα το'χαμε κλείσει το φόρουμ :)
Aναγνωρίζω το δίκιο των λέξεων σου
Και είναι λογικό να θες απάντηση από κάποιον φωτισμένο άνθρωπο
Είναι εδώ και ο Πατήρ Αντώνιος άλλωστε σε ειδική ενότητα
Βάλε μια ερώτηση στον Πατήρ Αντώνιο και ζήτα να μην απαντήσει κανένας άλλος αν είναι εφικτό
Φαντάζομαι μπορεί να γίνει
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Δεν ξέρω αυτή την διαδικασία που λές.
Δηλαδή που είναι ο Πατήρ Αντώνιος;
Αν θέλεις να το κάνεις εσύ ή κάποιος που να ξέρει;
Τι, να πάω σε άλλο θέμα και να ρωτήσω άσχετο με αυτό που συζητάνε;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:Δεν ξέρω αυτή την διαδικασία που λές.
Δηλαδή που είναι ο Πατήρ Αντώνιος;
Αν θέλεις να το κάνεις εσύ ή κάποιος που να ξέρει;
Τι, να πάω σε άλλο θέμα και να ρωτήσω άσχετο με αυτό που συζητάνε;
Απάνω έχει ένα κουμπί που λέει ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
Εκεί έχει διάφορες ενότητες
Δεν είναι δηλαδή μόνο αυτά τα 5-7 θέματα που βλέπεις εδώ στη πρώτη σελίδα
Αυτό βέβαια ισχύει εφόσον θες να κάνεις μια συγκεκριμένη ερώτηση στον Πάτερ Αντώνιο
Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι απλά συζητάμε , λέμε τις σκέψεις τις γνώμες μας αναλύουμε σκεφτόμαστε κρίνουμε και γίνετε μια συζήτηση πότε καλή και πότε με ψιλογκρίνιες
Και εγώ να ξέρεις πως αν λέω κάτι δεν το λέω από κακό
Είναι το στυλ μου λίγο περίεργο και το χιούμορ μου λίγο πικρό φοβάμαι
:roll: :wink:
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ

- Γέροντα, ή τάδε, που σας είπε ότι σκέφτεται τον Μοναχισμό, μου είπε ότι ένας συμφοιτητής της την ρώτησε γιατί δεν πάει στον κινηματογράφο και δεν βγαίνει έξω με αγόρια. τι έπρεπε να του απάντηση;
- Έπρεπε να του πει: «Τέτοια ερώτηση ούτε ό αδελφός μου ,μου έκανε ποτέ και μου την κάνεις εσύ;».
- Μετά από λίγες μέρες την συνάντησε έξω από την Σχολή της - αυτή δεν τον είχε δει ? και την έπιασε από τον ώμο. Εκείνη του είπε μόνον ένα «γεια σου» και μπήκε αμέσως μέσα.
- Όχι, δεν έκανε καλά! Σ' αυτήν την περίπτωση έπρεπε να αντίδραση, γιατί, έτσι όπως φέρθηκε, μπορεί να του έδωσε την εντύπωση ότι δέχθηκε αυτήν την εκδήλωση του, οπότε εκείνος θα το ξανακάνει. Ή ηλικία στην οποία βρίσκεται τώρα είναι λίγο δύσκολη και δεν την ωφελεί να κάνη συντροφιά με αγόρια. Ούτε χρειάζεται να μιλάει μαζί τους, τάχα για να τα βοηθήσει. Και αν αποφασίσει να δημιουργήσει οικογένεια, όταν γνωρίσει ένα καλό παιδί, πρέπει να το πει στους γονείς της. Αυτοί θα εξετάσουν αν έχει τις προϋποθέσεις να κάνουν μια καλή οικογένεια. Aλλα τώρα, που δεν έχει ακόμη αποφασίσει ποια ζωή θα ακολουθήσει, δεν την βοηθάει να μιλάει με αγόρια, γιατί ζαλίζεται χωρίς λόγο και χάνει την γαλήνη της. Όσα παιδιά ασχολούνται με τέτοια είναι τα καημένα πολύ ζαλισμένα και συνέχεια ταραγμένα δεν έχουν γαλήνη. Το πρόσωπο τους και τα μάτια τους είναι αγριεμένα.
Η έλξη του γυναικείου φύλου από το ανδρικό, και το αντίθετο, υπάρχει στην φύση του ανθρώπου. Aλλα να της πεις ότι τώρα δεν είναι καιρός γι' αυτό. Να κοιτάξει τις σπουδές της. Τα παιδιά που καλλιεργούν αυτήν την έλξη από μικρά, γυρίζουν εκεί το κουμπί πριν έρθει ή κατάλληλη ώρα, και ύστερα, όταν έρθει εκείνη ή ώρα, το κουμπί είναι ήδη γυρισμένο και δεν μπορούν να χαρούν, γιατί έζησαν αυτήν την χαρά τότε, που δεν ήταν κατάλληλος καιρός. Ενώ όσα παιδιά προσέχουν, χαίρονται περισσότερο, όταν έρθει ό κατάλληλος καιρός, και μέχρι τότε έχουν πολλή γαλήνη. Βλέπεις μερικές μητέρες που έχουν ζήσει αγνά πόσο ειρηνικές είναι, παρόλο που έχουν ένα σωρό σκοτούρες!
Εγώ πάντοτε τονίζω, ό νέος πριν από τον γάμο να προσπαθεί να ζει όσο πιο πνευματικά μπορεί, και να διατηρεί την αγνότητα του ή οποία του εξασφαλίζει την διπλή υγεία. Ή πνευματική ζωή είναι δασική προϋπόθεση για οποιαδήποτε ζωή ακολουθήσει κανείς. Ό κόσμος έχει γίνει σαν ένα χωράφι με σιτάρι που αρχίζει να ξεσταχυάζει και μπαίνουν μέσα γουρούνια και το τσαλαπατούν. Και τώρα φαίνονται ανακατεμένα χόρτα, λάσπες, στάχυα, και που και που, σε καμιά άκρη, υπάρχει και κανένα στάχυ όρθιο...
- Σήμερα όμως, Γέροντα, στα Πανεπιστήμια κ.λπ. υπάρχουν πολλοί πειρασμοί για έναν νέο.
- Να συνδεθεί με πνευματικά παιδιά, για να βοηθιέται και να κινείται σε μια πνευματική ατμόσφαιρα. Ας μην κάνουμε τα πράγμα τα δυσκολότερα από ό,τι είναι. Γνωρίζω πολλά παιδιά που πηγαίνουν στο Πανεπιστήμιο και ζουν αγνά, με την μικρή δική τους προσπάθεια και με την μεγάλη βοήθεια του θεού

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ - ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ


Πάντως και σε αυτό το θέμα χρειάζεται διάκριση πιστεύω γιατί κάποιους να τους στεναχωρίσει πολύ. Εξάλου ο Πάτερ Παΐσιος μίλαγε όπου έπρεπε και έλεγε άλλα σε άλλους και άλλα σε άλλους.
Ο κάθε άνθρωπος δεν μπορεί αμέσως να ανταποκριθεί σε όλα.
Υπάρχει και μία πολύ χαρακτηριστική ιστορία που ξέρω απο το βιβλίο "Αμαρτωλών Σωτηρία"
Αύριο θα την βάλω.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Αύριο lovethink, αύριο.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε: Aλλα να της πεις ότι τώρα δεν είναι καιρός γι' αυτό. Να κοιτάξει τις σπουδές της..
Xαίρομαι που διακρίνω αυτή την διάθεση για ισότητα μεταξύ γυναικός και αντρός σε αυτούς τους φωτισμένους ανθρώπους
Να λοιπόν που ο Πατέρας αυτός θεωρεί σημαντικό πράγμα τις σπουδές για μια κοπέλα
Οπως επίσης διάβασα κάτι άλλο που είχε πει νομίζω ή ο Πάτερ Παϊσιος ή ο Πατέρας Πορφύριος
-Ποιός να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ? ρώτησε κάποιος τον Πάτερ
και του απάντησε
-Οποιος προλάβει πρώτος να τις κάνει

Αρα μη θέλουμε να λέμε πως η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι κλεισμένη αμόρφωτη και αγράμματη και μόνο για να κάνει δουλειές
(εγώ τα λέω αυτά ? δε πάμε καλά !!!!! 8) )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”