Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
miskin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από miskin »

Και όπως έχω ξαναπεί , και καρπούζι να πάρεις το χτυπάς λίγο απέξω να δεις αν είναι γλυκό και ώριμο Rolling Eyes Wink
Φίλε Μάνο με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο σου,θα μου επιτρέψεις να χαρακτηρίσω επιεικώς άστοχη την παραβολή σου,διότι αν το καρπούζι είναι σάπιο,ή ξινό,θα το πετάξουμε στα σκουπίδια χωρίς τύψεις.
Τον "ξινό" ή "σάπιο" άνθρωπο θα τον πετάξουμε και αυτόν?
Αλίμονο αν οι σχέσεις των ανθρώπων δεν στηρίζονται στην θυσία.Δεν γράφω στην αγάπη διότι θεωρώ την Αγάπη ως δωρεά του Θεού και όχι ως δική μας ενέργεια.Η θυσία όμως είναι καθαρά προσωπική μας επιλογή.Και με τον όρο σχέσεις δεν αναφέρομαι μονάχα στις σχέσεις μεταξύ των συντρόφων,αλλά και μεταξύ των μελών μιας οικογένειας,μεταξύ των φίλων,μεταξύ των ανθρώπων.
Ας θυσιαζόμαστε καθημερινά,κατά τις δυνάμεις του ο καθένας.
Καλό απόγευμα.
Χριστός Ανέστη.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

miskin έγραψε:
Και όπως έχω ξαναπεί , και καρπούζι να πάρεις το χτυπάς λίγο απέξω να δεις αν είναι γλυκό και ώριμο Rolling Eyes Wink
Φίλε Μάνο με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο σου,θα μου επιτρέψεις να χαρακτηρίσω επιεικώς άστοχη την παραβολή σου,διότι αν το καρπούζι είναι σάπιο,ή ξινό,θα το πετάξουμε στα σκουπίδια χωρίς τύψεις.
Τον "ξινό" ή "σάπιο" άνθρωπο θα τον πετάξουμε και αυτόν?
Αλίμονο αν οι σχέσεις των ανθρώπων δεν στηρίζονται στην θυσία.Δεν γράφω στην αγάπη διότι θεωρώ την Αγάπη ως δωρεά του Θεού και όχι ως δική μας ενέργεια.Η θυσία όμως είναι καθαρά προσωπική μας επιλογή.Και με τον όρο σχέσεις δεν αναφέρομαι μονάχα στις σχέσεις μεταξύ των συντρόφων,αλλά και μεταξύ των μελών μιας οικογένειας,μεταξύ των φίλων,μεταξύ των ανθρώπων.
Ας θυσιαζόμαστε καθημερινά,κατά τις δυνάμεις του ο καθένας.
Καλό απόγευμα.
Χριστός Ανέστη.
Nαι
Πες με άπιστο πες με όπως θες
Αλλά αν ήμουν γυναίκα και ο άντρας μου δεν είχε στύση και δεν μπορούσαμε να κάνουμε έρωτα και παιδιά θα χώριζα (στη καλύτερη περίπτωση θα είχα σχέση εκτός )
Ναι πες με άπιστο ή όπως θες
Αλλά αν η γυναίκα μου ήταν ψυχρή και στεκόταν ανάσκελα χωρίς να χαμογελά χωρίς να μιλά σαν παγοκολώνα θα χώριζα (στη καλύτερη περίπτωση θα είχα σχέση εκτός )
Ναι πες με άπιστο ή όπως θες
Αλλά ο έρωτας ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που αγαπιούνται είναι σημαντικότατο στοιχείο
Μη μου αρχίσετε τώρα για ανθρώπους που δεν κάναν ποτέ τους έρωτα μεταξύ τους και ας ήταν παντρεμένοι
Να μιλήσουμε για το υπέροχο και το τέλειο ? οκ
Αλλά αν μιλήσουμε ρεαλιστικά δε νομίζω ότι ο Θάνος Ασκητής πήρε το πτυχείο του από τη λαϊκή
Και ναι ο γάμος είναι ΘΥΣΙΑ , αλλά για μισό λεπτό , όχι και από τη πρώτη νύχτα γάμου τέτοια έκπληξη !!!!
Και φυσικά δεν υποστηρίζω τις αμέτρητες σεξουαλικές επαφές πριν το γάμο
Αλλά συγνώμμη κι όλας εγώ αν είχα κοπέλα και ήμουν μαζί της για πάνω από 4-5 μήνες εννοείται ότι θα έκανα έρωτα
Δεν τα λέω αυτά αντιδραστικά .Προσπαθώ να τα πω έτσι όπως τα σκέφτομαι
Συγνώμμη αν σοκάρω κάποιους
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Να συμπληρώσω για να μη νομίζει κάποιος ότι τα λέω με εγωισμό αυτά πως αν κάνω λάθος μακάρι να με φωτίσει ο Θεός να κατανοήσω πως κάνω λάθος και πάντα να ρωτάτε τον πνευματικό σας και όχι τυχαίους ανθρώπους στα φόρουμ για ότι σας προβληματίζει :)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

miskin έγραψε:
.Και με τον όρο σχέσεις δεν αναφέρομαι μονάχα στις σχέσεις μεταξύ των συντρόφων,αλλά και μεταξύ των μελών μιας οικογένειας,μεταξύ των φίλων,μεταξύ των ανθρώπων.
Ας θυσιαζόμαστε καθημερινά,κατά τις δυνάμεις του ο καθένας.
Καλό απόγευμα.
Χριστός Ανέστη.
Aλλο αυτό
Εγώ μίλησα καθαρά και μόνο για τη σχέση ενός ζευγαριού του σήμερα
Αλλο το ένα άλλο το άλλο
Ναι , είναι ιδανικό και πανέμορφο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ παρθένοι , και να ταιριάζουν και ερωτικά και να είναι αγαπημένοι για πάντα
Κανείς δεν νομίζω πως διαφωνεί πως αυτό είναι το ιδανικό
Εγώ όμως που δεν έχω το πνευματικό επίπεδο αυτό και είμαι ακόμα σαρκικός άνθρωπος σε ένα γάμο θεωρώ και το σεξουαλικό στοιχείο ότι πρέπει να είναι ταιριαστό ανάμεσα στο ζευγάρι
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Δημοσίευση από lovethink »

konstantinoupolitis έγραψε: τα ανέκδοτα και εν πάσει περιπτώσει τα εκτός τόπου και χρόνου δεν θα έχουν θέση.
Ωχ τώρα το πρόσεξα αυτό :p
Τι τα΄θελα τα καρπούζια :lol:
Δε νομίζω ότι η χιουμοριστική διάθεση σε μια φιλική συζήτηση χαλάει κάτι
Ισα ίσα που το θεωρώ πολύ όμορφο να χαμογελάμε συχνά πυκνά
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Τώρα Lovething, όλοι/όλες που "τα φοράνε" στις/στους συντρόφους τους, μη μου πείς πως ότι το κάνουν, επειδή αντιμετωπίζουν οι σύντροφοί τους προβλήματα!
Η διάθεση για το κέρατο, ξεκινάει από τον εγωισμό και από την υπερβολική μας φιλαυτία (ότι αρέσουμε,μετράμε, κλπ) και όχι ότι έχει ο σύντροφός μας κάτι. Αυτά μάλλον δικαιολογίες είναι...
Δε διαφωνώ σίγουρα υπάρχουν και τέτοια ψυχοσωματικά προβλήματα, τα οποία όμως μπορούν να λυθούν υπό την επίβλεψη κάποιου ειδικού (όπως και ανέφερες κάποιο όνομα) και όταν υπάρχει η καλή θέληση.

Και όχι αμέσως κέρατο...
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Το θέμα των προγαμιαίων σχέσεων που ανοίγεται σ' αυτό το πόστ του Γάμου, είναι σημαντικό και μετά από τελευταία κουβέντα σε φόρουμ (όχι στο Άθως) δυστυχώς διαπιστώνω ότι ακόμη και άνθρωποι της Εκκλησίας βλέπουν αυτό το θέμα, αλλά και άλλα, ως μια απλή νομική επιταγή. Θεωρώ εντελώς λανθασμένη αυτή τη συσχέτιση, δηλαδή, ακολουθώ το λόγο της Γραφής άρα είμαι νομικιστής, άρα είμαι λάθος, κτλ, κτλ. Ένα επιχείρημα μάλιστα που μου έθεσαν ήταν ακριβώς αυτό, "μη μου φέρνεις ως επιχείρημα το λόγο του Ευαγγελίου, γιατί είναι νεκρός λόγος". Άκουσον, άκουσον! Τέλος πάντων!
Είναι προφανής η θέση μου και οπωσδήποτε σύμφωνη με αυτή που ο ίδιος ο Απόστολος Παύλος θέτει στην Α προς Κορινθίους. Το τι μπορεί και το τι κάνει ο καθένας, είναι άλλο θέμα. Και σίγουρα ο τρόπος που αντιμετωπίζεται το θέμα των προγαμιαίων σχέσεων καθώς και η σκοπιά από την οποία το βλέπει η σημερινή κοινωνία είναι σίγουρα ένα ακόμη εμπόδιο σ' αυτόν που θέλει να ακολουθήσει κάτι τέτοιο.
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Επειδή ο γάμος είναι ένα απο τα 7 μυστήρια της εκκλησίας είναι και σοβαρό θέμα!
Αυτά που γίνονται τώρα δεν γίνονταν πριν 200 χρόνια! Μήπως είναι και αυτά "σημεία των καιρών";
Πρίν την έλευση του Χριστού, ο λαός του, οι Εβραίοι το τηρούσαν!
Μετά την Ανάσταση του, ο λαός του, οι χριστιανοί το τηρούσαν!
Τώρα άλλαξε αυτό, τα τελευταία 150-200 χρόνια, πάνω κάτω!
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Εννοείς το να θεωρούνται και must οι προγαμιαίες σχέσεις? Ε, είναι εύλογο το γιατί, νομίζω! Ξέρεις αυτό συνήθως είναι και επιχείρημα, ότι δήθεν, οι εποχές άλλαξαν άρα πρέπει να αλλάξει και η ηθική, αφού θεωρούν ότι οι ηθικές αξίες εξαρτώνται από την εποχή. Εννοείται ότι διαφώνω με αυτό. Απλά το επισημαίνω ότι μου το χουν φέρει ως επιχειρήμα, ότι "δεν είμαστε στις παλιές εποχές". Μα ξεχνούν ότι αυτό είναι θέμα ζωτικής σημασίας και ότι αν ο ανθρωπος υποπέσει σε κάτι τέτοιο οδηγεί τον εαυτό του στη φθορά και το θάνατο (εννοείται ψυχικό). Η παρθενία είναι η κατά φύσιν κατάσταση του ανθρώπου και η αγνότητα του βίου διασώζεται μόνο μέσα στο Γάμο. Βέβαια αυτά προϋποθέτουν πίστη.
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Το να φτάσεις όπως πρέπει σε μια πορεία που οδηγεί σε Γάμο, είναι κάτι που σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Αξίζει την θυσία, αρκεί μια γυναίκα να είναι ο εαυτός της και όχι ότι της λένε, πολλάκις κομπλεξικά, οι άλλοι, αρκεί να έχει συνείδηση του τί θα πει αγνότητα, αρκεί να ξέρει να αγαπάει και να στο δείχνει. Όχι να είναι μαζί σου γιατί θέλει να παντρευτεί και σε βρίσκει απλά άνθρωπο της Εκκλησίας, αλλά γιατί θέλει να παντρευτεί όχι μόνο ως πάγια βούληση, αλλά και επειδή θέλει να παντρευτεί τώρα επείδη αυτό νιώθεί όταν σε κοιτά στα μάτια, όταν είσαι μακριά της και νιώθει κενό, ή οταν είσαι μακριά της και πάραυτα αισθάνεται την παρουσία σου να της γεμίζει το δωμάτιο και φυσικά την ψυχή της.

Δυστυχώς ο έρωτας είναι παρόρμηση που φεύγει για τον κόσμο, άρα πρέπει με αυτή τη λογική να κοιτάμε το τώρα και την υλική ασφάλεια που είναι σταθερές.
Δυστυχώς ο έρωτας είναι φόβος πειρασμικός για τους εκκλησιαστικούς, θέμα ταμπού και τις περισσότερες φορές εκ του πονηρού πρόφαση για αμαρτία.
Ανέραστες και οι δύο αντιλήψεις.
Όσο για τις ίδιες τις προγαμιαίες σχέσεις, δεν αρκεί η αποδοχή της αρχής απο μόνη της, αλλά και η δημιουργία προϋποθέσεων για την εφαρμογή της. Όταν δεν είσαι αποκατεστημένος, πράγμα που για τον μέσο Έλληνα δεν γίνεται πριν τα 30 φεύγα, δεν σε υπολογίζουν ή στην καλυτέρα προχωρούν σε δεσμό για όσο πάει. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να τηρήσεις αγνότητα, όταν δεν σου δίνονται οι δυνατότητες για να παντρευτείς πριν μια σχετική ηλικία.

Παλαιότερα τα προξενιά βόλευαν όλο σχεδόν το κόσμο, ακόμα και ένα σημαντικό κομμάτι ανθρώπων, που απο την φύση τους είναι συνεσταλμένοι και δεν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν την αγάπη μιας κοπέλας.

Σήμερα με τις παρούσες συνθήκες, μεγάλο ποσοστό αδελφών και αδελφών, εν Εκκλησία ή εκτός, θα μείνει χωρίς Γάμο τουλάχιστον πριν τα 40, όπου κάποιοι απο αυτούς θα κατορθώσουν να κάνουν ένα Γάμο αστραπή και φυσικά συμβατικό, αναγκασμένοι απο τα σημεία της ηλικίας τους. Τραγικές φιγούρες σε αυτό, οι γυναίκες που έχουν καλή επαγγελματική σταδιοδρομία κυρίως στο δημόσιο ή στον επιχειρηματικό κόσμο.

Απο την κατάσταση αυτή δεν εξαιρούνται ούτε οι εκκλησιαστικοί, παρότι αρκετοί απο αυτούς παντρεύονται πριν τα 30. Ανάλογα πολλοί απο αυτούς ξεμένουν, σε μια κατάσταση που γνωρίζουν ή αρνούνται να συνειδητοποιήσουν.

Σήμερα, περισσότερο απο ποτέ, είναι επίκαιρος ο λόγος του Σαββόπουλου:

"Σ΄αυτόν το κόσμο όσοι αγαπούνε τρώνε βρώμικο ψωμί", αλλά όπως λέει και ένα άλλο τραγούδι που ο Βοσκόπουλος έκανε ύμνο: " αλλοίμονο σ΄αυτούς που δεν αγάπησαν", γιατί η αγάπη είναι η δημιουργός συνιστώσα του κόσμου.

Όπως και να έχει, το να αγαπάς και να αποφασίζεις συνειδητά μια Γάμου κοινωνία, είναι απόλυτα ερωτικό. Ειδικά όταν τηρούνται αγνά αίματα. Αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις, έστω και αν προς στιγμή δεν φθάσεις στην Ιθάκη. Και σίγουρα η πορεία προς τον έρωτα κρίνεται εκ του αποτελέσματος, άρα δεν είναι καθόλου Καβαφική. Και ο έρωτας όταν είναι αληθινός είναι ο ορισμός της απελευθέρωσης και αδιάσπαστος απο την προοπτική του Γάμου. Και όταν αγαπάς πραγματικά, είναι αδιανόητη η μη ερωτική επιθυμία, ακόμα και ύπαρξη αποχαιρετισμού το βράδυ. Θέλεις να κοιμηθείς δίπλα της, θέλεις να ξυπνήσεις μαζί της και στα κομμάτια το πως θα την δεις άβαφη το πρωί. Πέρα απο συντηρητισμούς, ταμπού και ξενέρωτες αναστολές και νουθεσίες. Και αυτό δεν το λέω απο επιδράσεις κηρυγμάτων αλλά απο βίωμα.

Τέλος να πω κάτι απο εμπειρία μου απο ένα Γάμο που ήμουν την Κυριακή: Μου γνωρίσαν τον εξάδελφο ενός φίλου μου, σημαντικό και σχετικά νέο οικονομικό παράγοντα στην Αθήνα. Σχολιάζοντας το καινούργιο του αυτοκίνητο είπε:
"Αυτό είναι για να πάρεις την γυναίκα σου, τη γκομένά σου ή μάλλον μόνο την γκόμενά σου. Τη γυναίκα άστην...."

Είμαι ως άνθρωπος αδύναμος. Αν με αξιώσει ο Θεός να παντρευτώ, ακόμα και σκύλα να μου βγει η γυναίκα, δεν θα΄θελα ΄να βρω τη δύναμη να μιλήσω έτσι γι΄αυτήν. Έτσι για να μιλήσουμε και όχι μόνο για τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά και τις εξωσυζυγικές και να τονίσουμε και δύο αξίες που αξίζει όντως κανείς να τις κερδίσει. Τον Σεβασμό και την Αφοσίωση, ως πρακτική επίβαση της θεωρίας του Γάμου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”